Finanční dar magistrátu pořadatelům soukromých akcí

Příspěvky ve fóru

Přidat komentář
6.9.2012 00:00
Jaroslav Fišer  (Administrátor)
Finanční dar magistrátu pořadatelům soukromých akcí
Radní Hradce Králové schválili příspěvek jeden milion korun pro pořadatele hudebního festivalu Rock for People. Ten letos díky nepřízni počasí utrpěl finanční ztrátu - více čtěte zde: zpravy.hradeckralove.cz/clanek.php?id=2793.

Je podle vás v pořádku, že magistrát chce darovat soukromé firmě pořádající prestižní festival, který do Hradce přiláká desetitisíce návštěvníků nejen z ČR, peníze, aby zacelil díru v jejím rozpočtu?

K podpoře případně výši částky se můžete vyjádřit ve fóru a hlasovat v anketě.
6.9.2012 15:07
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Finanční dar magistrátu pořadatelům soukromých akcí
Jsem přesvědčený, že je potřeba financovat jiné veřejně prospěšné akce a projekty a ne dotovat výdělečné podniky pro úzké skupiny lidí.
Já bydlím kousek dál, ale před vyplacením peněz by se radní měli jít zeptat především lidí co bydlí v okruhu 3 km od letiště a podle jejich vyjádření se také rozhodovat.
6.9.2012 16:17
martin.dvorak  (Profesionál +7)
pro a proti
Já myslím, že se tu mají brát v potaz dva aspekty. Ano, je to soukromá podnikatelská akce, na které její pořadatelé možná něco vydělají nebo prodělají, a je to jejich problém. Ale současně je to akce, která vytváří městu nějaké jméno, image nebo značku, jakkoli to chcete nazvat. Mezi takové výstavní městské akce patří podle mě třeba CIAF, Divadelní festival, HipHop Camp a nebo Rock for People, a asi i další, menší akce, jako například Královna Eliška, nábřeží sochařů ap. A je volbou města a jeho radních, jestli tyhle akce ve městě chtějí mít nebo ne. Já si myslím, že takové akce dělají Hradci dobré jméno a krom toho přivádějí do města turisty a návštěvníky, kteří tu samozřejmě utrácejí peníze, což je základní ekonomický důvod podpory turistiky jako takové. Takže jeden vložený milon do podpory takových akcí se velmi pravděpodobně vrátí jinou cestou do města zpátky (jsou na to studie, které to mdokazují i matematicky, jednu takovou má dnes k dispozici komise cestovního ruchu). Proto považuju za správné a moudré rozhodnutí podpořit pořadatele, kteří se dostali do velkých ekonomických obtíží díky přírodním vlivům, za které nemohli, všechno nakonec zvládli a jsou nachystáni v organizování akce pokračovat i příští rok. Pokud by se naopak město k takovým podnikům otočilo zády s odvoláním na to, že to je vlastně jen nějaká soukromopodnikatelská aktivita, do které nám nic není, vedlo by to podle mě k postupnému úpadku jak dobrého jména, tak kultury i ekonomiky města.
Obyvatelům blízkého okolí letiště rozumím, že je hluk ruší, ale pokud by uplatnili podnikatelského ducha, mohli by se na podobné akce těšit, protože nabízejí řadu zajímavých potenciálních ekonomických aktivit. A vydělané peníze by byly docela milou hojivou náplastí na těch pár dnů rachotu za okny,ne?
6.9.2012 17:42
X Y  (Pokročilý +4)
RE: pro a proti
To se nám to utrácí (podniká), když nám to jiní platí. My na ty dotace podnikání, zemědělství a kdoví čeho dalšího jednou zajdem, všichni jenom natahují ruce a rozpočtové peníze se rozdávají a vyhazují.
Takhle podnikat umí každý blbec, když vydělám dobře, když to nevyjde, nic se neděje, neprodělám, stačí natáhnout ruku a a ostatní lidi to zaplatí a nejen ty co to nezajímá, ale přímo obtěžuje.
Pořadatel, když chce vydělat, se prostě musí jako každý jiný snažit a jestli to neumí, tak ať to zabalí, určitě se toho ujme někdo jiný, kdo to umí líp.
Netuším kolik peněz takováhle akce může přinést do městské pokladny, ale určitě to moc nebude, alespoň ne v danich, protože téměř všichni kdo na účastnících vydělávají nesídlí v Hradci.
7.9.2012 00:05
Návštěvník  (Nováček)
RE: pro a proti
Tak tohle mi nedá, abych se nezaregistroval a nediskutoval.
Podnikám už bezmála 20 let. Podnikání je riziko a s tím do toho jdu a vždy se chovám tak, abych riziko minimalizoval. Pokud pořadatelé nepočítali se špatným počasím a nepojistili se nebo se pojistili málo, tak je to jejich podnikatelské riziko a dojeli na to.

pár řečnických otázek:

Dělali to pro prachy nebo to byla neziskovka?
Dávali městu předtím něco oni, když jim to vydělávalo?
Kolik platí nájem za Festival Park na letišti? Ten nájem jde městu?
Zkoušeli oslovit hudební skupiny, které vystupovaly na letošním (pseudo)propadáku, aby snížili svoji nadhodnocenou taxu za vystoupení?
Jaká je pojistka, že borci nesbalí milion a za rok půjdou o dům dál nebo si založí jiný byznys někde jinde?
Kdyby festival pořádali v Zapadlé Lhotě, řekli by si tamnímu úřadu taky o peníze?
Kolik velkých firem už v HK zkrachovalo? (a přitom bylo z HK a dávalo lidem z HK práci). Dal magistrát něco těm firmám? Co třeba Petrof? Ten dělal Hradci větší jméno po celém světě. Pomohl magistrát nějak Petrofu?

Fajn, ale aby to nevypadalo, že jen nadávám. Význam akce pro HK je opravdu veliký a ačkoliv nejsem příznivcem podobných festivalů, byla by škoda o něj přijít. Přijde mi však hloupé někomu peníze dávat. Připadá mi podstatně více konstruktivní například to, aby jim město poskytlo bezúročnou půjčku s dobou splácení například 5 let a podmínkou, že festival bude v HK minimálně po dobu dalších pěti let. A jestli ne, tak vrátit všechno i s úroky.

Ostatně hospodaření Ameba Production na tom není až tak špatně a sám jednatel připouští, že se jim v minulých ročnících vedlo celkem dobře. Ještě před festivalem odkryl docela detailně hospodaření a rozpočet zde: euro.e15.cz/hyde-park/rozhovory/michal-thomes-nejv.... Jak pan pořadatel uvedl, hlavní příjem pořád stojí na vstupném. Jen dodám, že i přes nepřízeň počasí byla letošní účast rekordní.

takže v mých očích spíše nic nebo maximálně bezúročnou půjčku (možná ještě nějaký grant ale na pořádání příští akce a ne na zahojení této).
7.9.2012 08:23
RaF  (Nováček +4)
To je jako
finanční dar Nozomi, že? Už je mě z toho panstva nastoupivšího po KSČ a chovajícího se naprosto stejně ZLE!
7.9.2012 09:49
Petr21  (Nováček)
RE: pro a proti
Musím reagovat na Váš příspěvek, protože jsem se pohyboval velice blízko u pořádání akce Tuning party, ktera také přivedla do města 30 000 účastníků, která také zvedla tržby všude okolo a která pochopitelně taky obtěžovala hlukem, jako všechny festivaly.
Mám pocit že se měří dvojím metrem protože jak je vidět na stránkách akce www.tuningparty.cz tak nejenže jim nikdo nedal žádný miliónek, ale navíc je město odpovědné za ukončení této akce. Neprojde ani výmluva že to je kvůli letišti, protože Truckfest se pořádá dál.
A k té podnikatelské aktivitě lidí okolo : Ne každý má na to prodávat drogy nebo alkohol, pochybuji že účastníci RfP nebo HHK kupují doma pletené košíky :-)
A když už někdo se snaží podnikat tak se to Maliníkovi asi nějak nelíbí viz :hradecky.denik.cz/zpravy_region/parkoviste-se-stal...
8.9.2012 08:09
ladis  (Nováček +75)
Finanční dar magistrátu pořadatelu soukromých akcí.
Dobrý den.
Vážení Hradečáci prosím Vás při krajských volbách volte tak, aby zvolení prošli manuálním zaměstnáním a vážili si každé koruny.
Nevolit zbohatlíky, kteří vyšli ze škol a získáváním pozic pomlouváním komunistické strany.
Rozhazováním peněz města, se nedostane pro zájmové
a výchovné kroužky dětí.
Radši se zdraží městská doprava, hlavně pro důchodce.
9.9.2012 14:12
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Finanční dar magistrátu pořadatelu soukromých akcí.
Jinymi slovy "Hradecaci, volte nevzdelane komunisty, to je ta spravna cesta pro budoucnost Hradce a celeho kraje"? To je fakt odvazna myslenka...
9.9.2012 21:24
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Finanční dar magistrátu pořadatelu soukromých akcí.
Nádherná ukázka demagogie. Vy snad neumíte číst, nebo čtete něco co bychste chtěl aby tam bylo napsáno? Kde tam je napsáno něco o nevzdělaných lidech a komunistech?
Bojíte se, že Vás lidi nezvolí? Já se nedivím.
10.9.2012 01:04
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Finanční dar magistrátu pořadatelu soukromých akcí.
Cituji: "Nevolit zbohatlíky, kteří vyšli ze škol a získáváním pozic pomlouváním komunistické strany." Ta věta je poněkud kostrbatá, ale nemůžu jí rozumět jinak, než lid nemá volit absolventy škol (jakých?) a ty,kdo pomlouvají komunistickou stranu (která je podle dosud platného zákona organizací zločinnou, což zpochybňují a nerespektují hlavně komunisté sami). Tedy podle mne ten člověk opravdu nabádá voliče, aby volili ty, kdo nechodili do škol = lidi nevzdělané, a ty, co nepomlouvají komunistickou stranu = komunisty. V takové interpretaci nevidím demagogii ze své strany, spíš možná z té druhé. A pokud jde o mě, já už rozhodně nikdy nikam kandidovat nehodlám, takže předpoklad, že nebudu zvolen, je docela logický, jen se toho nijak nebojím.
Doporučil bych nicméně vrátit se od předvolebních výkřiků spíše k tématu tohoto vlákna, tedy k podpoře akcí, které městu dělají dobré jméno, ale pořádají je soukromé aktivity... Ano či ne?
10.9.2012 09:27
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Finanční dar magistrátu pořadatelu soukromých akcí.
No, vždyť píšu, demagogie, nic jiného než překrucování vět a pokroucený výklad slov, tak aby se mi to co nejvíce hodilo k získání bodů. Tohle dělali všichni neschopní čí spíše všehoschopní, dělají to komunisti, různí „demokraté“ , nacionalisté i fašisti. Vy nerozumíte slovu zbohatlík nebo mu nechcete rozumět, protože Vám to tak vyhovuje?
Já tam čtu: „Nevolit zbohatlíky, kteří vyšli ze škol a získáváním pozic pomlouváním.“ komunistické strany “ což jasně znamená volit lidi bohaté i chudé, ale ne zbohatlé. Ne zbohatlé podvody, krádežemi, nepoctivými machinacemi, různými lobby. A je celkem jedno, jestli dotyčný zbohatlík absolvoval univerzitu před měsícem a podvody vytahal peníze ze státní kasy prostřednictvím nějaké stavební firmy třeba na předražených dálnicích nebo výstavbě megalomanských cyklostezkách nebo absolvoval VUML a zbohatl divokými restitucemi podniků (rozdáváním) státního majetku v 90. Letech. Bohatých lidí je potřeba si vážit, své bohatství (majetkové i duševní) získali svoji prací, odbornými znalostmi i původem a takové lidi je potřeba volit. Mohou se volit i chudí lidí, ale to zpravidla není dobré rozhodnutí, mnozí takoví se pak snaží zbohatnout a to velmi rychle. A ti co získávají politické body a dostávají se k moci pomlouváním jiných a je jedno jestli komunistické strany nebo jiné, jsou mnohem horší než ti pomlouvaní. Když někdo neumí porazit soupeře jinak než pomluvami, tak to nesvědčí o ničem jiném než o jeho neschopnosti a ubohosti a nevidím nejmenší důvod proč bych si měl volit neschopné a ubohé zástupce. Jedině snad aby je pak někdo mohl snadno ovládat a řídit aby snadno získal co chce pro sebe.
Dál už to rozvádět nebudu a nebudu reagovat ani na případné reakce. Souhlasím, vraťme se zpátky k původnímu tématu.
10.9.2012 09:31
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Finanční dar magistrátu pořadatelu soukromých akcí.
Jen krátká omluva a vysvětlení. Ty paznaky v textu jsou uvozovky. Netušil jsem, že se změní v takové kombinace paznaků.
10.9.2012 13:43
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Finanční dar magistrátu pořadatelu soukromých akcí.
S tim, co pisete vy, muzu samozrejme souhlasit, jen si opravdu nejsem jist, zda to ladis myslel/a spis tak, jak to tu vysvetlujete vy, a nebo jestli prece jen ta moje interpretace neni jeho/jeji/mu nazoru bliz,cehoz se trochu obavam. Ale souhlasim hlavne s tim, nechme to byt... a s uvozovkama se netrapte, nevim proc se to deje, ale stalo se to tu asi leckomu, jsme zvykli :-)
22.9.2012 12:58
Xaver  (Profesionál +11)
finanční dar
Finanční dar by si zasloužil ten, kdo by omyl lavičky v Čelakovského ulici a na Masarykově náměstí. Je to hnus, ta špína.
27.9.2012 09:40
Jaroslav Fišer  (Administrátor)
tak zatím bez příspěvku
zastupitelé zatím příspěvek pro Rock for People neodsouhlasili.
více zde:
zpravy.hradeckralove.cz/clanek.php?id=2812
30.9.2012 10:20
Petr21  (Nováček)
zatim :-(
No zatím neodsouhlasili :-( Pan Krofta mluvil, jako by obhajoval charitu a ne tvrdej business. Ano také tady zanělo podpořit, ale něco za něco. Buď půjčka, nebo ať alespoň v té hodnotě město dostane vstupenky, které by mohlo použít jako ceny pro nadané žáky (třeba) :-) Možností je určitě víc, ale proč podporovat podnikatele z prahy a ne třeba prodejce na Dukelské třídě, kteří díky rekonstrukci mají prokazatelně menší tržby ???
Další možností je ať si město vymůže slevu ve festival parku na tuto akci. Mimochodem už Maliník zaplatil dluh městu ?? A jinak Festivalpark to je také firma registrovaná v Praze a ne hradecká :-(
18.10.2012 08:36
Petr21  (Nováček)
A je to zase tady
Tak koukám že bylo jen potřeba počkat až utichne pozornost lidí a je to zase tady zpravy.hradeckralove.cz/clanek.php?id=2827
Opravdu pan Krofta nedostane z toho milionku nějaký procenta ???? Jestli mu k tomu stačí seznam faktur, tak ten můžu taky dodat :-D
Pořád nikdo neodpověděl proč to není třeba sleva na nájmu na příští roky, nebo podpora pracovníky technických služeb. A nebo jim můžoou nechat jako externi stage to "parkoviště" v Kollárově ulici, když už nás všechny stálo tolik milionů :-D
22.10.2012 15:31
Petr - HK  (Guru +4)
RE: A je to zase tady
Souhlasím s Petrem21. Proč dávat cash milión? Ať město zaplatí pronájem Festivalparku na příští rok + příslib likvidace odpadů v celkové hodnotě milión Kč. Soukromá firma tak bude motivována k uspořádání dalšího ročníku. Rock for People je velkou propagací města, tudíž by jej město mělo podporovat. Je třeba však promyslet formu této podpory, aby po jejím schválení nenatahovali ruku další neúspěšní podnikatelé.

Škoda, že fórum čte jen jeden zastupitel, který toho času už možná bude za oceánem a rozhodovat budou jiní. :-)
22.10.2012 20:49
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: A je to zase tady
Ja myslim, ze tohle forum cte vic zastupitelu, jen na rozdil od toho jednoho nemaji potrebu (nebo odvahu?) se tady prezentovat (a nechat si nadavat :-)).
Vas navrh, jak jinak kompenzovat Festival parku milionovou ztratu se mi nicmene dost zamlouva a pokusim se pres more komunikovat s klubem VPM, aby takovy alternativni navrh pripadne podporili nebo sami iniciovali. Jen si nejsem jist, ze po secteni skutecnych nakladu na vami navrhovane polozky je mozno dojit k tomu milionu, protoze asi nejvetsi cast rozpoctu konzumuji naklady na vystoupeni jednotlivych kapel. To nedovedu posoudit, nemam dost informaci a chtelo by to konzultovat s poradateli RfP...
22.10.2012 21:18
Petr21  (Nováček)
RE: A je to zase tady
Pozor NE Festival Parku ale Ameba production !! To je pořadatel RFP a ten vyhrožuje městu odchodem.
Jinak ten milion klidně může být rozložen do více let = podmínka pořádání akce na více let.
Navíc pořád bych jako spoluplatící toho mmilionu (hradečák) rád viděl kompletní účetnictví akce. To by mělo být standartní podmínkou pokud město ty peníze opravdu hodlá dát. Pořád mi přijde divné že by tak moc prodělali, když měli rekordní návštěvnost a nevracelo se vstupné. Fakt chtějí tvrdit že jejich zisk měl být jen 4 miliony při maximální možné návštěvnosti?? Vím sám, že návratnost prostředků se počítá na předpokládanou menší návštěvnost :-) Jak říkám, motal jsem se kolem tuning party :-)
22.10.2012 21:46
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: A je to zase tady
Vite o tom v viditelne vic nez ja, coz jen posiluje muj pocit, ze bych mel vase infomace a nazory zprostredkovat kolegum z VPM, coz udelam obratem :-). Tesi me, ze se ted tato debata vede k tomu, jak tuhle pro mesto velmi prestizni akci efektivne podporit, to je rozhodne posun pozitivnim smerem...

Vložit nový komentář

K tomuto fóru mohou příspívat jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit nebo registrovat.

Mohlo by se hodit
Doporučujeme