Snaha magistrátu o zvýšení počtu obyvatel

Příspěvky ve fóru

Přidat komentář
3.10.2005 00:00
Jaroslav Fišer (neregistrovaný)
připojení
Hradecký magistrát už několik let touží po zvýšení počtu obyvatel nad hranici 100 tisíc lidí. To by magistrátu přineslo ročně do městské pokladny výrazně vyšší příspěvky od státu. Už několikrát se snažil oslovit okolní obce s nabídkou na připojení, chystá také reklamní kampaň, která by do města přilákala více lidí. Hodně si slibuje také od stovek nových bytů, které se ve městě dokončují.
Co si o snaze magistrátu myslíte? Napište svůj názor, hlasujte v anketě.
3.10.2005 18:06
Roman (neregistrovaný)
RE: připojení
Nevím jaká je současná praxe, ale jestli je to jako před časem, tak na vrcholně humusáckou obálkovou metodu v případě pronájmů bytů moc slušných lidí nenalákají. I když, zájemci o tuhle pochybnou zábavu se asi najdou...
Kdyby ale město opravdu chtělo, tak na výhodnou sociální politiku určitě nalákají jistou vrstvu slovenských obyvatel. Zatím míří převážně do jiných českých měst.
4.10.2005 09:35
stanan (neregistrovaný)
RE: připojení
no nevim s pritelkyni zijeme v hk jiz 5 let, a po nedavnem dotazu na bytovy odbor, co mame udelat pro to aby sme se stali plnopravnymi obcany HK tak poslali slusnou formou "doprdele" a odkazali nas na humusackou obalkovou metodu, no uz toho mame plny zuby, platime stejne predrazene trzni najemne jako v Praze, a kupovat byt v HK kde minimalni cena je 26 000/m2 je k smichu....., behem pristiho roku se stehujeme z hk, myslim ze takhle na tom nejsme jedini....
4.10.2005 20:43
Martin Soukup (neregistrovaný)
RE: připojení
Vážený pane,
beru Váš podnět k jednání úředníků na příští kolegium primátora. Připomínám, že , pokud nejste s chováním úředníků spokojen, můžete se obrátit na volené zastupitele, kteří v rámci interpelací musí odpovědět. V tomto případě vyjadřuji lítost nad vaším rozhodnutím odstěhovat se z Hradce Králové z důvodů, jak jsem pochopil-vysokých cen. Co jsme schopnií ovlivnit, je vstřícnost úředníků, co nejsme, je cena bytů. V době, kdy stát svou politikou znemožnil efektivní výstavbu komunálních (tedy nájmeních bytů), hledá město Hradec Králové způsob podpory mladým rodinám formou tzv. startovacích bytů. Tyto informace jste měl získat na odboru bytovém. nebo dřívě v týdeníku Radnice. Tržní ceny jsou řízeny nabídkou a poptávkou. To město ovlivnit nehodlá a jejich výše je dána kvalitou bydlení v Hradci Králové. Mimochodem nejvyšší střední délkou dožití, nejnižší kriminalitou, apod.
Byl bych rád, kdybyste přehodnotil svoje rozhodnutí o přestěhování a využil všech možností bydlení v Hradci Králové.
5.10.2005 08:01
stanan (neregistrovaný)
RE: připojení
Ja nemluvim o tom jak se chovali urednici ale o principu ! Ten princip nastavujete vy na radnici. Ja Hradec miluju, libi se me tady, ale za tehlech pominek jak jsem psal, nejsem blazen. Myslite si ze budu se svym PRUMERNYM prijmem a pritelkyne se svym PODPRUMERNYM prijemem, budeme splacet hypoteku za byt na Plachte ??? ze budeme 20 let spalcet 2,5 MKc,-, co si slibujete od nove bytove vystavby s predrazenyma bytama ? A ty byty jsou predrazene, nedavno jsem koukal na ceny bytu v Praze a ceny bytu v Praze zacinaji byt v nekterych pripadech levnejsi nez v HK. A pokud mam srovnavat s Prahou ta nabizi pracovni prilezitost s relativne lepsim vydelkem nez tady v HK. Startovaci byty pro mlade rodiny je stejny nesmysl jako obalkova metoda...tzn diskriminacni
5.10.2005 08:21
stanan (neregistrovaný)
RE: připojení
ještě doplnění : dejte si někdy tu praci a přečtě si soukromé inzeráty (nemyslím reklamní sdělení realitek) na vývěškách (např v OD Tesco apod) kde lidé shánějí pronájem/koupi bytu, a srovnejte si co jsou nebo za jaké peníze jsou ochotni lidé dát za pronájem/prodej a srovnejte si to z tím co se nebízí po městě.....ty čísla v těch inzerátech je reálná kupní síla obyvatel co chtějí v HK bydlet a pracovat...jako my třeba
4.10.2005 14:13
plaváček (neregistrovaný)
RE: připojení
Já si myslím, že by se magistrát měl především snažit udržet stávající obyvatele, ne se jen snažit připojovat obce a tím uměle zvyšovat počet obyvatel. Především by bylo potřeba snížit ceny bytů v HK, které jsou po Praze snad nejvyšší. Když srovnám ceny bytů v Praze, na Nové Harfě s cenou nových bytů zde, není v tom příliš velký rozdíl. Přitom v Praze si člověk vydělá mnohem více peněz. Kdo mi nevěří, ať se podívá na www.finep.cz.
K čemu bude magistrátu, když připojí pár obcí a stávající obyvatelé z HK budou utíkat? Takže já bych navrhovala, aby se začali o své voliče starat lépe, ne si pouze hrabat peníze pod sebe.
P.S. O koupálku se už radši ani nezmiňuju, neboť je zima. Počkám zas napřes rok, třeba už budou aspoň základy :o)))

Pěkný den všem.

D.
4.10.2005 15:13
Eraser (neregistrovaný)
RE: připojení
Jak chcete snižovat ceny bytů? To je záležitost nabídky a poptávky.
4.10.2005 17:52
Morgiana (neregistrovaný)
RE: připojení
Naštěstí bydlím ve vlastním, ale když koukám na nabídky nových bytů, připadají mi nepřiměřeně drahé. Sice s s velkou slávou staví (Šatlava, Duran, Barbora, Plachta...), ale zdá se mi, že to jsou byty s luxusními cenami. např. inzerují nový byt v Malšovicích 3+kk za více než dva miliony. za tu cenu se dá koupit domek. To nemá s nabídkou a poptávkou co dělat. Podle statistik jsou byty v Hradci drahé.
Co se týče připojení obcí, Hradec jim nenabízí nic, co by je k připojení lákalo. Jen by obce ztratily samostatnost a nic nezískaly, musí se jim to vyplatit.
4.10.2005 18:40
Xaver (neregistrovaný)
RE: připojení
No tak ten byt za tu cenu nikdo nekoupí, když je to drahé...ó jak prosté.Nebo chceš nějaký centrální cenový úřad? A co dělá psík?
4.10.2005 19:55
Matěj (neregistrovaný)
RE: připojení
Budeš se divit, koupí. Zadluží se mladí, zadluží se rodiče a mladí maj kde bydlet.
Ta sqelá obálková metoda je na hraně (možná i za hranou) zákona. Město postavilo byty se státním příspěvkem na výstavbu sociálních bytů a pak je "prodá" tomu kdo dá nejvíc... Nevím jak je to teď, ale před cca 7 roky bralo město statisícové částky jako "zálohu" na budoucí odkup bytu (aby se nemusela vracet dotace tak k tomu dojde za 20 let...). Hradec nemá problém s přirozeným úbytkem, Hradec má problém s vysěhováváním obyvatel do okolních obcí. Než zaplatit za byt 2 miliony a bydlet ve městě, tak si mnozí raději něco přidají a nechají si postavit domek na klíč ve vzdálenosti 10 km od Hradce. Ostatně já jsem také podobným způsobem řešil bytovou situaci své rodiny. Až na to, že jsem stavěl svépomocí.
A vůbec se nedivím, že obce nehoří touhou po spynutí s krajským městem. Infrastrukturu vybudovaly svépomocí a teď by vše, včetně pravomocí rozhodovat o svém dalším rozvoji měli předat hradeckému magistrátu, o jehož kvalitách si nedělám žádné iluze.
4.10.2005 20:19
Eraser (neregistrovaný)
RE: připojení
Mít domek je hezké, ale záleží na tom, kde stojí. Píšete 10 km od Hradce. To znamená na vesnici se všemi (z mého pohledu jako člověka, který žije celý život v HK v paneláku, ke kterému mám plno výhrad - k lidem, kteří zde také bydlí - zlodějna, vandalismus a v poslední době se přidalo i fyzické napadání) nevýhodami.
4.10.2005 21:10
Matěj (neregistrovaný)
RE: připojení
Taky jsem si myslel, že to bez města nepůjde - v Hradci jsem se narodil, co pamatuji bydleli jsme v čižáku, pak jsme dostali byt v paneláku. Ale když začaly dorůstat děti, došlo mi, že pokud něco nepodniknu, bude nás nakonec v 3+1 bydlet třeba deset. A v době kdy jsem se rozhodl pro stavění byly nejbližší volné parcely v Černilově.
Bydlím tady už několik let a zatím vidím jedinou nevýhodu: poslední autobus sem z Hradce jede v devět večer. Co se týče dojíždění do zaměstnání, mám to odsud 12,5 km (z Plachty jsem to měl 5,5 km) a když jsem bydlel v Hradci jezdil jsem do práce autem tak často, že se mi ani nevyplatila časová jízdenka na MHD.
Pak jsem začel objevovat i výhody, např. že je lepší mít zahrádku přímo u domu a ne v Malšovicích, že je tady dopoledne božský klid. A když chci jít s kamarády na pivo, tak si halt musím hlídat čas na poslední autobus, nebo slušně požádat manželku, aby pro mě přijela...
10.10.2005 19:47
Matěj JR (neregistrovaný)
RE: připojení
Tak to já když jdu s kamarádama na pivo v Praze, tak manželku radši nežádám, asi by mne nakopala :-) Ale i tam si člověk musí hlídat kdy mu jede poslední spoj, půl dvanáctý je totiž chvilku po televizních novinách.
10.10.2005 23:44
Matěj (neregistrovaný)
RE: připojení
Neboj mladej, já jí to neřeknu...
7.10.2005 13:36
plaváček (neregistrovaný)
RE: připojení
Například dotací na bydlení pro mladé rodiny (s tím, že se zavážou, že zde budou x let bydlet), nebo tím, že město nechá postavit byty do osobního vlastnictví, s nižší marží - a ty bude prodávat mladým rodinám, s předkupním právem na x let. Město by něco vydělalo a rodiny by se sem nastěhovaly. Jinak souhlasím se stanamem, je lepší odstěhovat se např. do Prahy, člověksi tam vydělá víc, jsou tam lepší možnosti co se týče např. jeslí (berou od 6ti měsíců věku dítěte), více sportu, více zábavy atd...
7.10.2005 14:31
MIREK (neregistrovaný)
RE: připojení
Souhlasím s Tebou, že v HK to s bydlením není jednoduché a že by město pro rodiny něco dělat. Ale určitě s Tebou nesouhlasím s možnostmi jeslí, to že je tam více sportu a zábavy. Za prvé nechápu matku, která odloží dítě do jeslí, to může udělat jenom krkavčí matka a hamba jí. Dítě má být s matkou co nejdéle. Co se týká sportu, tak je ho v HK dost, jenom se zapojit, sportoví oddíly dělají nábory neustále. Co se týká zábavy, té je sice v Praze opravdu více, ale pracující lidi, navíc Ty kteří mají malé děti, tak na nějaké extrémní užívání zábavy nemají čas. Beru to podle sebe a svých známých a také podle toho, že jsem v Praze studoval a pak několik let bydlel. V HK je lépe.
9.10.2005 12:36
plaváček (neregistrovaný)
RE: připojení
Mirku, ani trochu mi není hanba. Souhlasím s tím, že by dítě mělo být s maminkou doma - ale ne co nejdéle. Píšeš, že hypotéky jsou zvládnutelné ale já ten pocit nemám. Když má jeden z rodičů průměrný plat - to je dnes kolik? Asi 18.000 Kč? Hrubého? To je cca 13.000 Kč čistého. Když dáš 8.000 Kč měsíčně na hypotéku, copak Ti zbyde?A to nepočítám, že na hypotéku se dává peněz mnohem víc, pokud ovšem nechceš splácet 30 let a zaplatit na úrocích mnohem víc.Rodičovský příspěvek je cca 3635 kč. Když máš průměrný, nebo nadprůměrný příjem, nedostáváš na dítě přídavky. Takže když počítám, zbyde Ti něco kolem 8.000 Kč. Za byt zaplatíš něco do fondu oprav, dejme tomu za byt 3+1 2000 Kč. Zbyde Ti 6000 na všechno - jídlo, pití, pleny, veškerá drogerie, plyn, elektřina, voda - ale co bych se rozepisovala, sám to znáš. A já nemám pocit, že by se s tím dalo vyjít.
Když je matka schopná, a dokáže si vydělat 20000 hrubého, ne-li víc, tak pak si hodně rozmyslíš, jestli o ten příjem budeš přicházet nebo ne.
Já navíc nevidím zlo v podobě jeslí - dítě je mezi dětmi od ranného věku, a je to pro něj rozhodně lepší než když mezi dětmi není vůbec.
Netvrdím, že bych dítě dala v 6ti měsících do jeslí na celý den. Ale na 4-6 hodin, to by jistě mnoha lidem pomohlo, protože můžeš pracovat třeba na zkrácený úvazek a nějaký koruny domů přineseš.
Nemyslím si, že jsem krkavčí máma, když chci dát dítě do jeslí, spíš naopak.
10.10.2005 07:25
MIREK (neregistrovaný)
RE: připojení
Máš pravdu, že pro matku samoživitelku to jednoduché není. Ale pro rodinu, kde chlap vydělává je to ale zvládnutelné a to mi nikdo nevymluví. 5 let jsem spořil několik stavebních spoření, na které jsem si následně vzal úvěr a není problém ho vcelku rychle splatit. A máme byt. Stejným způsobem nyní pořizuji pozemek na stavění. Všechno jde, když se chce. (když má člověk práci a je zdravý)
10.10.2005 10:19
Filip (neregistrovaný)
RE: připojení
Plavacku, vzdyt to je cista demagogie. Nic mi do toho neni, ale ty pocty Ti krute nevychazeji. Nejprve to napocitas tak, aby prijem byl co nejsmesnejsi a razem dodas, ze pri nadprumernem platu pridavky na dite nedostanes, a tudiz je nepripoctes. Druha polovina vety vyvraci tu prvni. Obvykle na tomto foru komentuju prispevky z trochu jineho soudku, ale ted mi to nedalo...
Aby bylo jasno...
A vubec nechci tvrdit, ze mlade rodiny na tom byvaji dobre, naopak. Jen mi chybi trocha kriticke racionality.
11.10.2005 14:09
plaváček (neregistrovaný)
?
Co se Ti nelíbí na mých výpočtech? To je realita...
11.10.2005 20:24
Filip (neregistrovaný)
RE: ?
Ale ano, cisla + - beru. Nelibi se mi, co jsem popsal vyse, staci si to precist znova.
10.10.2005 19:49
Matěj JR (neregistrovaný)
RE: připojení
JAK KDE!!!
známí na černým mostě mohli dát kluka do školky jedině pod podmínkou, že oba rodiče jsou pracující. Ale na žižkově je to prý naprosto bez problémů.
4.10.2005 21:00
Martin Soukup (neregistrovaný)
RE: připojení
Vážená paní -slečno "Plaváčku",
s okolními obcemi bylo vedeno jednání o připojení několik let. Mohu potvrdit, že v současné době jim nemáme co nového a zajímavého nabídnout. Zároveň nechceme logicky nabídnout systém tzv. malých radnic, protože je velmi finančně a oraganizačně náročný, což dokládá systém vedlejších Pardubic. Proto se připravovaná mediální kampaň zaměří především na udržení stávajích obyvatel. Možná Vám to připadá směšné a pošetilé, ale já osobně tady žiju s rodinou od roku 1971 a jsem naprosto spokojený. Mohu osobně srovnávat život v Praze, v Brně i na vesnici a volím Hradec Králové. Bez ohledu na to, že jsem nyní ve vedení města.
Ke všemu, co se tady dočítám mám výhrady, a to z toho důvodu, že jsou především anonymní. Pokud bylo veřejné projednávání Strategického plánu v budově Adalu, přišlo žalostně málo obyvatel, ačkoliv to bylo v dostatečném předstihu avizováno. Nezlobte se na mě, ale, kdo se nepokusí hájit svůj názor veřejně, nemůže soudit...
4.10.2005 22:54
Matěj (neregistrovaný)
RE: připojení
Vážený paneSoukupe,
děkuji Vám, že jste našel odvahu, jako jediný z hradecké radnice, vyjádřit se na tomto fóru.
Vaše konstatování, že nemáte okolním obcím co nabídnout je bohužel pravdivé. Jaké mají tyto obce záruky, že ze zvýšené státní dotace pro Hradec, dostanou na svůj rozvoj alepoň to, co měly teď ze svých vlastních dotací? Takže město má skutečně jedinou možnost jak zvýšit počet obyvatel: přesvědčovat stávající obyvatele, aby se nestěhovali z Hradce a vytvářet podmínky umožňující mladým rodinám založit si svůj domov v Hradci. Pokud si představujete podporu mladých rodin v tom, že při odchodu z porodnice dostane maminka složenku na doplatek za svoz komunálního odpadu za toho drobečka, co si nese domů a to ještě se zpětnou platností od počátku měsíce, tak já nevím...
Ale nezoufejte! Byty na Plachtě se těžko dají adaptovat na kanceláře, takže tam na rozdíl od středu města´úbytek bytového fondu nehrozí. Původní obyvatelé se strategicky přesunuli do předem připravených ústupových pozic v chalupách a byty zdědily jejich "husákovy"děti, které začínají pomalu zakládat své rodiny. Ten úbytek obyvatelstva je v podstatě zaviněn tím, že na rozdíl od svých rodičů zakládají rodiny o 5-8 let později. Proto v bytě 3+1, kde dříve bydleli 4 lidé, bydlí zatím 1-2.
Další využívají své byty (ať již vlastní, nebo obecní či družstevní) k podnikání v oboru ponájem bytů. Vzhledem k současné legislativě, své nájemníky pochopitelně nikde nepřihlašují. Dovoluji si tedy tvrdit, že magistrát nemá přehled o přesném počtu obyvatel města (možná, že ta magická hranice je již de facto překročena :- ))
5.10.2005 13:21
Wočko (neregistrovaný)
RE: připojení
Co se týká zamýšlené strategie města na zvýšení počtu obyvatel. Souhlasím s Plaváčkem a některými předchozími příspěvky.
Namísto vyhazování peněz za nanichodné reklamní kampaně proklamující nám všem již dobře známé prázdné fráze, by se mělo město snažit udržet si stávající obyvatele a vytvořit jim podmínky k slušnému životu v HK (a není to jen o koupališti, fotbal, či jiných podružnostech, ale především o zajištění základní životní úrovně).
Mají pravdu Ti, kdo říkají, že město těžko přímo ovlivní cenu bytů, ale na druhou stranu - pokud město zainvestuje pozemky sítěmi a byty zde postavené stojí nakonec to, co stojí byt v Praze, kde je jen cena pozemku x-násobně dražší, pak by asi město mělo této situaci věnovat pozornost a určitým způsobem tlačit na developery, kteří si na nás mastí kapsy (jistě by se nějaký způsob našel).
Vedle toho poptávka po drahých bytech nemusí být jen místní. V HK a okolí je v současnosti celá řada případů, kdy byty a pozemky za (pro nás) přemrštěné a nedostupné ceny kupují spekulanti z Prahy.

Myslím, že co by mělo město udělat pro lidi aby neutíkali je:
Snažit se sehnat pořádné investory, vytvářet dobré podmínky (namísto současného házení klacků pod nohy a mydlení schodů) pro podnikatele - prostě zvýšit zdejším lidem možnost lepšího pracovního uplatnění. Zatím jsou místní průměrné mzdy na jednom z posledních míst v republice - což nekoresponduje s místní drahotou. Pokud budu mít možnost sehnat kvalitní praci a vydělat si lepší peníze, pak snáze unesu i vyšší náklady na bydlení a nebudu zvažovat přestěhování do Prahy za prací nebo mimo město, kde si budu moci bydlení dovolit.
Zatím jsem v tomto směru nějakou pozitivní aktivitu na radnici nezaznamenal. Z HK bude za chvíli jen vylidněný skanzen (možná s čistším životním prostředím - protože zde prakticky nejsou žádné pořádné výrobní podniky, možná s malou kriminalitou, ale zato s mrtvolnou zatuchlou atmosférou, kde dávají lišky dobrou noc).
5.10.2005 14:17
Xaver (neregistrovaný)
RE: dávající lišky
Už je to tady....tu lišku jsem nedávno viděl na Brněnské ul., bylo kolem druhé hodiny ranní. Nekecám.
5.10.2005 16:57
Roman (neregistrovaný)
RE: dávající lišky
...i lišky konají své potřeby. I když se páníčkové se svými pejsky odstěhují, budeš mít o čem psát. :-)
7.10.2005 13:54
plaváček (neregistrovaný)
RE: připojení
Připojuju se k Matějovi a děkuju p. Soukupovi za to, že věnuje svůj čas diskusi zde.
Taky musím říct, že podpora rodin s dětmi zde opravdu není, alespoň jsem na žádnou nenarazila. Bydlíme v obecním bytě 1+1, v 5. NP bez výtahu. Byt není určen k privatizaci. Snažili jsme se vyměnit ho za větší více než rok. Žádali jsme o pomoc bytový odbor, bezúspěšně - nemají důvod nějak pomoci, protože byty, které se uvolní se nabízejí obálkovou metodou a město z toho má pěkně velké peníze. Pro ty, kteří nevědí, o čem píšu - mrkněte na www.hradeckralove.org, a podívejte se na výsledky výběrových řízení na uvolněné byty. Byt, který je určen k privatizaci, 3+1 - dostanete od města za 500.000 - 900.000 kč, což je nájem za první rok, který v bytě prožijete. Byt, který není určen k privatizaci - tam vyhraje ten, kdo slíbí nejvyšší nájemné na stálo. Tohoto výběrového řízení se nesmí zůčastnit ten, kdo již nějaký obecní byt v nájmu má. K našemu bytu musím říct, že se nám nepodařilo vyměnit ho za větší, protože není určen k privatizaci a každý chce dnes privatizovat. Když už nechce, tak je to nějaká babička nebo dědeček, kteří nechtějí do 5. NP.
Byty, které se zde prodávají - ať už družstvo nebo OV - ty jsou, jak už tady lidé psali - nepřiměřeně drahé. Pak se nedivte, že se sem lidé nehrnou...
7.10.2005 14:36
MIREK (neregistrovaný)
RE: připojení
Myslím, že dnes si spousta lidí myslí a spoléhá i na to, že se jim někdo o bydlení postará. Nepostará, taková je realita. Naštěstí je dnes několik možností jak si třeba i ke svému bytu pomoci. Jsou stavební spoření a hypotéhy, které jsou docela zvládnutelné. Lepší než jít do podnájmu nebo do obecního, je lepší splácet úvěr ve svém bytě.
5.10.2005 13:00
Wočko (neregistrovaný)
RE: připojení
Vážený pane Soukupe,
kritizujete lidi za to, že se účastní anonymní diskuse raději než předem proklamované sešlosti v Aldisu. Myslím, že se není čemu divit - pro většinu z nás je především časově dostupnější sem tam něco napsat na netu do fóra, než vysedávat po veřejných schůzích. To, že píšeme v anonymitě má také své opodstatnění. vzhledem k tomu, že značná část našich spoluobčanů - přispěvatelů v podobných fórech, není zrovna příliš mentálně vyspělá a uchyluje se místo k argumentům k nadávkám a osočování, nikdo z nás si nepřeje mít za zveřejnění svého názoru od takových individuí počmárané dveře, auta orýhovaná drobnou mincí apod. Ve většině případů - již podle stylu psaní, lze usoudit, že jde o nedospělé výrostky bez jakých koli morálních zábran. A z posprejovaných ulic a ze zpráv v médiích je nám dobře známo, čeho jsou schopni.
Vy jste tak trochu v jiné situaci. Dal jste se na veřejnou službu - tudíž s něčím podobným asi budete muset počítat (i když Vám to v žádném případě nepřeju) - ale každá profese má své výhody a nevýhody.
Ale zpět k diskusi. Osobně si myslím, že názory, které zazní i na anonymním fóru, jako je toto, by neměly lidé zodpovědní za výkon samosprávy v HK jen tak zatracovat - jako nevypovídající.
Spíš by se měly zeptat sami sebe, zda nepřispívají k té neochotě občanů veřejně se angažovat či zúčastnit se alespoň veřejné diskuze ala Aldis. Ono totiž, pokud jsou naši samosprávní činitelé schopni namísto jakéhokoli řešení nespokojenosti spoluobčanů, zaklapnout víko za diskusí jen samolibým prohlášením typu: "Zvolili jste si nás ve volbách, tak teď je na nás co s městem uděláme a Vy ostatní nám do toho nebudete kecat a nemáte nárok na jekékoli ovlivňování věcí veřejných - až do příštích voleb vhozením lístku do urny", potom se nemůžete divit, že lidé na podobnými diskusemi lámou hůl a raději si zakorespondují na netu.
Nejsem proti zastupitelské demokracii, ale ani po vítězných volbách si veřejný činitel nesmí dovolit opomíjet práva a potřeby svých voličů a myslet si, že je místní bůh s neomezenou (pouze časově omezenou) mocí.
7.10.2005 13:40
plaváček (neregistrovaný)
RE: připojení
Pane Soukupe, říkáte, že to bylo řádně a včas avizováno. A kde, prosím Vás? Každý den sleduji regionální vysílání, chodím na procházky s kočárkem, poslouchám rádio. Že jsem o něčem takovém neslyšela?Kde jste to avizovali?
10.10.2005 20:33
Matěj JR (neregistrovaný)
RE: připojení
chtěl jsem se podívat, co se na strategickém plánu řešilo a vyřešilo, ale nějak nejde oficiální server :-(
Navíc bych chtěl podotknout jedno: abych uživil sebe a rodinu, tak musím pracovat. A to dost často i v době, kdy se většina takovýchto akcí koná (v lepším případě jsem na cestě domů). Na tomto fóru není vidět čas, kdy jsou příspěvky vkládány, ale co jsem vysledoval, tak se jedná o večerní a noční hodiny (teď je 20:27 - no někdo hold může psát v pracovní době).
Tím, že jsem uvedl svůj mail, tak už nejsem anonymní ani trochu. Pokud jste si všiml jisté podobnosti jmen na tomto fóru, tak se nejedná o náhodu. Pravidelnou návštěvou zde, odhaluje každý postupně svou identitu a v našem případě i historii rodiného "klanu".
Navíc: toto fórum je veřejné, takže Vaše poslední věta je tak trochu irelevantní.
5.10.2005 12:05
kojak (neregistrovaný)
male radnice
Pane Soukupe, 'male radnice' (ve skutecnosti mistni zastupitelstva) v ramci mest i spolku obci funguji v cele civilizovane Evrope z jedineho duvodu. Lide chteji rozhodovat o podobe sve komunity sami, na podobu a rezim mistni skoly, skolky, sportovniho klubu, verejnych budov nepotrebuji mestskeho urednika. V zalezitostech prevysujicich jejich organizacni a financni moznosti jsou pak mestskou casti se vsim vsudy. Pro tradicne centralisticky Hradec a jeho urednickou kastu takrka kacirska predstava, pro Evropu i nektera cesta mesta fungujici realita. Jak by asi pardubicky primator obhajil myslenku malych radnic v pripojenych obcich, pokud by to bylo pro mesto financne nevyhodne? Jeste k vylidnovani Hradce a medialni kampani. Lide si vybiraji bydliste podle svych financnich moznosti a kvality celkove nabidky v miste, jak se lze docist v prispevcich vyse. Urcite tak neucini na zaklade krasnych slov ve Vasi brozurce, kterou pro ne za miliony z verejnych prostredku vyprodukujete. J.Kojacky
8.10.2005 21:12
Matěj (neregistrovaný)
RE: male radnice
Taky se mi zdá divné, že obce své radnice "uživí" a město, které má státní dotace na hlavu vyšší (a po spojení by byla ještě vyšší) by na to nemělo!
Pane Soukupe, mohl byste mi odpovědět, kolik zástupců by měly pohlcené obce v hradeckém zastupitelstvu? Je vůbec možné v rámci současných zákonů zajistit zvolení zastupitele za přidruženou obec (nyní již pouze městskou část) do zastupitelsva města ?
8.10.2005 22:54
Filip (neregistrovaný)
RE: male radnice
Kolik zastupitelu by mela takova obec ve velkem zastupitelstvu nelze rict dopredu, to by zalezelo na vysledku voleb (teoreticky 0, ale stejne tak i vsechny). Ve svem malem zastupitelstvu by pak mela vsechny, protoze jini by do nej ani nebyli volitelni.
9.10.2005 13:37
Matěj (neregistrovaný)
RE: male radnice
Takž záruka, že názory 2 000 občanů Černilova by v městském zastupitelstvu někdo zastupovat vlastně není.Stačí dát na kandidátky jednotlivých stran pár mediálně známých osobností a je vymalováno. A co se týče "místního zastupitelstva" dovolil jsem si napastovat větu z pžíspěvku pana Soukupa:"Zároveň nechceme logicky nabídnout systém tzv. malých radnic, protože je velmi finančně a oraganizačně náročný, což dokládá systém vedlejších Pardubic." Takže by nám tady vznikla jakási komise samosprávy, k jejímž názorům by nikdo nemusel přikládat žádnou zvláštní váhu. A račte si uvědomit, že v obci vzdálené od nějakých 8 km, mají jiné priority, než je vitalizace starého města.
A to říkám i když jem hradecký patriot a na své rodné město nedám dopustit. Jen se mi zdá, že má v poslední době smůlu na své zástupce....
10.10.2005 11:06
Filip (neregistrovaný)
RE: male radnice
Sytem malych radnic je financne narocny, ale je pozoruhodne, ze funguje ve vsech mestech, ktere jsou srovnatelne (tim spise v tech vetsich) s Hradcem (jedina vyjimka - Olomouc; ale cleneni uzivaji Ceske Budejovice, Brno, Liberec, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzen, Usti nad Labem a pochopitelne Praha).
Zajimalo by me, kolik to vlastne stoji...
10.10.2005 21:09
Matej JR (neregistrovaný)
RE: male radnice
Já si myslím, že malé radnice nejsou finančně náročné. Určitě to bude levnější, než současný stav. Na "malé radnici" bude určitě méně papírování a tudíž nebude potřeba tolik lidí, potažmo peněz. "Malá radnice" bude hospodařit v kooperaci s "velkou" radnicí a tudíž má šanci realizovat projekty s "množstevní slevou". A to stále s možností rozhodovat, jestli opraví chodník nebo silnici, což je jedna z věcí o které obcím jde (kolikrát se byl letos pan Soukup projít v Předměřicích?). Proč si na městě pořád si myslí, že to bude daržší než mít dvě "nezávislé" radnice?
Možná jsem naivní nebo úplně blbej, ale pořád mám pocit, že když něco chci, tak musím něco nabídnout. Každej obchhodník ví, že může prodat pod cenou, ale nesmí na tom tratit. A odmítnutím daly obce najevo: Vážený magistráte, buď tak laskav a nedělej z nás debily.
14.10.2005 21:30
taky z Hradce (neregistrovaný)
RE: male radnice
A jaký přístup k lidem radnice a úředníci magistrátu mají, to si lidé mezi sebou povědí - po hospodách, v obchodech... a vy pak můžete mazat med kolem úst....Nikdo přece nepůjde tam, kde je dobrý jen do počtu.Levněji než brožurky vás vyjde opravdu ten nákup viagry, nebo ještě lépe, vydání zákazu prodeje a předepisování antikoncepce. Jenom si musíte asi tak rok počkat.... Může se vám taky ale stát, že se odsud lidi stejně odstěhují, budou-li mít tu možnost.
5.10.2005 13:42
dalybor (neregistrovaný)
Sousedi

Bydlí-li hradecký primátor stále ještě v Předměřicích - je určitě pozoruhodné, že jeho sousedi odmítají být nám hradeckým - sousedy..
Že by ho lépe znali..?

D.
5.10.2005 14:41
MIREK (neregistrovaný)
RE: Sousedi
Hradecký primátor v Předměřicích nikdy nebydlel. Kde jsi to sebral?
14.10.2005 21:34
jája (neregistrovaný)
RE: Sousedi
To si jenpopletl informace ze stránek www. mmhk.cz,primátor. V Předměřicích pracoval.
5.10.2005 16:22
Filip (neregistrovaný)
RE: Sousedi
Kdyby se hradecky primator prestehoval do Predmeric, okamzite by ztratil mandat. Je tusim z Plotiste nad Labem.
7.10.2005 13:25
dalybor (neregistrovaný)
RE: Sousedi
...tak tahle pomluva mi nevyšla.
Omlouvám se.
I předměřickým...
D.
7.10.2005 13:56
Jan Hradecký (neregistrovaný)
RE: Sousedi
...ale kdo chce psa bít...
8.10.2005 20:37
dalybor (neregistrovaný)
RE: Sousedi
Ale to snad ani ne...To ono hnedle zas něco starosta "vykouzlí" sám, to se nebojím, že by mi něco mělo chybět..a mě zas naštve...Ale že ani těm hradeckým novinářům se tak snadný cíl nezdá zajímavý...to je fakt už skoro divný...nevím.
d.
7.10.2005 11:57
Jaroslav Fišer (neregistrovaný)
výpadek serveru
zdravím všechny diskutující.
někteří z vás možná zaregistrovali, že zde chybí dva až tři příspěvky. Bohužel v noci došlo k havárii disku na serveru a celý web musel být obnoven ze zálohy. Záloha byla stará 24 hodin, což znamená, že chybí příspěvky za toto časové období. Autorům těchto příspěvků se omlouvám a dodávám, že rozhodně nešlo o cenzuru.
JF
7.10.2005 20:43
xicht53 (neregistrovaný)
počet obyvatel
Počet obyvatel se dá zvýšit i jiným, tradičním způsobem. Trvá to ale poněkud déle, než anexe okolních obcí. Namísto Radnice bychom mohli dostávat do schránek viagru.
14.10.2005 21:15
babka (neregistrovaný)
RE: počet obyvatel
Určitě by to byla normálnější cesta, než připojování kdejakých vzdálených "prdeliček" - no!
9.10.2005 21:50
Luboš (neregistrovaný)
Počet obyvatel
Ono to není o viagře. Pan náměstek Soukup se tu litoval, je mu líto úniku človíčka z Hradce. Zapoměl však napsat, jak se bude podílet na přílivu ( mimo okolních obcí, které by si po připojení k HK pohoršily ). Porodnost ve zdejší Hradecké nemocnici nyní předčí jasnovidce. To však s aktivitami místních radních nemá nic společného... Všechny děti s rodiči stejně utečou. Hradec má jedno z nejdražších míst bydlení a přitom nemá co dál nabídnout ( kromě desítek soukromých benzinek a hypermarketů s plesnivým masem!) Co dál páni radní? Přestaňte budovat lávky přes řeky, přestaňte stavět dalekohledy na Ulricháči, přestaňte oživovat dávno mrtvou zónu Aldis a konečně se vžíjte do prostředí svých spoluobčanů, ve městě ve kterém žijeme :-)
10.10.2005 22:21
Xaver (neregistrovaný)
jo jo
Každý den ráno sleduji davy lidí valící se přes křižovatku u FN do areálu škol. Co takhle místo lávky do Aldisu začít konečně něco dělat s křižovatkou. I dopravě by to pomohlo, vést pěšáky mimo silnici nebo spíše silnici mimo pěšáky. A psíci by měli další objekty k označkování.
14.10.2005 21:22
babka (neregistrovaný)
RE: Počet obyvatel
Vžít se do prostředí obyvatel? naši radní? UTOPIE. Nepřijdou ani když je žádáte aby přišli a zakročili, a pokud snad přijdou - místo očí korále, místo uší plácačky, místo nosu špunt - výsledek: nevidí, neslyší, necítí.... Jsou to vlastně chudáci... Tak jak mohou lidé chtít, aby pro ně něco udělali? Nedělají ani pro ty, kteří jsou nuceni tady žít, protože jejich dům je v také lokalitě, s takovými sousedy, že ho neprodáte ani nevyměníte i kdybyste se s prominutím po....tak proč vlastně chtějí víc lidí, když na obyčejné obyvatele kašlou?? Jestli si někdo myslí, že když se sem přestěhuje, budou si ho radní vážit alespoň jako člověka- tak se šeredně spletl - pokud tedy nebude bohatým sponzorem a tak něco.
9.10.2005 21:57
Luboš (neregistrovaný)
Počet obyvatel
P.S.- Nedělá na mne dobrý dojem, když náměstka primátora našeho města dělá člověk, který "může" posoudit prostředí Prahy, Brna, nějaké vesnice a možná i Marsu... není dobré když to není Patriot města. Kdo ho vlastně zvolil do funkce? Proč vlastně nedělá "dobro" v Praze?
10.10.2005 21:12
Matěj JR (neregistrovaný)
RE: Počet obyvatel
tak bych to nebral, třeba tam má příbuzné (teda na tom Marsu :-)
14.10.2005 21:25
jája (neregistrovaný)
RE: Počet obyvatel
Třeba je to "pracovní turista" s rozdáváním dobra - prý jsou treď takoví pracovníci v módě, všude chvilku - a zase pryč.Jo, časy se mění....
18.11.2005 12:50
Votrok (neregistrovaný)
RE: Počet obyvatel
Uvědomte si prosím jednu věc. Naprosto bez ohledu na to, kdo je oním radním, já především oceňuji zkušenosti. Pokud má někdo zkušenosti s ostatními městy, je to právě ten správný člověk, který dokáže porovnávat, uvažovat v širších souvislostech, a také následně kvalifikovaně komentovat bytovou situaci v HK ...
Patriotství neznamená, že někdo bude celý život sedět na prdeli v HK. Takové radní zase nechci já, a že jich tam určitě několik je.

Váš R.V.
24.10.2005 17:37
Michal H. (neregistrovaný)
Počet obyvatel se nezvýší
Za současného stavu věcí jsou veškeré snahy o zvýšení počtu obyvatel HK zbytečné. Tak jako v Pardubicích i kolem HK porostou satelitní vesnice s novou vilovou zástavbou pro movitější občany, nebo budou lidé do města dojíždět za prací i z větší vzdálenosti. Nelze však očekávat, že při současných relacích průměrných platů a ceny bytů v HK na bydlení dosáhne nějaký větší počet lidí. Spousta lidí tu také žije v podnájmech, ale nemají zde trvalé bydliště.To je realita a mnoho lidí už ji tady rozebíralo. Připojování okolních obcí je špatný nápad - jejich obyvatelé i zastupitelstva nemají zájem, viz případ Černilova, jehož starosta vysvětlil nedávno svůj odmítavý názor na TV Puls. Musíme se bohužel smířit s tím, že počet lidí v HK bude v lepším případě stagnovat, v horším pomalu klesat. Ostatně kromě Prahy neznám žádné jiné město, které by se v současnosti nějak výrazně rozrůstalo. Populační boom v sedmdesátých letech se už opakovat nebude a příliv zahraničních přistěhovalců k nám zatím na(ne)štěstí nemíří.
3.11.2005 21:47
babka (neregistrovaný)
zvýšení počtu obyvatel vzali za špatný konec
Pokud by se tu lidem opravdu DOBŘE žilo, a tím nemyslým jen hmotný blahobyt, pak by sem sami přicházeli od jinud, kde by jim nebylo tak dobře. Připojením obcí zůstanou lidé, kde jsou, rozrostem se jenom na papíře. Tam, kde se o VŠECHNY "svoje lidičky" dobře starají, ¨nestrpí nepravosti a porušování zákonů a předpisů, tam je dobře, tam lidé odcházejí, protože těch obyčejných je většina. Radní a mocní by už měli přestat rozdělovat občany na elitu a lůzu a včas si uvědomit následky tohoto dělení! Není a nebude to dobré, pro nikoho. (např.tzv. rezidenční byty pro movité).Zatím by vatšina občanů z Hradce utekla, kdyby měla kam a kdyby jejich domky se dali prodat nebo vyměnit za rovnocenné náhrady - jenže bohužel hospodské a podobné existence mají v Hradci vrch a zelenou...
3.11.2005 22:00
občánek hradečánek (neregistrovaný)
RE: zvýšení počtu obyvatel vzali za špatný konec
A tak musíte zůstat, kde jste, i když se Vám tam žije velice těžko, protože souseda si nevyberete, staří dobří odcházejí na onen svět, a co přichází - hanba povídat - a ještě to má u úřadů zastání, když sousedům ničí majetek, dělá vytržnosti a vůbec...jak se tu pak má lidem líbit a dobře žít? A realitky už to vědí, proto jsou některé domky nevyměnitelné a prodejné pouze pod cenou, byť se nezasvěcenému zdají v krásném prostředí (to ale pouze v pracovní den v poledne, kdy jsou všichni pryč).
18.11.2005 10:05
Eraser (neregistrovaný)
RE: zvýšení počtu obyvatel vzali za špatný konec
Můžu potvrdit:sousedům,ničí majetek,dělá výtržnosti,napadá sousedy a na úřadech (magistrátu) to má opravdu zastání.
17.11.2005 21:19
xxxxxxxxxxxxxx (neregistrovaný)
Připojení
Co připojit Opatovice a Čeperku, memusela by stát spalovna?
27.3.2006 10:24
Michaela Špinová (neregistrovaný)
Bydleni
Je mi 36 let, VŠ a jsem "hradecký rodák". Současné téma- zvýšení počtu obyvatel se mi jeví jako naprosto zbytečně vyhozené peníze. Obyvatele získáte 2 základními faktory - prací a bydlením. S prací je to to "na šťiru" už cca 10 let a nebude to lepší a co se týká bydlení? To co se děje v poslední době nemá obdoby. Bytová výstavba - sice rozsáhlá, ale ty ceny??? Vždyť když chcete koupit na hypotéku byt - dle vlády - sociálně únosný- kolem 80 m3 tak za něj zaplatíte 3 ml Kč. S platy zde obvyklými maximálně získáte tak 1+1 -ceny kolem 1 300 000 Kč a budete na 20 let rádi, že jste. Je to smutné, ale také odcházím z HK do Pardubického kraje, protože , rozdíl na trhu práce a zejména v oblasti bydlení i její dostupnosti je značný.
27.3.2006 11:02
amala (neregistrovaný)
RE: Bydleni
Naprosto s Vámi souhlasím. Praktiky bytového odboru s obálkovou metodou jsou naprosto nechutné. Také jsem rodilý hradečák, snažíme se s rodinou sehnat odpovídající bydlení již 15 let (bohužel bydlíme v soukromém domě a majitel nás tam velmi nerad vidí), ale ještě před nějakými pěti lety byty nebyly vůbec, nyní asi jsou ale rozhodně ne pro lidi, které nedosahují ani průměrných platů.
25.4.2006 02:14
Niky  (Nováček)
tak všeobecně
Víte co nechápu, kdo se do těch bytu ala plachta, třebeš, šatlava a podobně vlastně stěhuje? Když si to normální člověk nemůže dovolit.
K té diskuzi okolo připojování obcí, jak je možné, že krajské město nedokáže dát lákavou nabídku obci s pár tisíci obyvatel, to je celkem krize.. to ty obce nic nepotřebují.. nebo co? všechno mají? co třeba jim zkusit dát nějaké záruky, které převyšují to, co dostávají od státu.. když má město na takovou podivnou megalomanskou vylomeninu jako téměř zbourání a znovu postavení pivovaru.. tak by snad mělo i na tohle. Vzhledem k tomu, že občas jezdim na kole okolo HK, tak vidim, že jen co se mihnu okolo přeškrtlé cedule Hradec Králové, tak v první obci na kterou narazim rostou baráčky jak houby po dešti.. tohle by mě jako zastupitele starajícího se o zvýšení obyvatel celkem vytáčelo.. a považoval bych to jako svojí (s prominutím) neschopnost a neúspěch.. taková snaha na zvýšení obyvatel.. a oni se potvory stěhují kousek za ceduli:o)
Jinak souhlasím jak tady někdo psal, nejdůležitější je, aby tady byly pořádné pracovní příležitosti a ty opravdu moc nejsou.. ono pracovat v hyper, super atd. marketech, kterých je až až.. či jako dělník v Petrofu, Rubeně, zkrátka ať mě napadne cokoli neustále samé dělnické profese, prodavačka, barman, řidič, automechanik i ten T-Mobil nic pořádného nenábízí až na management, kam se samozřejmně člověk bez praxe nedostatne.. Ať mě napadne cokoli, tak zkátka nevidim jedinou zajímavou práci pro vysokoškoláka bez praxe, který chce začít dělat v HK práci odpovídající jeho vzdělání a nepouštět se do riskantního podníkání.. nebo jsem nechopnej a neumim hledat.. zkrátka Praha to jistí a takových lidí je kolem mě více..
25.4.2006 12:05
sniffer  (Pokročilý +4)
RE: !!!!
Ono připojit okolní obce, to není jen tak, existuje několik problémů
1) Žádný starosta se nevzdá svého teplého místečka jen tak...
2) Musí se vyhlásit referendum a lidi by byli blbý, kdyby šli do města, kde by platili víc za vodu, odpad a podobné služby
3) Co jim může hradec nabídnout? Více MHD?
25.4.2006 13:22
Niky  (Nováček)
RE: !!!!
Njn je to asi fakt o tom, že tam zase sedí nějakej "zastupitel",co se mu nechce vzdát z našich daní teplého, dobře placeného místečka. S jednim takovým vesničanem jsem měl před časem tu čest, raději to nebudu komentovat.Akorád rozhazoval peníze, zval na oběd kde koho(hlavně holky:)a machroval, že je starosta nějaký bezvýznamný vesnice.. a že na to má atd.. Co nabídnou třeba MHD(i když co se MHD v HK týče, to taky má mouchy poslední městský trolejbus od nádraží jede tušim 23:42 dvojika a pak všude pěšky.. fakt dobrý.. při zpoždění posledního vlaku z PCE do HK je to celkem problém). Nebo nabídnout víc pěněz než dá stát.. Dit přeci když HK přesáhne 100 000 obyvatel dostane jich spoustu navíc. atd já nejsem zastupitel a nevim co lidé v těchto obcích potřebují.proto se ptám jak je možné že nic nepotřebuji.. Mi řekněte jak je možné že někde to připojení jde a jinde ne. Co těm obcím nabídla jiná města? Nebo donucovací prostředky: např. HK řekne Vysoké nad Labem, Hele vysoká neštvi mě a připoj se, nebo vám tam za barákem postavim nějakou hodně hnusnou továrnu :o))) (to je samozřejmně vtip)
25.4.2006 14:20
MIREK  (Pokročilý +2)
RE: !!!!
Ani se oklním obcím nedivím, že se jim do připojení k HK nechce. Pakliže jsou zvlášť, má zastupitelstvo, potažmo občané, jestliže mají trochu zájem, si svoji obci řídit sami. Jako občan menší obce u HK jsem rozhodně proti tomu, aby se naše obec k HK připojovala.
25.4.2006 16:49
Mikeš  (Nováček)
RE: !!!!
Hradec nenabizi obcim po pripojeni zrizeni mestskych obvodu, narozdil od jinych mest, v nejlepsim pripade nabizi jen tzv. mistni komise a pevnou ruku magistratu. Takze komu by se do centralisticko HK chtelo
26.4.2006 00:56
Niky  (Nováček)
RE: !!!!
Chápu, obce si o sobě chtějí zkrátka rozhodovat sami a o to by po připojení přišly. OK to je určitě nevýhoda. Ale o čem si taková obec potřebuje rozhodovat sama? Co tam mají tak důležitého, že by to magistrát nezvlád.. o tom zda pokácet ten či onen strom, nebo o čem? stejně když si magistrát něco usmyslí a prosadí, ta sama obec moc nezmůže. Teď mě třeba napadla kravina.. ale kdyby se nějaký investor rozhod, že v nějaké mále obci u HK vybuduje čtvť typu plachta či větší.. nebo nějakou továrnu typu spalovna, papírna.. samozřejmně na místech, kde to je územním plánem teoreticky možné.. a obyvatelům by se to nelíbilo.. kdo o tom rozhoduje, zda to bude povoleno či ne? Nějak se mi nechce věři že tamní starosta nebo obyvatelé.. zkrátka o všem podstatném se stejně rozhoduje jinde než v té či oné obci.. tedy to že si obce o sobě rozhodují, ovlivňují fungování a svůj chod je stejně jen jejich iluze..
28.4.2006 12:57
temnej  (Nováček)
RE: !!!!
Niky, jsem naprosty laik, ovsem zkusme priklad. Obec disponuje nejakymi pozemky, ktere se rozhodne zasitovat a prodat, tedy vytvori radu stavebnich parcel, kde vyroste dejme tomu nejake to "satelitni mestecko". Penezy, ktere obec utrzi za prodane pozemky, muze disponovat pro dalsi rozvoj obce samotne. Tedy je za ne mozne vybudovat napr. chybejici kanalizaci, vybudovat nove chodniky, osvetleni, opravit silnice. Tedy nemusi cekat, az se na HK magistratu rozhodnou, zda jim na toto nejake penize poskytnou, ci ne. Dalsim plusem v tomto pripade je dalsi prirustek obyvatel do teto obce. Jak jsem predeslal, jsem laik a nevim, zda to takto skutecne funguje, ovsem verim, ze v takovemto pripade ma samostatna obec jednoznacnou vyhodu.
1.5.2006 13:02
Denisa  (Nováček)
Otázka pro město
Když tu čtu vše co je tu napsáno a nejen v této sekci, musím konstatovat, že není něco v pořádku. Co ? Těch otázek je víc. Proč je bydlení v tomto městě tak drahé ? Kde je rozvoj nějakého průmyslu - průmyslová zóna ? Proč místo možnosti výdělku tu rostou jen samé mega-markety a všichni vesničani z okruhu 50 km se tu sjíždějí pravidelně na výprodejové akce a blokují dopravu ve městě +, zamořují město exhalacemi ? Příkladem jak se tu špatně plánuje je např. Carefour. Tento sice dobrý obchoďák měl ale být na jiném místě. Zácpy na zdejší světelné křižovatce jsou tragické. Proč není dokončená dálnice ? Proč město nemá letní koupaliště ? Jezdit na Opaťák, kde si každý vykoupe svého pejska není zrovna hygienické.
Proč město dotuje výstavbu bytů v HK, když jak jsem se dočetla na tomto serveru v sekci - "nové byty na plachtě" - jsou ceny bytové výstavby obecně za 16-20.000,-kč za m2 bytu. Ale prodávají se za více jak 30.000,-/m2 jako městem dotované !!!!!! A město pro akci Plachta dokonce údajně poskytlo navíc ještě krom dotace v desítkách miliónů i pozemky.
Je to opravdu vše jen o hrabání ? Tyto dotace se poskytují i dalším firmám např. pro podzámčí - Duran, ale i tady jsou byty za ceny jak v Praze. Jak je to vůbec možné ? Copak tu jde o propojení politiky se stavebníma firmama ? Asi ano.
Jak je možné, že okolo hradce vznikají satelitní městečka rodinných domů, kde to jde bez dotací. To už vůbec nechápu. Třeba Vysoká nad Labem. Mám tam kamarádku. Je tam nová obytná zóna pod lesem a je to vše pouze v režii soukromé firmy. Kamarádka tam má postavený slušný rodinný domek se 4 pokoji a obývákem, který se prý vešel i s parcelou do 3,5 mil. A to vše 2 km od hradce. Za to je v Hradci tzv. nový byt 3kk. Ptám se tedy zastupitelů, co se to děje v tomto městě ????? Proč je tu bydlení tak drahé ?
Objektivně ale přiznávám, že město např. oproti jiným městům ve východní čechách je hezčí. Ale to spíše vidím v tom, že tu byli dobří architekti z minulosti. Např. pan Gočár.
1.5.2006 21:59
Xaver  (Profesionál +11)
RE: Denisa
S Carefourem se pleteš, ten obchoďák zabírá jen malou plochu. Dále tam je moderní kino, desítky obchůdků a hlavně dostatečné parkoviště, po tom přece hodně lidí přímo řve, natož volá.Úsměvný den :-)
2.5.2006 18:26
sniffer  (Pokročilý +4)
RE: !!!!
Není otázka, za kolik se byty prodávají, ale za kolik se kupují... Pokud by stavební firma postavila dům, kde by nasadila takové ceny, že by nikdo nebyl schopen/ochoten si ten byt koupit, asi by je neprodala...
S těmi dotacemi nevím, resp. nikdy jsem neslyšel o tom, že by se stavěl nějaký byt s městskými dotacemi
2.5.2006 19:32
JPA  (Pokročilý)
RE: !!!!
Proboha "sniffere" - město dává developerům pozemky "za babku" a ještě jim tam přivede inženýrské sítě - jak to, že jste o tom ještě neslyšel?
JPA
3.5.2006 12:26
sniffer  (Pokročilý +4)
RE: !!!!
Neslyšel, stane se... každopádně je to ale lepší způsob, jak nalákat lidi, než inzerce v časopisech. Každopádně, kdyby lidi nové byty za ceny, za které se staví nekupovali, tak by musely zlevnit...
4.5.2006 14:15
Plaváček  (Nováček)
RE: Otázka pro město
Denisin příspěvek je hodně zajímavý. Doufám, že to hodně lidem otevřelo oči a že si naši zastupitelé uvědomí že nejsme slepí.Ceny bytů v HK jsou opravdu příšerné, a pokud opravdu byly byty na Plachtě vystavěny s jakoukoli dotací, pak je to opravdu síla. Kolikpak asi za to dostali? Každý po bytě? Na dni otevřených dveří jsem tam zahlédla pana Soukupa. :o)
Nedávno jsme taky hledali byt. Zděný byt v Malšovicích jsme mohli pořídit tak za 1700000, byla potřeba rekonstrukce a dům nebyl v nejlepším stavu. Tak jsme se šli podívat na nový byt v projektu Butterfly, kde jsme měli možnost koupit 3+kk, slušně vypadající, za 2100000.Bez linky, bez všeho...A co jsme nakonec sehnali? Slušně velikej domek, 5 km od HK, a cena je minimálně o milion menší než byt na Plachtě. Město tyto byty zadotovalo, a na dni otevřených dveří jsme měli možnost vidět, jak na tom firma vydělala, za posledním domem určeným k prohlédnutí stálo pár pěkně drahých nových aut, každé za pár milionů. Můj známý si tam byt koupil, což nechápu. Nyní ho přebíral a nestačil se divit, když zjistil že jsou tam okna, která nepůjdou otevírat, většina věcí je z nejlevnějších materiálů, a že nedostal to, za co si připlatil. A ani nedostane. Hanba jim.
5.5.2006 12:57
Stanan  (Nováček)
RE: Otázka pro město
je to jednoduche, remeslnik udela pro stavebni firmu neco za 200,- , stavebni firma to vyfakturuje developerovi za 300,- a developer to vyuctuje vasemu znamemu za 500,- s tim ze to ma super kvalitu, ale ejhle aby stav. fa. a developer vydelali jeste vic tak misto deklarovanho standartu, vam tam da tu nejlevnjsi "kaši" co se na trhu najde, jak jednoduché :o)
Vyse ceny za m2 mesto oduvodni tim ze HK prece v nejake pofiderni ankete vyhral jako nejlepsi misto pro zivot a proto jsou drahe pozemky, ktere poskytlo mesto :o))) A na zaklade toho se rozjedem kampan za zvyseni poctu obyvatel, kterou dostane spriznena reklamni agentura s magistratem a "sponzoruje" to stavebni firma, hm proc asi ze ?
No nic s pritelkyni jsem si koupili tez domek a to v PU kraji :o)

P.S. jsou to jenom dohady ale takhle se me to jako laikovi jevi....
5.5.2006 13:09
JPA  (Pokročilý)
RE: Otázka pro město
Vidím to přesně tak, jako Vy, jen Vám tam ještě někde musí figurovat nějaká částka těm, kteří tento způsob "podpory výstavby" na městě prosadí.
JPA
5.5.2006 13:24
Stanan  (Nováček)
RE: Otázka pro město
ale samozrejme na to jsem zapomnel :o)
tuto castku je potreba hledat v pomlckach mezi :
magistrat - developer - stavebni firma - magistrat

a kruh se uzavřel....
9.5.2006 09:20
Eraser  (Nováček)
RE: Otázka pro město
K tomu letnímu koupališti,po kterém každý v Hradci volá: Jestli si někdo myslí,že bude vstup stát 10 Kč a že si v parném létě bude moci dovolit být tam každé odpoledne,tak vězte,že tak to nebude.Vstup bude minimálně 150 Kč a více a stejně tam nikdo chodit nebude,protože na to nebude mít.Možná tak si rodina udělá sváteční návštěvu 2x za léto.
9.5.2006 09:38
JPA  (Pokročilý)
RE: Otázka pro město
Já přesně tohle říkám od samého začátku, zájem hradečáků o koupálko skončí před jeho pokladnami.
JPA
9.5.2006 12:39
MIREK  (Pokročilý +2)
RE: Otázka pro město
Myslím, že příklady táhnou. Například koupálko v Pardubicích, v Žamberku, v Třebechovicích. Měl jsem možnost posoudit a je tam za dobrého počasí více než plno. Co se týká vstupného, tak si to spousta lidí rádo zaplatí, a jistě přijdou nejen lidé z HK, ale z dalekého okolí. Za kvalitou si lidé rádi přijedou. O tom svědčí například krytý areál Babylon v Liberci, kde vstupné také není tak nízké a lidé tam chodí.
9.5.2006 13:57
Eraser  (Nováček)
RE: Otázka pro město
Do Babylonu se jezdí za vodními atrakcemi.Letní koupaliště je trochu něco jiného.
9.5.2006 14:22
MIREK  (Pokročilý +2)
RE: Otázka pro město
Vodní atrakce jako tobogány, atd, budou v HK také, aspoň dle studie, kterou jsem měl možnost si prohlédnout.
9.5.2006 16:24
Plaváček  (Nováček)
RE: Otázka pro město
Mě nezbývá než souhlasit.
10.5.2006 10:13
temnej  (Nováček)
RE: Otázka pro město
Vždyť v Hradci je přeci vysoká životní úroveň, když lidé mohou investovat nezdravé částky do nákupu průměrných bytů, když mohou bezbřeze utrácet horentní částky při víkendovém nakupování, mohou si jistě dovolit i ten "pakatel" za to, že "tam" (myslím pochopitelně diskutované koupaliště) také byli. Jistě cítíte ironický podtext, nicméně ve skutečnosti nemám obavy, že by návštěvnost nebyla příliš vysoká. Horší je to s celkovým počtem opravdu letních dní, kdy stojí za to proválet nějaký čas u vody. Tedy nemyslím si, že by to byl rentabilni projekt. I když znám koupaliště, kde najdete prostý bazén s pečlivou údržbou, kabinky na převlékání, toalety, větší kus trávy, hrište a bufáč, což naprosto postačí svému účelu. Není tedy třeba žádných hogofogo projektů.
9.5.2006 16:23
Plaváček  (Nováček)
RE: Otázka pro město
ALe prosím Tě, kde jsi vzal ty sumy?Děti to budou mít mnohem levnější, určitě bude možnost nějakých permanentek a 150 Kč za den to určitě stát nebude. Možná půlku. A lepší mít drahý koupaliště než žádný.
9.5.2006 20:23
JPA  (Pokročilý)
RE: Otázka pro město
Plaváčku, to si povíme, až to bude postavené - na toto téma už jsme se bavili na jiném fóru a já jsem Vás upozorňoval na Vaši bezbřehou naivitu. Kdyby to koupálko bylo výnosné, dávno by to tu někdo postavil! Samozřejmě, že stotisícové město nějaké veřejné koupálko mít prostě musí - otázka je, jak to pojmout - jak velké, s jakou režií. No a jak to vidím, provoz navrženého koupálka bude sakra drahý! Proto nemůže být vstupné za pár kaček a proto si každý dvakrát rozmyslí, zda raději nesedne na kolo a nepojede si lehnout zadáčo na Správčák, Plačičák, Opaťák, Hrádek... Vezměte si k tomu ten rozmach "domácích bazénů" a vyjde Vám, že po počátečním rozruchu (ja, chvíli to bude "in" se tam nechat vidět) tam moc lidí nezavítá.
JPA
10.5.2006 09:33
Eraser  (Nováček)
RE: Otázka pro město
Také si myslím,že by to bylo nějak takhle.Viděl jsem,jak to probíhalo s koupalištěm v jednom malém městě v Českém ráji (Turnov).Letní venkovní koupaliště,celkem staré.Nic moc náklady na vodu,protože ji do bazénů (brouzdaliště pro děti,bazén pro neplavce a bazén pro plavce) čerpali z řeky Jizery jen s čištěním od mechanických nečistot,žádné chlorování nebo jiné chemické čištění (ono to ani nebylo potřeba).Vstup stál co já pamatuju nějak od 2 Kč až pak asi 10-15 Kč.Lidí chodilo smaozřejmě v létě každý den dost,ale koupaliště stejně upadalo.Intervaly výměny vody se prodlužovaly až nakonec byla celé léto v bazénech 1 náplň,ze které se zvedal žaludek jen při pohledu natož tam vlézt.Údržba bazénů i okolí se samozřejmě snižovala až nebyla žádná.Koupaliště je nyní už mnoho let zavřené.Místní určitě říkají,že to je škoda a že by to chtělo obnovit.Ale kdo by byl ochoten platit více než těch 10-20 Kč,za které by se to určitě provozovat nedalo?
10.5.2006 10:04
Stanan  (Nováček)
RE: Otázka pro město
A krom toho to koupálko, bude u II. silničního okruhu, to mě nepřijde moc košer bejt na koupalku a za hlavou aby mě dunily stovky kamionu, myslim ze by bylo lepsi udelat treba na opataku neco jako "verejnou plaz" proste aby tam bylo hygienicky zazemi, takhle vypada opatak v polovine leta jak smetak....
takhle koncipovany kooupoaliste jak si to mysleji v HK bude akorat cerna dira....
10.5.2006 12:55
Mikeš  (Nováček)
koupaliste
Jisteze jsou soukroma koupaliste a akvacentra, ale tam, kde maji sanci si na sebe vydelat, kde je vysoka kupni sila (velka mesta, turisticka centra a oblasti). Pokud je to jen pro mistni a prespolni, vzdy se stara nebo podili samosprava. V Pcich maji koupaliste dve, celodenni pobyt pro rodinu s detmi vyjde prumerne na 200kc, kdo ani na tohle nema, tak ten musi holt slapat na kole na pisak :D
10.5.2006 16:40
Xaver  (Profesionál +11)
jen tak na okraj
Aaaaa....léto je za dveřmi, rozbíhá se akce koupaliště. Je do dobré, ta psí hovna v našem městečku rychleji vysychají. :-)

Vložit nový komentář

K tomuto fóru mohou příspívat jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit nebo registrovat.

Mohlo by se hodit
Doporučujeme