hotel Grand

Příspěvky ve fóru

Přidat komentář
17.5.2004 14:18
fizzy (neregistrovaný)
Konec památek v Hradci
Upřímně se divím, že se toto téma neobjevilo již dříve. Jedna z nejcennějších budov v Hradci, dnes squattovaná vietnamskými "obchodníky". Rozkradlo se, co mohlo a jestli někdo nezasáhne, tak to spadne nám všem, už velmi brzo, na hlavu. Radní se stále vymlouvají, že nemohou nic dělat, protože to patří soukromému subjektu, ale přeci musí existovat nějaký zákon na vyvlastnění?! Co třeba Babiččino údolí, hmm? Copak všichni, kdo mají s hotelem co dočinění, jsou opravdu takoví kulturní barbaři nebo ignoranti?
p.s. Tohle téma by bylo lepší nazvat "Hotely Grand a Paříž", neboť oba mají stejný osud :-(
17.5.2004 22:56
Jarda Fišer (neregistrovaný)
RE: Konec památek v Hradci
neviděl bych to zas tak horké. Myslíte, že by magistrát (nebo stát) měl narozdíl od soukromého vlastníka peníze?
Navíc, pokud se nepletu, současný (spolu)vlastník o objekt zájem má a už provedl určitá opatření, která by měla chátrání zamezit, naopak připravuje otevření části hotelu. (více na www.hradeckralove.org/cz/Magistrat/zpravodaj/_2003... )

A mimochodem, s tím vyvlastňováním opatrně! Přijde mi, že je to teď hrozně módní. Vyvlastňují se pozemky pro dálnici, historické památky. Za chvíli by někomu mohli vyvlastnit taky továrnu, byt, auto... Ačkoliv vím, že vy to asi nemyslíte ve zlém, ale ve "veřejném zájmu". Jenže to je snadno zneužitelné.
18.5.2004 13:56
Michal H. (neregistrovaný)
RE: Konec památek v Hradci
Respektuju nedotknutelnost soukromého majetku. Pokud však vlastník objektu, který je památkově chráněn, svůj majetek dlouhodobě zanedbává nebo není schopen ho udržovat, ničí tím nenahraditelně hodnotu tohoto objektu - viz případ secesního křídla Grandu nebo dvora v Babiččině údolí. V těchto případech je podle mě zásah státních orgánů nutný.
18.5.2004 20:50
xicht53 (neregistrovaný)
RE: Konec památek v Hradci
Stavební zákon přímo ukládá povinnost vlastníkovi stavby, aby ji udržoval, aby nedocházelo k jejímu znehodnocení nebo ohrožení jejího vzhledu. Stavební úřad podle tohoto zákona může vlastníku stavby i nařídit provedení nezbytných úprav na stavbě, a to tehdy, pokud to vyžaduje veřejný zájem z důvodů hygienických, bezpečnostních atd., jakož i z důvodů estetických.
Ví někdo, jaké kroky stavební úřad v této záležitosti činil?
19.5.2004 20:41
mt258 (neregistrovaný)
RE: pan Fišer
Ale, ale, pane Fišer, vy opravdu vidíte nějaké práce na Grand hotelu??? Nemám nic proti Vám, naopak. S oblibou si čtu Vaše články, ale chodím kolem téměř denně a jediná změna od loňského roku je, že na Palmové zahradě je reklamní poutač na firmu, která by měla opravovat tamní střechu, což se něděje. Možná je zde od loňska nakumulováno ještě více trhovců... A upřímně, vy chcete, aby v architektonickém skvostu byla čtyřková pivnice, snack bar a malobyty? Myslím si, že takhle si to asi pan Gočár nepředstavoval. Neměla to být chlouba Hradce?
Co takhle už tam rovnou pronajmout zbytek rozpadajících se prostor rozlezlému vetešnictví "Vše za 39,- (a více)"?
19.5.2004 21:42
Jarda Fišer (neregistrovaný)
RE: pan Fišer
- stavební práce nevidím, ale loni na podzim jsem viděl. Jestli se tam staví teď, nevím.
- záměr pana Gočára asi splněn nebude, ale záměr postavit architektonický skvost - luxusní hotel vzniknul téměř před sto lety. Nyní se musí vycházet (bohužel) především z tržní ekonomiky. Její pravidla jsou jasná.
Hovořím-li pak jako pouze běžný občan a spotřebitel, tak jsem přesvědčen, že půjdu raději během jednoho roku pětkrát do čtyřkové pivnice než jednou za pět let do čtyřhvězdičkového hotelu a restaurace.
Hotel Grand by rozhodně měl být chloubou Hradce, to ale může být i jako pivnice :-).

Ve svém názoru jsem nechtěl rozebírat ani tak osud hotelu Grand spíš jako narážku na vyvlastnění.

P.S. Jsem rád, že si s oblibou čtete mé články, budu se snažit. Mimochodem, zpravodajství má jednu novinku - krátké zprávy.
20.5.2004 12:46
Xaver (neregistrovaný)
RE: Grand
Tak nevím, buď jsem ve škole chyběl nebo nedával pozor. Pan Gočár má s budovou "Grandu" společného jen to, že ji kdysi zahrnul do reulačního plánu. Ostatně soudím, že psích hoven v ulicích našeho městečka stále přibývá.
23.6.2004 22:29
Radek (neregistrovaný)
RE: Grand
Jo, a mě pěkně štvou Pardubice. A dálnice a supermarkety a všesportovní stadion a průmyslová zóna a další vděčná témata tohoto fóra, na jejichž zlaté vybroušené špičce se třpytí právě ta psí hovna v ulicích.
20.5.2004 13:35
Nebelman (neregistrovaný)
RE: fizzy
Správně soudruhu. Kdo zachází se svým majetkem jinak než je zvykem v mé rodné straně, sebereme mu ho. A když se bude cukat, zavřeme ho až zčerná. My přece nejsme žádní kulturní barbaři.
21.5.2004 11:59
Eraser (neregistrovaný)
RE: Konec památek v Hradci
Tak dobře. Přijdu se podívat k Vám domů a prohlédnu si Váš dům nebo byt, pokud máte chatu či chalupu, tak i to. A běda Vám - jestli se MNĚ nebude líbit, jak se svým majetkem nakládáte, seberu Vám ho !!! :-))) To kdybych měl stejné názory na soukromé vlastnictví jako Vy.
21.5.2004 19:10
xicht53 (neregistrovaný)
RE: Konec památek v Hradci
Ale vždyť tohle je o něčem zcela jiném. Jde o nemovité kulturní památky. Nebo památky UNESCO. Když si koupíte dům na náměstí třeba v Telči, nemůžete ho předělat na McDonalda. Vlastnictví obnáší i povinnosti. I když u nás je možné všechno.
3.6.2004 17:18
Michal H. (neregistrovaný)
RE: Konec památek v Hradci
Eraser i Nebelman jsou tak trochu mimo mísu, když vytahují nějaké komunistické strašáky. Věc je prostá - jsem-li vlastníkem nějakého opravdu cenného(!), památkově chráněného(!) objektu, leta o něj vůbec nepečuju, nechám ho zchátrat na holou cihlu - tím nakonec jasně dávám najevo, jak si svého soukromého majetku cením - pak jsou namístě kroky příslušných orgánů, které povedou k nějakému řešení. Případné vyvlastnění je potom krajní, ale naprosto logický krok. PS: Momentálně je v ČR podle TV zprav. asi 640 totálně zanedbávaných památek v soukromých rukou - staré zvyky zůstávají.
3.6.2004 20:25
Nebelman (neregistrovaný)
RE: Michal H.
Do mého soukromého majetku mohou orgány státní správy zasáhnout pouze tehdy, pokud ten majetek ohrožuje zdraví nebo životy jiných osob.
4.6.2004 21:20
fizzy (neregistrovaný)
RE: Nebelman
A ty si myslis, ze az se to na nekoho cely sesype (a to bude velmi brzo), ze ho to nebude ohrozovat na zivote??? Vzdyt si protirecis!
Jinak se omlouvam za tu BLBOST, co jsem onehdy napsal. Ano, ovsemze Grand hotel vyprojektoval Jan Kotera, nikoliv Josef Gocar. Timto se vsem omlouvam.
5.6.2004 12:36
Samohrd (neregistrovaný)
RE: Nebelman
Myslím, že by nebylo od věci, si připomenout stavební vývoj Grandhotelu a tak napravit a objasnit malé nepřesnosti, které se zde v diskuzi objevují.



Grandhotel jsou 3 objekty. Původní Grandhotel (čp.295), v nárožní poloze je (respektive byl) od arch. V. Weinhengsta z roku 1897. V letech 1903 - 1904 k němu prof. Jan Kotěra na pravé straně přistavěl Okresní dům (čp.409) a v r. 1911 na levé straně zimní zahradu a biograf (čp.275). Střední, nárožní část, byla v roce 1928 přestavěna J. Fňoukem do dnešní podoby. To, že Fňouk při přestavbě použil ve fasádě a hlavně na střešní přístavbě Kotěrovy motivy z "palmice", přináší pak do zdejší diskuze tak trochu zmatek.



Rád bych ještě upozornil na milé pískovcové hlavičky sportovců (nad 1.nadzemním podlažím), které jsou od Jana Štursy.


redakční úprava:
Pro lepší názornost připojuji dvě dobové fotky zaslané p. Samohrdem
dobové foto 1 - 44 KB

dobové foto 2 - 20 KB
5.6.2004 20:43
Samohrd (neregistrovaný)
RE: Nebelman
Tak ještě přidám popisky k obrázkům :
dobové foto 1 - 44 KB = Návrh na přestavbu Grandhotelu od prof. J.Gočára z r. 1927
dobové foto 2 - 20 KB = Původní Weinhengstův Grandhotel již z Kotěrovými přístavbymi
9.6.2004 11:20
Michal H. (neregistrovaný)
RE: Nebelman
Zaujaly mě fotky zveřejněné p. Samohrdem. Myslím si, že celá historie vzniku a vývoje komplexu hotelu Grand jasně dokládá, že si tahle stavba zaslouží lepší osud než má dnes, kdy pořád zůstává ostudou centra HK.

Vložit nový komentář

K tomuto fóru mohou příspívat jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit nebo registrovat.

Mohlo by se hodit
Doporučujeme