JAK SE VÁM LÍBÍ INSTALACE SOCH NA TYLOVĚ NÁBŘEZÍ?

Příspěvky ve fóru

Přidat komentář
18.8.2003 07:25
Franta (neregistrovaný)
Jsou hezké a ještě něco, sdílím zcela názor hejtmana Bradíka v Hradeckých novinách. Doporučuji.
18.8.2003 22:57
Jirka (neregistrovaný)
sochy
sochy se mi líbí a myslím, že tam docela zapadly (nebýt těch aut). O to víc mě štve, když si nějací blbečci léčí své komplexy na kamenných figurínách. Hlavně, že jsme pod neustálým dozorem kamer městské policie.
19.8.2003 09:55
Sok (neregistrovaný)
RE: sochy
No, jak tak čtu v novinach tak se asi moc nelibily:o)))) ...říkáte kamery?? Jak tak čtu, zničit ty sochy trvalo hezkých pár minut...nespal strážník u monitorů?:o)
20.8.2003 15:25
Martin Samohrd (neregistrovaný)
RE: sochy
Na Hradeckém Fóru se občas vyjadřuji pouze k věcem týkajících se dopravy nebo úzamního plánování, ale dnes musím udělat výjimku.

Jako jeden z organizátorů nového Mezinárodního sochařského symposia v Hořicích (pro vysvětlení : pocházím z Hořic, ze sochařské rodiny a ještě k tomu jsem absolvoval hořickou "šutrárnu"), mám jistou potřebu se zde zmínit o Nábřeží sochařů. Nebudu zde hodnotit úroveň soch (to nechme kunsthistorikům) ani se nebudu vyjadřovat ke kvalitě instalace (tu jsem navrhoval já) ale za pozornost stojí ohlas hradečáků na vystavené sochy. Procházím několikrát denně okolo těchto soch (mám hned vedle na Gočárovce kancelář) a tak neslušně, s nataženým uchem, poslouchám reakce kolemjdoucích. Nazaznamenal jsem ani jednou zásadní negativní reakci. Někomu se líbí Hudzíkovi koníčci nebo Zemanovy něžné dívčí hlavy a naopak druzí jsou nadšeni tvarově čistým Pospíšilovým Relikviářem nebo "brutální" vysokou vyhlídkou od mé dcery, jiné potěší kompozice Horžické turbíčky od Brendy Oakes, jiní se zájmem sledují Malerovu Sacagaweau a hledají v ní indiánské motivy, atd,atd. Třetí skupina kolemjdoucích na nějakou tu sochu vyleze a podívá se z ní po okolí (High point je k tomu dokonce určen) nebo alespoň poplácají Wieleho Hledícího po zadku. A to je fajn a tak to má být. Proto tam ty sochy stojí. Mají mimo oživení prostoru vzbuzovat u kolemjdoucích zájem, pocity, emoce, diskuzi atd.
Zdá se mi, že vandalizmus projevený pokácením a přelomením Zemanovy sochy, s těmito sochami vůbec nesouvisí. Projev bezduché arogance k hodnotám, neúcty k práci jiných, vyjádření agresivní stupidity ale i neúcty k vlastnictví někoho druhého, jsou pouze vlastnostmi jisté vrstvy lidí. Tyto vlastnosti se u nich projevují kdekoliv jinde, sochy z toho nevyjímaje. Stejní nebo obdobní lidé mi na stejném nábřeží rozšlapali auto, jindy o kus dál vyrvali ze země dopravní značky, na stadionu trhají sedadla a nebo alespoň po městě kácejí popelnice. Příkladů by se našlo více.
Předpokládám, že celý tento jev má hlubší kořeny ve výchově, v sociálním zázemí těchto lidí nebo třeba jde o jakési jejich psychické či intelektuální poškození. Je-li tomu tak, pomohla by sochám jenom stála přítomnost policie. Když však budou policisté sedět celou noc u soch (kamery tam nevidí), budou scházet zase někde jinde. Tudy cesta nevede. Budu tedy muset příště dávat sochy pouze na místa pod stálou veřejnou kontrolou nebo za rok požádat sochaře ať dělají sochy nízké, stabilní, na kterých nejde nic ulomit, takzvaně "blbůmodolé". Že se u takovéto prosby budu stydět je jasné. Ale možná Nábřeží sochařů za to stojí.
P.S. Zítra Bořkovu sochu opravíme a instalujeme na viditelnější místo.
21.8.2003 10:02
Jiří Procházka (neregistrovaný)
RE: sochy
Že tam městská policie nemůže sedět celou noc, jelikož by chyběla jinde, je pravda, ale k čemu ji tedy máme, když se stále znovu a znovu setkáváme s vandalismem a bezmocně nad ním krčíme rameny ? Takové lidi je třeba za každý vandalismus tvrdě potrestat.
21.8.2003 18:25
Michal H. (neregistrovaný)
Zajímavý nápad
Instalace soch na Tylově nábřeží mi příjde jako vítané oživení centra a doufám, že v této tradici bude město pokračovat. Ohledně činu vandalů je škoda ztrácet slov. Vše už bylo řečeno výše.
21.8.2003 18:39
lada (neregistrovaný)
Faktem je jedna věc:ať se udělá cokoliv,někomu se to líbí a někomu ne.Městskou policii máme pouze nato,aby jsme ji pletili ze svých daní a výsledek ? Raději nechtít vědět. Vždyť stačí se podívat jak strážník u monitoru kamerového systému spí medvědím spánkem, když po měsíce trvání si nikdo ještě ani nepovšiml,jak si pěkně jezdí auta po chodníku denně u Erka naproti centrálu a to pozor - přímo pod kamerou systému. Divíte se pak náhodnému vandalismu,když je zde po měsíce beztrestně porušován zákon?

Vložit nový komentář

K tomuto fóru mohou příspívat jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit nebo registrovat.

Mohlo by se hodit
Doporučujeme