Je Hradec Králové opravdu nejlepší místo pro život?

Nejlépe hodnocený příspěvěk ▼
20.3.2014 15:47
otto (Nováček +0)
RE: obchody
ale paní Evo, prosím Vás, informujte se trochu, než se začnete odkazovat na doby minulé. Je až děsivé, jak lidé rychle zapomínají na zvěrstva, která se děla a z nedostatků si jsou schopni dělat srandu a opomíjet je, jelikož je mnohem jednodušší svádět vinu vlastních nezdarů na aktuální dobu, než si přiznat lenost a neschopnost něco za těch 25 let změnit.
za 1. nikdo Vás do těchto Albertů nenutí chodit nakupovat.v okolí máte volbu např Kubík, Lidl, Tesco a pokud se dopravujete na nákupy až do eurocentra není přeci problém zdolat pro kvalitní nákup celý hradec.
2. stěžujete si na Polské maso. a)co je na něm špatného? b)nutí Vás ho někdo kupovat? c)nutí Vás někdo jíst maso?.dříve jste div neutrhli ruce řezníkoj pro vnitřnosti a teď je Vám kejta každý den málo ... poloprázdné regály nejsou.jedná se pouze o Váš dojem způsobený nenažraností. pamatujete snad takové množství obchodů a regálů v nich před 89?a o množství sortimentu ve kterém se můžete přehrabovat nemluvě a tím se dostávám k bodu tři
3. vadí Vám fronty. zkusila jste někdy zajít k pekaři pro extra vypečené rohlíčky poté k zelináři pro nějaké ty vitamíny a vlákninu v podobě ovoce a zeleniny a do masny pro kus toho bůčku a jitrnce, blížící se k domovu ještě do drogerie pro pár drobností na ksicht a podpaží aby se na Vás okolí vydrželo koukat a čuchat a do lahůdek pro nějakou dobrotu pro starýho po večeři?..už jenom absolvování této výpravy bude zřejmě časově náročná a ty fronty se ve výsledku sečtou do tak trojnásobné oproti obchoďáku, nebo ne? protože pokud ne, tak nebylo by opravdu lepší si to takhle hezky projít a opravdu vědět, co kupujete a nemuset pak nadávat? převzít trochu odpovědnosti a nevymlouvat se jen na špatné obchody?...v Hradci je naštěstí spousta možností, jen to chce asi občas vystrčit hlavu z tý asfaltový džungle mezi Brněnskou a Duranem ;)
a na závěr abych Vás trochu potěšil.celý ten sloh jsem si mohl odpustit a rovnou Vám sdělit, že již delší dobu je rozjetý projekt na výstavbu domu služeb a obchodu přímo proti Duranu a zastávce podzámčí na tom travnatém plácku. Jelikož se ale jedná o projekt, který není financován ze státních peněz, jako tomu bylo u všeho dříve, potřebuje mít jeho investor jistotu v návratnosti investice a ta jde zajistit až ve chvíli plné využitelnosti objektu, která je závislá na osídlení oblasti ;) pokud máte zájem zlepšit situaci s obchody v dané oblasti, můžete si už nyní koupit obchůdek v tomto zatím neexistujícím domě..internet je plný nabídek.
zobrazit | souhlasím (+2) | nesouhlasím (-0)
Nejhůře hodnocený příspěvěk ▼
20.3.2014 10:35
Eva (Pokročilý +6)
obchody
Ráda bych věděla, proč magistrát prodal /nebo pronajal / na Mor. Před. 3 prodejny Albertu. Není tu žádná konkurence, úroveň jde od desíti k pěti.Polské maso, poloprázdné regály, fronta u pokladen, nezájem. Ještě horší je to v Třebši a v okolí Duranu - tam není prodejna žádná. To nešlo podmínit další výstavbu bytových domů tím, že zde bude i alespoň minimální vybavenost? Myslí vůbec při tom povolování někdo? Ne že bych fandila minulém režimu, ale dříve byla vybavenost k každém okrsku. Hrozné je i to, že Spaar převezme opět Albert. zobrazit | souhlasím (+1) | nesouhlasím (-2)

Příspěvky ve fóru

Přidat komentář
24.1.2005 09:11
Xaver (neregistrovaný)
sníh
Všimli jste si, že každých pár kroků je na čerstvě napadém sněhu žlutá skvrna? Máme to naše městečko docela dost obechcané.
Ale jinak se tu žije docela dobře.
24.1.2005 23:12
Martin A. (neregistrovaný)
RE: sníh
No od tebe bych ani jinou reakci nečekal, myslím si že ty žluté skvrny děláš ty...
25.1.2005 11:14
Eraser (neregistrovaný)
RE: sníh
Xaver kromě toho že má pravdu si vytvořil na tomto fóru charakteristický styl projevu, ale Ty a Tobě podobní se zmůžete jen na takovéhle invektivy :-)
26.1.2005 13:00
Lojza (neregistrovaný)
RE: sníh
Ten kdo mluví pořád jenom vo chcankách a hovnech trpí zřejmě nějakou úchylkou a mněl by se jít léčit.
4.2.2005 00:25
ementhal@centrum.cz (neregistrovaný)
RE: sníh
to uz tak psi obcas delaji, maji chodit na verejne zachodky??
21.11.2005 09:13
MIREK (neregistrovaný)
Kdy už konečně potkám MP na pochůzce
Už zde na tomto fóru toho k tomuto tématu bylo řečeno mnoho, ale přes to opět napíšu pár řádek a pokusím se apelovat na slušnost a čistotnost občanů (majitelů psů), ale také na plnění povinností městské policie (MP). Nevím jak v jiných částech našeho města, ale já budu hovořit o části v prostoru ulice Pod Zámečkem, kde opravdu jak často píše XAVER, je naše mestečko občůrané a obesrané od psů. Pes bohužel za to nemůže, ale je to vizitka jeho pána, který se pod rouškou tmy chová jako prase. S odkazem na slušné vychování, čistotnost, ale také na dodržování vyhlášky města 5/2004, prosím všechny ty občany - majitele psů, aby si aspoň po svých psech uklízeli.
Dále také žádám městskou policii, aby už konečně vyrazila na pochůzky do této části HK a začali neposlušné majitele psů nekompromisně pokutovat za nedodržování vyhlášky města 5/2004.
24.11.2005 22:30
venca (neregistrovaný)
RE: Kdy už konečně potkám MP na pochůzce
SOUHLAS!!!
24.1.2005 23:19
Martin A. (neregistrovaný)
To se máme...
Ani se mě nechce věřit, že si žijemem nejlépe v republice. vyplývá to z průzkumu Mladé Fronty. A vy si stále ztěžujete...co teprve mají říkat jinde...
28.1.2005 08:16
Danny (neregistrovaný)
RE: To se máme...
Všechno je o pouze o lidech. Sebekrásnější město na sebelepším místě nebude bez dobrých lidí a mezilidských vztahů k žití. Nevím, možná se pletu. V HK žiju 35let a jediný problém vidím tu a tam v mezilidských vztazích. Jenomže lidi v HK nejsou normální nebo nenormální. Jsou malinký vzorek Čechů, takže se zároveň můžeme ptát jací jsme my Češi?
7.2.2005 17:02
Lojza (neregistrovaný)
RE: To se máme...
Nedávno jsem pracovně pobíval v Sokolově a v Kadani.Když jsem se každý týden v pátek vracel do Hradce bylo to jako návrat s pekla do ráje.Hradec Králové plným právem patří mezy nejlepší místa k životu nejen v České republice,ale i v Evropě.Samosřejmě nikde nejsou lidské vstahy úplně ideální a už vůbec ne v agresivním kapitalistickém režimu,který staví jednotlivé vrstvy obyvatelstva proti sobě.
7.2.2005 19:00
Nebelman (neregistrovaný)
RE: Lojza
Tý brďo...Kája Marxů, Béďa Engelsů a Vláďa Uljanovů by z tebe měli radost.
18.11.2005 15:16
insider (neregistrovaný)
RE: Lojza
to určitě, zato jeho učitelé češtiny se musí propadat hanbou...
29.1.2005 08:52
občan (neregistrovaný)
nejlepší místo pro život
Plně souhlasím, vše je o lidech. Jenom by se při posuzování něčeho zda je to nejlepší, neměla vytrhnout z celku pouze některá kritéria. Hradec chce být velký. Nebylo by lepší než jenom lákat nové lidi, také dělat něco pro to, aby ti stávající zůstali a rádi zůstali? Takhle budem kočovat sem tam z města do města, jen když za to "zaplatí".
3.2.2005 08:16
občan ČR (neregistrovaný)
místo pro život
Kde najít nejlepší misto pro život? Je jedno ve kterém městě to bude. Nejlepší místo je tam, kde mám zázemí (ať už rodinné nebo jiné. Tam, kde se cítím dobře, kde nejsem sám. opuštěný, bezradný a bezmocný, kde mám přátelé, kteří ode mne v nouzi neutečnou..., kde seženu práci,mám v dosahu lékaře když potřebuji,) Obchodovat s městem, jako nej, nej ... to se nemusí vždy vyplácet.Kde je dobře, tam nemusí inzerovat, aby se tam lidé hrnuli.
18.11.2005 14:26
ACROSS THE HORIZON (neregistrovaný)
???
Nejlepší město na život? Pofiderní označení. Tvrdilo se to i o Pelhřimovu. Důležitá jsou kritéria, jejich stanovení. A osobní pohled každého.
18.11.2005 15:15
insider (neregistrovaný)
RE: ...
to určitě, zato jeho učitelé češtiny se musí propadat hanbou...
15.9.2010 14:28
Petr - HK  (Guru +4)
Nejlépe se žije v Hradci Králové, tvrdí nová studie
Z 50 největších českých měst se nejlépe žije v Hradci Králové. Neznám kritéria, podle kterých to bylo posuzováno, ale už vidím vládnoucí stranu, jak se tímto budou ohánět před volbami v Radnici. Odkaz na článek:
www.novinky.cz/ekonomika/211513-nejlepe-se-zije-v-...

Osobně bych to zhodnotil následovně. Zápory: předražené bydlení, nízké platy, zaměstnání seženete jen ve službách nebo na úřadě, chybějící průmyslová zóna (může být zápornou i kladnou stránkou), chybějící dopravní obchvaty města, problematický systém parkování, málo školek pro děti.
Klady: dostatečná správa o zeleň ve městě, tudíž čisté životní prostředí (možná i tím chybějícím průmyslem:-), univerzitní město, možnost sportovního i kulturního vyžití, ideální město pro cykloturistiku (novohradecké lesy).

I když mě napadlo více záporů, mám své město rád, nechtěl bych se stěhovat z Hradce.
16.9.2010 21:33
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
RE: Nejlépe se žije v Hradci Králové, tvrdí nová studie
Kladů i záporů je jistě mnoho, faktem ale je, že 92,4% obyvatel je zde spokojených ... i když v roce 2007 jich bylo 92,7%, roce 2005 ale "jen" 90,5% ... podrobnosti můžete najít zde: www.hradeckralove.org/urad/a1
17.9.2010 06:35
faultfinfer  (Nováček)
RE: Nejlépe se žije v Hradci Králové, tvrdí nová studie
Všechny výzkumy tohoto tipu jsou většinou dělány na míru tak, aby otázky kladené respondentům, ani v nejmenším nezavadily o žádné ožehavé téma.
17.9.2010 11:53
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
RE: Nejlépe se žije v Hradci Králové, tvrdí nová studie
To bych si dovolila nesouhlasit ... ten výzkum "spokojenost" obyvatel má metodiku Evropské komise a jednou z otázek je "co považujete za nejzávažnější problém Vašeho města" ... v Hradci to je z 37,7% systém parkování, 13,5% obchvat, D11 ... a až s velkým odstupem 3,8% ceny nemovitostí a 3,7% nedostatek pracovních míst ...
17.9.2010 12:03
kika  (Nováček)
RE: Nejlépe se žije v Hradci Králové, tvrdí nová studie
To jste se nám "Vlaďko" nějak rozpovídala.
20.9.2010 12:22
RaF  (Nováček +4)
RE: Nejlépe se žije v Hradci Králové, tvrdí nová studie
Milostivá, zřejmě nebydlíte okolo Okružní ulice. Tam je skutečně špičkové místo pro ten nejlepší život.
21.9.2010 17:26
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
RE: Nejlépe se žije v Hradci Králové, tvrdí nová studie
Bydlím ve Střelecké, to taky není klidná lokalita, přesto si myslím, že se v Hradci bydlí pěkně.
22.9.2010 08:08
RaF  (Nováček +4)
RE: Nejlépe se žije v Hradci Králové, tvrdí nová studie
ale lidem tady to, na rozdíl od Vás, docela vadí. Kde jsou "naše" základní lidská práva?
18.9.2010 09:55
Japa  (Pokročilý)
RE: Nejlépe se žije v Hradci Králové, tvrdí nová studie
Vlaďko, jste fajn holka a máte hluboké obborné vědomosti, ale proč by se nemělo žít lidem dobře v Hradci Králové, kde urbanisticé základy položioli starostové Pospíšil a Ulrich a architekturu dovedl k dokonalosti arch. Gočár? Neexistuje tu těžký průmysl či chemický jako v Ostravě, Ústí, nebo Pardubicích. Je zde vynikající fakultní nemocnice a množství škol. Neexistují zde žádná záplavová území. To je vše ale dílem minulosti. Nyní se pod tlakem lobbistických skupin, které prosazují své úzké finanční zájmy stává z Hradce trhací kalendář a to co nezničili komunisté svými neuváženými projekty, dokončují nadnárodní monopoly. Když radnice vyhověla choutkám banky J&T a hodila ji do chřtánu 40 ha polí za Kuklenami, jsem zvědav jak si poradí s požadavky ECE, která ji vydírá ohledně fotbalového stadionu. Rovněž nesmyslná smlouva s Atolem, k žádné spokojenosti nepřispěla. Jsem zvědavý, zda některá z politických stran najde tu odvahu a navrhne uspořádání referenda, které by odsouhlasilo výpověď z této smlouvy a to i za cenu zaplacení penále. Vsadím své poslední kalhoty, že taková strany by měla v komunálních volbách zaručený úspěch. Jarda
20.9.2010 18:00
Michal H.  (Nováček)
RE: Nejlépe se žije v Hradci Králové, tvrdí nová studie
Nelze než souhlasit. Za dvacet let svobodné éry poměrně žalostný pokrok např. ve srovnání s dvaceti lety 1. republiky, kdy vzniklo celé nové centrum HK.
20.9.2010 18:14
kika  (Nováček)
RE: Nejlépe se žije v Hradci Králové, tvrdí nová studie
Ano, za paní Šilhánkové byly povolovány, na už tak hrozných panelácích, tzv. "beranice", které do dnešního dne nemůžu rozdýchat. Architekt Gočár by ji určitě nepochválil. Ani já ji nechválím. Ty beranice působí jako amatérská tvorba na vesnicích v době komunismu. Možná se inspirovala tam. Umělkyně jedna.
21.9.2010 17:24
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
RE: Nejlépe se žije v Hradci Králové, tvrdí nová studie
Musím se ohradit, protože ty "beranice" byly povoleny za architeka Albrechta jetě před mým příchodem do Hradce ... osobně je považuji za architektonicky velmi pokleslé.
17.9.2010 12:16
Eva  (Pokročilý +6)
p. Šilhánková
To ano. A co tak se vyjádřit k ostatním tématům?
18.9.2010 09:59
Japa  (Pokročilý)
RE: p. Šilhánková
Čau Evo. Které ostatní témata máš na mysli? Jarda
24.9.2010 20:01
Eva  (Pokročilý +6)
RE: p. Šilhánková
Třeba bych ráda věděla, co si myslí paní architektka o stávajícím stavu a dalším rozvoji Kuklen, nebo co říká umístění Hotelové školy do bývalé SEŠ. /Její názor, ne ten všeobecně proklamovaný./
27.9.2010 11:44
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
ad) Kukleny
Paní Evo, co se Kuklen týče, tak si myslím, že by se do nich mělo investovat. To, že se mají Kukleny "řešit" vyplynulo už ze Strategického plánu v roce 2002. Pokud vím, tak OHA nechalo zpracovat studii rozvoje Kuklen a na základě ní proběhla změna územního plánu. Ta je teď ale Kukleňáky rozporována. Bez územního plánu ale žádný rozvoj proběhnout nemůže. Takže se dostáváme do patové situace. Nejlepší by bylo si to v Kuklenách v klidu rozříkat co a proč a komu vadí. Vážím si aktivity pana Jardy, který se to pokouší zorganizovat. Pokud mě se týče, tak se takové schůzky určitě zúčastním.
27.9.2010 14:20
Eva  (Pokročilý +6)
RE: ad) Kukleny
Paní architektko -to co píšete, vím. Ráda bych věděla, jak se stavíte k výstavbě nepotřebných obchodních ploch na prvotřídní zemědělské půdě.Díky za odpověď.
28.9.2010 13:34
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
RE: ad) Kukleny
Paní Evo, to je snadná otázka a velmi složitá odpověď. Kdo určí jestli už je obchodních ploch dost nebo jestli jich ještě dost není? Ti, kdo nechodí nakupovat do supermarketů považují každý takový obchod za zbytečný, velká část obyvatelstva by s nimi ale určitě nesouhlasila. Řda lidí se např. těší, až tu bude IKEA... Množství obchodů se taky nepočítá podle počtu trvale bydlících obyvatel města, ale pro všechny kdo ve městě bydlí (např. i pro studenty) a pro lidi z okolí, kteří do města za nákupy jezdí. Souhrnně je to pro Hradec asi 160 tisíc lidí.
Co se týče zemědělské půdy, to je taky složitá otázka. Dřív se chránila hlavně zemědělská půda. Dnes se chrání stejně tak lesy, údolní nivy, Natura 2000, je mnohem víc chráněných území. Pak je otázka, jestli menší plochy zemědělské půdy mezi zástavbou jsou pro zemědělskou výrobu vhodné nebo je. Musí se to posuzovat místo od místa. A hlavní slovo, zda zemědělskou půdu pro výstavbu uvolnit nebo ne mají orgány ochrany zemědělské půdy, na těch v konečném důsledku závisí, kde se stavět bude moct a kde ne.
Pokud se mě ptáte na osobní názor, tak mě by obchody stačily, nepotřebovala bych ani multikino a fotbalový a hokejový stadion, protože tam nechodím. Jiní by asi nepotřebovali koupaliště nebo filharmonii...myslím, že každý má právo najít si ve městě "to svoje" a vyhovět všem je velmi těžké, ne-li nemožné...
28.9.2010 19:05
STDM  (Nováček +1)
RE: ad) Kukleny
Myslím si, že zemědělské půdy bychom si měli vážit a nezbavovat se ji pro zájmy developerů a jiných ziskuchtivých skupin. Jsme malá zemička s hustým osídlením a zemědělská půda nás může v kterékoliv době živit. Což se o obchodních centrech říct nedá.
28.9.2010 19:30
vladys  (Nováček)
RE: ad) Kukleny
Paní Šilhánková promiňte, ale mám pocit, že vůbec nevíte o čem hovoříte. Vaše věta: "Kdo určí jestli už je obchodních ploch dost nebo jestli jich ještě dost není?" je oxymoron, kdy říkáte, že nejde určit kolik marketů je potřeba, ale zároveň jejich výstavbu podporujete a schvalujete.

Byla jste někdy ve Francii či v Nizozemí a viděla jste jakým způsobem fungují městská centra? Jak jsou vytvářeny a podporovány "obchodní zóny a ulice" malých a místních obchodníků, kteří vytvářejí pracovní místa, platí místní daně a přispívají k rozkvětu a rozmanitosti městských center? Víte, že na jedno pracovní místo vzniklé v hypermarketu zaniká průměrně 1,5 pracovního místa jinde? Víte proč? Víte o tom, proč jsou výstavby hypermarketů ve všech zemích EU regulovány? Víte, že např. v Belgii musí žadatel o výstavbu doložit stanovisko sociálního a hospodářského výboru pro otázky distribuce, který posuzuje, jaký bude mít obchod dopad na stávající obchodní síť, zabývá se počtem nových pracovních míst a vlivem na konkurenční prostředí s cílem zachovat rovnováhu mezi jednotlivými druhy obchodu?
Víte jak funguje konkurence glogálních firem a jaký má vliv na zaměstnanost a lokální obchodní aktivity místních podnikatelů ale také zemědělských výrobců?
Proč srovnáváte Filharmonii, která nemá na zaměstnanost, rozvoj obchodu, zastavění zemědělské půdy, konkurenci nebo podobu městského centra žádný vliv, s výstavbou nových supermarketů?

Jaký vlastně v této problematice zastáváte zájem a jaké máte znalosti?28.9.2010 21:46
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: ad) Kukleny
A víte, pane Hrubeši, že naše národní výbory v Hradci a v celé zemi ještě před dvaceti lety rozhodovaly nejen o tom, kolik smí být ve městě drogerií a kolik zelenin a kolik obchodů smíšeným zbožím, a také od kdy do kdy smějí a musejí ty obchody prodávat? To byl zřejmě učiněný ráj?! Takže bychom se měli s Evropskou unií podělit o ten úžasný zážitek, z Bruselu by to mohli dotáhnout k dokonalosti ...
Ale výsledkem tohoto teoreticky skvělého modelu byly v praxi bohužel jen holé regály, protivní prodavači a podpultový prodej nedostatkového zboží, přičemž nedostatkové bylo postupně skoro všechno (snad s výjimkou sovětské literatury o úspěšném budování socialismu).
A ještě otázku. Proč je podle vás špatné, když 100 prodavačů v supermarketu prodá stejný objem zboží jako by jich prodalo 150 lidí v malých obchodech? Vy se skutečně domníváte, že správný ekonomický vývoj je takový, kdy na stejnou práci bude potřeba stále více lidí? V tom případě se asi neměly zavádět například železnice, protože o práci přišlo spousta povozníků. V této logice kdysi dělníci v manufakturách rozbíjeli stroje, že? A já považuju dnešní pokusy o případný boj proti nadnárodním firmám za stejně nesmyslný a pošetilý jako boj ševců proti Baťovi.
28.9.2010 22:30
STDM  (Nováček +1)
RE: ad) Kukleny
Pan Vladys píše o tom, jak to funguje ve Franci, Belgii a Holandsku. Vy do toho zatahujete socializmus. Ten ale ve Francii a Beneluxu nemají. Srovnávat se to tedy takto nedá. A ti zkrachovalí živnostnící z malých obchodů nakonec mohou klepat na dveře úřadu práce a žádat o dávky v nezaměstnanosti. A to stát taky něco stojí, zatímco zisky odtečou do zemí původu provozovatelů hypermarketů.
28.9.2010 22:43
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: ad) Kukleny
Ale právě že tam mají socialismus, jen to ještě nevědí... :-). Nicméně já to uváděl hlavně jako příklad, že se to s tou regulací nemá přehánět, protože ty konce jsou pak opravdu velmi smutné, což Češi ještě mohou pamatovat,zatímco Francouzi zatím tu zkušenost nemají. Ale spějou k ní docela rychle...
A na pracák holt přijdou ti, kteří si jinou práci nedokážou najít(a ještě častěji ti, kteří ji hlavně najít nechtějí). Ti schopní začnou dělat něco jiného, co bude potřeba, což je lepší, než aby trávili svůj život a utráceli svoje schopnosti za pultem zbytečného krámku. Řešit zaměstanost tím, že se práce, kterou by udělal jeden člověk, rozdělí mezi dva a potom tři lidi fakt není optimální řešení...
29.9.2010 00:31
vladys  (Nováček)
RE: ad) Kukleny
Pane Dvořáku, připadá mi poněkud rozdíl mezi tím, když národní výbory kdysi prováděly v podstatě direktivní distribuci základních potravin a zboží, a tím, jakým způsobem dnes třeba Francie podporuje rozvoj maloobchodu v městských centrech prostřednictvím různých programů, daní (a strukturálních fondů EU), domnívám se, že srovnáváte nesrovnatelné. O ten úžasný zažitek rozmanitosti by se s námi právě Francie mohla podělit, ale pochybuji silně o tom, že by dosavadní politika města v této oblasti k něčemu podobnému přispěla, právě naopak. Hypermarkety, zkuste si všimnout, přispívají naopak k unifikaci obchodu.
Ale abych odpověděl na Vaši otázku. Ano, domnívám se, že tlak hypermarketů na produktivitu a na platové podmínky zcela vytlačuje zájem o práci v nich: aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy/clanek.phtml?...

Tím se v době krize problém s regionální nezaměstaností komplikuje a jak jste si možná všimnul, nová pracovní místa jinde nijak závratně nevznikají. Proto jsou zpracovávány, jak jsem výše zmínil příklad Belgie, studie o tom, jaký bude mít výstavba nových marketů dopad na zaměstnanost (a mnoho dalších dopadů) v regionu. Ano, podle mě je lepší, když má práci 150 Hradečáků než 100 cizinců a Hradečáci tím skončí na úřadu práce. Příklad s Baťou a ševci nebo železnicí a povozníky není příliš relevantní, protože malé obchody (nebo jejich trosky) tady jistě budou existovat i když z některých nových hypermarketů budou jen prázdné haly. Snad jen v případě, že se domníváte, že zboží je možné prodávat pouze v hypermarketech, jak tomu nasvědčuje Vaše argumentace a politika města. Ta je paradoxně také výrazným etatismem.

Ještě jedna věc, tady nejde o boj proti nadnárodním firmám, tak naivní nikdo není. Jde ale o jednostrannou a výraznou podporu města pouze této formě obchodu na úkor a ke přímé škodě jiné formě. V tom tkví jádro problému a proto se také legitimně ptám, kdo a koho zájem v tomto hájí. Jestli zájem hradeckách maloobchodníků, kteří platí místní daně, vytvářejí větší počet pracovních míst, přispívají k oživení a rozmanitosti centra města (stávajících, o nových bychom si mohli nechat zdát) nebo zájem nadnárodních firem stavějících hypermarkety (ten je jistě legitimní), které nevytvářejí pracovní místa a daně platí často jinde.
29.9.2010 00:41
kika  (Nováček)
RE: ad) Kukleny
Vladys, souhlasím s vámi. Právě za Dvořáka začal nekontrolovatelný růst hypersupermarketů. Ve středu města se v dnešní době uživí jenom hospody a restaurace. Drobní obchodníci mizí a město začíná být šedivé a otlučené jako v dobách minulých.
3.10.2010 14:13
Japa  (Pokročilý)
RE: ad) Kukleny
Tak Martine Dvořáku, teď jsi mě dojal k slzám. To srovnání s komunisty, kteří zkurvili vše na co sáhli fakt sedí. Co takhle srovnávat s Hradcem Králové s obdobím od roku 1900, až p rok 1948? Tehdá nebylo nutné nějakému obchodníkovi určovat co, jak a za kolik má prodávat. Neschopní se ztratili v propadlišti dějin a ti schopní vesele prosperovali za cenu intenzívní práce. Takže, když nyní jedu trolejem do marketu Albert vhodně schovaném v dolíčku za městem a dívám se na ty náddherné stylové domečky postavené na svou dobu v široké Pražské třídě a deklarující bývalou prosoeritu zahrádkářů, s alejí stromů a najednou do toho vpadne odporný pohled na sklad oceli Metazexu, je mi špatně. Když máme územní plán, tak jak je možné takové zvěrstvo povolit a vystavovat na oči všem návštěvníkům od Prahy? Jarda
2.10.2010 17:33
Radek M.  (Nováček)
RE: ad) Kukleny
Kukleny jsou okrajem Hradce (nemyslím místem) a bydlet tu není žádné terno . Oni by se Kukleňáci dalšímu "tzv. rozvoji" nebránili, kdyby vedení města řešilo potřeby občanů a nehledělo na zájmy developerů. Přeplněná Pražská třída (cca 19tis aut denně), překladiště komunálního odpadu, sklad a recyklace stavebního odpadu, množství stavebních dvorů a firem. Kukleny jsou městem využívány a jestli další rozvoj znamená pouze stavba komerčních zón = další dopravní zatížení, tak to pěkně děkujeme. Jak se postavilo vedení města k odporu více než 700 lidí? Těsnou většinou změnu Úp prosadila, bez zájmu o Kukleňáky. Chtěli jsme do Úp zahrnout etapizaci (což stavební zákon umožňuje). Paní Śilhánková však tvrdila opak. Město lidem ukazovalo sídliště pro 6000 lidí a neříkalo, že na 40Ha budou stát další markety. Chceme rozvoj Kuklen, ale máme jiné představy než současná koalice ve vedení.
27.9.2010 11:51
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
ad) Hotelová škola
Budova bývalé ekonomky je v opravdu zoufalém stavu. Proč se tak stalo by byla asi otázka na náměstka Soukupa, ale obecně asi proto, že většina budov po 40-ti letech zanedbané péče byla už na počátku 90. let ve špatném stavu a na opravu všech nebylo dost peněz. Pak asi taky proto, že budova byla města a školu provozoval kraj a město prvně investovalo do těch škol, které taky samo provozovalo. Nicméně v tuto chvíli je "ten barák drahej i zadarmo".Pokud se tedy v danou chvíli našla škola, která ho opraví a bude dál provozovat jako školu, tak si myslím, že to není špatné řešení.
27.9.2010 14:18
Eva  (Pokročilý +6)
RE: ad) Hotelová škola
Děkuji za odpověď. Já si myslím, že to špatné řešení je. Co se pamatuji, byl vytvářen tlak na to, aby v této budově nebylo žádné školské zařízení, protože je zde nadměrný hluk /viz hluková mapa/ a exhalace ./Proto se do toho ze strany školství asi také neinvestovalo/. Naprosto to neodpovídá hygienickým předpisům. A nepište mi prosím, že to tak nebylo, vím učitě, že to tak bylo. Peníze nejsou všechno.
28.9.2010 12:54
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
RE: ad) Hotelová škola
Ale prodat bývalou ekonomku na komerční účely by mi přišlo rozhodně horší a žádná další náplň pro ten objekt se nenabízela.
17.9.2010 15:54
ladis  (Nováček +75)
V Hradci se žije nejlépe.
V hradci jezdí mnoho aut, někdy se nedá přejít přes vozovku vokoli Hradce.
17.9.2010 21:21
Roman  (Pokročilý)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Asi jste ještě neviděl města nebo vesnice, kde jezdí opravdu hodně aut. Hradec je, na krajský město, v pohodě.
28.9.2010 22:38
STDM  (Nováček +1)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Ne všude je zrovna v pohodě. O tom by vám nejlíp asi řekli obyvatelé Dvořákový třídy, nadjezdu u Buzulucké atd. Na všech silnicích I.třídy ve městě jsou překračovány povolené limity hluku. Nedivme se lidem, že se obávají zvýšení dopravy. S ní jde ruku v ruce i zhoršení životního prostředí.
18.9.2010 09:58
Japa  (Pokročilý)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Ahoj Lady, už jsi nědy šla po Praze? Jarda
22.9.2010 22:28
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
A proč srovnáváte HK zrovna z Prahou, ze které se chce třetina lidí odstěhovat? Viz: aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/praha/clanek.ph...
Srovnávejte třeba s Vídní nebo Curychem, to jsou města od kterých se máme co učit!
23.9.2010 16:37
Japa  (Pokročilý)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Milý Jirko, nějak ti kulhá logika. Za prvé jsem ctěl upozornit na to, že v Praze na tom jsou chodci poněkud hůře a pokud na beton víš, že třetina pražáků se chce odstěhovat, tak mi vysvětli, proč to dosud neudělali? V některých podhorských obcích nabízejí ohromné pozemky zadarmo pro stavbu rodinných domků, nikoli chat, s podmínkou, že zájemce tam bude mít trvalé bydliště. Tak poraď těm nešťastným pražákům, ať se stěhují. Mají kam! Nebo,že by se jim zas tak moc nechtělo? Pokud nás chceš srovnávat s Curychem, tak tam každý, komu vadí stávající provoz u nás také může také jít. Doporučuji ale, aby si před tím vzpomněl na slova ministra Hegera o lékařích. Řekl, jen ať jdo do ciziny, je to tam pěkná řehole, já tam byl. Takže pokud někdo chce být řeholníkem, ať jde do Curychu, pokud ne, ať si nestěžuje na provoz v Hradci Králové. Jarda
24.9.2010 11:09
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Jardo, žřejmě jsi narozdíl ode mě (a mnoha dalších přispěvovatelů v tomto fóru) s provozem v HK spokojen. I Praha se s tím snaží něco udělat viz: wiki.aktualne.centrum.cz/komunalni-volby-v-praze-2... . Z tvých příspěvků o založení o.s. Pro Stezku mi přišlo, že jsi konstruktivní člověk, který se snaží problémy řešit a ne před nimi utíkat. Co když se mi líbí žít ve městě? Podle mě je skutečně HK nejlepším místem pro život a stěhovat se nechci. Nehodlám se ale spokojit se vzrůstajícím podílem IAD ve městě na úkor ostatních šetrnějších druhů dopravy, jako je vlak, MHD, pěší a cyklistická. Doporučuji ti zajít zítra na akci www.auto-mat.cz/2010/09/zazit-mesto-jinak-2010/ a uvidíš, jak se dá žít ve městě s omezením IAD právě po vzoru měst, které jsem uváděl.
25.9.2010 10:51
Japa  (Pokročilý)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Jirko, jsi sympaťák a máš absolutní pravdu. ALE, zkusil jsi už prakticky nějak prosadit změny? Komunismus je pryč, ale komunistické manýry podporované bezcharakterními politiky bují vesele dál. Principy Machiaveliho jsou uplatňovány v plné míže na hradecké radnici. Když jsem byl pozván na zasedání komisí pro životní prostředí na město, kde byli i dva zástupci zastupitelstva, pochopil jsem z jejich příspěvků, že vlastně neví o čem je řeč. Takže kombinace mazanosti těch, kteří tyjí ze svého politického postavení a tuposti jiných zastupitelů, je téměř nepřekonatelnou hrází v tom, aby se něco změnilo. Například na Islandu nyní soudí vedoucí politiky, kteří přivedli zemi k bankrotu. Nevšiml jsem si ale, že by někdo v Hradci Králové, hnal k zodpovědnosti ty, kteří rozhodli, že do islandských bank odešle Hradec cca 100 mil. Kč. Tyto miliony jsou nenávratně ztraceny. Ba ještě v době, kdy bylo jasné, že Island jde ke dnu a bylo možné odkoupit alespoň 30% zpátky, se na radnici nenašel nikdo, kdo by tento krok prosadil. Neříkám, že se o to někdo nesnažil, ale je jich tam 37. Pokud to byl tunel na městské peníze, pak provizi má dávno dotyčný v kapse a pokud to nebyl tunel, pak je to důkaz naprosté neschopnosti úředníků, orientovat se ve finančním světě. Právě včera mi volal ředitel ZŠ Kukleny, že mi původně přislíbenou halu na konání valné hromady nepostytne, protože má informace, že by akce byla politickou agitací. Nemohu tak kukleňákům sdělit, kdo a jak je vodí za nos. Protože vzniklo druhé OS s názvem Kukleny-Plačice, které nemá v programu dále rozporovat změnu ÚP.177 a chce podporovat provizorní sjezd z dálnice přes stěžerskou slnici u bývalé prachárny, který by totálně ucpal stávající Zelenou ulici, mohu se pouze domnívat od kud vítr fouká. Tady máš můj email: jpok467[zavinac]volvy.cz a napiš mi pokud tě budou zajímat další podrobnosti. Jinak tě zvu na naši valnou hrom,adu, která bude přesunuta do hospody v zelené ulici. Je skutečně deprimující, když vidíš ten strach lidí se jakkoli angažovat, aby nedošlo k nějakému jejich postihu. Ale je třeba, abys to viděl na vlastní oči. Nejlépe se vládne, když lidé mají strach. Věděli to nacisté i komunisté a strach se z lidí jen tak hned nevypaří. Proto mají grázlové tak lehké vládnutí. Jarda
27.9.2010 11:36
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Vzrůstající podíl IAD je problém, ale většiva toho, co po městě jezdí (s výjimkou tranzitu kamionů) je doprava nás hradečáků po Hradci. Ve srovnání s jinými městky máme dobře fungující MHD. Mělo by se víc zapracovat na cyklostezkách, ale těch řada stojí na neřešitelných majetkových otázkách - lépe řešeno, majitelé pozemků je nechtějí prodat buď vůbec nebo ne za přiměřenou cenu. Jinak než nabídkou jiných typů dobravy ale IAD nezmenšíme. Ledaže bychom udělali referendum a všelidovým hlasováním si ježdění auty po městě zakázali.
27.9.2010 14:34
vladys  (Nováček)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
"Ledaže bychom udělali referendum a všelidovým hlasováním si ježdění auty po městě zakázali."
Jak by potom fungoval ISP, který jste také svým hlasováním umožnila? Referendum by zrušilo rozhodnutí zastupitelstva o pronájmu centra města na 30 let? To říkáte na fóru zcela vážně? Vy chcete skutečně znovu kandidovat do zastupitelstva města?
27.9.2010 15:50
Japa  (Pokročilý)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Ahoj Vladysi, pokud jsi četl dnešní MF Dnes, tak už víš že stávající zastupitelstvo plánuje výstavbu dalších supermarketů přímo v centru města. Jedním ze zdůvodňovacích argumentů je, že u Koruny bude tak nahrazeno stávající parkoviště, které pojme 100 aut novým, pro 1000 aut. To nové parkopviště nebude jen pro hradečáky, ale hlavě pro tranzit z odlehlých obcí. Před novým zastupitelsvem tak bude stát nadlidský úkol, jak těmto akcím, na které už byly patrně vybrány provize některými stávajícími zastupiteli, zabránit. Pokud je již podepsána například smlouva s ECE o výstavbě marketu v Malšovicích, pod lákadlem, že se tato firma bude podílet na výstavbě nového stadionu, tak to nevidím moc vesele. Takže stávající Odbor pro územní plánování, se na městě podepsal podststně. Jeho účast ne akcích developerů je nejlépe vidět na zdůvodnění záboru polí za Kuklenami, který vehementně zastupitelů doporučoval ing. Bruna, když sliboval občanům z okolních obcí, že jim na tomto prostranství zajiostí výstavbu fy IKEA. Tak mi povídej, když je někdo v zastupitelstvu odborníkem třeba na maloobbchod, zda má brát postoj hlavního architekta za relevantní, nebo mu oponovat. Jarda
28.9.2010 10:53
xpaja  (Nováček)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Pro IKEU byla prioritni lokalita Libisany. Vzhledem k tomu, ze jim RSD nepovolilo vybudovani sjezdu z R35 nebo D11 je jiz tato lokalita mimo hru.
Priritou pro IKEU je nyni sever Pardubic pri vypadovce na HK.
Nechapu ovsem proc by mel mit HK zajem na IKEI v Kuklenach. Nejvhodnejsi jak z hlediska mesta (tak selskeho rozumu) je prostor mezi Makrem a Tescem, kde je dobre dopravni napojeni (v blizke dobe ve ctyrpruhu az na dalnici a do Pardubic) a koncentrace nekonkurencnich marketu jen zvysi pripadny pocet zakazniku IKEI.
3.10.2010 14:30
Japa  (Pokročilý)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Tak kamaráde, vidím, že nevíš o faktu, že IKEA má výjimku na vybudování sjezdu z D11. K tomu, proč by měl mít zájem Hradec na tom mít zde IKEU, je třeba pochopit, že to byl puze mediální tahák pro občany, aby podporovali změnu ÚP č. 177. Na těch 40 ha polí přiléhajících k silnici I/11, nikdy IKEA stát neměla a nikdy o to nežádala a nakonec ukončila lži radnice požadavkem o dementování, což v plátku Radnice, bylo skutečně provedeno. Ptej se na radnici proč to tedy mezi lidem šířili, ačkoliv to věděli. Vyžádej si na Odboru územního púlánování dokumentaci k návrhu změny ÚP č. 177 a tam v druhém souboru na straně 16 uvidíš těch sedm krásných výrobních hal, či skladů obklopených parkovišti pro TIR, či jinou havěť. Pamatuj, že nesmíš věřit všemu, co lidé lžou. Jarda
28.9.2010 12:10
Petr  (Nováček)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
www.zaklidnemalsovice.wz.cz/
28.9.2010 14:54
Roman  (Pokročilý)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Sranda web... :-)) Hned na úvodní stránce mě pobavil sugestivní popis trasy aut z okruhu po stávajících cestách. Autor si asi nedovede představit nový, adekvátní nájezd a sjezd z okruhu (pokud by se něco takového opravdu do roku 2013 mělo vylíhnout)
28.9.2010 09:50
Japa  (Pokročilý)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Ještě jednou Vladysi. Vždy je nejlépe začínat sám u sebe. Takže pokud chceš něco zlepšit v Hradci, tak se přihlas do jakékoli strany, která kandiduje a pokus se dostat na volitelné místo. Pokud si nechceš špinit ruce politikou, tak pravidelně navštěvuj veřejná zasedání zastupitelstva v Adalu a tam v krátkém 5-ti minutovém projevu, můžeš všem říci do očí, co si o čemkoli i o zastupitelích myslíš. Pokud se stydíš vystupovat před veřejností, založ si občanské sdružení a pokus se do něj získat co nejvíce občanů, kterým vadí, nebo by mělo vadit, to co tobě. Budeš se divit, jak jsou lidé laxní, líní a neochotní se jakkoli angažovat, třeba jen ze strachu, že by jim to mohlo uškodit v zaměstnání. Tady jen odpouštíš trochu páru a chtěl bys, aby někdo za tebe udělal to, co považuješ za správné, ale sám se o to nestaráš. Tak mjednoduché to ale není. Tak šup, vyhrň si rukávy a do toho. Jarda
28.9.2010 10:40
vladys  (Nováček)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Dobrý den, v podstatě s tebou souhlasím...a máš pravdu, do politiky však vstupovat nechci z různých důvodů, to co se děje v Hradci a co se v Hradci bude dít mě jako rodilého Hradečáka zajímá a míním se v tom angažovat zatím pouze takto:

vladimirhrubes.blog.idnes.cz/c/156311/Medialni-mas...

souhlasím s tebou také v tom, že se lidé bojí..., ozvala se mi určitá osoba, která má velmi konkrétní informace o pozadí kauzy Atol, z obavy o zaměstnání a existenci však ke zveřejnění informací nedošlo, potvrdili se mi však mé domněnky v této věci. Nechci aby něco někdo udělal za mě, budu však podporovat a jsem otevřený všem lidem a iniciativám, které mají snahu současnou klientelistickou politiku města změnit, odkrýt, zveřejnit nebo kritizovat a to ať už formou mého blogu nebo i jinak.
29.9.2010 09:03
Japa  (Pokročilý)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Tak já to udělám klidně za tebe. Z mých zkušeností vyplývá, že někdo, nebo nějaká část zastupitelů, která měla majoritu v zastupitelstvu vytvořila umělou organizaci Atol, jejíž část, nebo veškeré akcií na doručitele vlastnili tito aktéři. Na zastupitelstvu pak prosadili smlouvu na 30 let, protože tak jim bude 30 let zajištěn dostatečný příjem. Vyprání akcií na doručitele může mít mnoho forem a proto je zde nebudu ani uvádět. Pokud se tento tip shoduje s údaji osoby, která tě o pozadí Atolu informovala, stačí, když mu tohle dáš přečíst a on jen řekne ano, či ne. Primátorem města a šéfem ODS je ing. Divíšek a proto musel o celé akci vědět. Já nevím, kdy byl Atol zřízen a kdy s ním byla podepsána smlouva. Rovněž pokuta o Antimonopolního úřadu za nestandartní výběrové řízení svědčí o tom, že vše nebylo v pořádku. Korupce na radnici, která deformuje zejména územní plán města je skutečně odporná a těžko prokazatelná, protože neprobíhá stylem utajeného předávání z kapsy do kapsy, ale naprosto nevinně, před zraky všech občanů a v rámci platných předpisů. Nikdo přece nemůže ing. Divíškovi vyčítat, že pobírá plat za místo ve správní radě Elektrárny Opatovice, jíž vlastní banka J&T, která současně skoupila pole za Kuklenami pro sklady, výrobní haky a garáže. Zastavovací studie na tuto akci byla zpracována dávno před tím, než si mohli občané na radnici prohlédnou jak vlastně bude vypadat. Jediná evidentní lež, kterou lze prokázat je ta, že při schvalování, byl jako podpůrný argument použit požadavek jedné ženy ze Smiřic, která se radovala, že na těch polí bude stavět IKEA a hlavní architekt ji sliboval, že to zařídí. Rovněž změnu Severní tangenty je těžko přičíst ing. Divíškovi, protože on zvedl ruce a řekl, já nebudu hlasovat. Půvabné je zdůvodnění, že tato změna byla provedena na žádost občanů. Chtěl bych tu žádost vidět. Stejné zdůvodnění použila totiž radnice při tom, když v Kuklenách před ZŠ provedla investici jako opravu, aby se vyhnula projednávání s dotčenými stranami, tedy vlůastník rodinných domů a porušila tak Stavební zákon. Na komisi rovněž někdo prohlásil, že je to na přání občanů a staré babičky teď nemají možmost jak přejít od lékaře k lékárně. Jarda
28.9.2010 12:36
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Ne nemyslela jsem to vážně, byla to samozřejmě nadsázka. Zakazováním se v tomto případě nic nevyřeší. Na druhou stranu si ale nemůžeme myslet, že existuje nějaký jednoduchý nebo zázračný recept po kterém IAD nějak významně ve městě klesne.
28.9.2010 18:51
vladys  (Nováček)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Promiňte, ale nadsázka by byla na místě, kdybyste hlasovala proti smlouvě s Atolem, takto a v tomto kontextu se mi to jeví jako cynismus.
28.9.2010 10:38
xpaja  (Nováček)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Tto si vazne myslite, ze MHD v HK dobre funguje? Neco takoveho bych si opravdu nedovolil rict. Nejvetsi slabinou je rozhodne neprestupni jizdenka. Ne kazdy chce jet pouze jednou linkou do centra a dal nic. Pritom zavest 0,5h prestupni jizdenku by byla pouze jednoducha softwarova uprava. Z tohoto duvodu je vetsinou financne vyhodnejsi sednout do auta, nez do MHD (a to i pro jednu osobu).
Dalsi problem jsou nenavazujici spoje, ktere pouziti MHD take silne degraduji.
Naprostou nutnosti je take integrace hradecke MHD v ramci IREDA. Tak aby karta pro IREDO fungovala pro vsechny druhy verejne dopravy v kraji.
Dalsi drobnosti, ktera je v civilizovanch zemich bezna je nabidnuti celodenni jizdenky na MHD spolu se vstupenkou na nejakou vyznamejsi akci ve meste (zde treba rock for people).
V hradci je vynikajici alternativou za MHD cyklisticka doprava, tu ovsem srazi nedostatecny rozvoj cyklisticke dopravy ve meste. Chapu, ze velky podil na tom maji prave problemy s vykupy. Ale jsou zde veci, ktere se ovlivnit daji, ale mesto je resi zamerne spatne, viz. reseni cyklisticke dopravy v ramci Gocarovy tridy. Vzhledem k tomu, ze cyklista je nucen na kazde krizovatce davat prednost, velka cast cyklistu zustava radeji na silnici. Toto slo samozrejme vyresit, ale hloupe a nekompetentni rozhodnuti arch. Bruny zachovat ctyrpruh celou rekonstrukci gocarovy tridy naprosto degradovalo. Pritom kdyby byla silnice pouze dvoupruhova, zbylo by misto na parkovaci stani (dnes stejne vzdy nejake odstavene auto krajni pruh blokuje), zelen a cyklostezku v ramci komunikace. Takhle mohla byt gocarova trida prostorem pro lidi, misto toho je pouhou asfaltovou plochou pro auta.
28.9.2010 12:24
BlackHK  (Nováček)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Naprosto souhlasím, u nás na hvězdě je to naprostá katastrofa, všechny spoje jedou spolu a pak dobu nic. Ještě bych připomněl katastrofální stav hradeckých trolejbusů a nastupování předními dveřmi. To sice není největší problém, ale když je ve městě nějaká akce, například hokej nebo fotbal, mají spoje i pul hodinové spoždění díky nastupu předem. Navíc dopravní podnik je schopen vyslat krátké spoje když je největší nával.
1.10.2010 07:59
Eva  (Pokročilý +6)
RE: V Hradci se žije nejlépe.
Ano, je to přesně tak. Během pěti minut jede č. 23, 24, 16 - a pak půl hodiny nic. A to už trvá roky. Také by se hodila čekárna u stanice u nemocnice B. Tam je to jak na Sibiři a člověk se nemá kam schovat.
29.9.2010 06:52
Martin Samohrd  (Nováček)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Holala Martine,
domnívám se, že se v nastolené problematice "superhypermarketů" kontra městských obchodů trochu neorientuješ. Nejde přeci o pošetilý boj proti nadnárodním firmám (pošetilý jako boj ševců proti Baťovi :-), ani o socialistické plánování počtu drogerií či zelenin a nakonec nejde ani to kolik prodavačů prodá kolik zboží. Tady jde o urbanistický problém, do kterého město leze a vedení města se k němu chová jako společenství ignorantů.

Pro vysvětlení problému bude asi nejlepší, uvedu-li nějaký příklad z jiného srovnatelného města, které si již superhypermarketovou anabází prošlo. Například holandské Hilversum. (S Hradcem srovnatelné počtem obyvatel, meziválečným moderním rozvojem, urbanistickou strukturou - funkčním využitím ploch, polohou ve státě, dopravním napojením, tradicí územního plánování a dokonce tam mají i svého meziválečného tatíčka architekta - W.M. Dudoka, tak jako my máme J. Gočára).

K věci: Na konci 80-tých let tam v dobrém úmyslu na okraji města postavili velké moderní obchodní centrum. Od začátku perfektně fungovalo, občané města ho přijali s nadšením. Tak tedy na radnici, v duchu nové doby, přidali v rozporu s územním plánem města další veleobchody. Konečný výsledek byl však tristní : opuštěné a zbídačené, do té doby fungující obchodní centrum města. Když jsem tam šel na Vánoce r. 1991 po pěšárně Kerkstraat, bylo již otevřeno jen pár butiků. Jen samé hadry a nic jiného. Vedle na náměstí všechny výlohy do té doby fungujících obchodů byly zatlučené prkny a na celém náměstí fungovala jedna ruská hospoda. Jinak vše zanedbané, posprejované a mrtvo. To byl důsledek jednoho špatného politického rozhodnutí. Procházel jsem tenkrát s bývalým hilversumským hlavním architektem právě rekonstruovanou Dudokovu radnici a on mi cestou vyprávěl, jak se ve vedení města střídají každé volební období politici z PvdA a CDA a každá strana něco v území rozkorejní a druhá to nedodělá (korejní někde jinde) a nedrží dohodnutou územní koncepci. Vyprávěl dál o tom, jak územní plán města přestal být zákonem a stal se za pomocí radních nástrojem územního obchodování a mění se podle potřeby a zájmů developerů. (Ó jaká to podobnost s HK). Byl jsem tehdy v Hradci novým zastupitelem a tak jsem se nechal panem architektem rád poučit. Později jsem si jeho slova několikrát připomněl, zvláště pak když mi bylo vedením města mj. vyčítáno, že můj odpor k obchodně-developerským změnám územáku je brzdou rozvoje města. Ale to je již jiný příběh.

Z toho všeho plyne jen jedno poučení : Superhypermarketový obchodník je odpovědný jen za svůj zisk. Primátor a vedení města jsou odpovědní jen za bezproblémové fungování města, ne za zisk obchodníka. Martine, až budeš po volbách primátorem, nahlédni do hradeckého územního plánu a dovíš se tam, kolik metrů velkoplošných obchodů je přiměřených pro toto město, abychom nemuseli na naši pěšárně zatloukat výlohy prkny (od Vlaďky Šilhánkové se to nedovíš :-). Takovýto regulativ územního plánování nemá nic společného se socialismem ani s kapitalismem. Je odvozen pouze z poučení se z chyb těch, kteří šlápli do lejna před námi.

Měj se fajn a nenech se tady odradit rejpaly. Zdraví Tě Martin.
29.9.2010 11:16
Georg HK  (Pokročilý +3)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Pane Samohrde, skvělé. Sám bych to líp nenapsal:-) Tak jako my jsme si prošli reálným socialismem a tím pádem už víme, kde se stala chyba, tak jinde v Evropě jsou zjevně státy, které si prošly živelným superhypermarketovým klondajkem a znají jeho dopady. Máme možnost se poučit, ještě je čas. Potíž je, že hradečtí konšelé se už léta chovají jako onen superhypermarketový obchodník, kterého zajímá jen jeho vlastní profit. Bezproblémové fungování města je jim šumafuk. Zdravím!
29.9.2010 14:29
Japa  (Pokročilý)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Ale chlapci, proč by se konšelé měli chovat jinak? Vždyť ty profity od nadnárodních firem jsou tak lákavé. Ví někdo z vás, jak daleko je smlouva radnice s ECE? Já ne. A ještě minulý rok, byla tato firma prostřednictvím jistého mužíka, ochotna financovat žalobu OS Kukleny proti městu za změnu ÚP č.177, protože se s ním prý nemohla dohodnout. Najednou s námi ale přerušila kontakt a už se dozvídám, že se radnice bude spolupodílet na výstavbě nového stadionu. Nebo naopak? A ECE dostane zdarma pozemky v Malšovicích pro výstavbu supermarketu. Pokud je nedostane je tak velkorysá, že městu zaplatí cenu za projekt na rekonstrukci stadionu a případné stavební práce si může město dofinancovat samo. Vždyť je to tak jednoduché, fotbalovým fandům se slíbí nový stadion a hned mohou verbíři nahánět hlasy do voleb. Ten řecký styl je naprosto k neutahání. Vždyť ti, co dnes slibují budou v době, kdy bude Hradec finančně krachovat, dávno za horami a ještě pobírat dividendy pod fyrmy Attol, kterou sami nainstalovali. Jarda
29.9.2010 15:18
JPA  (Pokročilý)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
A ECE dostane zdarma pozemky v Malšovicích pro výstavbu supermarketu. Pokud je nedostane je tak velkorysá, že městu zaplatí cenu za projekt na rekonstrukci stadionu a případné stavební práce si může město dofinancovat samo.

To je absolutní žvást, prosím držte se svých Kuklen, a nepleťte se do věcí, o nichž nic nevíte, pane JAPO.
jpa
2.10.2010 16:43
Japa  (Pokročilý)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Promiň mi mou neinformovanost náčelníku, ale jsem v politice amatér a už nevím, čemu mám věřit a čemu ne. Zejména pokud jde o firmu ECE. Již jednou jsme byli jako OS Kukleny navštíveni jistým mužíkem, který se představil jako vyjednavač ECE a sdělil nám, ře ECE má problémy s ochotou radnice, poskytnout jim zdarma pozemky na výstavbu marketu a že tato fitma je ochota financovat naši žalobu proti radnici, za zmanipulovanou změnu ÚP č. 177.
Najednou se dočtu v novinách, že ECE se dohodla s radnicí na bezúplatném přenechání pozemků v Malšovicích a kuk, vyjednavač přestal brát telefony a odpovádat na e-maily. Takže pokud jsi více v obrazech o tom, jak probíhá další urbanistický vřed na městě Hradec Králové, tak chlapče povídej a nebuď tajemný jak hrad v Karpatech. Jsi podobný agent ECE jako ten dřívější, nebo jen naivní idealista. Tak ukaž co víš a nestyď se. Pokud nic nevíš, tak nekárej druhé v tom, co dělají. Jarda
3.10.2010 21:29
JPA  (Pokročilý)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
V kterých novinách jste se to prosím dočetl o nějakém bezúplatném převodu pozemků? Na jaře 2008 ECE vyhrálo tendr na řešení přestavby malšovického stadionu s komerčním využitím okolních pozemků, za které zaplatí městu cca 260 milionů a dalších cca 170 milionů dá v následujících 10 letech do městského fotbalového klubu...
jpa
29.9.2010 16:23
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Já tušil už včera v noci, že se do toho nemám pouštět utahanej a nenaloženej... I stalo se mi, že jsem se poněkud zamotal do ideologického pohledu, aniž bych dost jasně zdůraznil, že proti územnímu plánu jakožto nástroji ovlivňování struktury a života města nejen, že nic nemám, ale naopak ho chápu jako jediný instrument, který město má a mělo by ho používat uvážlivě a moudře. Ale když to teď po sobě čtu, já tam přece nikde nepsal, že územní plán je nástrojem od ďábla:-)? Brojil jsem jen proti regulaci jako takové a uváděl jsem příklady, kam to vede, když se to přežene...
Nicméně bych měl ještě dotaz na oba pány, kteří mne dnes argumentačně na hlavu porazili: Mám takový modelový příklad: Město M se rozhodne,že více obchodních ploch na svém území už nechce a upraví územní plán tak, aby už žádné obchodní plochy nezbývaly volné (nevím, jestli je to technicky možné,ale budiž, pro tento příklad to tak berme). Pokud ale nějaký hypotetický obchodník usoudí, že by ještě přece jen nějaká koupěschopná poptávka v území byla, ale na území Města M už nepostaví ani metr, co mu může zabránit, aby si stejnou věc postavil pár set metrů nebo pár kilometrů za hranicí téhož Města M, na katastru nějaké přilehlé vesnice V? Když zastupitelstvo té vesnice V bude svolné a výstavbu umožní, důsledkem bude to, že stejně velké množství aut projede po městě a ještě kousek za něj cestou do tohoto nového centra, tedy dopravní zátěž v M bude prakticky stejná. Odsávání zákazníků ze středu města prakticky stejně intenzívní. Dańový efekt pro M nulový. Výnos z případného prodeje pozemků pro M nulový. Vliv na zaměstnanost v M prakticky stejný (mimochodem, nikdy mě nenapadlo, že v malých obchůdcích na Velkém náměstí prodávají Hradečáci, zatímco v marketech nehradečáci, nějak netuším, kde jste k takovému závěru přišel?)
Tedy vychází mi to tak, že žádnému z negativních průvodních jevů v tom mém hypotetickém příkladu město M nezabrání, ale případné výhody a benefity shrábne vesnice V... V čem se pletu?
Děkuju předem za vysvětlení a těším se na další debatu. Md
29.9.2010 18:46
Japa  (Pokročilý)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Milý Martine Dvořáku. V čem se pleteš? Úplně ignoruješ fakt, že celý byrokratický aparát ministerstev a dalších úřadů je prohnilý a úplatný. Dále pomíjíš to, že mnoho půdy, která se dá zastavět nepatří dosud ani soukromníkům, ani obcím. Velkou část vlastní stát. A pokud si developeři najdou cestičku k příslušnému náměstkovi, tak mají volné ruce. Starostka obce Libišany, lomila rukami nad hlavou, když zjistila, že v blízkosti obce postaví market IKEA. Já nevím na jakém pozemnku, ale vím, že si tato firma vymohla výjimku na Ministerstvu dopravy, že nebude muset respektovat normované vzdílenosti, předepsané pro sjezdy z dálnice. Takže Libišany budou zatíženy dopravou, aniž by byl brán ohled na jejich stanovisko. Ovšem pokud jde o Hradec, pak by měl hlavní architekt přihlédnout ke skomírání malých obchodů v centru a nedoporočit výstavbu nových marketů zastupitelstvu.
Pokud se ptáš na to, proč si někdo myslí, že na Velkém náměstí prodávají soukromníci, pak je třeba konstatovat, že postupně všichni vymizeli s ohledem na výši požadovaných nájmů a jejich místa zabraly hospody. Vždyť je to tak jednoduché. Žádná hospoda, nemůže vydržet nájem 100.000,- Kč za měsíc. Ovšem jako pračka špinavých peněz je naprosto ideální. Soukromníci v mé bývalé oblíbené hospůdce Satchmo, už také změnili působiště. Takže, když porovnám počet hostů dříve a nyní, úroveň jídla a obsluhy, tak prostě nemohu pochopit, že dávno není hospoda v konkurzu. Nebezpečný je zejména ale tvůj názoz, že pokud nebudou v Hradci stavěny další markety, přide město o benefity. Takovou hloupost bys neměl nikdy prohlásit. Jarda
29.9.2010 20:36
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Proboha Japo, kde jste tohle vzal??? Já jsem tady uznal, že v Hradci je podle názoru řady lidí příliš mnoho supermarketů. A že územním plánem je nutno omezit rozvoj nákupních ploch ve městě. A pak jsem se ptal těch, kteří mi vysvětlili, v čem všem se v téhle oblasti pletu, aby mi pomohli s jistou nejasností. A uvedl jsem zcela hypotetický příklad fiktivního města M, které by se mělo vyrovnat s tímtéž problémem. Bez ohledu na to, komu patří pozemky, bez ohledu na to, jak funguje nebo nefunguje státní a místní správa. Připusťme v tom mém hypotetickém příkladu, že všechno funguje správně. Pozemky za hranicí města M v katastru vesnice V mají svého majitele (soukromníka nebo obec, to je pro ten příklad zcela vedlejší). A ten majitel se rozhodne svoje pozemky legálně prodat developerské firmě, která na nich v souladu s územním plánem vesnice V postaví suoermarket, který nemohla postavit v městě M. A já se ptám, jaké výhody a nevýhody z takového vývoje má město M a jaké výhody a nevýhody z toho bude mít vesnice V, když obě leží ve stejné spádové oblasti O. Přísáhám, že jsem nikde nenapsal, že ´ že pokud nebudou v Hradci stavěny další markety, přide město o benefity´ takovou blbost bych si neodvážil ani pomyslet, natož s ní provokovat před volbama!
A stejně tak jsem se neptal na to, jestli na Velkém náměstí prodávají soukromníci, ale na to, proč si Vladys (?) myslí, že ti na Velkém náměstí jsou Hradečáci, a ti v marketech jsou cizinci. Na to existuje nějaká studie nebo výzkum? Nebo je to jeho osobní empirická zkušenost? Já takovou nemám, proto se ptám...
Opravdu moc nechápu, jak mohla vzniknout tak zásadní nedorozumění. A protože vás podle zdejších vystoupení mám za sice svérázného, ale docela rozumného chlapa, tak se to pokouším vysvětlit znova, teda vlastně jen zopakovat... Všem ostatním se teda za to opakování tímto omlouvám
30.9.2010 02:02
Martin Samohrd  (Nováček)
RE: ad) martin.dvorak - 29.09.2010
Martine,
takováto debata s Tebou, ve které se střetávají argumentace, mne také baví. Musím tady ostatním čtenářům oznámit (podle pana Fišera jich sem teď chodí 2 - 2,5 tisíce za týden, tak se to alespoň někdo doví), že jsi byl dle mé zkušenosti jediným primátorem, který vícekrát dokázal na základě silných protiargumentů upravit svůj původní názor. Pak taková diskuse má smysl (na rozdíl od diskuse s primátorem - buranským všeználkem).

Tak to vezmeme per partes :
1) V minulém příspěvku jsem jen připomněl, že se z marketové diskuse jaksi vypařila informace o územním plánu = o neideologickém (tj. nekapitalistickém ani nesocialistickém) regulačním nástroji, který má město k dispozici. To, že se dá ÚP zneužít následnou „zobchodovanou“ změnou, je již svinstvem politiků. Na tom se jednoznačně shodneme.

2) Tvůj modelový příklad města M a sousední vesnice V je fajnový. Město M, coby účastník řízení v procesu tvorby ÚP vesnice V, se proti vesnickému návrhu, vytvářejícím negativní dopad na městské území, může bránit námitkou. Uvedu příklad, tentokrát nemusím do Holandska, stačí do sousední Vysoké nad Labem.
Vysoká, ve svém novém územním plánu navrhla bestiálně obrovský rozvoj nízkopodlažní obytné zástavby. Město Hradec Králové, coby účastník řízení, zastoupený odborem strategie a rozvojových projektů města MMHK, na to reagovalo námitkou poukazující na negativní suburbanizační dopady na město HK a tuto námitku celkem dobře zdůvodnilo. Pořizovatel ÚP Vysoká n.L., v tomto případě to byl Odbor hlavního architekta MMHK, se s touto námitkou náležitě nevypořádal - prostě ji ignoroval a Územní plán Vysoké vydal. Následné žalobě na vydání ÚP Vysoká Nejvyšší správní soud vyhověl a Územní plán Vysoké n.L. zrušil. Rozsudek odůvodnil právě nevypořádanou námitkou poukazující na negativní dopad na HK. (Stavební zákon neumožňuje aby návrh jedné obce měl negativní dopad na obec sousední). To, že Odbor hlavního architekta MMHK rozsudek soudu obešel dalším nezákonným úkrokem stranou a koleduje si tak o další žalobu, je již věcí jinou. Princip obrany města M proti záměru sousední vesnice V, jsem snad vysvětlil dostatečně. Platí i pro superhypermegamarkety.
Pokud se ale město M úspěšně nenaboří do zpracování ÚP vesnice V, vše je ztraceno a může se posléze již jen divit.

3) Trochu odlišná je situace, když V nesousedí s M. Tam je pouze možná obrana, objeví-li se navrhované velké obchodní plochy v nadřazené územně plánovací dokumentaci vydávané Krajem. To platí i pro sousedící obec. Uvedu další zdejší příklad. Je trochu starší a profláknutý, ale pro náš případ dosti ilustrativní.

Paní Lettenmayer podniká za účelem vytvoření zisku. Kupuje levně ornou půdu a protože zemědělsky nehospodaří, nechá si na tyto pozemky nakreslit studie obchodních či logistických center (ty přeci zrovna na trhu letí), úspěšně lobuje na úřadech a u politiků, mění se podle jejího přání územní plán a ona prodává drahé stavební pozemky. Tím je zisk vytvořen. Ne vždy se ji to povede. Když jsem ji jako předseda Výboru pro územní plánování města vypoklonkoval z jednání Zastupitelstva města a poslal jí s jejím záměrem na Ukrajinu, bouchla dveřmi a našla si cestu přes Královehradecký kraj s tímto postupem : Rada KHK svým usnesením 34/1377/2006 nechává vyhotovit návrh dopravní a urbanistické studie zóny, m.j. na pozemcích paní Lettenmayer, za finanční spoluúčasti obchodní společnosti Lettenmayer & společníci spol.s r.o., s vyčleněním finančních prostředků ve výši 345 100,- Kč v rámci schváleného rozpočtu Královéhradeckého kraje, kapitoly 40 na rok 2006. Dne 17.10.2007 Výbor pro regionální rozvoj Zastupitelstva Královehradeckého kraje bere na vědomí předmětnou studii a jednohlasně doporučuje Odboru územního plánování a stavebního řádu sledovat v návrhu Zásad územního rozvoje Královehradeckého kraje řešení návrhu předmětné dopravní a urbanistické studie zóny. Odbor tak poslušně učinil. Viz. Výkres záměrů na provedení změn v území (ÚAP Královehradeckého kraje 4/2009). Riziko urbanistického rozvoje města Hradce Králové, dofinancované z veřejného rozpočtu, je na světě. To nepočítám pozdější aktivity dalších podobných developerů operujících na krajské úrovni za hranicemi Hradce.

Obrana města M proti nepříznivému záměru kraje K, navrženém na území vesnice V, vede opět přes územní plánování. Tentokrát je to dokument Zásady územního rozvoje Královehradeckého kraje (ZÚR), kde je Město HK opět účastníkem řízení a může tedy na nepříznivý návrh úspěšně reagovat obdobně jak tomu bylo v příkladu minulém. Návrh ZÚR Královehradeckého kraje byl před nedávnem v projednání. Nevím jak město reagovalo na navržené obchodní a logistické zóny, 4 roky nemám k těmto informacím přístup. Proto Ti poťouchle poradím : Zeptej se spolukandidátky Vlaďky Šilhánkové. (Ta seděla v době projednání zadání ZÚR ve Výboru pro regionální rozvoj Zastupitelstva Královehradeckého kraje a poslední 4 roky je předsedkyní Výboru pro územní plánování a rozvoj města Zastupitelstva města HK. Ten musel městu HK nějaké stanovisko k ZÚR navrhnout :-).
30.9.2010 10:07
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: ad) martin.dvorak - 29.09.2010
Inu, člověk se pořád učí. Když jsem odcházel z radnice, ještě žádné kraje nebyly a já si to za těch 12 let nedostudoval. Takže díky za užitečnou lekci z územního plánovaní v teorii i praxi.
Nicméně, v našich hypotetických příkladech jsme vycházeli z předpokladů, že všechno funguje ideálně, poctivě a fér. Tys k tomu dodal několik příkladů z praxe, kde se ukazuje, že náš svět zkrátka ideální není. Že existují a asi vždycky budou existovat úředníci a politici, kteří buď za úplatu nebo třeba jen z předpojatosti či jiné blbosti rozhodnou špatně a způsobí větší či menší malér ve tváři města či krajiny kolem. A právě tohle vědomí mě v podobných debatách vede k tomu, abych obhajoval ten tržní mechanismus v tom smyslu, aby se co nejmíň pravomocí dávalo úředníkům a politikům a co nejvíc se ponechával působit ten přirozený vývoj konkurence. Aby mi nebylo podsouváno něco, co jsem nechtěl ani naznačit, já fakt uznávám, že některé věci je potřeba moudře a osvíceně chránit, ale bohužel denodenní praxe ukazuje, že nástroje, které vlády a úředníci vytvářejí jakoby k ochraně vyšších a ušlechtilých zájmů, bývají v konečném důsledku často zneužívány ve prospěch lobbistů, developerů a těch, co mají někde známé. Ale to asi na tomhle fóru nedořešíme...
29.9.2010 18:05
Eva  (Pokročilý +6)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Proč si myslíte, že pan Dvořák bude primátorem?
29.9.2010 18:53
Japa  (Pokročilý)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Evo, ty si to myslíš také? Podívej se na to, kolik zastupitelů měla VPM dosud a pak na to, jak dopadly celostátní volby pro jednotlivé strany v Hradci Králové. Pokud se ti to nechce hledat, tak vede ČSSD, v těsném závěsu je TOP 09, následuje zase těsně ODS a pak s odstupem KSČ. Takže lze s jistotou předpokládat, že post primátora budou po volbách určovat ty tři první strany. Martin Dvořák velice pravděpodobně výrazně zvedne preference VPM, ale těžko bude tato strana přibrána do koalice pro volbu primátora. Jarda
29.9.2010 21:34
Georg HK  (Pokročilý +3)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Nu, aniž by chtěl být škodolibý, soudím, že preference VPM kvůli Dvořákovi spíš klesnou:-) Ale Japa má pravdu v tom, že komunální volby jsou spíše anketou o popularitě parlamentních partají. To tvrdí i dvojctihodný Jim Hacker, ministr vlády Jejího veličenstva královny Velké Británie a Severního Irska. A ten se nějak vyzná!
K supermarketům: Z města už odešly Delvita, Meinl, Carrefour, Baumax jednu prodejnu zavřel, a v problémech je i Ahold, jak je patrné při návštěvě bývalé Hypernovy. Zatím se podařilo prázdné objekty znovu obsadit, i když Devita dlouho vypadala, že se zřítí dřív, než se do ní někdo stačí nastěhovat. Ale vyděsilo mě, že ve Futuru začalo prodávat Tesco, což znamená, že se tenčí konkurence, vždyť Tesco tu má už tři markety a v každém stejný předražený šunt. Ahold zmizí a bude tam taky Tesco? Co tři hradecké Lidlovy stodoly, nedopadne to s nimi stejně? Abychom tu za dvacet let neměli jakýsi nový Pramen, n.p., akorát v jiných barvách. Tohle ovšem samospráva ovlivnit nemůže.
Ovlivnit může to, co tak pěkně popsal Martin Samohrd. Muselo by se ale chtít, což se evidentně nechce, když obálky jsou sympaticky nadité a všichni se chceme tak nějak zabezpečit, no ni?
30.9.2010 10:16
Japa  (Pokročilý)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Je to průser, v podstatě nejde vůbec o nějaké prodejní plochy, ale o kšefty s pozemky, které provozují "pružní" úředníci měst a obcí. Vemte si například takovou banku J&T. Ačkoliv má cca 64 mld Kč základního kapitálu, tak v úvěrech má pouze 6 mld Kč. Vše ostatní je v nakupování nemovitostí. Posadila mě na zadek novinová zpráva ve tom smyslu, že tato banka zakoupila jistý podnik za 750 mil. Kč a obratem jej prodala státu za 1,5 mld Kč. To bez dokonalé spolupráce s ministerskými úředníky nelze udělat. V Htadci Králové nechal Odbor hlavního architekta zpracovat studii na změnu ÚP č.177 s tím že prostory označené "M", to značí markety a další výrobu a služby, byly dislokovány k silnici I/11. Záměr o této změně předložený zastupitelstvu byl podán v březnu 2003, ale už v roce 2002 skupovala firma Endeta, což je dcera J&T pozemky v rozloze 40 ha u silnice I/11 a současně byla vyvinuta mediální masáž obyvatel, že tam bude stát IKEA. Tuto dezinformaci pak na nátlak spol. IKEA plátek Radnice cudně dementoval. Protoře Endeta je pouze virtuální firmou, tak ta tam jistě stavět nebude, ale pouhou změnou z polí v intravilánu na stavební parcely vydělala cca 600 mil kč, protože pole kupovala za 600 Kč až 1.500 Kč za metr čtvereční. Je to obdoba Karlových Varů, kde šéfka stavebního odboru skoupila pole, následně změnila ÚP a jako parcely pak tyto pole prodala ruským podnikatelům za 22 mil. Kč. Podobná transakce proběhla při mistrovstvím světa v Liberci, kdy radnice prodala developerům pozemky, následně se ucházela o pořádání mistrovství a pak stejné pozemky kupovala za desetinások zpět. Katka Neumanová tam v podstatě fikurovala jako ikona bílého koně pro veřejnost. Takže všechny tyto případy ukazují na to, že politickým stranám ovládajícím radnice jde více o prospěch vlastní, než o prospěch lidu. JKarda
30.9.2010 10:20
Japa  (Pokročilý)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Hele Jirko, ještě k těm preferencím. Ke svému tvrzení, že Martin Dvořák preference VPM zvedne, jsem došl poptávkovým řízením mezi prostýni občany, ale člověk nikdy neví, jak se situace vyvine, takže možná, že tu zlomyslnou pravdu máš ty. Jarda
30.9.2010 11:23
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Společně s Churchillem věřím jen průzkumům, které si sám zfixluju, pánové... :-)
30.9.2010 13:35
Japa  (Pokročilý)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Ale brácho, neschovávej se za svůj intelektuální přehled. Ten zde nikdo nezpochybňuje a neschovávej své slzy za maskou humoru. Já tě mám například rád, i když tě volit nebudu. Český lid je v podstatě a většině dost tupý a proto zde mohli v roce 148 vyhrát volby komunisté. Jak vidíš vše se opakuje a proto vede v preferencích ČSSD. Vždyť je tak pohodlné slibovat a slibům, které nebudou nikdy splněny, před volbami věřit. Řekni mi, co brání malým straničkám spojit se do houfu a mít větší naději? Pouze to, že jejich šéfové chtějí vše, rvou se i mezi sebou přímo ve straně a proto nebudou mít nic. Jarda
30.9.2010 14:43
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Myslím, že už jsme to někde tady probírali. Pravice, která sází na sílu a zodpovědnost jednotlivce, je holt víc ohrožená stálým štěpením a vnitřními boji, protože pravici tvoří a podporují silní jedinci, přesvědčení o svém názoru, o jehož prosazení usilují. Levice tíhne ke kolektivismu, až ke stádnosti, kde zkrátka všichni mají jeden společný názor, který formuluje vůdce (nebo Vůdce nebo Strana) a o tom se dál nediskutuje. V Hradci stáli v roce 1990 při prvních volbách všichni proti komunistům. Pak se vytvořila dvě silná uskupení, nalevo se ke komunistům postupně přibližovala ČSSD, na pravo stála ODS a ODA/VPM. Proč se tehdy nedokázaly ty dvě party dohodnout a radši si hledaly kamarády nalevo, do toho bych se teď pouštěl nerad, je to dávno a já bych si rád zachoval vůči ODS nějaký koaliční potenciál :-). Jen pro přesnost ještě znova doplním, že "Pravice" a "Levice" jsou na komunální úrovni přece jen relativně míň důležité dělení, než v celostátním měřítku, ale na druhou stranu, v některých chvílích ten základní světový názor svoji roli hraje (teda měl by, ale moc je bohužel kolikrát přednější)
30.9.2010 16:30
Japa  (Pokročilý)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Neřekl bych kolikrát, ale většinou. Například maje bývalá kolegyně v OS Kukleny paní Marcela Wolfová, velice intenzívně toužila být v předsednictvu OS. Protože byla velmi obratně manipulována ing. Havrdou, bývalým komunistou a nyní bezpartijním v zastupitelstvu za KSČ, stejně jako třetí adept pan Martinec, si všichni chtěli redukovat OS na revoluční trojku s minimem zapojených občanů, nepokládal jsem to se zbávajícími kolegy ve vedení za vhodné. Založili si tedy samostatné OS Kukleny-Plačice, i když už ne s tak kategorickými omezeními stanov. No a tato dáma se nyní vloupala do vývěsních skříněk OS Kukleny, vyměnila zámky a umístila tam propageční plakát Změna Pro Hradec, kde je na druhém místě kandidátky. Nevím, zda to udělala s vědomím Adama Záruby, či na své triko. Pokud by ale tací lidé měli obsadit radnici po nových volbách, tak Bůh ochraňuj město, protože korupce by bujela dál s neztenčenou silou, pokud by nebyla větší. Ta touha po moci, která následně přináší i finanční profit, je u některých lidí neukojitelná. Bohužel, budou stále nespokojeni, protože budou chtít stále více a více. Nepochopili totiž zásadu toho, že člověk je šťastný tehdy, kdaž je spokojený s tím co má. Jarda
30.9.2010 18:23
vladys  (Nováček)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
pravicovost levicovost v komunální politice..hmmm, ODS a VPM v Hradci nejsou podle mě pravicové strany, leda že by pravicovost znamenala vytváření monopolů, umožnění vybírání parkovacích poplatků agentu stb prakticky bez možnosti výpovědědi, řízená podpora hypermarketů což narušuje trh (jak jsem psal výše), zákulisní kšefty a neprůhledné veřejné zakázky, rizikové spekulace s veřejnými prostředky o které město nakonec přišlo, které si nedovolí ani soukromý investor..., to jistě není pravicová politika.
1.10.2010 01:33
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Nepoctivi, mocichtivi i pitomi politici se objevuji ve zcela vyrovnanem skore napravo i nalevo, vazeny pane Vladysi. A ackoli uz tu bylo nekolikrat receno, ze na komunalni urovni se rozdily mezi obema poly stiraji, prece jen zustavaji chvile a rozhodovani, kdy se tahle orientace projevi. Napriklad v duvere ci neduvere v soukromou firmu, tedy zda ma ma a muze privatni sfera za uplatu vykonavat nektere cinnosti dosud zajistovane mestem (pocinaje treba svozem odpadu az po mestskou dopravu) a podobne 'pravoleve' deleni probehne treba i ve chvili, kdy se rozhoduje o tom, zda msto ma drzet nemovitosti a samo na nich podnikat a nebo zda je ma prodat.(Napriklad privatizace bytu, nebytovych prostor, pripadne treba opustenych budov ap.) A z tohoto pohledu skutecne VPM byla a je od sameho pocatku jasne pravicova a ODS se po par letech tapani v koalici s KSCM dnes uz k tomu nejen hlasi,ale dokonce tak i kona. To, jestli to dela dobre nebo poctive, nema opravdu s pravicovosti nic spolecneho. A abych byl fer, priznam, ze i levicove strany muzou vladnout poctive a bez korupce. V praxi se to ovsem stava jen zridka,a to nalevo i napravo.A chyby delaji i ti uplne nejlepsi a nejpoctivejsi politici sveta. Jsou to jenom lidé a tlak na ne a jejich zodpovednost je preci jen dost vysoko nad normu.Kdyz udela chybu svec, nekoho budou tlacit boty, ale snad nikoho nenapadne, ze to ten svec udelal naschval a za uplatek. Kdyz nco spatne rozhodne politik, jen tezko se najde nekdo, kdo by uveril, ze to mohla byz stejne banalni chyba, jako u toho sevce. Kdesi jsem cetl, ze spickovi manazeri obrovske korporace (v Microsoftu?) povazuji za velky uspech, kdyz udelaji 30% spravnych rozhodnuti. Pochybuju, ze by to nekdo povazoval za uspech pri vedeni mesta, at uz pravici, levici ci jakkoli namichanou koalici.
1.10.2010 07:57
Eva  (Pokročilý +6)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
O svozu odpadu se raději nezmiňujte. Přeplněné kontejnery, zvláště ty na tříděný odpad, nepořádek kolem kontejnerů. Toť obraz soukromé firmy v H.K. Několikrát jsem tam už psala, aby zjednali nápravu.
1.10.2010 17:47
vladys  (Nováček)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
V podstatě s Vámi souhlasím, pane Dvořáku, pouze se domnívám, že současní radní jsou někdy až příliš zbytečně aktivní v oblastech, kde to není na místě, příčinou je to, že ačkoliv by měli vyvíjet aktivitu tam, kde je zájem občanů Hradce, oni zastávají zájem jiných stran, jejichž zájem je čistě ekonomický. Politika je také o zprostředkování zájmů a hradecké radní neplatí, nebo neměl by platit, za jejich službu veřejnosti nikdo jiný než občané Hradce za to, že pracují v jejich zájmu. Realita je však tristní. Jistě ne pravicová, jistě ne morální, jitě ne průhledná, jistě také není v mnoha případech v zájmu Hradečáků.
30.9.2010 19:51
Georg HK  (Pokročilý +3)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Nemohl by se k tomu vloupání vyjádřit Adam Záruba? Nebo soutěží o bobříka mlčení?
30.9.2010 21:03
Mgr. Tomáš Kopecký  (Nováček)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Adam se k tomu jistě vyjádří, aktuálně je na besedě v Březhradě s ostatními zástupci kandidujících stran. To že pan Jarda=Japa je již dlouho v čistě osobní velmi zjitřené při s paní Wolfovou je fakt a tedy jistě uznáte, že je potřeba znát na tuto věc i její verzi. Tu ani já nyní neznám. Nechci, se do vašich osobních sporů ve vašich občanských sdruženích příliš míchat pane Japo, jen se divím, že místo starostí o zájmy čtvrti a její občany se tak zbytečně hádáte. I když je mě to nepříjemné, již z úcty ke staršímu Vás slušně takto žádat, tak Vás prosím o prosté gentlemanské chování, tak jak by se měl i ve sporu každý muž k ženě chovat. Pokud nejste oba schopni se spolu nezaujatě sejít, věci si vyříkat a normálně lidsky spolupracovat nad tím co vás oba spojuje, tedy zájmy Kuklen, nabízím se jako nezaujatý arbitr. Email na mě máte, schůzku rád domluvím. Tomáš
30.9.2010 22:05
AdamZ  (Nováček)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
K celé věci mohu říci jen tolik, že zjišťuji informace o celé věci, protože do osobních vztahů v Kuklenách nevidím, natož abych měl představu o tom komu patří zmiňované vývěsní skříňky, do kterých kolegyně umístila náš plakát či dokonce o tom, že probíhá nějaký spor o to, komu patří. Dle mnou zatím zjištěných údajů tyto skříňky patří občanskému sdružení pro Kukleny a Plačice. Věc však prověřuji i nadále a bude-li potřeba předám věc klidně i Policii. Pokud by byla chyba na naší straně, zjednám nápravu.
Velice mne mrzí, jakým způsobem se pan Jaroslav Pokorný chová (úroveň diskuze z jeho strany sleduji s nelibostí od samého počátku a doufal jsem že nebude spojována s námi). Pokud měl nějaké námitky k této věci, mohl kontaktovat mne, popř. kolegu Kopeckého - na oba má kontakty a věc mohla být vyřešena velice rychle. Místo toho nás však veřejně špiní na tomto fóru. Jsem už na ledacos zvyklý, ale na to, že se něčeho takového dočkám po vydatné pomoci Kuklenám v posledních měsících a za situace, kdy mezi mnou a panem Pokorným k žádnému konfliktu nedošlo mne znechucuje do nejvyšší míry. Jak je v Česku zvykem, každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán a cokoliv dobrého uděláš, bude použito proti tobě. Je to velice smutné prozření.
Adam Záruba
1.10.2010 09:39
AdamZ  (Nováček)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Pane Hrubeši a další omlouvám se, ale ještě se vrátím k "problému vývěsky" v Kuklenách, do kterého byla nechutně zatažena Změna pro Hradec a vzhledem k tomu, že padají závažná slova jako vloupání (Georg HK), považuji za nezbytné celou věc důsledně vyjasnit, abychom předešli nějakým dalším spekulacím a pochybnostem. Jedná se nepochybně o další z řady útoků na Změnu pro Hradec - "Albrechtiáda" nevyšla, tak je třeba hledat jiné cesty. Nedělám si iluze, přijdou určitě i další kydance...

Nyní k věci. Zjistil jsem, že v Kuklenách jsou tyto vývěsky dvě - jedna na Denisově nám. a jedna u školy. Obě nechal vyrobit před časem pro tehdy ještě jednotné Občanské sdružení Kukleny občan Kuklen (tedy fyzická osoba) a jsou umístěny na soukromých domech se souhlasem jejich vlastníků. Z hlediska právního bude majitelem vývěsek patrně stále pán, který je nechal vyrobit (nedošlo tu k formálnímu předání občanskému sdružení darovací smlouvou nebo jinak).
Po rozdělení občanského sdružení (OS) přešel majitel vývěsek do nově vzniklého OS pro Kukleny a Plačice. Došlo tehdy prý k neformální dohodě, že nástěnky a klíče budou ponechány i nadále ve správě pana Pokorného a ten umožní, aby do skříněk mohli své materiály dávat také nové OS pro Kukleny a Plačice a kuklenská komise místní samosprávy, která vlastní vývěsky nemá.
Pan Pokorný, dle informací druhé strany sporu, využívání nástěnek pro ostatní dva subjekty neumožnil a svévolně si vyměnil zámky. Členové nového OS tyto zámky odstranili, aby skříňky mohly být využívány v souladu s původní dohodou. Jelikož OS pro Kukleny a Plačice podporuje Změnu pro Hradec, objevily se tam aktuálně naše plakáty.

Nechci pátrat po tom, kdo má větší pravdu (písemné důkazy zde asi ani nejsou), každá takováto tahanice je provázena vždy mimořádnými nechutnostmi (viz spor Helenky Vondráčkové a Marty Kubišové) a z pohledu nezaujatého člověka je to vyloženě směšné a trapné.

Chtěl vych touto cestou požádat všechny zúčastněné, aby tento spor řešili mimo veřejně přístupná fóra nejlépe dohodou směřující ku prospěchu obou stran. Zejména bych pak požádal, aby do těchto místních sporů nebyla zatahována Změna pro Hradec.

Pana Pokorného bych dále požádal, aby dodržoval základní pravidla etikety a choval se úměrně svému věku.

K věci se dále nechci vracet.

S pozdravem
Adam Záruba
1.10.2010 14:12
Georg HK  (Pokročilý +3)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Pane AdameZ, musím se ohradit. O vloupání psal jako první Japa 30.9. cit. ...tato dáma se nyní vloupala do vývěsních skříněk.... Nezkreslujte prosím, nebo vaše sekundanty navštíví moji sekundanti. Já jsem totiž čestný muž a gentleman. Ale netušil jsem, že za blaho Kuklen bojují hned dvě OS, které se vyčerpávají válkou vzájemnou... Pokud chtějí své dobré úmysly důkladně zprofanovat, myslím, že jsou na dobré cestě.
1.10.2010 14:35
AdamZ  (Nováček)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Přeji dobrý den, samozřejmě, že to uvedl poprvé pan Pokorný a Vy jste to po něm jen replikoval - upozornil jsem na Vás právě proto, že považuji za nebezpečné, když se takováto nevysvětlená obvinění začnou šířit (neříkám, že záměrně!) dál prostřednictvím třetích, nezainteresovaných osob. Neberte to, prosím, ve zlém.

Jinak bohužel čas od času se stává, že se štěpí i spolky, občanská sdružení či politické strany. Někdy ku prospěchu věci, někdy k neprospěchu a někdy zůstává nenávist až za hrob. Všechno co stojí na lidech je nejisté. Kukleny nejsou případ první ani poslední. Nechci tu nikoho soudit.

Věřím, že výběr kandidátů Změny pro Hradec se nám podařil výborně a že Vám můžeme nabídnout zejména kandidáty, kterým záleží zejména na městě, což dali najevo svým často dlouholetým působením, nikoliv na uspokojení přehnaných osobních ambicí, jako u některých konkurentů.
Zdraví Adam Záruba
1.10.2010 15:35
Japa  (Pokročilý)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Adame, máš pravdu, písemné důkazy nejsou. Nikdy mě nenapdlo, že by byly třeba. Lze pouze odvozovat. V době, kdy jsi byly darované nástěnky zavěšeny a využívány, jsi ty zastupoval OS Kukleny, nikoli OS Kukleny-Plačice. To vzniklo až letos na jaře. My jsme s tebou také neměli žádnou smlouvu, prostě jsme ti věřili, sehnali podpisy a hotovo. Pokud si nyní OS Kukleny-Plačice dělá na nástěnky nárok a tvrdí, že jsou jeho vlastnictví, tak také nemá žádné doklady o nabytí. Pokud tvrdí, že visí na domech s vědomím majitelů tak také nemají doklady. Účetnictví se nevedlo a veškeré provozní náklady OS Kukleny byly kryty pouze mou firmou a firmou majitele hotelu Černý kůň. Velice účinné jsou polopravdy a pololži, ze kterých si pak čtenář sám utvoří chybý závěr. Tak například vývěska na lékárně patří člence OS Kukleny paní Evě Markové a těžko by souhlasila s umístěním pro jiný subjekt. Pouze dotazem na paní Evu Markovou můžete zjistit, že soudruh Martinec (ná chování jako komunisté), celkem slušně lže. Tak se ptej a pak si dělej závěr. Jarda
1.10.2010 07:20
Radek M.  (Nováček)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Kdyby pan Pokorný udělal pro Kukleny tolik, kolik špinavosti, nechutností a lží vypouští, bylo by to skvělé. V OS Kukleny jsme se spojili, když jsme bojovali proti změně ÚP č.177 - Nová Zelená. Nebýt p. Havrdy - nebylo by nic. Je to jediný zastupitel, který intenzivně pracuje pro Kukleny. Občanské sdružení je spojení lidí se společným cílem. P. Pokorný však rozhodoval o věcech za našimi zájmy a odůvodňoval to tím, že je předseda a s námi se o tom nebude bavit. Všichni aktivní členové odešli a založili nové fungující sdružení založené na respektování stanov.
Naším cílem je hájit Kukleny a Plačice před nesmyslnými kroky ze strany města. Na kydání hnoje, pomlouvání a urážky nemám ani čas a prostě to dělat nebudu.
Je mi líto, že p. Pokorný není soudný a nevzpomíná si, kdo a co pro Kukleny udělal.
Nyní ve svém sdružení jediným členem - předsedou.
Radek Martinec, Kukleňák
1.10.2010 08:18
vladys  (Nováček)
Zásadní bitva o nástěnku
Pánové z Kuklen, promiňte, ale nechcete si na svůj důležitý politický boj o nástěnku založit jiné téma a tam si ho vyřešit?
Vladimír Hrubeš
Pražské předměstí
1.10.2010 12:45
Radek M.  (Nováček)
RE: Zásadní bitva o nástěnku
Tady nešlo tak o vývěsku, jako spíš o kulturu a úroveň debaty na fóru.
Nemůžu přehlížet to, když někdo veřejně, bezdůvodně a hulvátsky napadá politickou stranu, která Kuklenám pomáhá, hází na lidi veřejně špínu a dělá z nich zloděje.
Radek Martinec
1.10.2010 15:10
Japa  (Pokročilý)
RE: Zásadní bitva o nástěnku
To je těžké, právě teď dole v chodbě domu řve jeden cholerik (Radek Martines) na manželku, že schránka patří OS Kukleny - Plačice a ne OS Kukleny. Co s tím mám dělat? Jen vatu do uší a šmytec. Neukojené ambice málo schopných jsou strašná věc. Jarda
30.9.2010 16:34
Japa  (Pokročilý)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
P.S. Martine, jak se hojí noha? Chci uspořádat valnou hromadu OS Kukleny v tělocvičně ZŠ Kukleny. Mám svolení pana ředitele, ale s podmínkou, že to bude až po volbách. Pokládal bych si za čest, kdyby bez ohledu na to jak dopadnou volby jsi byl ochoten přijít a v neformální atmosféře se pobavil s prostými lidmi. Termín bude upřesněn po volbách.
1.10.2010 00:43
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Diky za pozvani, rad prijdu. Dneska v Brezhrade jsem se znova presvedcil, jak strasne je potreba, aby se lidi navzajem poslouchali. Probehla klasicka vymena nazoru - jel jsem tam se svym, a vracel jsem se s tim jejich :-). Neslibuju, ze to bude stejne i v Kuklenach, ale at uz tam dorazim v jakekoli pozici, budu chtit opravdu poslouchat, co rikate a proc.K tomu jen dodam, ze opravdova frajerina by byla pozvat tam i ten trucspolek, at uz je to mezi vama jakkoli zasmodrchane. I je bychom prece mli aspon vyslechnout, nemyslite?
Jo, zamluvil jsem tu nohu...Diky za optani, sadra mi padne a slusi, mám na ni logo VPM :-))). To po volbach sundam, ale sadra a berlicky mi pry jeste nejakou dobu vydrzi. Ale nejde o zivot, takze v pohode. Nashle V Kuklenach se tesi M
1.10.2010 12:51
Radek M.  (Nováček)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Pane Dvořáku,
asi byste si měl nejprve získat informace a pak teprve psát o něčem osobní soudy.
Jestli takhle chcete dělat velkou politiku, tak nevím, nevím.
Radek Martinec - jeden z dvanácti členů sdružení, které několik měsíců maká na tom, aby vedení města nedělalo pro developery, ale pro občany, kteří je volili.
Rdek Martinec
1.10.2010 13:44
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Promiňte, nějak jsem nepochopil, ke kterému mému příspěvku (?) to bylo? Díky za upřesnění Md
1.10.2010 21:34
Radek M.  (Nováček)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Mohu. Mluvím o vloupání a vím jak se věci mají?
Řádně fungující občanské sdružení je trucspolek a přitom nemáte tušení, jak které sdružení pracuje. Nechci zatěžovat fórum s jiným tématem, jen mi vadí, když zrovna vy mluvíte o věci, o které mnoho nevíte. S pozdravem a rád vysvětlím - radek.kukleny[zavinac]gmail.com
1.10.2010 14:22
Mgr. Tomáš Kopecký  (Nováček)
Budou politici lidem více naslouchat?
Krásný den,
jsem rád pane Dvořáku, že se snažíte lidem naslouchat a začal jste v Březhradu, oceňuji to. Doufám, že Vás budou následovat i vaši spolustraníci, když už v tomto směru promarnili tolik času, ale začít se dá vždy. Jsem rád, že se nejen Změně pro Hradec podařilo do předvolebního boje implementovat konečně místo prázdných blábolů typu "bez korupce a populismu na věčné časy amen..." konečně témata co lidi pálí. Jsme opravdu rádi, že se k tomu ostatní strany vyjadřují, slibují, že přejímají části našeho programu, protože pokud se něco z toho nesobecky komukoli podaří prosadit, bude Hradec zase o kousek nejlepší místo pro život? 12.10 bude v Adalbertinu poslední zasedání zastupitelstva, jděte se svých politiků zeptat, promluvte k tématům, které Vás zajímají a budou je projednávat anebo jim řekněte, v diskusi občanů (obvykle od 16:00), co Vás trápí. Zástupci Změny pro Hradec tam také budou, můžete promluvit i s nimi. Všechno je ve Vašich rukou, tím nemyslím jen volby, ale pokud se lidé nezajímají o věci okolo sebe, nebo se bojí projevit, můžete čekat, že mezi politiky se najdou i Ti co tohoto „vakua“ zneužijí. Hlídejte si činnost svých politiků sami, bohužel v dnešní době ani některá media nejsou zárukou těch správných hlídacích psů demokracie. Pak se to projevuje, jak píše pan Samohrd v územním plánování, v ekonomice města a směšném zastírání problémů, místo jejich řešení v radničním tisku. Vím, že výběr je těžký, do hlavy nikomu není vidět, ale je možné pečlivě vnímat, jak se choval, co dělal a dělá, co slíbil a nesplnil a jaké motivace pro to měl? Všechny problémy, o kterých se vede diskuse pod tématem „RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010“ nejsou, podle mého názoru až tak problémem světonázoru, ale prachobyčejně morálky a motivů regionálních politiků proč v zastupitelstvu jsou. Špíny jsem na zastupitelstvech viděl dost, abych si bláhově myslel, že většina tam je z ryzího přesvědčení pomáhat lidem a městu. Jen doufám, že pokud po volbách důvěru dostanou „noví“, budou dostatečně impregnováni přesvědčením a nezašpiní se. Bude na Vás je hlídat. Za Změnu pro Hradec č. 10 – Tomáš Kopecký
1.10.2010 15:02
Japa  (Pokročilý)
RE: ad) martin.dvorak - 28.09.2010
Pane Dvořáku, optistům vždy fandím. To jak a proč vznikl truc spolek jsem popsal v auditku o volbách. Ti budou samozřejmě pozváni také, ale jen jako pouzí občané Kuklen a vlastní akci, ať si dělají kdy a jak chtějí sami. Naše valná hromada se měla konat 13.10.2010, ale díky záškodnické práci Truspolku, pojal pan ředitel školy podezření, že OS Kukleny jsem pouze já sám a že tam vzikne politická agitace, tak termín odvolal a dohodli jsme se, že valná hromasa bude až po volbách. Termín bude stanoven také po volbách. Je zajímavé, že ačkoliv jsem velice nespokojen s prací radnice jako celku, tak mám vynikající zkušenosti s jejich jednotlivými představiteli to ať se jedná o ODS, TOP 09, VPM, KSČ, či Změnu pro město. Jarda
5.10.2010 12:37
Mgr. Tomáš Kopecký  (Nováček)
VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Bez komentáře: pronájem obchodu v centru města dvojce na kandidátce VPM - Volba pro město

Společnosti Civitas per populi, ve které působí doc. Šilhánková, byla jediným zájemcem.

USNESENÍ RM/2010/854
Rada města Hradec Králové

I. s c h v a l u j e

pronájem nebytových prostor v ul. Střelecká čp. 748, o celkové ploše 172 m 2, občanskému sdružení CIVITAS PER POPULI, Střelecká čp. 574/13, 500 02 Hradec Králové, IČ: 26584204, zastoupené předsedkyní doc. Ing. arch. Vladimírou Šilhánkovou, Ph.D, za cenu 25 Kč/m2/rok bez DPH, na dobu neurčitou

II. u k l á d á

Ing. A Kopicové, pověřené vedením odboru správy majetku města, vyzvat Správu nemovitostí Hradec Králové, p. o., k uzavření nájemní smlouvy ve smyslu usnesení Rady města Hradec Králové

Tak takhle Změna pro Hradec s vaším majetkem občané, rozhodně kšeftovat nebude! Volte č. 10 nebo jiné nestraníky, jinak se takových nezbavíme!

5.10.2010 13:59
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Občanské sdružení Civitas per Populi jako nezisková nevládní organizace požádala město v rámci řádného výběrového řízení o pronájem nebytového prostoru pro neziskovou činnost - informační, prezentační, diskusní a ekologické centrum s názvem Salon Královéhradecký. Součástí žádosti o nájem byl projekt s rozpisem náplně fungování centra pro veřejnost. Informace můžete najít na www.civitas-group.cz
5.10.2010 14:09
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Pro ty, komu se to nechce hledat připojuji obsah zmíněného projektu:
Občanské sdružení Civitas per Populi otevírá v pátek 8. října v 15 hodin nové
Informační, prezentační, diskusní a ekologické centrum
Salon Královéhradecký
Centrum bude provozovat následující činnosti a veřejné služby:
- výstavní - prezentační upravené prostory pro uspořádání tematických výstav, případně prezentací obecně k tématům architektura, ochrana prostředí, šetrnost, udržitelnost, přírodní prostředí a urbanismus, vývoj města, trvale udržitelné plánování a rozvoj, environmentální technologie, apod. V expozici budou postupně probíhat výstavy k aktuálním tématům a prezentace zajímavých podnětů z oblastí života u nás i v zahraničí, zároveň spojené s prezentační činností jednotlivých technologií nebo postupů, či zařízení
- informační (eko)centrum zaměřené na vybraná témata a otázky trvale udržitelného rozvoje a šetrného způsobu života (trvale) udržitelné dopravní systémy, vodní hospodářství, ochrana vodních zdrojů, management odpadového hospodářství, recyklace, obnovitelné zdroje energie, pasivní stavby, zelená a zahradní architektura apod.)
- odborná (eko-techno) knihovna: o.s. Civitas per Populi již od roku 2002 shromažďuje odbornou knihovnu v oblasti udržitelného rozvoje, architektury, urbanismu, Acta gradecensia, environmentálních postupů, apod. Knihovna v současnosti obsahuje asi 600 odborných titulů a trvale se dále rozrůstá. Část vybrané literatury bude možno v části prostoru zakoupit a bude zde tedy realizován prodej malého množství vybrané doprovodné literatury a odborných publikací zaměřených na témata spojená s činností v prostoru.
- přednášková a seminární místnost: v 1. patře bude prostor pro pořádání odborných přednášek či seminářů s promítáním, které se budou týkat převážně témat trvale udržitelného rozvoje, architektury, přírodního prostředí, šetrnosti, urbanismu a dalších (setkání s významnými architekty, technology, diskuse o rozvoji měst a regionů, vzdělávací a osvětové přednášky pro studenty i pro širokou veřejnost).
- Klub architektů ve spolupráci s Českou komorou architektů bude v 1. patře fungovat Klub architektů jako prostor pro diskusi a výměnu informací a názorů v oblasti architektury, urbanismu a rozvoje města a regionu.
5.10.2010 15:34
Ing. Jiří Vebr  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Kritika se přece netýká náplně činnosti občanského sdružení....ten problém je v ceně, kterou sdružení dostalo za metr a rok v porovnání s cenou, kterou jste odhlasovali občanům domu pro koupi jejich bytů....kde jste navýšili zhodnocení nemovitosti tržně částkou 3000,- Kč za metr a rok právě kvůli tomuto prostoru....pochopte...že se snažíte tuto amorálnost maskovat ušlechtilostí činnosti občanského sdružení marně...protože ta není předmětem kritiky...předmětem kritiky je skutečnost, že jako vedení radnice máte různý metr pro různé subjekty....či občany...uvědomte si, prosím, že tuhle vaší matoucí rétoriku Vám občané nesbaští...to podstatné je absurdní amorálnost vedení radnice, kdy zvýhodňujete sebe a doháníte to na úkor lidí, na kterých vám nezáleží...a to je hnus k pohledání...Jsem s pozdravem...

5.10.2010 15:51
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Na pronájem toho prostoru proběhlo standardní výběrové řízení. Žádný komerční zájemce a využití prostoru nebyl. Občanské sdružení nabídlo nekomerční projekt, jehož podstata je popsána výše, s cenou, kterou je při provozování nekomerční aktivity schopno platit a protože bylo jediným zájemcem, byl mu standardní smlouvou s tříměsíční výpovědní lhůtou prostor pronajat. Nechápu, co na tom shledáváte nemorálním. Vžďyť ten prostor byl skoro rok prázdný a takto bude prostřednictvím neziskové organizace sloužit veřejnosti.
5.10.2010 16:44
Mgr. Tomáš Kopecký  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Cituji pravidla: č. 6/2008 - SMĚRNICE - Rady města Hradec Králové ze dne 6.5.2008 - o nakládání s nemovitým majetkem města Hradec Králové a pravidla pro pronájmy obecních bytů
Článek 4 - Nájem nebytových prostor formou výběrového řízení
1. Nebytové prostory lze pronajímat na základě rozhodnutí rady města, kdy na základě výběrového řízení je uzavírána nájemní smlouva, pokud rada města nerozhodne jinak.
8. V případě, že případě, že o nabízený pronájem formou výběrového řízení není zájem ani po opakovaném výběrovém řízení, je odbor správy majetku oprávněn snížit v každém dalším výběrovém řízení minimální cenu o 10%, maximálně o 50% dle níže uvedeného ceníku. Ceníková cena: 1.500,- Kč/m2/rok
A) Ptám se, kolik bylo výběrových řízení opakovaně?
B)Byla nabízena a snižována opakovaně cena ve výběrových řízeních vždy o 10%?
C)Rada má možnost rozhodnout, tak rozhodla, tedy je to jejich odpovědnost! Peníze za pronájem jdou do rozpočtu města, udělali opravdu všechno, aby našli zájemce i za sníženou cenu 750 Kč?
6.10.2010 10:25
Japa  (Pokročilý)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Tak chlapče, byl by z tebe vynikající byrokrat. Jednou je tu úředním šimlem vydán befel, a tak se musí dodržek, kdyby měl barák spadnout. Chodíš někdy po Hradci a díváš se na ta kvanta nabídek "nebytové prostory k pronajmutí"? Kolik roků by mělo probíhat opakované výběrové řízení, abys byl uspokojen? Z čeho má nezisková organizace brát na nájem, když neprodukuje zisk? Je nedůstojné, když člověk tvého typu, rajtuje na byrokratickém předpisu, místo toho, aby používal mozek na myšlení. Pokud tě k závěrům svádí fakt, že oponentem je členka konkureční strany, pak bys měl být obzvláště opatrný, aby nebylo patrné to, že tvé záměry jsou tak čisté, za jaké je vydáváš. Tak kdy přijdeš k Marvinovi, což je bistro o 30 m dál než jsmse seděli posledně, abych se ti mohl dívat do očí, až budeš argumentovat. Vem sebou klidně i Adama a můžete mi vysvětlit, zda jste dali pokyn k obsazení našich skříněk Vy, nebo to provedla na vlastní triko vaše dvojka na kandidátce. Jarda
6.10.2010 13:37
Mgr. Tomáš Kopecký  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Krásný den,
stále si myslím, že pravidla se mají dodržovat, protože výjimky jsou jedna noha v korupci. Prostor byl asi rok prázdný, času myslím bylo dost. Podle mého názoru se zastupitel, který má rozhodovací pravomoc dostává do střetu zájmů, pokud žádá třeba o granty za svou firmu nebo OS, má tuto skutečnost před hlasování oznámit. Netvrdím, že tento pronájem je tedy nezákonný, ale je podle mého názoru nemorální. Občanské sdružení na svou činnost vybírá členské příspěvky, účastní se grantových řízení, nebo hledá sponzory. Jestli jsem to dobře z vyjádření paní Šilhánkové pochopil, tak tam také hodlají nějaké publikace prodávat, což generuje zisk, věřím ale, že tento zisk bude marginálním příjmem a že se nadále budou orientovat na snahu o získání dotací z rozpočtu města, jako to dělají viz. www.sousede.cz/_doc.php/Civitas_granty%20HK%202006...
Za sebe můžu říct, že pokud bych byl zvolen do zastupitelstva, nebudu usilovat o granty města ani jako osoba ani naše OS, přesně v duchu protikorupčního desatera www.bezkorupce.cz/desatero/
Berte to jako veřejný příslib. Tomáš Kopecký
6.10.2010 14:26
Japa  (Pokročilý)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Tak brácho a teď povídej. Co v případě, že pravidla jsou postavená na hlavu? Chápu argumentaci ekologů, pokud se jim podaří odkazem na konipáska zeleného zabránit výstavbě obří solární elektrárny, tak, jak se to podařilo v Libranticích. Ale vždyť solární energie byla též hitem ekologů, než se z ní stala hrozba pro ekologii samu, tím, že jsou zabírány ohromné plochy orné půdy na výstavbu panelů. Také bylo pravidlo, že tato energie bude dotovaná a budou ty dotace platit občané i ty. Pokud ekologové zdražují výstavbu dálnic stálými požadavky na přemostění a průchody pro různé živočichy, tak škodí lidem, kteří jsou také součástí přírody. Synovec který zde byl na návštěvě z USA se zhozil, když jel do Prahy po D11. U nich by ktakový ekoterorismus nikdy neprošel. Co se vám nelíbí na vybudování Jižní spojky, která by údajně narušila labské ůdolí? Stejně tam nikdo nechodí, nanejvýš táboří cikáni a bezdomovci, tak jako v Borovince. Proč se jako ekolog nestaráš o to, aby borový lesík nebyl cikánským kempem narušován a srnky a zajíci měli klid při pastvě? K čemu je bionafta, také váš hit, když při její výrobě se vyrobí více kyslič uhličitého, než se uspoří při jízdě v autech? Váš boss Adam, zastupoval občany kuklen proti změně ÚP č. 177 a jeho petici s sedmisty podpisy občanů Kuklen smetli zastupitelé ze stolu. Mohl dát stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu do Brna, jak nám radila zástupkyně Ombudsmana, ale to neudělal. Vybíjet se zde v žabomyších sporech o jednu prodejnu a velkohubými prohlášeníni na sebe poutat pozornost je trochu málo, pokud to Změna pro město myslí se změnou vážně. Jarda
6.10.2010 20:03
michalstep  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Jen pro pořádek, abych snad neztratil přehled o hodnotách: o jaké částce je podle vás nutné jednat, aby se "pouhé obcházení byrokratických překážek" smělo překvalifikovat na "klientelismus" nebo "zneužívání svěřených prostředků" . 15tis Kč měsíčně nebo pár milionů Kč za 1/4roku nebo snad stovek milionů Kč za volební období?
7.10.2010 09:20
Japa  (Pokročilý)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Pokud máš těch 15 mil. Kč, tak si to pronajmi sám. Pokud máš subjekt, který za těch 15 mil po tom skočí, tak sem s ním. Pokud chceš takový subjekt hledat 10 let, tak si trhni nohou. Jarda
7.10.2010 12:22
michalstep  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Vůbec jsem nepochopil na co reagujete. Pokud se snažíte vrátit k pochybnostem nad křiklavě nízkém nájmu (zhruba sedminovému; tj.cca 15tis Kč měsíční rozdíl) proti tehdy běžně nabízeným cenám (nepsal se totiž ještě rok 2009 ani 2010), tak to opravdu šlo provést průhledněji bez rizika pozdějších pochybností. Mně šlo od vás spíš zjistit co máme, podle vás, považovat za naprosto marginální a co už je opravdu "průser". Žádná z uvedených limitních částek nebyla vycucávána z prstu nebo vytahována z titulků novin natož čistě řečnických důvodů.
7.10.2010 18:06
Japa  (Pokročilý)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Michale, já asi nepochopil dobře vaši původní otázku. Jinak na tu druhou je velice těžká odpověď. Každý, kdo někdy pracoval v provoze na nějakém řídícím postu, se musel zákonitě setkávat s tím, že bez porušování norem, předpisů a nařízení, by se provosz jednoduše zablokoval. Mluvím zejmína o období komunismu, kdy jednou na stavbě chyběly cihly, jednou cement, pak dřevo na šalování, ši ocel, nebo obyčejný vázací drát. Pokud se nic nestalo, bylo vše OK. Pokud dělníka zavalila zemina, protože právě chyběly prkna na šalování, byl průser. Ale ten kopáč chtěl domů přinést nějaké peníze a Vy jste stál před dilema, postit ho do výkopu a za práci zaplatit, nebo ho stát a nechat jít domů s minimální výplatou. Ti dva mladí iženýři, kteří snad z nezkušenosti podložili nesmontovanou konstrukci mostu nad železnicí jen dřevěnými klíny, také podstoupili jisté riziko. Nic by se nestalo, kdyby se most nerozkmital jízdou vlaku. Měli smůlu. Takže o tom, co je marginální průser, si kldně hoď korunou. Kdyby na miliardovou zakázku u Pandurů nepozornil tisk, tak také žádný průser nebyl. Takže hašteřit se před volbami o nájemném jednoho krámku, pokládám za nedůstojné těch, kteří to napadají. Naopak za kardinální průser pokládám hit zelených o podpoře el. energie ze solárních panelů, který se nakonec obrátil, proti ekologii samotné. Lidé, kteří ve svatém nadšení dříve jednají než myslí, by v žádném zastupitelstvu neměli být. Jarda
7.10.2010 21:30
michalstep  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Slušná slohovka, ale ... zase vedle. Čekal jsem exaktnější odpověď:

"15litrů měsíčně je pouhých 180litrů ročně a to rozpočet města unese" (jen mimochodem: i mateřská centra jsou v tržně pronajímaných prostorách s účelovou dotací (ovšem) "na program" - a taky to jde?!).

"4,5mega na ve skutečnosti neprovedené stavební práce spřátelené firmě s naprosto bezprecedentním "smluvním zajištěním" je sice jinde svinstvo na kriminál, ale jeden ze zodpovědných je kandidát do příštích voleb a navíc podporuje kamaráda se kterým si tykám a tak .... takže to smažme"


atd atd atd atd
7.10.2010 00:16
Vladimíra Šilhánková  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Pane Kopecký,
ve svém "honu na čarodějnici" Vám až neuvěřitelně unikají nejen souvislosti, ale i zcela jednoduchá fakta. Co prosím vidíte jako potencionálně korupční na skutečnosti, že zastupitelstvo potvrdilo, že o.s. Civitas per Populi má sídlo v centru Hradce Králové a smí tak žádat o peníze ze strukturálních fondů EU na bezplatné celoživotní vzdělávací kurzy pro občany města Hradce Králové? - viz váš odkaz na www.sousedi...
Za opravdu svérázný považují Váš slib, že v případě, že budete zvolen do zastupitelstva města neuděláte pro své spoluobčany opravdu vůbec nic, a to jen proto, aby Vás někdo naprosti neinformovaný náhodou nemohl z ničeho nařkmout...proč pro Boha pak tak strašně moc chcete do politiky?
7.10.2010 08:43
Mgr. Tomáš Kopecký  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Paní docentko Šilhánková,
vaše čtení mezi řádky je úsměvné. Pokud bych byl zastupitelem pomáhat lidem, přírodě apod. ve svém volném čase budu dál, jak to dělám. Budu to financovat opět jako nyní ze svého, případně ucházením se o granty, ale ne městské, protože pak bych se cítil ve střetu zájmů a prostě mi to přijde nevhodné. Pokud umíte také pomáhat zdarma a myslíte to s přírodou dobře (proklamujete že jste také ekologické sdružení) zvu Vás na podzimní brigádu Na Plachtě 23.10. od 9:00 www.naplachte.cz. Já si vezmu svůj benzínový vyžínač, jako vždy koupím za své do něj benzín a i pro Vás se hrábě, pytle na odpadky apod. najdou. Za odměnu si budete moci opéct párek. Nestyďte se a přijďte, nebudete první ani poslední politik, který si Na Plachtě nazul holínky a plivnul si do dlaní. Také se budete moci ochytřit od předních regionálních odborníků a sdělit jim u práce své názory, když je Vaší činností propagace přírody okolí Hradce. Teď to myslím smrtelně vážně opravdu budu rád, když přijdete a budeme moci spolu konečně diskutovat o těchto věcech, jak radní již léta vyzíváme.
7.10.2010 10:48
faultfinfer  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
To, že se sejde parta nadšenců, kteří sesbírají nepořádek po druhých, je samozřejmě chválihodné. Na druhou stranu doufám, že se nestane to, co se stalo loni, že nasbíraný nepořádek byl přesunut pouze z místa A do místa B a tam hyzdil místo od podzima až do jara a až na upozornění byl kýmsi odvezen tam, kam patří, pravděpodobně do sběrného dvora nebo na skládku.
7.10.2010 14:22
Mgr. Tomáš Kopecký  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Co se týče odpadu po brigádě na Plachtě, tak byla dohoda s technickými službami, že od psince nasbíraný odpad odvezou. Nevím, jak to časově bylo, brigádu organizačně zajišťovala AOPK. Pkud to tak bylo je ponaučením, že je třeba nejen slovu důvěřovat, ale ho i prověřovat.
7.10.2010 18:11
Japa  (Pokročilý)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Tomáši, koukám, že jsi právě objevil Ameriku. Pokud cokoli organizuješ jako garant, jsi plně zodpovědný za vše od A až po Z. Takže žádné odvolávky na subdodavatele sem netahej. Příště si sekačku i benzín šetři a dotáhni práci organizačně až do konce. Jarda
7.10.2010 09:31
Japa  (Pokročilý)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Já za OS Kukleny, jsem už Změnu pro město nařknul a budu to dělat dál. Včera jsem si udělal fotodokumentaci, na naší vývěsce, kde místo výzvy na sraz k valné hromadě OS Kukleny visí plakát této volební strany. Znovu opakuji, že tímto aktem byla naplněna podstata trestného činu, který je kvalifikován v § 179 Trestního zákoníku, jako porušování svobody občanů k shromažďování, se sazbou dvou let. Přestože byla strana Změna pro město několikrát zde i e-mailem vyzvána, aby plakát odstranila a umožnila tak činost OS Kukleny, tím, že navrátí původní text, dosud tak neučinila. Lidé tohoto ražení nemají žádný morální kredit, aby soudili druhé. A ty Tomáši, jsi dosud nezareagoval na mou výzvu k setkání. Čeho se bojíš? Bůh ochraňuj Hradec, pokud se lidé s takovouto morálkou dostanou do zastupitelstva. Jarda
7.10.2010 14:31
Mgr. Tomáš Kopecký  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Vás se pane Pokorný (Japa) nebojím. Trestní oznámení klidně podejte, je to Vaše ústavní právo. Kromě toho, že asi pochopíte, že mám aktuálně nabitý časový plán, neshledávám co bych si s Vámi v poslední době mohl podnětného říct, že by to nesneslo odkladu. Budu se snažit dorazit na to Vaše setkání ve škole a tam si můžeme promluvit.
7.10.2010 18:19
Japa  (Pokročilý)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Hele brácho, bereš to příliš osobně. Já ne, protože nikam nekandiduji. To co jsem napsal nebyla žádná hrozba, ale upozornění kamaráda, že se vaše strana nechala vmanipulovat do trestného činu, jiným sublektem. Hned na začátku jsem psal, že motivem mohla být snaha poškodit vaši stranu. Já nebudu pátrat kým. To by měl být váš problém. A nemusíš mi vykat já ti také nevykám. Raději mi řekni, proč se vyhýbáš schůzce. Nebo, že bys k tomu měll důvod? To bych od tebe nečekal. Jarda
8.10.2010 08:31
vladys  (Nováček)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Dnes jedu na skok do Kuklen a mrknu možná na onu pověstnou nástěnku nebo vývěsku, která podle dikce této zásadní a vysoce kvalitní diskuze má rozhodnout komunální volby v Hradci Králové..:-)
8.10.2010 09:10
JPA  (Pokročilý)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Bezva, tak poreferujte :-)
Tak kdypak nám vybuchne v Hradci nějaká skutečně předvolební bomba (něco ve stylu Kubiceho zprávy), praskne na někoho něco opravdu velkého? Už je jen týden do voleb. To nemá žádná strana nic "v šuplíku"? No asi to není potřeba, podle mého odhadu je stávající koalice dohodnutá pokračovat nadále, pokud dostane dostatek hlasů tak se s nikým nebude bavit a pojede se dál. Když bude nejhůř, přiberou ještě jednu malou stranu k sobě, zájemců je jak to vidím víc než dost...
jpa
8.10.2010 10:47
Japa  (Pokročilý)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Nebuď tak skromný. Co ti, jako fyzické osobě bránilo, dát dohromady partu kamarádů, založit vlastní stranu a kandidovat též. Já vím, že je to kravina a těžko bys uspěl, ale pokud to nezkusíš na vlastní kůži, tak ti zbudou jen pivní kecy na netu. Hele lidé jsou strašně laxní, politika je nezajímá a nerozumí ji. Dá se říci, že přes jakékoli výhrady ke komukoli je zde na servetu elita. Dělal jsem dnes průzkum mezi občany co vědí o akci Změny pro město, která měla být v agentuře na Pražské ulici. Buď mi řekli, že takové pozvánky házejí přímo do koše, nebo že je nějaké strana, která se teď začíná starat o Kukleny vůbec nezajímá. Jen se pohoršovali nad tím, že pozvánka OS Kukleny byla přelepena plakátem Změny pro město. Kluci zelení to nedělají dobře. Jsou v politice amatéry. Měli by se jít učit k ing. Havrdovi. To je velice inteligentní a schopný matador v politické činnosti, kterou už mnoho let zastává za KSČ v zastupitelstvu. Přesto, že založil truc OS Kukleny-Plačice, tak musím uznat, že Lojza se umí pohybovat i na tenkém ledě. Je to protipartner, kterého si člověk musí vážit, ať si o jeho metodách myslí co chce. Jarda
8.10.2010 10:35
Japa  (Pokročilý)
RE: VPM - Hradec nejlepší místo jak pro koho
Tak abys dlouho nebloudil. Scránka visí už jen naproti kostelu. Druhá je odstraňená, aby nedošlo ke klukovskému přetahování, která bábovička komu patří. Nemáš potuchu, co jsem si vyslechl od tchýně, spolumajetile domu, co si kdo dovolil umístit na její baráček, aniž by s ní toto projednal. A nedoporučuji nikomu ze strany Změna pro město, aby se jí dostali pod ruku. Škoda, že dnes nemám čas. Rád bych si s tebou popovídal. V jednu jdu kupovat dárek k narozeninám pro vnučku a ve tři mám sraz základky v Lole. Pokud se moc neprotákne a ty budeš mít čas večet, tak se stav v bistru "U Marvina" a pokud řekneš obsluze, že hledáš pana Pokorného seniora, tak budu promptně vyvolán. Jarda
9.4.2011 07:27
vitriol  (Nováček)
bohužel
Bohužel HK není nejlepší místo pro život. Dostat dítě do mateřské školky je prakticky nemožné. V Třebši postavili velmi rychle startovací byty. Na to peníze byly, ale nová školka zatím nikde. Startovací byty je naprosto zbytečná investice.
11.4.2011 10:19
Petr  (Nováček)
ODPOVĚDNOST
Netuším proč by město mělo zastávat funkci hlídací agentury.Město je povinno zajistit
místo ve školce předškolákům.Rodina,která se neumí postarat o své členy (děti,nemocné,
seniory) nestojí za nic.
11.4.2011 10:53
Eva  (Pokročilý +6)
Pro Petra
Pravdu máte jen částečně. Proč se město několika školek dobrovolně vzdalo? Pan Soukup a další o tom ví své.
26.4.2011 19:29
Eva  (Pokročilý +6)
Penny
Tak jak se píše v MF, má se stavět u Brněnské proti Futuru Penny market. To snad není možné, aby s tím město souhlasilo. V této oblasti je Futurum, které se přistavuje, dále Lidl a 3x Albert.Zeleň opět přijde zkrátka. Naopak směrem od Benešovky směr Třebeš a Labská Louka není nic /když nepočítám drahý Kubík ve Hvězdě/. To už se příčí zdravému rozumu. Co na to vedení města? /Doufám, že zas pan Dvořák nenapíše, že to vyřeší ruka trhu/.
27.4.2011 08:58
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Penny
Pan Dvořák k tomu může napsat leda to, že o ničem takovém neví. Ale pokud se jedná skutečně o případný odkup městských pozemků v této lokalitě, pak by proto ruku rozhodně nezvedl.
28.4.2011 13:10
Mgr. Tomáš Kopecký  (Nováček)
RE: Penny
Paní Eva čte v médiích správně, dokonce i náš klub Změny pro Hradec byl zástupcem Penny v tomto směru kontaktován ohledně prezentace záměru. Víme, že i některé další kluby byly takto kontaktovány. Jsem rád, že máte podobně jako ZpH k tomuto záměru odmítavý postoj. A ano jedná se vrámci záměru také o žádost Penny o odkup městského pozemku. Za Změnu pro Hradec jasné NE. T. Kopecký
29.4.2011 00:07
kika  (Nováček)
RE: Penny
To je velmi smutné, když pan Dvořák, narozdíl od ostatních, neví!!! Doufám, že to dožene.
29.4.2011 09:36
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Penny
Pana Dcvořáka na rozdíl od zástupců ZpH nikdo z Penny nekontaktoval a nejednal předem o případném výkupu městského pozemku. V Zastupitelstvu ani v Radě to nebylo, odkud bych to tedy měl vědět? Asi nejsem pro lobbying dost zajímavý (a toho teda fakt nelituju). Podle toho, co jsem se dočetl v novinách, nemám důvod na svém odmítavém postoji nic měnit
6.5.2011 14:34
Mgr. Tomáš Kopecký  (Nováček)
RE: Penny
Díky pane Dvořáku, že odmítáte tento nesmyslný záměr, snad se nám všem podaří to zarazit a vysvětlit Ing. arch. Brůnovi, že předjednávat takto kontroverzní věc bez věcného projednání s volenými zástupci a kluby není "vhodné". Zarážející je, že se investor v dopise a médiích na pana Brůnu jasně odvolává a přitom se pan Brůna od jednání s ním v médiích distancuje? Skoro by se zdálo, že tady někdo nechápe, že doby neomezeného překračování kompetencí a „tanečků“ s investory skončily :-). ZpH Tomáš Kopecký
29.4.2011 18:23
Japa  (Pokročilý)
RE: Penny
Prosím, prosím Kiko, nebuď ironický(á) a neber si hned pana Dvořáka na paškál. Raději se zeptej prznitele urbanismu a architektury v rouše beránčím, ing. Bruny, zda již nemá v šuplíku připraven "Evidenční návrh na dodakek ke změně ÚP", tak jako při všech předešlých akcích a ty můžeš jen doufat v to, že se současným zastupitelstvem mu prosazení záměru nepůjde tak lehce, jako při minulém, kdy soudruzi ing Divíšek s ODS a ind. Malíř za VPM, v zájmu vlastních prebend takovýto záměr vždy protlačili. Jaké páky má Penny na radnici já nevím, ale měla by jsi se ptát, který zastupitel a v kterém podniku má útulné místečko ve správní radě a kdo tento podnik vlastní. Pokud totiž developer jako J&T nabídne místo ve správní radě Elektrárny Opatovice ing. Divíškovi, pak se nesmíš divit, že tento soudruh se div nepřetrhne, aby jakýkoli developerský zájem této firmy v zastupitelstvu protlačil. Tak na tyto vazby se ptej a nejen pana Dvořáka a nemlať jej stále po hlavičce. Je to chlap, který se nebojí a nestydí se zde s Tebou bavit. Jiným za tuto námahu, totiž vůbec nestojíš. Jarda
24.4.2012 12:03
Ledy  (Nováček)
Hradec a zivot
Dobrý den
Nejsem si jist zdali je dulezite zdali je nekde nacurano pro po psech.To bych resil asi jako poslední.
Co se tyce hradce krasne město ale nic víc.Praci řemeslnou tu nenajdete a kdyz tak za 12- 14 tisic mesicne na 3 smenem provozu a vydaje mno nejsou o nic nizzsi.pro normalniho delanika je to peklo tadyzit spise priziva nebot hradec je jen sama kancelar.O tom mluvi i sortiment v HK nemate tu nic a kdyz tak je to o 10% drazsi nez pardubie nebo jakekoliv jine okolni mesto.Co se tyce kulturniho vyziti nevim dle vyplat se obavam ze dovadlo navstevuje spise kancelarsti provozovatele nez jakokoliv jiny spise normalni clovek nemluve o tom ze jste tu zly lide nepomahate si pomlouvate a kazi zivot jinnym zahrnemeli do toho negaratovane parkovani (to je jako kdyby si nekdo ze zastupitelstva nechal postavit dum na klic bez klice)vzivote sem nevidel vetsi stupiditu pohromade to je vic nez mame ve vlade.
A jestli kino central bude slapat nebo nebude nam je ukradeny stejne na nej nemame nebot tady na nej nevydelame.Takze ted se propustilo nekolik stovek lidi ze ZVU spise nez takoveto chujarny by mne zajimalo bude prace? nebo jenom opet zlodejina lobing a lzi.Nebudu se tu vyjadrovat o zatupitelstvu nebot by mi dali ban :-D nebot si nemuzeme psat co chceme ackoliv je demokracie dalsi cast idelologie kterou musime projit abychom zjistily ze zadna takova (demokracie) nexistuje
Takze kdy bude nejaka prace? rozumne zaplacena.Misto techto reci : prace uklizec : nemam 2 praxi
prace strojni kovar :Kovarna v ZVU 3 smenny provoz 12.tisic nastup.najem = 12.000
a nebo coz asi nejhorsi NEZAMESTNAVAME DLOUHODOBE NEZAMESTNANY!!!!
TAK TAKHLE SE ZIJE? hmmmm
Proti gustu zadny disputat a takhle to tady vede vase predstavenstvo.A to mate z granci.
27.4.2012 07:09
IM  (Nováček +2)
RE: Hradec a zivot
Ledy, podle psaného textu se spoustou gramatických chyb, bych tě typnul na ukrajince. Když se ti tu nelíbí, na si zabal kufřík a jeď domu. U nás ve firmě stále sháníme profesní pracovníky, ale oni nejsou, těch kdo něco umí, je tu bohužel velmi málo. Chybí svařeči, obráběči, atd. Každý by chtěl hned ředitelský plat. Trochu si to srovnej v palici.
27.4.2012 10:48
Xaver  (Profesionál +11)
RE: IM
Toho kdo něco umí za 12000,- skutečně taková firma nesežene, protože je zaměstnaný jinde za odpovídající plat.
27.4.2012 21:01
xicht53  (Pokročilý)
RE: Hradec a zivot
Ale tady nemají být žádní kováři a svářeči. Hradec měl být město bank, úřadů a univerzit. Že, pane Martine Dvořáku? :-)
27.4.2012 23:09
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Hradec a zivot
Největším zaměstnavatelem ve městě je Fakultní nemocnice, následují Lesy ČR, pak konečně průmyslová Rubena, následuje Finanční ředitelství a poslední s alespoň tisícovkou zaměstnanců je Arrows, tedy firma, která ve městě našla místo až v 90.letech, v top 10 je ještě Marius Pedersen (dtto), Universita HK(založena v 90.letech) a Magistrát. Nezaměstnanost hluboko od celostátním průměrem (ČR v březnu ´12 8,9% proti 7,2% v HK okrese.)Průměrná mzda také dost jednoznačně převyšuje oblasti závislé na průmyslové výrobě... Ani po těch letech si teda nemyslím, že jsme tenkrát tu strategii stanovili úplně špatně. Budoucnost ekonomiky podle mě není v kouřících komínech a práci slévačů nebo dokonce nekvalifikovaných dělníků, ale v činnostech s vysokou přidanou hodnotou, terciérní a kvartérní sféry. Na mnoha místech světa dnes dokáží srovnatelné průmyslové výrobky produkovat dělníci za mnohem méně peněz, než ti naši. A naší poslední výhodou na globálním trhu je mozek,schopnost něco vymyslet a získat technologický náskok a nikoli objem manuální práce. Nářek propuštěného slévače je sice lidsky smutný, ale ekonomice města by umělá zaměstnanost tak nízko kvalifikovaných lidí moc nepřinesla. Ten člověk by se měl překvalifikovat a nebo výrazně snížit svoje nároky, pokud chce v konkurenci uspět. A nebo mu můžem z nějakých obecních zdrojů přispět (pokud takové ještě máme), ale tím jen spotřebujeme víc, než kolik on ve skutečnosti vyprodukuje a jeho výrobky tedy stejně nebudou schopné konkurovat, protože jeho vložená práce bude moc drahá v porovnání s Asiaty nebo Afričany. Mandarínská čínština prý nezná výraz pro dovolená....
28.4.2012 09:46
JPA  (Pokročilý)
RE: Hradec a zivot
Tak tak, kováci a slévači jsou pro Hradec nežádoucí osoby a byli tak po právu vytěsněni daleko za katastr města, aby uvolnili místo firmám s vysokou přidanou hodnotou - jenže taková tady zatím nezakotvila za celých 20 let ani jedna (přitom se tento argument neustále používá!), Jako by v ZVÚ, ČKD, Tesle a spol. které za nadšeného potlesku radničních chytrolínů skončily svoje působení mezi svými cca 12000 pracovními místy, které zanikly s nimi neměli právě tu přidanou hodnotu - vývojová oddělení, technologii, konstrukci, zkušebny...
jpa
28.4.2012 11:24
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Hradec a zivot
A vy si vazne myslite, ze Zavody vitezneho unora nebo CKD poslal do kytek Magistrat? Nemel na to zadny nastroj ani potrebu takove tradicni podniky z mesta vyhanet. Na druhe strane nevidim ani dnes duvod zachranovat pred krachem nerantabilni podniky neschopne konkurence (a nastesti ani k tomu nema radnice prakticky zadne instrumenty, takze takovemu pokuseni nemuze podlehnout. Narodni vybory jako nastroje lidospravy uz totiz dikybohu neexistuji...
28.4.2012 23:32
Cassarelli  (Nováček)
RE: Hradec a zivot
Diletantský žvásty - o terciální a kvartální sféře - nesníží nezaměstnanost v Hradci Králové, pouze dokazují naprostou ekonomické neznalost pisatele.

Hradec Králové nemá ambice se stát bůhví jakým střediskem cestovního ruchu ani nevýrobním střediskem - stal by se jím totiž již v minulosti. A se současnými zastupiteli už vůbec ne.

Zmiňování levnosti pracovní síly z Asie a Afriky je další důkaz úrovně pisatele.
Nepoužívání dovozní cla a - ochrana vlastního trhu - je nástrojem , který využívají i takové ekonomiky jako je USA a Čína.
Ekonomickým chytrolínům vděčíme za zadlužení a rozkradání města Hradec Králové .

A zachraňovat vlastní podniky je údajně nerentabilní. ???
To je naprostý špatný názor hraničící s hloupostí, která raději bude prosazovat daňové pobídky zahraničním firmám , jak umožnit to samé vlastním podnikatelům a živnostníkům.

Jedno řčení ukazuje řešení situace – vše do času …:-)

29.4.2012 11:12
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Hradec a zivot
Každý má právo mít svůj názor na budoucí směřování našeho města a já na rozdíl od pana/paní Cassarelli nehodlám u nositele jiné vize okamžitě zpochybňovat jeho odbornou či intelektuální kvalitu. Dokonce ani nehodlám zesměšňovat toho, kdo neuměle používá odborné pojmy a plete si například kvartérní sektor s kvartálem. Naopak, dovolím si přidat definice pojmů, abychom v tom měli trochu jasněji:
´Sféra terciární zahrnuje všechny druhy služeb, obchod, distribuci a dop.
Sféra kvarciální (kvartérní) zahrnuje oblast vědy a tech., výzkumu, zdrav. atd.´
(viz např. encyklopedie.vseved.cz)
Z těchto definic tedy vyplývá, že Hradec se skutečně už tradičně a posledních 20 let také cílevědomě ubírá směrem od zaměření na zemědělskou prvovýrobu a průmysl k oborům perspektivním v 21. století, tedy k terciární a kvartérní sféře. Aspiruje tím (celkem úspěšně) na to být regionálním centrem administrativním, kulturním a vzdělanostním, s bohatou nabídkou služeb a kultury, s využitím ekonomického potenciálu kongresové a kulturní turistiky. Díky tomu je odolnější vůči konjukturálním výkyvům, kterým naopak snáze podléhají oblasti zaměřené na jednooborovou průmyslovou výrobu. Mladá Boleslav dnes nepochybně zažívá rozvoj díky Škodovce (tedy přesněji Volkswagenu), ale možné dopady případné krize automobilového průmyslu jsou velkým rizikem. Viděl jsem před pár lety na vlastní oči Detroit a v něm rozsáhlé liduprázdné čtvrti prakticky mrtvého města a není to vůbec příjemný pohled. (tím spíš, že fungování automobilního průmyslu dnes vlastně závisí celá česká ekonomika).
Pokud ovšem pan/í Cassarelli má pocit, že směřování města Hradec Králové je třeba obrátit k rozvoji průmyslu a potažmo k zajišťování zaměstnanosti pro vyučené či nevyučené slévače a kovodělníky, a ekonomiku města postavit na tunách zpracované oceli, měl/a by se s takovým programem ucházet o hlasy voličů a v nejbližších volbách se postavit do čela hradecké radnice. Urážet toho, kdo má jinou představu o budoucnosti města, jen na stránkách komunálního webu, nebude zjevně na záchranu města stačit. Tak vzhůru do toho, pane/paní Cassarelli!
29.4.2012 14:10
Cassarelli  (Nováček)
RE: Hradec a zivot
Dvořák opět nezklamal ve vyučování jazyka českého účastníky tohoto webu a to bez ohledu na úmyslné komoleniny výraziva pisatele..
Zatracovat či zesměšňovat určité povolání či prefesi hovoří více než výmluvně o intelektu toho, kdo si to myslí a navíc i propaguje.
Slevači jsou a budou potřeba vždy, pokud vůbec víte co dělají…hahaha… to jen úvodem..

Hradec Králové nevýrobní sférou prosperovat nikdy nebude, spíše naopak.

Např. zmiňovaný zaměstnavatel Arrow (Teleflex) je výrobní závod, který ač silně pobidkově motivován již řadu let zaměstnává úspěšně přes tisícovku lidí.
Více takových závodů s programem atraktivním , který jistě leze hledat i již nefungujích závodech v ČR. A jistě by se objevili i v českých rukou pokud by měli stejné podmínky.

Strojírenské závody jako ZVU, ČKD a další a další zničili svými debilními rozhodnutími právě lidé ,jako byl např. Václav Havel jež ukázkově zdevastoval vojenský průmysl a trh, který s úšklebkem a klepáním si na čelo, rády převzaly země jako např.Švédsko, Rakousko, povahou tzv neutrální státy.
I zde máte odpověď do ukončené debety ..,proč Havla klepali po ramenou po světě . Trojský kůň má svůj smysl i po tisíci letech…..

Česká republika se svou polohou , tradicí, a i lidským potenciálem řadila k vyspělým průmyslovým zemím světa nejen Evropy.
Díky diletantům, tunelářům ale i úmyslnému ničení třeba i průmyslové výroby, textilní a dalších výrob došlo k naprosté devastaci právě pracovního trhu.

Cesta Hradce Králové k prosperitě spočívá především v poctivých a odvážných lidech na radnici města.
Toto je nejzákladnější hlavní předpoklad a hlavně nutnost na komunální úrovni .

29.4.2012 14:26
Cassarelli  (Nováček)
Hradec Králové , národní výbory
Dvořákova naprosto mylná a trapná zmínka je i o národních výborech, které s daleko menším personálním obsazením dokázali to, co dnešní nabubřelé magistráty a krajské úřady atd.., nedokázali … umožnit rozkrádání majetku a financí. Zřejmě máte úmyslně krátkou paměť.

Málokdo si přeje přesnou kopii systému , který byl před rokem 89 i v Hradci Královém.
Avšak mnoho lidí si nepřeje to , co je a děje se dnes ..i díky lidem s Vašimi názory.
Ve frontě na banány se stojí přeci jen lépe , jak ve frontě na podporu.

Všeho do času …
29.4.2012 19:56
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Hradec Králové , národní výbory
Naštěstí mám právě paměť dobrou. Takže nejen vím, jak národní výbory fungovalY (shoda podmětu s přísudkem je v češtině důležitá,ale o tom tahle debata opravdu není), ale hlavně si pamatuju, že všechno se řešilo zcela jinde, na městských, okresních a krajských výborech jediné moudré a vševládné komunistické strany. To, že se lidem, jako anonym ukrytý pod nickem Cassarelli, po té době stýská, mě nepřekvapuje, z jeho(jejích) příspěvků to leze jako šídlo z pytle. Nemám sice problém debatovat s lidmi, kteří mají jiný názor, ale opravdu mě nebaví, jak ubožáci schovaní pod anonymní přezdívkou nedokážou napsat ani jediný příspěvek, ve kterém by nepřešeli do osobní,agresivní a urážlivé roviny. Mnoho lidí na tomto chatu asi ví, kdo je Martin Dvořák, který sem chodí pod svým pravým jménem a prezentuje tu svoje názory na život ve městě a sleduje i názory ostatních účastníků debaty, aby si udělal jako člen zastupitelstva města plastičtější obrázek o dané věci. Nevím, kdo zná identitu člověka schovaného pod značkou Cassarelli, já ji neznám a nemyslím, že bych ještě někdy našel důvod se od něj (nebo od ní) nechat napadat a urážet jen za to, že jsem se tu pod svým jménem prezentoval se svými názory. Panu (paní) Cassarelli mohu do budoucna opravdu nabídnout nejpřirozenejší cestu, jak se s mými názory vypořádat, a to vybojovat si místo v Zastupitelstvu a vést město k zářným zítřkům (třeba ve frontě na banány).
Pokud již nebudu na jeho příspěvky reagovat, nejspíše to neznamená, že s jeho názory budu souhlasit, ale spíš to, že už necítím potřebu se s ním do jakékoli debaty pouštět.
P.S. Omlouvám se všem slévačům a kovoobráběčům, jejichž profesi jsem tu použil nikoli ve snaze je urazit či naznačit svoje pohrdání touto profesí, ale jen jako příklad lidské činnosti, která má a bude mít s přibývajícím časem stále méně prostoru pro uplatnění na trhu. Pokud se tím cítí dotčeni, je mi to líto, ale nevidím jako správné řešení uměle udržovat pracovní místa pro profese, které už nejsou potřeba, ať už jsou to ševci, formani, dráteníci, dratváři, koláři, bednáři a desítky dalších odborností, které už dnes bohužel nikdo nepotřebuje, protože jejich práci nahradily nové technologie...
30.4.2012 22:08
Roman  (Pokročilý)
RE: Hradec Králové , národní výbory
Pane Dvořáku, to s postupnou nepotřebností řemeslných profesí a speciálně kovoobráběčských snad ani nemůžete myslet vážně. Nové technologie tady sice máme, ale jako základ jsou u nich zase stroje (světe div se) převážně z přesných kovových částí. A rámy těch strojů jsou často odlité z litiny. A tyhle stroje jsou potřeba pro výrobu potravinářskou, plastikářskou a v podstatě jakoukoliv, na kterou si vzpomenete. A asi budete udivený, kolik je po Hradci a okolí firem a firmiček, které se strojařinou na různé úrovni úspěšně zabývají. A jak zoufale shání alespoň trošku schopné strojaře. Je sice hezké preferovat práci -na monitoru- (také je důležitá), ale ty hmatatelné věci se musí někde a nějak vyrobit. A hradeckou strojařinu si, prosím, nepředstavujte jen jako nějaké tupé odlévání hrubých ingotů. Překvapilo by Vás, jak precizní a důmyslné kousky umí ti Vámi -zatracovaní- strojaři vyrobit. A jen tak mimochodem, aby banky a úřady měly s čím čarovat, musí do nich někdo něco nasypat. A to něco jsou zisky převážně z vývozů a prodejů výrobních podniků (samozřejmě za významné podpory výzkumu, škol atd). Jen ze samotného přešupování zlatých cihliček bychom nevyžili, nejsme Švýcarsko a na nějaké hromadné SW zázraky také nejsme zavedení, to umí jinde ve světě. A Hradec není ničím zas tak vyjimečné město, to si jen někteří -vizionáři- zbožně přejí a namlouvají...

Křestní jméno je moje vlastní a příjmení Vám klidně sdělím po mailu, případně i věcně poklábosím, pokud o to budete stát. Zde na fóru jméno stačí, nejsem veřejně činná osoba.
1.5.2012 09:43
Xaver  (Profesionál +11)
RE: Roman
Přesně tak.
1.5.2012 10:20
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Hradec Králové , národní výbory
Ach jo, to jsem si zase dal! Teď ze mě bude už nejen nepřítel fotbalu, ale taky nepřítel kováků ?:-(
Přečetl jsem si znovu celou debatu, kterou odstartoval nick "Ledy", který lamentoval nad tím, že v Hradci nemůže on sehnat práci ve slévárně. Moje následné příspěvky ale nebyly (neměly být) o tom, že slévači mají být zatraceni a vyhnáni z města. Opakovaně jsem se pokoušel přinášet argumenty obecně k tomu, že cesta k prosperitě nevede přes umělé udržování pracovních míst v těch profesích, po nichž klesá poptávka, ale ve vytváření prostoru pro rozvoj aktivit, které reagují na vývoj domácí i světové ekonomiky.
Nejsem až takový idiot, abych neviděl, kolik věcí kolem nás ještě stále obsahuje železo a další kovy, a chápu, že výroba a obrábění kovů je neoddělitelnou součástí mixu výrobních aktivit. Na druhé straně ale také nelze nevidět, kolik produktů, které před padesáti nebo sto lety nebylo možné vyrobit jinak, než s použitím kovů, se už dnes buď vůbec nepoužívá a nevyrábí, a nebo se v nich využívají jiné materiály. A stejně tak je nepříjemnou, ale neoddisktutovatelnou pravdou, že nemalý podíl světové produkce železa a oceli se přesouvá z Evropy směrem na Východ a objem výroby oceli v našich zeměpisných šířkách klesá. A diskutovat asi nelze ani o tom, že před těmi sto lety řada profesí a produktů na trhu vůbec neexistovala a některé si nejspíš v té době nedovedl představit ani Jules Verne. A právě ty dnes tvoří podstatnou část celkové světové produkce.
Pokud je dnes přesto na českém trhu poptávka po práci slévačů, jistě je nikdo nezatracuje a nevyhání, stejně tak jako u všech dalších profesí. Ale není podle mě opravdu dobrým řešením, aby ve chvíli, kdy poptávka po slévačích klesá, město nebo stát začal uměle vytvářet pracovní místa pro slévače, protože jejich výrobky pak stejně na trhu neuspějí. A psal jsem o tom, že ten, kdo zjistí, že o jeho profesi už není na trhu práce dostatečný zájem, by se s touto situací vyrovnat v první řadě ve své vlastní zodpovědnosti, tedy překvalifikovat se na něco, po čem poptávka je, nebo snížit svoje nároky. Třetí možností je, že se odstěhuje za svojí profesí tam, kde jsou slévači dosud žádaní a dobře placení. Ale lamentace nad špatnou správou města, v němž není poptávka po tom, co já sám umím nabídnout, mi prostě připadá scestná, a její případné vyslyšení a umělá zaměstnanost je z mého pohledu cestou do pekel.
To - přísahám - není názor zaměřený proti slévačům, tím méně pak proti jakékoli průmyslové výrobě, to je jen výraz mého zarputilého přesvědčení, že ani stát, ani obec nemá povinnost a hlavně ani schopnost zabránit tomu, že se po některých profesích sníží poptávka v důsledku postupného vývoje lidské spotřeby a využívání nových technologií. Společnost (město, vláda) může a má nabízet například kvalifikaci a rekvalifikaci, ale nemá uměle vytvářet místa ve výrobě, jejíž produkty pak nikdo nebude kupovat. To, že se v téhle konkrétní debatě tolikrát objevila profese ´slévačů´, měl být opravdu jen příklad, vyplývající asi poněkud nešťastně z toho, že původní nářek na špatné město Hradec Králové, které se neumí postarat o práci, sem umístil právě slévač. Ale platí to zcela obecně. Pokud by se ukázalo, že v Hradci není dost práce pro bankovní úředníky, řešení by z mého pohledu bylo stejné - najít si jinou práci v místě nebo se odstěhovat za stejnou prací někam jinam a nebo holt se smířit s tím, že zůstanu kde jsem, nic nového už se nenaučím a budu za svoji práci dostávat míň peněz nebo dokonce skončím na pracáku. Ale nadávat za to městu nebo vládě je jen odrazem vlastní neschopnosti...
Hradec má to štěstí, že je tu nabídka i poptávka na pracovním trhu docela pestrá, a vychází přitom z historického vývoje, že není závislý na jednom nebo dvou průmyslových odvětvích, ale že je tu velká zaměstnanost i v nevýrobních a neprůmyslových oblastech. Taková pestrost je předpokladem větší ekonomické stability a odolnosti vůči konjunkturálním výkyvům. S tím počítá i platná koncepce rozvoje Hradce Králové. Ale kdo ví, třeba až nám zase bude vládnout dělnická třída, bude to všechno jinak. . .
Romane, Vaši občanku rozhodně vidět nemusím, ale pokud byste měl zájem o nějakou detailnější komunikaci, moje e-mailová adresa je na webu města.
2.5.2012 23:29
Roman  (Pokročilý)
RE: Hradec Králové , národní výbory
Nešlo mi vůbec o to udělat z vás nepřítele slévačů. Ona ta debata se už krapet odklonila od toho původního (trochu smutně srandovního) příspěvku a reagoval jsem v podstatě jen na Vaše možná krapet víc kategorické výroky o řemeslech - a porovnával se zkušeností z běžného života.
Je jasné, že budovatelské valení megatun surového železa už nemá v naší ekonomice co dělat a byl by samozřejmě nesmysl držet nad vodou *výrobu na sklad*. Přesto si nemyslím, že u řemesel by nebyla podpora města na místě. To řemeslo (podržím se strojařiny) se dnes provozuje přece jenom na vyšší úrovni a na rozdíl od zmiňované levné asijské sériovky musí Evropa i my těžit z vývoje a přesné výroby.
3.5.2012 10:58
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Hradec Králové , národní výbory
Od počátku jsem tušil, Romane, že naše názory nejsou tak daleko od sebe, jak to původně vypadalo. :-) Rád se tedy vrátím k tématu a s potěšním napíšu, že ačkoli se to všem jeho obyvatelům asi nezdá, Hradec je objektivně městem, kde jsou jedny z nejlepších podmínek k životu v celé ČR. Přispívá tomu tradice, architektura, životní prostředí, složení populace a také vhodné složení ekonomických aktivit ve městě a okolí. Že nelze nastavit tak ideální stav, kdy budou spokojeni úplně všichni, je bohužel realita, otázkou zůstává, jak si kdo se svou případnou nespokojeností poradí. Zdalek ne za všechny osobní trable každého může město, ale je jednodušší nadávat na "ty nahoře", než se pokusit něco změnit k lepšímu sám u sebe. A to jistě neplatí jen pro slévače
9.5.2014 19:38
Georg HK  (Pokročilý +3)
RE: Hradec Králové
Jinak - příští týden usedne na lavici obžalovaných exnáměstek, předseda VPM Josef Malíř. Paragraf 220, odst. 3 zákona č. 40/2009 Sb. (porušení povinnosti při správě cizího majetku). Horní hranice trestní sazby osm let. K tomu byste neměl nějaký výživný komentář, pane Dvořáku?
12.5.2014 19:15
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Hradec Králové
Nevím, co "výživného" byste chtěl slyšet? Já jsem slyšel verzi ing. Malíře a zdála se mi srozumitelná a nekriminální. Jestli má Policie nebo justice k dispozici něco, o čem já nevím, nezbude mi, než to akceptovat.
Obecně ale musím říct, že s tím, jak se teď rozmáhá souzení rozhodnutí samosprávy, mám trochu problém. Pokud můžu napsat trochu obsáhlejší stať,(když už jste mě vyvolal z politického záhrobí :-)), docela mě děsí, když se dnes soudí a kriminalizuje rozhodování SAMOsprávy jako takové, a nikoli skutečné kriminální činy. Pokusím se to vysvětlit, i když tuším, že aktuální společenská poptávka lační po krvi "těch hajzlů nahoře" a justice tomu podle mne zbytečně podléhá. Dovolím si nadhodit "modelový" případ: Obec se rozhodne pronajmout bývalé kino a do vypsaného výběrového řízení se přihlásí podnik se slečnami u tyče "nahoře bez" a nabídne nájem ve výši 1 milion Kč za rok. Dalším uchazečem je soukromé kino, které bude v obci nabízet chybějící službu, tedy promítání filmů, a nabízí 200 tis. Kč ročně, a třetím uchazečem je tamní škola, která by v sále chtěla zřídit tělocvičnu, která škole chybí. Škola nejen, že nenabízí žádný nájem, ale ještě bude v případě získání sálu požadovat od obce další peníze na rekonstrukci kina na tělocvičnu. A moje akademická otázka zní, zda skutečně je správné poslat k soudu a možná na osm let do vězení všechny zastupitele, kteří svým hlasováním případně rozhodnou, že obec sál bezplatně poskytne právě tamní škole? Přesně tohle se totiž dnes leckde děje. Matematicky vzato připravili obec o milión korun ročně... Já osobně si myslím, že je zákonným právem a dokonce povinností zastupitelů rozhodnout podle nejlepšího vědomí a svědomí, a já sám bych asi váhal mezi kinem a tělocvičnou, ale topless bar bych prostě jako zastupitel podpořit nemohl (a přitom rozhodně nemám nic proti tanci :-)). A zdá se mi, že dnes v Česku končí u soudu právě tihle zastupitelé, kteří se rozhodli podle svého svědomí ve prospěch obce a jejích občanů(a dokonce s právem se mýlit), zatímco vykukové, kteří opravdu okradli svoje spoluobčany o spoustu peněz, k soudům zatím ještě většinou nedorazili. Netvrdím, že je to právě případ pana ing. Malíře, ale je-li pravda to, co mi o tom řekl on, není to tak úplně mimo mísu. A zopakuju: má-li Policie a obžaloba k dispozici důkazy, že někdo něco zmanipuloval, obešel zákon, přihrál někomu kšeft, který by regulérně dostat nemohl, a dostal za to nějaké "všimné", pak docela souhlasím, ať je potrestán, ba dokonce exemplárně. Nic na tom pak nemohou změnit mé osobní pocity a případné zklamání, že jsem důvěřoval někomu, kdo nebyl o nic jiný, než ti, proti kterým jsme před tím chtěli společně bojovat. To je totiž docela jiná věc, moje osobní, a s tím výše popsaným modelem to moc nesouvisí...
Přišlo Vám to dost výživné :-)?
13.5.2014 00:48
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Hradec Králové
Každý příklad trochu pokulhává, ale tenhle kulhá a na všechny čtyři. Pokud se přihlásí 4 soutěžící s nápadem na baby u tyče nahoře bez a nejvyšší nabídka je milion a vítězem je ten kdo nasbízí do městské kasy nejmíň, tak je něco hodně špatně a je správné ho vzít po letech za špatné hospodaření.
Vy snad znáte nějaký případ kdy by zastupitelé byli nějak kriminalizovaní za to, že dali předsnost škole nebo kulturnímu zařízení před bordelem? Asi ne, že?
13.5.2014 15:45
Georg HK  (Pokročilý +3)
RE: Hradec Králové
Souhlas. Pokud by platilo to, co tvrdí pan Dvořák, zastupitelé by měli obavy například omezovat hazard na území svých obcí, poněvadž čím vyšší příjmy provozovatelů heren, tím vyšší příjmy do obecních rozpočtů. Trend je přesně opačný, jsou dokonce případy, např. Kašperské Hory, kde jsou herny zakázány úplně. A nevím o tom, že by tam někdo byl popotahován za to, že připravil obecní kasu o peníze z hazardu.
13.5.2014 16:25
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Hradec Králové
Ale zastupitelé dnes mají obavy rozhodnout cokoli, pane Georgi. Nejen v Hradci... Opoziční poslanci v nejedné obci dnes před hlasováním říkají docela veřejně: "Budeme vyžadovat protokol o hlasování, který bude použit jako důkazní materiál v trestním řízení..." Napadá mě ještě jeden pěkný příklad, kam může takováhle kriminalizace běžné komunální politiky zajít. Kdybych byl opozičním zastupitelem v obci, kde se zastupitelstvo rozhodlo ve své kompetenci nevyužít horní sazby koeficientu daně z nemovitostí, mohl bych jednoho dne přijít s návrhem, aby se sazba této daně zvedla na zákonem nejvyšší povolenou míru. V některém městě by myslím rozdíl mezi aktuální sazbou a tou nejvyšší možnou mohl dělat pár desítek milionů. A pak by se o tom muselo hlasovat. Výsledek? Budˇ spáchá současná koalice politickou sebevraždu, když rok před volbami náhle skokově zvýší všem svým voličům dań, a nebo je všechny předám orgánům činným v trestním řízení s tím, že připravili svým hlasováním obec o desítky milonů korun... Než proběhne soud, bude dávno po volbách a všichni současní, třeba i docela dobře vládnoucí zastupitelé do nich vstoupí s cejchem, že je proti nim vedeno stíhání... Prosím, nechytejte mě za slovo, i já pořád doufám, že zrovna tohle se zatím neděje a dít nebude, ale vrším zde tyhle příklady jako ukázku toho, kam až může současné soudní šílenství dojít.
To, že tak daleko snad ještě nejsme, totiž vůbec neznamená, že leccos z toho, co se se zastupitelstvy děje dnes, není podobně absurdní...
13.5.2014 20:58
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Hradec Králové
Zase jenom s prominutím politické "kecy". Pokud jde někdo do politiky a chce být zastupitelem a přitom se bojí rozhodnout, tak tam nemá co dělat a je jasné, že tam šel jen za nějakými vlastními a pokřivenými zájmy.
A příklad s daněmi je opět zase pořádný nesmysl. Pokud zastupitzelé rozhodují ve věci daní a poplatků v rozsahu daném zákonem a rozhodnutí je platné pokud prošlo stanoveným způsobem hlasoání, tak nikdy, opravdu nikdy nikdo nemůže být jakkoliv postižen za rozhodnutí. Jediné co se může stát, že příště dotyčné zastupitelstvo nebude zvolené a to je vždy a u každého rozhodnutí.
13.5.2014 22:39
Georg HK  (Pokročilý +3)
RE: Hradec Králové
Současné soudní šílenství… Tak to jste mě pobavil. Víte, mě připadá, že přichází do módy nový extrém – ubrečenost politiků, jak zlá justice ničí pověst všem těm poctivým Rathům, Bémům, Bartákům, Parkanovým, Tluchořům nebo dokonce Nečasům. Netvrdím, že současné zákony jsou dokonalé, to nebudou nikdy, ale přece jen přinesly na scénu cosi, co tu dlouho chybělo: ztrátu jistoty, že každé provalené svinstvo schovám za kolektivní zodpovědnost. Já nic, to rada, já nic to zastupitelstvo, já nic, to úředníci. Až bude obvyklé, že pravomocně odsouzeným politickým gaunerům bude konfiskován korupcí získaný či nakradený majetek, pak se snad dočkáme i toho, že slovo politik přestane být nadávkou...
13.5.2014 16:02
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Hradec Králové
Samozřejmě, že se jedná o příklad "modelový", což jsem také napsal. Tedy jeho cílem je modelovat,pro větší názornost a snazší pochopení. To se mi zjevně nepodařilo... :-(. Nicméně, ptáte-li se, zda podobný případ v praxi existuje, pak mohu říci, že při pohledu odtud se mi zdá, že skoro přesně tohle se teď děje v nedaleké Jaroměři, v případu "Kino Svět" (ten případ mě po pravdě inspiroval k sestavení toho "modelu", který měl ukázat, že prostě nelze od zastupitelstva vyžadovat, aby vždy a za všech okolností preferovalo jako jediné kritérium cenu).
Pokusím se uvést ještě další příklad, rovněž inspirovaný aktuální praxí. Obec vypíše výběrové řízení na stavební práce, do kterého se přihlásí několik firem s plus mínus podobnou cenovou nabídkou (řekněme třeba 5 až 5,5 milionu) a vedle toho jedna další firma, říkejmě jí pracovně třeba "Lacina", s nabídkou výrazně nižší (třeba 3,8 milionu). Všichni zastupitelé a většina občanů té obce dobře vědí, že firma Lacina dodává zmetky, nekvalitní stavby, které se musí složitě reklamovat a vynucovat náprava, přičemž i základní stavba je vždy dokončena dávno po domluveném termínu. Jinými slovy, kdybyste si hledal dodavatele na svůj vlastní dům, rozhodně byste si pana Lacinu nenajal...
Ale Zastupuitelé dnes nemohou bez rizika soudního postihu pana Lacinu vyřadit a musí mu zakázku přidělit, ačkoli dobře vědí, že opět budou muset reklamovat, a že stavba bude prostě dodaná pozdě a v mizerné kvalitě... Jejich političtí oponenti by totiž jistě nepromarnili šanci je poslat před soud za to, že způsobili městu škodu téměř 2 miliony...

Aby mi nebylo špatně rozuměno, já samozřejmě velice dobře chápu, že důvodem, proč jsou dneska pravidla takhle nešťastně nastavená, je předchozí období bezuzdného rozkrádání, zneužívání městských i státních zakázek k plnění vlastních kapes a stranických pokladen. Ale to mi nebrání v tom, abych viděl, že tak, jak je to nastavené teď, to bohužel brutálně podvazuje schopnost a ochotu samospráv cokoli rozhodnout, podpořit nějakou odvážnou a zajímavou stavbu, vytvořit něco, co té obci dodá šmrnc a šťávu. Nedokázali by před soudem obhájit, proč nepostavili raději jednoduchou betonovou krychli, která je sice šeredná a město bude spíše hyzdit, ale byla NEJLACINĚJŠÍ. Doby, kdy se dala postavit třeba Kaplického knihovna, jsou zřejmě na pár příštích let mimo dosah kterékoli samosprávy či ministerstva, nejen proto, že nejsou prachy, ale hlavně proto, že není jak o něčem takovém rozhodnout a nevystavite se trestnímu postihu.
Takže budem v nejbližších letech zase v našich městech stavět hlavně ošklivé, účelové, ale levné stavby.
A já si prostě myslím, že je to škoda, a v případě Hradce, který si na své kvalitní architektuře vždycky právem zakládal, je to pak škoda o to větší...
13.5.2014 21:38
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Hradec Králové
Vím co je modelový příklad, ale právě ten by měl být pokud možno co nejvěrnější ke skutečnosti aby to nevypadlo nesmyslně, což si potom zaslouží komentář.
A k tomu případu v Jaroměři. Podrobnosti neznám, ale ze zveřejněného je jasné, že o bývalé kino soutěžili dva hospodský a rada vybrala toho co dával městu mnohem míň než ten kdo rozhodnutí napadl. Pokud bylo kriteriem vítězství pouuze cena, tak logicky mají problém, protože záměrně nedodrželi vlastní pravidla a přednost z nějakých důvodů dali tomu co dal málo.
Nic nebrání zastupitelům dát do podmínek soutěže vedle ceny, také kvalitu, spolehlivost a kdo ví jaké podmínky. Pak nemůže být roblém vybrat i toho kdo je dražší, ale spolehlivější a kvalitnější.
Politici a zastupitelé by chtěli mít jistotu, pravomoce, vysoké příjmy, ale žádnou osobní odpovědnost za své rozhodnutí. Tak takové zastupitele opravdu nechci. Zastupitel, který si neumí zodpovědět a zdůvodnit své rozhodnutí je špatný a neschopný. Pokud má nějaký zastupitel předem obavu z výsledků hlasování a rozhodí ho i prohlášení, že zápis z hlasování bude sloužit jako důkaz, tak pokud na to není hrdý a sám na takovém zápise netrvá, tak je to minimálně slaboch neschopný cokoliv řídit.
Je jen dobře a jsem opravdu rád, že je vytvářen takový tlak na zastupitele a všechny politiky, třeba se něco i zlepší. O moc horší to být nejspíš nemůže.
14.5.2014 16:38
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Hradec Králové
Dovolím si reagovat na pana XY i na pana George současně, neb se mi zdá, že jejich reakce jsou si dost podobné. A mimo jiné mne jen utvrdily v mém přesvědčení, že "hlas lidu" si dnes žádá hlavně potrestání nějakých lumpů, ber kde ber, ale spravedlnost a zákony zase tak moc důležité asi nejsou. Moje "modelové" příklady jsou, jak jsme sám přiznal, opravdu jen snahou naznačit, kam až může současný trend dovést, nicméně obavy z možné kriminalizace jakéhokoli rozhodnutí zastupitelstva jsou u současných zastupitelů realitou už dnes.
A je to podle mne opravdu důsledek toho, že je zgruntu zpochybněna základní myšlenka obecní /i krajské/ SAMOsprávy, která podle platného zákona má svaté právo a povinnost zvažovat VŠECHNY aspekty z pohledu zájmu obce, a zúžení rozhodování jen na otázku nejvyšší, resp. nejnižší ceny je prostě nepřijatelnéomezení tohoto práva a zodpovědnosti, které posouvá obecní zastupitelstva na úroveň nižší, než měly Nrodní výbory neblahé paměti.
A jako doklad, že si to celé nevymejšlím, se znova vracím k té Jaroměři. Stačí si přečíst jen novinové zprávy (a média dnes rozhodně politikům či zastupitelům nenadržují), aby si každý mohl udělat obrázek, že v té kauze skutečně zastupitelé rozhodli ve prospěch firmy, která se osvědčila, zvelebila obecní majetek a prokázala svoji schopnost tam tu službu poskytovat, proti firmě, o jejíž způsobilostifungovat stejně kvalitně byly oprávněné pochybnosti. Zastupitelstvo si NEDALO jako jediné kritérium cenu a rozhodlo velkou převahou ve prospěch současného majitele. Opozice, nebo možná ještě spíše člověk s ambicí uspět až v následujících volbách, je za to žene k soudu, což je sice svinstvo, ale taková holt je politika. Co ale nechápu, je fakt, že to došlo až k soudu a teda ani výraz "soudní šílenství" mi nepřipadá tak zcela mimo mísu.
Dovolte, vážení pánové, abych svoje poznámky k tomuto tématu ukončil tím, že mi svým způsobem lichotí, když na týdny prakticky umrtveném fóru stačí, abych napsal pár řádek, a vzápětí se objeví hned několik reakcí na moje "politcké kecy". Leč rád bych Vás opravdu ujistil, že můj zdejší výlev nad bídou součaného vztahu justice a samosprávy v Čechách není ani v nemenším projevem mé utajované vůle se vrátit do komunální či jiné české politiky, ale právě naopak. S vědomím, že už nikdy nikam kandidovat nehodlám, dopřávám si ten luxus a prezentuju i takové svoje názory, o kterých předem vím, že se obecně nebudou moc líbit. Srdečný pozdrav z Manhattanu, pánové...:-)
14.5.2014 22:08
Georg HK  (Pokročilý +3)
RE: Hradec Králové
Martine, respektuji Vaše rozhodnutí ukončit debatu na toto téma. Jednu radu si ale neodpustím: nastudujte si prosím novelu příslušného zákona, abyste tu příště nepsal nesmysly. A na závěr Vám prozradím sladké tajemství: existuje nepsaná zásada, že státní zástupci v pochybnostech podávají obžalobu (na rozdíl od soudů, které v pochybnostech musí vynést zprošťující verdikt). Taky zdravím…
14.5.2014 22:53
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Hradec Králové
Díky za akceptování mého návrhu už v této debatě tady nepokračovat i za cenu nedořečených souvislostí :-). Například já si neuvědomuju, že bych se opíral do nějakého špatně pochopeného zákona, neb jsem psal (nebo jsem aspoň myslel, že píšu :-)) naopak o současném nebezpečném trendu v posuzování jednotlivých konkrétních rozhodnutí zastupitelstev, která jsou procedurálně a lege artis docela v pořádku, ale někdo usoudí, že jsou obci škodlivá...
A přiznávám, že o té nepsané zásadě jsem opravdu nevěděl, ale po pravdě řečeno, já právě nechápu, jak vůbec může vzniknout u žalobců ta "pochybnost", zda je možné obžalovat zastupitele, pokud v souladu se zákonem rozhodli tak, jak rozhodli. Ale kdo jsem já, abych posuzoval naši justici, že...? :-)
2.5.2012 23:32
Cassarelli  (Nováček)
dvořák hradec králové
Dvořák , lidé nechtějí přesnou kopii režimu před rokem 89. !!
Nestrašte lidi !!!
Stát není plechová cedule , ale konkrétní zodpovědní lidé.

Stát nemá nic uměle udržovat, jen by měl dát minimálně stejné podmínky svým občanům jako cizim firmám.

Opravdu základem všeho je obsadit radnici lidmi , kteří jsou charakterní. A Vy to nejste !

Dvořák vzpomínáte , že vše řešila strana. A dnes to řeší kdo ?? Je to ještě horší. A ještě se o tuho krade. Proč tupě obhajujete dnešní systém ?? Nejste hloupý člověk.

Nikdo Vás nenapadá !! Pouze vždy budu komentovat Vaše názory. Ať si lidé sami udělají na Vás názor.

Pokud to bude nutné budu kandidovat a pokud ve mně dají lidé Hradce Králové spolehnutí,že bude to pro mne důvěra občanů a NÉ Dvořák šance umožnit další rozkrádání majetku města , umožnit kamarádíčkům plnit si kapsy na úkor důvěřivých lidí a našich dětí. Tak jako zastupitelům za ta léta dodnes. Dokážu co se na radnici dělo bez ohledu na pojmy promlčení a podobným trikům. Zasadím se o to aby se vědělo kdo je kdo.

Vaše neomalenost ohledně profesí opravdu vypovídá jaký jste, aniž to tušíte. Svými nazory , chováním , Vašimi pozérské fotografie se známými politiky a dál a dál,.. vše o Vás vypovídá jaký jste. Nepatříte do politiky a vůbec né do politiky města.
Jistě jste schopný člověk ve Vaší profesi , ale né na radnici. Lituji.

Chcete znát mé jméno ? Je pro Vás důležité ? Bojíte se jména nebo názoru ?1.7.2013 13:03
Xaver  (Profesionál +11)
nejlepší místo pro ptáky
Procházel jsem nedávno po pěší zóně a chtěl usednout na lavičku. Neusedl. Většina laviček byla ozdobena ptačím trusem. Co s tím - několikrát denně lavice umývat, ptáky plašit nebo sezení odstěhovat mimo stromy? Aspoň že na těchto místech se už čoklaři naučili uklízet po svých miláčcích a boty chodců zůstávají čisté :-))
7.7.2013 21:10
xicht53  (Pokročilý)
RE: nejlepší místo pro ptáky
Soucítím s Vaším těžkým osudem. Ale mohlo by být ještě hůř, např. kdyby Vám ptačí trus zasáhl hlavu ve chvíli šlápnutí do psího exkrementu.
11.7.2013 12:51
Xaver  (Profesionál +11)
RE:RE: nejlepší místo pro ptáky
Pták jako pták i když třeba nelétá. Největší příšernost je šlápnou bosou nohou do ještě teplého slepičího hovna...che che che :-))
6.3.2014 22:39
Pajavlk  (Nováček)
Nová webkamera v Hradci Králové
Hradec má taky novou otočnou HD webkameru umístěnou na vodojemu Nový Hradec Králové. Doporučuji se podívat.

webcam.hkfree.org
20.3.2014 10:35
Eva  (Pokročilý +6)
obchody
Ráda bych věděla, proč magistrát prodal /nebo pronajal / na Mor. Před. 3 prodejny Albertu. Není tu žádná konkurence, úroveň jde od desíti k pěti.Polské maso, poloprázdné regály, fronta u pokladen, nezájem. Ještě horší je to v Třebši a v okolí Duranu - tam není prodejna žádná. To nešlo podmínit další výstavbu bytových domů tím, že zde bude i alespoň minimální vybavenost? Myslí vůbec při tom povolování někdo? Ne že bych fandila minulém režimu, ale dříve byla vybavenost k každém okrsku. Hrozné je i to, že Spaar převezme opět Albert.
20.3.2014 15:47
otto  (Nováček)
RE: obchody
ale paní Evo, prosím Vás, informujte se trochu, než se začnete odkazovat na doby minulé. Je až děsivé, jak lidé rychle zapomínají na zvěrstva, která se děla a z nedostatků si jsou schopni dělat srandu a opomíjet je, jelikož je mnohem jednodušší svádět vinu vlastních nezdarů na aktuální dobu, než si přiznat lenost a neschopnost něco za těch 25 let změnit.
za 1. nikdo Vás do těchto Albertů nenutí chodit nakupovat.v okolí máte volbu např Kubík, Lidl, Tesco a pokud se dopravujete na nákupy až do eurocentra není přeci problém zdolat pro kvalitní nákup celý hradec.
2. stěžujete si na Polské maso. a)co je na něm špatného? b)nutí Vás ho někdo kupovat? c)nutí Vás někdo jíst maso?.dříve jste div neutrhli ruce řezníkoj pro vnitřnosti a teď je Vám kejta každý den málo ... poloprázdné regály nejsou.jedná se pouze o Váš dojem způsobený nenažraností. pamatujete snad takové množství obchodů a regálů v nich před 89?a o množství sortimentu ve kterém se můžete přehrabovat nemluvě a tím se dostávám k bodu tři
3. vadí Vám fronty. zkusila jste někdy zajít k pekaři pro extra vypečené rohlíčky poté k zelináři pro nějaké ty vitamíny a vlákninu v podobě ovoce a zeleniny a do masny pro kus toho bůčku a jitrnce, blížící se k domovu ještě do drogerie pro pár drobností na ksicht a podpaží aby se na Vás okolí vydrželo koukat a čuchat a do lahůdek pro nějakou dobrotu pro starýho po večeři?..už jenom absolvování této výpravy bude zřejmě časově náročná a ty fronty se ve výsledku sečtou do tak trojnásobné oproti obchoďáku, nebo ne? protože pokud ne, tak nebylo by opravdu lepší si to takhle hezky projít a opravdu vědět, co kupujete a nemuset pak nadávat? převzít trochu odpovědnosti a nevymlouvat se jen na špatné obchody?...v Hradci je naštěstí spousta možností, jen to chce asi občas vystrčit hlavu z tý asfaltový džungle mezi Brněnskou a Duranem ;)
a na závěr abych Vás trochu potěšil.celý ten sloh jsem si mohl odpustit a rovnou Vám sdělit, že již delší dobu je rozjetý projekt na výstavbu domu služeb a obchodu přímo proti Duranu a zastávce podzámčí na tom travnatém plácku. Jelikož se ale jedná o projekt, který není financován ze státních peněz, jako tomu bylo u všeho dříve, potřebuje mít jeho investor jistotu v návratnosti investice a ta jde zajistit až ve chvíli plné využitelnosti objektu, která je závislá na osídlení oblasti ;) pokud máte zájem zlepšit situaci s obchody v dané oblasti, můžete si už nyní koupit obchůdek v tomto zatím neexistujícím domě..internet je plný nabídek.
21.3.2014 12:09
Eva  (Pokročilý +6)
RE: obchody
No, tak jste si pane Nováčku napsal slohové cvičení. Přesto na tom trvám. Je zde řada důchodců, kteří autem nejezdí. O Kubíkovi bych se nerada šířila /draho, nevalná zelenina/. Jelikož jsem řadu let přicházela s prodejnami profesně do kontaktu, vím, o čem mluvím. A do Spaaru chodím jen výjimečně.Do Lidlu je to pro lidi z Třebše opravdu z ruky. A abychom si dělali výlet do Tesca do města, to je rovněž poněkud z ruky.Nekonec - v kapitalismu by měla být konkurence, ne? Tak proč 3 stejné prodejny? To je jak za minulého režimu.Netýká se to jen tohoto konce města, ale i Vysoké a Roudničky.O uvedeném projektu nevím ani já, ani známí, pokud vím, nebylo to ani v Radnici, ani na vývěskách MS. A můžu Vás uklidnit, že bych nevystrčila hlavu z M.P., to optavdu nehrozí. Proto mám také srovnání.A o správné výživě bych Vám mohla dát školení já. Takže zanechte té povznesené ironie.Jestli se na mne vydrží okolí koukat, to přenechte jiným a "starýho" doma nemám.
22.3.2014 16:53
X Y  (Pokročilý +4)
RE: obchody
Je pravda, že by to s obchody mohlo být lepši, ale zase tak špatné to není. Na relativně malé ploše a v rozumné docházkové vzdálenosti je 5 velkých prodejen s potravinami, (3 x Albert, Kubík a Lídl) pak jsou nějaké menší projejny na Benešovce a něco je i ve VŠ kolejí. Naproti Kubíkovi je pekárenská prodejna a samostatná zelenina. Určitě se najsou i nějaké další malé prodejničky. O kousek dál je Futurum a Tesco.
Nemám dojem, že bych si nemohl vybrat. Pokud mi nějaká prodejna nevyhovuje, můžu jít jinam. Pokud nemůžu jít jinam, tak bohužel se musím smířit s tím co mám v dosahu a tak špatné to zase není. Jsou oblasti, kde je prodejen mnohem míň a lidé to také zvládají.
Možná by mohlo být o dvě nebo tři prodejny víc, ale je otázka, jestli by se uživily a jak moc by tam chodily lidi, protože čím menší prodejna, tím užší sortiment a menší výběr.

A to, že něco není v Radnici nebo na nějakých vývěskách, tak to neznamená, že to není. Zkuste internet, aniž bych věděl, tak jsem naslepo zadal pár slova a hned mi vyběhly tři odkazy na nový dům služeb.
23.3.2014 12:10
Petr - HK  (Guru +4)
RE: obchody
Evo, v jednom s vámi souhlasím. Některé řetezce (Ahold, Peny, Tesco, Kaufland, ad.) nastavují svojí kvalitou sortimentu strašlivou úroveň. Rád budu nakupovat v obchoďáku, kde se mi bude věnovat neupachtěný a milý prodavač, kde naleznu vždy čerstvé a kvalitní potraviny. A jsem ochoten si za to připlatit. Celkem slušně i když dráž se dalo nakupovat ve Sparu, slušnější kritéria snesl Carrefour (který byl ve Futuru před Tescem) a Glóbus, který bohužel v HK není. Máte pravdu v tom, že ceny a kvalitu budou v HK diktovat takřka monopolní Tesco a Ahold.
5.5.2014 10:28
Eva  (Pokročilý +6)
RE: obchody
Přesně tak, vyjmenoval jste kvalitní obchody, které už tu žel nejsou.
25.3.2014 23:57
ladis  (Nováček +75)
Domy
U křižovatky naproti domu Aničky, byl zbourán domek kde měli pracoviště opraváři semaforu na křižovatkách. Na domku byl číselný ukazatel teploty viděný od vily Anička.
To Hradec Králové je tak bohatý že může bourat pěkné domy.
U zastávky autobusu 15 Věkoše je chátrající neobsazená budova,dříve obecná škola, pak opravená Vysoká škola výtvarného umění.
26.3.2014 09:26
Petr - HK  (Guru +4)
RE: Domy
Pro Ladis: Co si pamatuji, dům stojící naproti vily Aničky byl naposledy sídlem magistrátního odboru dopravy, v té době byl v havarijním stavu (i z venku byla viditelná obrovská prasklina v nosné stěně), poté se tam usídlilo casino a dole se vystřídalo několik provozovatelů restaurace. Posledním vlastníkem budovy (i vily Aničky) byla Generali Pojišťovna, a.s., která budovu nechala odstranit, aby místo ní postavila objekt nový. Zda probíhá nějaký schvalovací proces nové stavby a proč se nestaví, nevím. Ta vila nebyla zrovna budovou, kterou by se Hradec mohl pyšnit.

Nejdříve se musíte podívat do katastru nemovitostí, kdo je vlastníkem budovy. Jestliže se jedná o soukromého majitele, město s tím moc nenadělá.
10.4.2014 07:38
Petr - HK  (Guru +4)
Petice proti sportovišti
Ve Třebši, vedle nového dopravního hřiště, má vzniknout nové sportovní centrum, které by mělo zahrnovat hřiště pro tenis, badminton, plážový volejbal, skateboard a další sporty. Proti této výstavbě však byla občanským sdružením již sepsána petice, místní by tam rádi park.

Přiznám se, že poslední dobou mě začínají štvát různá sdružení, která mají jediný cíl, zviditelnit se a bojovat proti všemu a všem, hlavně abych u baráku měl svůj klídek (do této skupiny neřadím petici zachraňující stromy podél Orlice, kterou jsem také podepsal).

Plocha, na které se má stavět, je desítky let zarostlá náletovými dřevinami, slouží pouze pro vyvenčení psů ze sídliště. V Hradci máme spoustu krásných parků pro odpočinek, tak proč stavět další lavičkovou plochu, která bude sloužit převážně mládeži holdující alkoholu. Proč mladým nenabídnout právě sportoviště, kde mohou svůj volný čas aktivně trávit při sportu? V HK je stále nedostatek sportovních ploch, které by mohly být přístupné právě amatérským sportovcům. Tak vezměte lidi rozum do hrsti!
5.5.2014 10:17
Eva  (Pokročilý +6)
RE: Petice proti sportovišti
Jen malý dotaz. Proč se nepostavilo to nové dopravní hřiště ve Třebši u těch panelových domů - je tam malý provoz a hlavně dopoledne a proč se hlučnější aktivity nenaplánovaly blíže ke hřištím na kopanou. Asi by se pak tolik neprotestovalo.
19.5.2014 12:44
Atilius  (Nováček +1)
RE: Petice proti sportovišti
Viděl jsi ten projekt? Osobně myslím, že petice není proti sportovišti jako takovému, ale proti parkovišti, které má být u toho. Tam co je dnes dětské hřiště a chodník, tam má začínat parkoviště pro kurty a celá ta plocha před domem je vyhrazena pro přivaděč a parkování. Obyvatelé těch domů jsou opravdu "nadšení", že budou mít rámus a smrad každý den hned pod okny.

Takže než se začneš rozčilovat, tak se seznam s projektem ;)
12.7.2015 16:48
ladis  (Nováček +75)
Je Hradec Králové opravdu nejlepší místo pro život?
Dobrý den.
V neděli 12.7 2015 opravdu krásný sluneční den.Těšil jsem se na práci na zahrádce.Po osmé hodině lítalo dost vysoko letadlo nad Hradcem Králové ale ze silným hřmotem skorem celé odpoledne.
Pilot buď s potěšením z lítání, v horším případě s výdělkem.Stotisícové město muselo poslouchat řev motoru.V případě leteckého dne se to dá prominout.Ve všední den si rád přivstanu a odpoledne při sekání trávníku bohatých majitelu s velkými zahradami se doma zabedním.

Vložit nový komentář

K tomuto fóru mohou příspívat jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit nebo registrovat.

Mohlo by se hodit
Doporučujeme