Romové půjdou zpět do svého

Příspěvky ve fóru

Přidat komentář
23.7.2002 00:00
Jaroslav Fišer (neregistrovaný)
zpátky domů
Dům na Pražské ulici, který před časem téměř zlikvidovala početná romská komunita, je opraven a v srpnu bude předán do užívání. Bydlet v něm budou pravděpodobně ti samí lidé, kteří jej před časem zničili. Oprava stála pět a půl milionu.

více na těchto adresách:


www.hradeckralove.cz/zpravy/clanek.php?id=286


www.hradeckralove.cz/forum/clanek.php?id=143

a nově
www.hradeckralove.cz/zpravy/clanek.php?id=316
24.7.2002 00:00
Enigma (neregistrovaný)
Jako v Kocourkově
Chtěl bych se s vámi podělit o jednu krásnou historku, kterou mi vyprávěla kolegyně v práci. Dva revizoři chytli Romku v autobuse, jak jede na černo. Tak ji zkoušeli přesvědčit, že si má koupit jízdenku za 10,- Kč u řidiče - ona na to, že nemá peníze. Tak jí pohrozili, že zavolají Policii - ona na to, že je jí to jedno. Nakonec si s ní nevěděli rady, tak jí odvezli zpátky na zastávku, kde nastoupila a ať si dojde pěšky.
Možná se vám zdá, že to nesouvisí s tématem, ale já si myslím, že ano. Prostě to, co by nám - "bílým" neprošlo, jim projde. Ať to souvisí s bydlením, nebo jízdou na černo. Nebo se pletu?
25.7.2002 00:00
závodský (neregistrovaný)
naprosto nechápu, proč je v nadpisu článku uvedeno "do svého". Pokud vím, nestálo je to ani korunu, o aktivním podílu na této bohulibé generálce taky ani zmínka. Jen tak dál.
30.7.2002 00:00
Honza Mareš (neregistrovaný)
já bych tam nechtěl bydlet
Tak jsem jel včera kolem a měl jsem možnost si to prohlédnout. Vypadá to hezky, ale bydlet bych tam nechtěl ani zadarmo. Když jsem viděl, kolik psů, cikáňat, bordelu, smradu a rámusu bych měl v těsném sousedství... Ne děkuji. Výhled na zdemolovaný barák od cikánů naproti na jedné straně koleje a zbytek podnikový areál. Už chápu lidi z Matiční, proč tam chtěli tu zeď. Mají mou plnou podporu.

Myslím, že těch 5 milionů šlo zužitkovat lépe, třeba za ně postavit zcela nové byty. Nebo použít na revitalizaci jiných paneláků, kde lidi řádně platí nájem a starají se o okolí.

Je schopen někdo z města na těchto stránkách odpovědět, jestli platili ti cikáni (promiňte, romové) nájem? Docela by mě to zajímalo.
14.8.2002 00:00
pepíček (neregistrovaný)
Pane Proč ta omluva cikáni-romové? ****závadný příspěvek****upraveno****
Pepíček.
14.8.2002 00:00
pepíček (neregistrovaný)
****závadný příspěvek****upraveno****
16.8.2002 00:00
pepiček (neregistrovaný)
závadný příspěvek povná se cenzura rovná se diskriminace!
17.8.2002 00:00
Jaroslav Fišer (neregistrovaný)
cenzura?
Vzhledem k tomu, že Váš příspěvek hovořil o Romech s rasovým podtextem (vlastně ani nešlo o podtext) a obsahoval sprostá slova, byl cenzurován.
Jako provozovatel tohoto serveru a moderátor tohoto fóra jsem zodpovedný, že se zde nebudou vyskytovat příspěvky, které by mohly být trestně stíhatelné. Na Váš příspěvek by se vztahoval trestný čin hanobení rasy, národa a přesvědčení
Pokud budete chtít sdělit nějaký další názor, podepište se pod něj. Celým jménem i s e-mailem. Potom se budu na Vaše názory dívat jinak.
Na závěr bych chtěl všechny podobné "pepíčky" upozornit, že internet není až tak anonymní médium, jak si někteří myslí.
14.8.2002 00:00
Lukáš (neregistrovaný)
Také nechápu proč se má z městského rozpočtu přispívat na bydlení lidem, kteři kde bydlet měli, ale své předchozí bydliště zcela zdemolovali. Podle mého názoru je ve městě mnoho jiných investičních akcí, které by se měly realizovat. Nemám osobně nic proti romům (cikánům), ale domnívám se, že pokud někdo (a je jedno, zda má tu či onu barvu pleti) vybydlí dům, který mu navíc ani nepatří, tak nejenom že by neměl dostat nový byt, ale navíc by měl ještě zaplatit městu způsobenou škodu. Jelikož se jedná většinou o sociálně slabé občany, tak by jim zřejmě soud uložil tzv. veřejně prospěšné práce, nebo by je odsoudil k trestům odnětí svobody...
15.8.2002 00:00
Václav Horáček (neregistrovaný)
Mrázek
Pane Jarmile Mrázku, před časem jste tady hovořil o podání trestního oznámení. Jestli jste trochu soudný člověk, tak vidíte, jak to ve skutečnosti je. Jestli jste právník, tak mi řekněte, jestli to co dělá hradecká radnice není trestný čin - už to tu zaznělo, tzv. pozitivní diskriminace. Cítím se dotčen jako občan tohoto města, když vidím budovy v centru s poničenými fasádami a nikdo to neopraví. Ale cikánům se dělá první poslední. Jen pro zajímavost bych uvedl, že v ČR žije podle posledního sčítání lidu 12 tisíc lidí hlásících se k romské národnosti, zhruba dvojnásobek používá romštinu jako mateřský jazyk.
To znamená, že i kdyby to nebylo 25 tisíc, ale 100 tisíc romů, tak se státní sociální politika dělá z velké části kvůli jednomu procentu obyvatel. Nebo jinak: jedno procento lidí dokáže svým způsobem chování ovlivnit velkou měrou život milionů ostatních.
Jak se říká: všichni jsme si rovni, ale...
P.S. omlouvám se, jestli můj příspěvek vyzněl nějak urážlivě nebo snad rasisticky. Ale hovoří ze mě bezmoc. V mém okolí znám dost lidí, kteří touží po bydlení. Vlastní si nemohou dovolit, protože na ně nemají, a město jim byt zadarmo nedá. Holt se narodili se špatnou barvou pleti.
16.8.2002 00:00
Jiří Procházka (neregistrovaný)
Existuje nějaká naděje ?
Existuje jenom jediné řešení - otevření hranic na západ. Tedy vstup do EU. Romové nikam jinam nepůjdou, ale tam, kde je větší úroveň sociálního komfortu, půjdou velmi rychle. Potom také přestane být většinová společnost u nás obviňována z rasismu. Lidé na západ od nás teprve potom pochopí, že zde nejde o tradiční problém bílé většiny a utlačované menšiny. Je to fenomén, s kterým se dosud nesetkali a proto od nich nemůžeme chtít, aby ho chápali. Přesvědčil jsem se o tom při svém pobytu v Irské republice. Tam zatím Roma potkáte jen zcela výjimečně. Ale v malém okresním městečku se tam objevila moderní karavana v obytných vozech, zaparkovala v místním kempu, odmítla platit poplatky za pobyt a chovala se nám dobře známým způsobem. Majitelé kempu s nimi jednali se svoji obvyklou zdvořilostí, samozřejmě bezvýsledně. Kemp se rychle vylidnil a majitelé byli zcela konsternováni. Nakonec zavolali policii, ale i ta byla velmi zdvořilá, což k ničemu nevedlo a pak se ukázalo, že ani tam si policie neví rady. Nedělo se nic. Vůbec jsem to těm milým a velmi pohostinným Irům nepřál, ale uvědomil jsem si výše uvedené souvislosti. Co to udělalo s postojem celého toho městečka vůči Romům tady ani nechci psát. Taky jsem si uvědomil, jak už je u nás bílá většina zvyklá a toleratní k Romům. Nebo možná otupělá.
17.8.2002 00:00
Jarmil Mrázek (neregistrovaný)
...jsem...zpet...
Jarmil se musel opet vratit...tohle mi nedalo, abych nereagoval. Tak predne...pozitivni diskriminace neni trestny cin, takze o podani trestniho oznameni nemuze byt rec, ale hanobeni rasy, naroda ci presvedceni trestnym cinem je... Dalsim problemem je pocet Romu v CR - hlasi se jich 12000, ostatni se tedy hlasi k ceske narodnosti, narodnost je subjektivni kriterium, takze jak vite, ze lide, co tam ziji, jsou Romove a ne Cesi? Podle barvy pleti? Posuzovat lidi jen podle barvy pleti je ale nesmirne osidne a zavadejici a vede do pekla. A jeste jedna poznamka ci rada...problem tzv. pozitivni diskriminace je z pravniho hlediska zajimavy...nevim, jestli se vubec v tomto pripade o pozitivni diskriminaci jedna, myslim, ze ne, ale pokud byste dosli k zaveru, ze ano, tak je pozitivni diskriminace dost mozna zasahem do zasady rovna prava pro vsechny...zkuste se obratit na ombudsmana...nebo s konkretnim pripadem, kde byste byl poskozeny, na Ustavni soud. Vyuzivejte sva prava na maximum, ale nikdy je neporusujte...
Nesudte lidi podle barvy pleti a nepristupujte k nim s predsudky...
28.8.2002 00:00
Vasek (neregistrovaný)
RE: ...jsem...zpet...
Nejprve k otázce cikáni-romové. Národnost, stejně jako jazyk byla vždy cikánská, nikoli romská, pojem Rom se začínal používat teprve nedávno, kdy se cikánům zdála jejich národnost diskriminační. Je to to samé, jako v americe s černochy, původně negry atd.
Proč se někdo zodpovědný nevyjádří k tomu, proč byly cikánům opraveny byty, které sami poničili.Platí tito cikáni vůbec nájem? Kdo to v zastupitelstvu odsouhlasil a proč? Volby se blíží...
19.8.2002 00:00
Turecek (neregistrovaný)
Romové půjdou zpět ...
Může mě prosím Vás někdo z odpovědných míst vedení našeho města odpovědět na mou otázku? A co dostanou normální mladí lidé, kteří platí daně, nic neničí, byt potřebují, protože mají malé děti. Ti se mají zadlužit na celý život? Myslíte si, že ti z Pražské ulice něco platí? Ti spíše vše ukradnou... Co takhle dát těch 5,5 miliónu na tolik potřebná dětská hřiště, starým lidem...
Nebo máme brát Váš článek jako návod? Ničit, pálit, hulákat do noci, vytrhat vše co se dá a prodat, zásadně nic neplatit a ještě ke všemu si VŠUDE STĚŽOVAT, ŽE JSEM DISKRIMINOVÁN?. Je mě z toho tady opravdu ZLE...
19.8.2002 00:00
Turecek (neregistrovaný)
Znovu se ptám, může se k tomuto skandálu někdo z odpovědných lidí města Hradce Králové vyjádřit ? Nebo vše vyšumí jako všechny totální a nepochopitelné tahy magistrátu našeho města?!! Viz Mera Czech - pan Koros nebo pan primátor Vlasák?
27.8.2002 00:00
Martin Novotný (neregistrovaný)
Mohu se zeptat, kdy bych mohl dostat takovéto bydlení? Jsem bílý, nikdy jsem nic neukradl, nedělám problémy, daně platím také, nikoho jsem nepřepadl, jsem slušný a čistě oblečený, nic nedemoluju. Nikomu nic nedlužím. Od státu jsem také nikdy nic nechtěl jako někteří tmavší spoluobčané. Bohužel, tolik peněz na nový byt nemám! Nejsem tu náhodou jako bílý DISKRIMINOVÁN???
31.8.2002 00:00
Jirka (neregistrovaný)
CIKANI-romove
Kdyz ctu ty prispevky,tak vsichni maji svym zpusobem pravdu.Ja si myslim,ze pani radni nechteji rici pravdu,protoze by asi vylezlo vice hnoje na povrch.Nikdo z nas nevi kolik a za co utratili tolik penez.Bylo by zajimave jit do dusledku.Asi bychom byli prekvapeni, kolik penez se utratilo nekde jinde na neco jineho.Nemyslite,ze se tyto opravy pro cikany nekterym lidem velice hodilo?
31.8.2002 00:00
Citace (neregistrovaný)

"Rasistické projevy jsou výrazem lidské malosti, ubohosti a nejrůznějších komplexů, které se kompenzují agresivitou. Je to projev myšlenkové lenosti. Leckdo si usnadňuje duševní život tím, že příčiny všeho špatného, včetně špatného svědomí, se snaží lokalizovat do nějaké snadno rozpoznatelné skupiny spoluobčanů." ... "Lidé nejsou dobří či špatní proto, že patří k té či oné rase nebo k tomu či onomu národu. Kdo tuto základní pravdu neuznává, je rasista."
31.8.2002 00:00
dvořák (neregistrovaný)
Ten citát je určitě pravda, ale ačkoli se tady objevují i příspěvky, které jsou měřeno západoevropskými či americkými měřítky rasistické až běda, mám pocit, že řadě dalších přispěvatelů je spíš proti srsti právě ten "rasismus naruby", tedy to, že i v tomto případě je porušen princip rovnosti a jedna skupina občanů je zvýhodňována v porovnání s ostatními. Za sebe musím říci, že považuju za nešťastné už to, že se v daném případě mluví zásadně o romských obyvatelích toho domu, pokud já se pamatuji, bydleli tam i neromové. Na druhé straně ani já nechápu, proč se v případě onoho domu na Pražské postupovalo tak nestandardně, navíc mám pocit, že to zastupitelstvo neprojednávalo, ale mohlo mi to uniknout. V rozpočtu na rok 2001 bylo na tuto akci 1294 tis.Kč, čerpáno 0, ovšem v rozpočtu na rok 2002 už to nějak vypadlo, nebo co, prostě tam není nic, natož 5 milionů, o kterých se zmiňuje úvodní článek tohoto tématu.
5.9.2002 00:00
noname (neregistrovaný)
ústí nad labem
chtěl bych vzkázat všem, kteří by se snad chtěli těch cikánů zastávat, ať se proberou. Cikáni se nikdy nezmění. Podívejte se, co udělali při povodních v ústí.
Pro ty, kteří snad nevědí o co jde: cikáni dostali kvůli povodním náhradní ubytování na vysokoškolských kolejích. za necelé dva týdny stihli napáchat škodu za 180 tisíc - něco rozbili, něco ukradli. A to ještě protestovali, že nejsou spokojení.

Na kolejích jsem strávil pět let, rozhodně mi nepřišlo, že bych měl nějaké problémy s bydlením. Co sakra ty cikáni chtěj. Proč je nevyhostíme. Vždyť je to horší než za komunismu. někdo se ozve, že s něčím nesouhlasí, a už mu vyhrožují soudy. Chtěj do británie, ať jedou. Já vím, že je tam britové nepustěj, ale to je přece jasná rasová diskriminace. Už aby tu byla unie a volný pohyb lidí. Doufám, že všichni tito spoluobčané půjdou za lepším někam jinam. Já je tady nechci!!!
5.9.2002 00:00
Jirka (neregistrovaný)
Cikani-Romove
Chtel jsem pripsat,ze se absolutne nechci zastavat cikanu.Urcite si vsichni velmi dobre pamatujem, co se stalo nedavno v Brne.
8.9.2002 00:00
Libor-Gambac (neregistrovaný)
Proc?
Nechapu PROC? romy,cikany, nebo jak jim chcete nadavat porad tzv. "pozitivne diskriminujete" dyt se chovaj jako prasata a ne jako lidi... sem zvedavej pokud si rozsekam barak, ze zahradky udelam vodpadkovej kos jestli me poslete kluky z technickejch sluzeb a voni me to uklidej a vy me zaplatite prestavbu meho domu??? asi ne co? este me stvou nase debilni zakony kdys reknes na nadrazi somrujicimu cikanoj at de do prdele ze mu nedas ani korunu at tahne makat, tak ses hnedka rasista, fasista a porusujes x paragrafu.......zamyslete se neni lepsi zrekonstruovat dum pro slysny mlady lidi s detma(budoucnost ceskeho naroda) nezli podporovat neco parazitujiciho na nasi spolecnosti.....?????????????
8.9.2002 00:00
careyournazi (neregistrovaný)
RE: Proc?
Zvolená přezdívka, použitý slovník, zvláštní gramatika a hlavně samotný obsah příspěvku celkem jasně dokazují, že existují v naší populaci skupiny, kterým bude jen velice obtížné vysvětlovat podstatu problému rasové či etnické snášenlivosti. Malý příklad nejen pro "gambrinuska". Když budete mít dítě, které bude nepřizpůsobivé, konfliktní, líné a neochotné a co já vím jak jinak ještě problémové, kolik z nás to pochopí a pojmenuje jako "dětskou otázku" ? Kolik procent dospělých bude za nejlepší řešení považovat se dítěte zbavit? Určitě méně než lidí, kteří se běžně vyjadřují k "rómské" nebo "cikánské otázce" a naznačují, že nejlepší, co se s tím má udělat, je vyhnat je nebo nechat odejít někam jinam. Takových je u nás naopak opravdu nebezpečně mnoho, ačkoli ten princip je úplně stejný. Nejde totiž v podstatě o "rómskou otázku", ale spíše o "českou otázku".Co jsme jako "bílá většina" schopni udělat pro ty, kteří tu žijí v menšině, a za které tedy máme zodpovědnost srovnatelnou s tou již naznačenou se zodpovědností za zlobivé dítě? Je správnou cestou vytvářet jim podmínky k životu jiné a snazší než ostatním? A na druhé straně - kolik z nás OPRAVDU vnímá Rómy jako rovnocenné a plnohodnotné spoluobčany?
12.9.2002 00:00
Alergický (neregistrovaný)
RE: Proc?
Prosím tohoto "chudáka na duši" o stručnou odpověď. Proč máme stále pro někoho něco dělat? Dělá pro nás z Romské komunity také někdo něco? Myslím si, jako většina zde, že nás pouze využívají. Není lepší se ptát jako většina zemí Evropské Unie než vpustí někoho na své území: v čem jsi pro nás přínosem? Proč asi Velká Británie všechny Romy ihned posílá zpět? Probuďte se!!!
12.9.2002 00:00
careyournazi (neregistrovaný)
Proč
Proč se mají silnější starat o slabé, dospělí o děti, zdraví o nemocné a mocní o bezmocné? Proč asi? Vážený alergiku, jestli neznáte odpovědi na otázky právě formulované, neplýtvejme naším časem na diskuzi o otázkách, proč se má etnická nebo náboženská většina starat o přísluníky minorit. Sněte dál o etnicky čistém území bez Židů, Cikánů, Slováků, Maďarů, Němců, negrů, muslimů a vší té nečeské pakáže, jen pozor na to, aby se hned potom někdo nerozhodl zbavit se modrookých nebo hnědookých, plešatých nebo vlasatých, mohl byste se v takové škatulce ocitnout i vy a teprve pak byste možná začal přemýšlet i jinak. Ačkoli Vy a přemýšlet...?
12.9.2002 00:00
nemyslící (neregistrovaný)
RE: Proč
"Proč se mají silnější starat o slabé, dospělí o děti, zdraví o nemocné a mocní o bezmocné?"
dovolím si odpovědět:
Jak zareaguje silnější, když ho slabší podrazí? Přestane se o něj starat. (v normální společnosti)
Jak zareaguje dospělý, když dítě neposlouchá? Uloží mu trest. (v normální společnosti)
Jak zareaguje zdravý, když hrozí, že ho nemocný nakazí? Přesune ho do nemocnice. (v normální společnosti)
Jak zareaguje mocný, když bezmocný nedodržuje pravidla? Potrestá ho v návaznosti na porušení pravidel. (v normální společnosti)

Jenomže v Hradci minimálně bod čtyři neplatí. Kdo je tu mocný a kdo bezmocný?
Romové porušili pravidla ať se jedná o pravidla základního lidského soužití, tak i platné zákony. Sprejerům, vandalům, výtržníkům apod., hrozí za poničení obecního majetku vysoká finanční pokuta, správní řízení a v krajním případě i trest odnětí svobody. Máme-li hovořit všeobecně, musíme vyjít z konkrétních případů - poničení domu na Pražské je vzorovou ukázkou. Nejen, že tamní Romové nedostali pokutu či trest. Oni dostali nové bydlení!
Pokud byste si snad řekl: dobrá, však oni se napraví, tak se běžte honem podívat do Okružní ulice - nadjezd u Tesly. Okamžitě z dálky poznáte, kde ti romové bydleli. Udělali tam to samé, co na Pražské.

Chtěl bych nějaký právní výklad od někoho fundovaného, aby mi zodpověděl, jestli by neměli představitelé bytové správy nebo nějakého tomu určeného odboru podat na ty romy (případně na neznámého pachatele) trestní oznámení? Nemusí to být snad ani právník, stačil by někdo, kdo má zkušenosti s podobnými problémy, třeba pan Dvořák.
16.9.2002 00:00
dvořák (neregistrovaný)
RE: Proč
Pokud jde o můj vztah k rasismu, náckům a všeobecně k netoleranci, můžu jen podepsat to, co je uvedeno pod zn."careyournazi". O svém názoru na "pozitivní diskriminaci", (v Americe tomu říkají "affirmative action",ale je to v podstatě totéž), jsem se už vyjadřoval na tomhle chatu taky, přinejmenším v souvislosti s článkem, který tu vyšel, když byl dům na Pražské vystěhován před rekonstrukcí. Psal jsem tenkrát (a nezměnil jsem na tom názoru do teď nic), že nevím, proč hradecká radnice v daném případě uplatňuje právě tu pozitivní dsikriminaci a nepostupuje vůči všem neplatičům stejně. Na zastupitelstvu o tom nikdy nepadla ani zmínka.
Problém téhle debaty vidím ale hlavně v tom, že se z konkrétního případu šmahem vyvozují obecné závěry o tom, že s Romy se má zatočit. Dokonce i jinak těžko oddiskutovatelný prvek ochrany slabších silnějšími je tu jakoby zpochybněn tím, že někdo v Hradci dal několika nepřizpůsobivým občanům, neplatičům a ničitelům obecního majetku znovu opravený obecní byt. Nikdo se tu nezamýšlí nad tím, kde se stala chyba v tomhle konkrétním případě, ale za to kdekdo už ví, proč mají problémy Romové v Británii a že je určitě budou mít všude. A o tom tady pořád píšu (i ten "careyournazi"). Tedy že se nedá a nesmí z konkrétních případů prohřešků příslušníků jednoho etnika vyvodit model, že všem snědým nebo červeným nebo šikmookým je potřeba ukázat dveře z naší krásné země. To totiž není řešení toho problému, aspoň ne řešení hodné Evropy 21. století. Ostatně politika Hitlera a Stalina vůči Židům (a dalším národnostem včetně Romů), Miloševiče vůči Albáncům nebo Saddáma vůči Kurdům ukazují, kam až taková řešení mohou vést. A tak, jakkoli nás může štvát, co se stalo na Pražské ulici s obecními byty, věřím, že do plynu by kvůli tomu nikdo z diskutujících nikoho neposílal.
16.9.2002 00:00
nemyslící (neregistrovaný)
RE: Proč
souhlasím s tím, že z jednotlivých případů nelze dělat všeobecné závěry, na druhou stranu právě a pouze konkrétní případy ukážou sílu romského etnika.
Proč se tedy Romové netrestají stejně jako ostatní rasy, když něco provedou? Nemyslím tím "tvrdé" zločiny typu vražda, znásilnění, loupež apod., tam jsem přesvědčen, že zvýhodnˇováni nejsou. Mám tím na mysli tu drobnou kriminalitu po vzoru kapesních krádeží dětí (samozřejmě, že děti nemohou být trestně stíhány, ale někdo - rodič, starší sourozenec - je organizuje, ten by měl jít sedět), podvody při pobírání sociálních dávek (půjčí si děti od sousedů, vezmou mercedes a vyšperkování zlatem jedou pro dávky). Za konkrétní případ konkrétní trest.
Neodpověděl jste mi, zda má město na tu konkrétní romskou rodinu podat trestní oznámení za ničení městského majetku. Pochybuji, že by někdo šel a ničil jim to tam. Vyhraje-li VPM volby a vy skončíte u kormidla (nemusí jít nutně o primátorství), a romové ten barák poničí, podáte na ně trestní oznámení? (samozřejmě, že to může udělat každý z nás, ale přece jen představitelé města by to měli řešit spíš než řadový občan, který by musel všechny administrativní procedury absolovovat na své triko). Pokud ano, myslím, že vím koho volit. (to není vydírání ani snad výzva k nějakému tendenčnímu chování, to je pouze sonda, zda bude případný staronový představitel radnice schopen udělat pořádek ve městě - nejen v romské otázce)
díky
17.9.2002 00:00
dvořák (neregistrovaný)
RE: Proč
Na trestní oznámení bych to neviděl, nemám dost podkladů a nevím, co všechno se tam stalo. Řešil bych to asi spíš podle občanského zákoníku, který sice dává nadměrnou ochranu nájeníkům (i těm, kteří se chovají tak, jako komunita na Pražské), ale řešení se podle něj najít dá, to jest např. vystěhování do holobytů. Tuhle odpověď ovšem prosím nepovažujte za předvolební, já opravdu zpátky na radnici nesměřuju. Na druhé straně se domnívám, že pokud jde o bytovou politiku máme v klubu VPM velice podobný názor, což platí i vztah k menšinám. Podívejte se případně na naše webové stránky...
13.9.2002 00:00
martin2 (neregistrovaný)
RE: Proč
Asi jste to nepochopil. Tady nejde o rasismus jako takový. Němci, Maďaři, Vitnamci a všechny další menšiny si udržují svou kulturu a přitom v 95% neobtěžují "domácí" okolí, zatímco ti, o kterých se tu bavíme, tak v 99% činí. V tom je ta česká specialita.
Btw: Zkuste se zajet zeptat lidí do Doveru, proč se z nich stali rasisti, když tam začaly proudit davy našich spoluobčanů...
14.9.2002 00:00
Gambac (neregistrovaný)
Je to dobry, clovek tady vysere naky blbosti a chytri lide se na to hnedka chytaji a haji nase krasne, inteligentni, cerne*, vzorne, romske kamarady, proc je asi anglani nechtej? ja se jim nedivim, kdo je chce ?
* nemysleno rasisticky(konstatovani faktu) tedka ty kuwy fizlacky dou po vsem
14.9.2002 00:00
Honza z HK (neregistrovaný)
Cikáni na Pražské
Já asi vim, proč se jim ten barák opravil...

Hradec Králové je "poklidná" metropole V. Čech, nejen v republice je známá jako Salon Republiky, kde je bezpečno a jsou tu vzorné podmínky a je radost tu dělat konference a všichni zde žijí bezproblémově v kladné harmonii...

Ale... Co by se stalo, kdyby se Hradec Králové objevoval každý den večer ve zprávách během prvních 5-ti minut podbně jako chudák Ústí n. Labem??? Už vidim ty záběry z Pražské, jak tam před tim barákem bez oken a dveří stojí tlustší romka se dvěmi romčaty v rukou, obklopená dalšími třemi romčaty, z "oken" by se díval zbytek příbuzenstva a u "dveří" by stál táta + jeho "kamaradi". Vyprávěla by, jak jsou tady v Hradci diskriminováni, že se tu na ně nadává do negrů, že je tu město ponižuje a že po nich chce opravit nebo zaplatit tyto škody na baráku, které však podle té ženy neudělali, ba naopak jim ten barák už takhle město předalo a teď se je snaží "vykořistit". Prej jim je večer zima (detajlní záběr na rozbitá okna a díry ve zdech) a podle nedávno vzniklé Královehradecké Romské Rady jsou romské podmínky v Hradci horší než v koncetráku...
Začnou tedy do Hradce jezdit štáby z celé Evropy a budou zde jezdit i vyslanci "vyspělých" zemí a "odborníci" na rasizmus z EU. Hradec bude slavnej podbně nebo i hůř než jako Ústí...

A tak: Kdo by to asi chtěl, aby se to tu dělo jak nedávno v Ústí? kdo asi chtěl, aby se pošpinila pověst Hradce? Nikdo. proto se romům udělá cokoliv, hlavně ať nedělají problémy a navíc se může ještě Hradec pochlubit, jak vychází s romy a že do romské problematiky investovali přes 5 mil Kč.... Těch 5 melounů byla investice pro město do budoucna.
Já tuto opravu městu nevyčítam. Já bych taky neměl odvahu poslat tyto romy do hajzlu, natož aby mi ještě něco zaplatili. Kdybych vlastnil třeba panelák s romy, zachoval bych se uplně stejně, protože jinak by Mezinárodní soud pro lidská práva mi ten panelák vyvlastnil a daroval diskriminovaným romům a skončil bych na hodně dlouho ve vězení...

PS Navíc kdyby se to rozmázlo ala Ústí, tak nakonec by město zaplatilo stejně ještě víc a nejen že by se jim to opravilo, ale i by se jim postavilo něco jiného.
17.9.2002 00:00
Tomáš (neregistrovaný)
Romové a HK
Ahoj všem. Bydlím 100 kilometrů daleko u Mladé Boleslavi a tady v Hradci studuji na UHK. Je to moc krásné město. Jak vidím, tak problémy s Romy jsou všude. A moc se mi nelíbí že si někteří spoluobčané nejsou před zákony úplně rovni...
Proč se tedy nezavedou místo trestů prospěšné práce pro nepřizpůsobivé občany (to myslím obecně, ne jen Romy).
Zajímalo by mě, až budeme v EU a bude tu možnost volného cestování, jestli se všichni Romové začnou stěhovat směrem na západ. To z nich bude mít EU radost:))
Určitě sou i dobří Romové, ale připadá mi, že jich je jaksi poskrovnu...alespoň mé zkušenosti nejsou zrovna pozitivní...
19.9.2002 00:00
KENDRICK (neregistrovaný)
KUKLENY
Ahoj lidicky. V Kuklenach ziji od narozeni a tak nase spoluobcany tmavsi pleti zanm docela dobre. Ti normalni a slusni bydli napriklad na Prazske u ZS. S nimi nejsou absolutne zadne problemy. Jsou slusni, cisteji obleceni nez mi osatni spoluobcane a ochotni. Co se tyce domu u ZVU, tak to je pravy opak, tam bydli nejhorsi povl. . Videl jsem fotografie tech domu stare 20 let a ty domy byly jedny z nejhezcich v nasi ctvrti. Tak by me take velmi zajimalo proc mam z dani platit opravu bydleni nekomu kdo si to zdemoloval sam. Pritom, aby se v lete clovek bal jit vecer okolo sam. Sedi venku na chodniku, nadavaji jen tak sproste lidem a znecistuji okoli svych pribytku. Se mnou by policie jako hned zatocila, ale jich se boji, protoze by je narkli z diskriminace.
19.9.2002 00:00
Jaroslav Fišer (neregistrovaný)
nastal posun
Chtěl bych upozornit, že v celé kauze nastal posun, na středeční tiskové konferenci jsem se na tuto problematiku přímo zeptal kompetentních lidí. Více najdete na
www.hradeckralove.cz/zpravy/clanek.php?id=316
24.9.2002 00:00
Honza Mareš (neregistrovaný)
RE: nastal posun
NO sláva, že by se opravdu blížily volby:-) ? Jen se ptám, co si na nich vezmou. Možná to bude ještě větší bezmoc než nyní. Tak je odsoudí, dají jim pokutu a co si z toho bude gejza cikán dělat... Prd.
Mám jen obavy, že vstup do unie nám moc nepomůže. Abychom se tam dostali, budeme muset mít stejné (pro romy benevolentní) zákony, navíc asi bude existovat větší systém kontroly, takže to naše tmavé spoluobčany nebude motivovat k sociálnědávkové turistice. Nezbývá než doufat, že jejich kočovná krev a povaha opět zvítězí...
20.11.2002 00:00
pepicek (neregistrovaný)
V Kanadě se proti ******* domonstruje tak, že lidé v ulicích provolávají: *********!
21.11.2002 00:00
Jaroslav Fišer (neregistrovaný)
nechte toho
Vy si prostě nedáte pokoj...! Že Vás to baví.
9.6.2003 08:42
Tomáš (neregistrovaný)
Chovejte se slušně!
Pro všehcny kteří navštěvují fórum: Můžete se tu laskavě hovat slušně ??? Jste na Fóru tak se podle toho chovjte. Nepatří sem žádné sprosťárny atd. Vzhlůedem k tomu, že počet romů navštěvujíví fŕum je poměrně malý, platí to praávě pro vás ostatní, kteří byste jistě vypadali stejně narodit se ve sejných podmínkách. Nadávat dokáže každý.
10.6.2003 01:09
Jožin (neregistrovaný)
RE: Chovejte se slušně!
Tak za prvé:Kdo jsi a jakým právem tady chceš někoho umravňovat? Dochází ti vůbec, že na tohle prostě nemáš právo? Tohle je svobodná diskuse a jestli se ti nelíbí příspěvky, tak sem nechoď. K tématu jsi nic nenapsal, ale povýšeně mentorovat-to jo, na to je každej kabrňák.



Mimochodem, cikáni se v poslední době "předvedli". Nejdřív ty *** ******* ***** zmlátily poctivou, slušnou dívku - jen tak, pro nic za nic, asi to je nějaká cikánská přirozenost, a dnes jsem se dočetl, že 40tičlenná černá násilnická horda brutálně zmlátila 4 plavčíky na koupališti v Břeclavi jen pro to, že jim slušně oznámili, že oblečení nemohou do bazénu. Většinová populace se také předvedla - místo co by nebohým plavčíkům přispěchala na pomoc a společnými silami tu verbež zřezali jak žito, tak jen čuměli!!! A vše korunovala městská policie, která přihlížela též, dokud se "utlačované etnikum" nevrhlo i na ně!!! A já se ptám : KDE TO JSME??? V JAKÉM STÁTĚ TO ŽIJEME??? JAK TO, ŽE SE POLICIE NEPOSTAVÍ NA STRANU SLUŠNÝCH A POCTIVĚ PRACUJÍCÍCH OBČANŮ??? TO SE VÁŽNĚ VŠICHNI NECHÁME PARALYZOVAT STRACHEM, ABY NÁS PÁNOVÉ HAVEL, UHL, JAŘAB, MLYNÁŘ A SPOL. NENAZVALI RASISTY??? UŽ TOHO, SAKRA, BYLO DOST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A TI, CO PŘIHLÍŽELI A NEPOMOHLI - HANBA VÁM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! POSTAVME SE UŽ JASNĚ A ROZHODNĚ PROTI PSEUDOHUMANISTŮM A ******** ******** - ZÁKONY PŘECE PLATÍ PRO KAŽDÉHO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
14.6.2003 01:14
Jožin (neregistrovaný)
RE: Chovejte se slušně!
Pane Fišere-předpokládám, že jste to byl vy-nemyslíte, že to s tou cenzurou už trochu přeháníte? V mém předchozím příspěvku NEBYLY ŽÁDNÉ VULGARISMY, "zcenzuroval" jsem si to sám:-), zbyly jen náznaky a to už jste snad mohl nechat být ne? A ten výraz v poslední větě - tak se mi zdá, že jste se zachoval přesně tím způsobem, který jsem kritizoval ve větě "To se vážně..." No jak jinak, že? Divím se, že jste ten příspěvek nesmazal celý. Heil Havel, heil Dvořák!:-))))
14.6.2003 13:07
Jaroslav Fišer (neregistrovaný)
RE: Chovejte se slušně!
Cenzura nebyla namířena proti Vám, ale jednalo se spíš o ochranu mé osoby. Jsem z právního hlediska zodpovědný za to, co se na tomto fóru objeví. Vy jste ten vulgarismus opravdu "vyhvězdičkoval", ale ne dostatečně :-) Kdyby šlo jen o slovo ku*va (myslím, že tak nějak to bylo, ale jedna hvězdička nic neřeší :-) ), tak bych ho určitě nemazal. Jenomže vy jste k tomu přidal ještě jedno slovo a toto slovní spojení by si i přes vyhvězdičkování dalo označit za hanobení národa, rasy..... a proto jsem to raději "vycenzuroval".
Jestli Vás to potěší, s obsahem Vašeho příspěvku bych se z velké části ztotožnil.
15.6.2003 22:28
Jožin (neregistrovaný)
RE: Chovejte se slušně!
S vaším vysvětlením bohužel nemohu souhlasit. Myslím, že právě tím "vyhvězdičkováním" na např. ku*va se to vyřeší podle hesla "vlk se nažral a koza zůstala celá" - nikdo totiž nemůže říct, že je to vulgarismus, vlastně to ani není slovo, ale je z toho patrný význam, autorův záměr. Přidal jsem k tomu ne jedno slovo, ale tři (zbylo tam jedno) a myslím, že z onoho slovního spojení a kontextu věty bylo dostatečně jasné, že tím myslím jen a právě ony dvě agresorky. Nevím, proč do toho pletete rasu a národ - z předchozí věty sice bylo jasné, jakého jsou agresorky původu, ale oním slovním spojením jsem jasně vyjádřil, koho KONKRÉTNĚ mám na mysli. Nepodléhejme paranoidní atmosféře vytvářené všemi těmi Havly, Uhly, Jařaby, Mlynáři apod., nehledejme rasismus tam, kde není, a nepodvazujme tím jakoukoli diskusi. Uff:-)!
Vyhnul jste se vysvětlení, co vám vadilo na slovním spojením v poslední větě - jsem hrozně zvědavý, co jste tam zas našel za rasismus:-)...
Hmm, velmi diplomatická je poslední věta vašeho příspěvku...:-)))
19.6.2003 01:00
J.Svátek (neregistrovaný)
RE: Chovejte se slušně!
Prostě a jednoduše, co se nelíbí panu Fišerovi, tak tady prostě a jednoduše nebude. Demokracie je diskuse, to ovšem pan Fišer asi neuznává. Přestane jako moderátor už konečně zasahovat do příspěvků?
22.6.2003 16:42
xicht53 (neregistrovaný)
RE: Chovejte se slušně!
V tom příspěvku se rasismus skutečně hledat vůbec nemusí. Výrazy jako "cikánská přirozenost" ve spojení s mlácením slušných, poctivých děvčat či "zřezat tu verbež jako žito", jsou dostatečně viditelné na první pohled :-)
Já se obávám, že kdyby plavčíky řezali skinheadi, anarchisti či fotbaloví fanoušci, tak by výsledek nebyl o moci jinej. Aspoň co se přihlížejících lidí týče, tak zcela jistě. Policisty chápu, že váhají, než mají někoho zpacifikovat, protože pak mají kvůli některým pitomcům z řad novinářů či různých ochranářských lig problémy s obhajováním přiměřenosti zásahu. A grázlové to vědí a využívají toho. Na soudy spoléhat taky moc nemůžeme. Je to skoro beznadějná situace.
27.10.2003 16:41
Petr (neregistrovaný)
Menšina ??
Víte co mne onehdá zarazilo ? Jednoho krásného dne si moje kamarádka, která žije sama se svým děckem v pronajatém bytě řekla , že když jí končí tříletá mateřská a ona je ještě nezaměstnaná, že by si mohla dojít pro podporu v nezaměstnanosti. Nevím přesně kolik jí dali, ale při dorovnávání životního minima se jí úřednice po vyměření dávky zeptala, jestli se náhodou nehlásí k nějaké národnostní menšině - že by mohla dostat ještě nějaký další peníz. Kamarádka je sice černovlasá ale jen zůstala zírat, co že se jí to nabízí ???? No co by jste tomu řekli ? To to doopravdy tady takhle funguje ? Jsem zděšen. Dodejme, že si radši kamarádka sehnala do 3 neděl slušnou práci a je ráda, že s tím nemusí mít nic společného. A co my ostatní ? My s tím nechceme mít taky nic společného a jen to platíme ? To jsem radši pro větší důchody...
28.10.2003 23:08
Xaver (neregistrovaný)
RE: Menšina ??
A to ještě nevíte, že pracovníci těchto úřadů mají příkaz vyřizovat požadavky příslušníků menšin přednostně. Přijdou-li mimo úřední hodiny, budou vlídně přijati a rychle vyřizeni. Chtěl jste něco po úředníkovi mimo úřední dny?
29.10.2003 08:09
Honza z HK (neregistrovaný)
RE: Menšina ??
Ano ano, jsem zhnusen, ale nepřekvapuje mě to.

V Česku rasová disriminace je. Černá menšina diskriminuje bílou většinu...
Ano, chápu když tu teď budu napadnut za rasizmus, ale lidi, kdo nejste zaslepeni abnormální lidskou láskou, tak musíte uznat, že je to pravda..
29.10.2003 09:22
Eraser (neregistrovaný)
RE: Menšina ??
Je to pravda :-(
11.11.2003 11:25
pepíček (neregistrovaný)
more
Nechci bejt ani popelář, ani strojvůdce. Chtěl bych bejt cigoš v Česku, bejt věčně diskriminovánej, dělat kulový, brát od státu prachy a mít se jako prase v žitě...
11.11.2003 13:53
jejda (neregistrovaný)
RE: more
no a copak to nedelas ? :)))
27.4.2004 13:58
melanie (neregistrovaný)
Jsme napul romka, ale jsem rada , ze vetsinu z Vas nemam za pritele..odpraskli by jste me driv, nez bych rekla dobry den:((..mej te jak chcete..
29.4.2004 19:19
Jožin (neregistrovaný)
Nechte toho, jste směšná. My nejsme žádní rasisti ba naopak, a proto se do ČR chystají Cikáni ze Slovenska, takoví my jsme humanisti. A protože jsou chudinky na Slovensku diskriminovaný, tak je přece nemůžeme nutit pracovat a musíme se o ně postarat, a to doživotně, aby se z té diskriminace vzpamatovali, no ne?
30.4.2004 23:45
melanie (neregistrovaný)
Nejsem smesna....byla to okamzita reakce. Ackoliv jsem slusna, tak jsem se setkala s rasismem a mrzi mne, ze ma dcera na tom je stejne...Problemy, ktere popisujete se mi taky nelibi. Urcite nejsem pro pomahat lidem ,kteri si niceho nevazi , kteri jen vyuzivaji lidskou duveru. Ale takovi jsou bohuzel vsude, nejen mezi cikany, ale na ty se az tak nepoukazuje. Cetla jsem diskusi , ktera se "rozjela" po zverejneni v mediich o slovenskych cikanech, o rabovani..bylo to az nechutne, jak se vetsina z diskutujicich vyjadrovala...takze pokud se vam zdam smesna, je to to vas nazor. Asi se vzdaluji od tematu na techto strankach, takze jen podotknu, ze ten dum bych urcite jim zpet nedala, a pokud ano, at splaceji v podobe najmu. Ze nemaji praci? Maji moznosti tak jako "ostatni". At se jedna o doplneni vzdelani, o zapsani se na uradu prace, o zapsani se v agenturach, ktere nabizeji i kratkodobe brigady. Myslim, ze pokud by projevili zajem, byla by s mestem mozna dohoda. Bohuzel se tito obcane sami hazeji do jednoho pytle s temi, kteri jsou neponaucitelni...Melanie

Vložit nový komentář

K tomuto fóru mohou příspívat jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit nebo registrovat.

Mohlo by se hodit
Doporučujeme