sprejeři v hK?A co takhle legalni plochy?

Příspěvky ve fóru

Přidat komentář
28.2.2005 17:01
Xaver (neregistrovaný)
legální plocha
Legální plocha? Pche.....to přece není vůbec vzrušující a o ten orgasmus při vandalství jde především.
28.2.2005 18:38
sniffer (neregistrovaný)
RE: legální plocha
Neřekl bych, že jde především o vandalství. Neříkejte, že se Vám některá z pomalovaných šedivých zdí nelíbí...
O adrenalin může jít při malování na vagony metra, ale ne na zdi. Víte jak je snadné počkat si, až nikdo nejde? Vzlášť v HK, kde po desáté večer chcíp pes.
1.3.2005 22:45
Eraser (neregistrovaný)
RE: legální plocha
Vandal se ozval.
2.3.2005 13:52
Maroš (neregistrovaný)
RE: legální plocha
Graffiti art je opravdový umění, který zvládne jen king a takový je jako každý opravdový umění vzácně viděným jevem. Většinou máme tu čest kolem sebe vidět spíš rádobygraffiti lepší nebo horší kvality nebo úplný patlaniny. Osobně si myslím, že legální plochy jsou dobrej nápad. Podobně to maj ve Francii. Tam jsem viděl plochy poskytnutý městem, kde se dvakrát do roka tvořilo a dvakrát do roka přemalovávalo zase na bílo na další soutěž. Ta soutěž byla dotovaná městem a sponzorama a ty nejlepší borce čekala finanční a věcná odměna. Dobrej nápad, ale má to jeden háček - adrenalinově založenej writer se takové akce asi nikdy nezůčastní a bude dál vesele tvořit všude tam, kde to společnost považuje za trestnej čin.
4.3.2005 10:48
sniffer (neregistrovaný)
RE: legální plocha
Proč bych měl být vandalem? Jen proto, že se mi něco líbí? To jste přehnal, pane. Nebo mi snad chcete říct, že když schvalujete politiku jedné strany, tak se stáváte jejím politikem?
6.3.2005 11:24
Kevin (neregistrovaný)
RE: legální plocha
MA pravdu!
2.3.2005 15:23
babka (neregistrovaný)
RE: legální plocha
To je fakt. Spoustě sprjerů jde především jen a jen o vandalismus - ti na legální plochy nepůjdou. Spíš půjdou ty legální plochy poničit a okolí "upravit" tak, aby se muselo nadávat i na ty legalizované.
23.11.2005 10:36
Pepík (neregistrovaný)
RE: legální plocha
Já ty sprejery stejně nemam rád...
8.3.2006 17:19
MUŽ S CIGARETOU (neregistrovaný)
RE: legální plocha
HEJ ! Já mám legální plochu! Je to moje auto..Jestli by měl někdo z grafiťáků chuť se na něm vyřádit tak mi napište na ímejl... kromě voken jsou k mání všechny plechy...kapota,kufr,dvéře střecha atd.. aspoň mi to nezrizne.. Je to starej mercedes.. Nějak se dohodnem no.. Tak čus!
21.3.2006 22:56
sniffer (neregistrovaný)
RE: legální plocha
Až z toho něco vznikne, tak bys sem moh dát fotku
2.3.2005 15:28
jája (neregistrovaný)
sprejři nebo vandalové-krášlí nebo ničí??
Neříkejte, že žlutě natřená fasáda např. hradecké hudební síně (bývalý kostel) je posprejovaná hezčí! Víte vůbec, jaké hodnoty ničíte???
Legalizace na určené plochy - proč ne. Pěkně rozpalcelovat na jednotlivé díly, vyhlásit téma - a tvořte.S tím nelze než souhlasit.
2.3.2005 15:32
Xaver (neregistrovaný)
RE: sprejeři nebo vandalové nebo psi
Zapomněl jsem, on takový obechcaný roh domu od psů taky není nic pěkného.
3.3.2005 08:03
Mirek (neregistrovaný)
RE: sprejeři nebo vandalové nebo psi
Tedy s Vámi bych chtěl sdílet bydlení ve dvojdomku, pane Xavere. Myslím to ironicky.
3.3.2005 22:28
Xaver (neregistrovaný)
RE: Mirek
Proč ne....jsem vlídný a usměvavý....che che che.
4.3.2005 11:35
sniffer (neregistrovaný)
2 Xaver
Nic proti, ale také bych s vámi chtěl sdílet dvojdomek :-) aspoň chodník před ním by byl prost psích exkrementů. :-)
16.11.2005 21:23
bžet (neregistrovaný)
RE: sprejři nebo vandalové-krášlí nebo ničí??
prej: "Pěkně rozpalcelovat na jednotlivé díly, vyhlásit téma - a tvořte" ..jdi se zahrabat jájo
6.3.2005 13:14
tom (neregistrovaný)
...
Xavere a ostatni,
Vyhrazeny plochy je jediny reseni. OK, nemam nic proti tomu, kdyz nekdo fakt UMI a nasprejuje neco peknyho, co nehyzdi okoli. Fajn. Ale vetsinou jste jen prznitele, co se vselikekejma klikyhakama podepisujou a myslite si, jaky nejste borci. A jste spis k smichu. Me posprejovat barak, tak si na tebe pockam a zlamu ti hnaty a jeste by ses nedoplatil.
6.3.2005 17:18
Xaver (neregistrovaný)
RE:tom
Zřejmě došlo k omylu...nejsem sprejer a počmárané zdi domů hnusnými výtvory mi vadí stejně jako psí hovna na chodníku. Nepřiřazuj mě k primitivním vandalům.
7.3.2005 16:17
tom (neregistrovaný)
RE: RE:tom
Aha, tak to omluva, cetl jsem to v rychlosti. Tak to sorrac, pac to musi urazit, kdyz te nekdo prirovna k tem bezprizornim chudakum, co si mindrak vynahrazujou nicenim verejnych veci.;)
7.3.2005 16:47
Kabuk (neregistrovaný)
Trocha poezie nikoho nezabije.
Hey, Hey, ať syčí mi spray. Ať barva se leskne a omamně voní, stříkám tu dnes, stejně jako loni. Tvořím si tu stylově a pomalu, žádná panika, hlavně ať nepotkám při tvorbě strážníka. Lahve mi při běhu v kapsách chřestí, když majáky v dálce průšvih věstí. Stáťáci a měšťáci, nerušte nás při práci. Úředníci, prosím, podpořte pro nás legální plochy, ať nemusíme být dál zlobivými hochy. Ssssss...
22.5.2005 19:44
X1CHT (neregistrovaný)
RE: ...
Ať se v HK nějaký legály udělaj,ale myslim si,že dost lidí tam nepude(včetně mně),jelikož takhle se ztratí pravej smysl graffiti!A co se týče těch klikiháků,tak vám to přijde jako čmáranice,ale udělat čistě provedenj tag,je pro writera docela dost těžký.Tohle normální človék nemůže nikdy pochopit!!!
23.5.2005 20:39
xicht53 (neregistrovaný)
RE: ...
Souhlasím. Nechápu tě.
30.5.2005 18:31
Roman (neregistrovaný)
RE: ...
Teď jsi teda asi vystihnul - normální lidi tohle asi fakt nepochopí. Tak jako normální lidi nepochopí, z čeho pramení uspokojení fetišistů, masochistů, pedofilů, zoofilů, nekrofilů a dalších existencí se zvláštním zaměřením. Pochopím uspokojení opravdového umělce, když se mu podaří skutečné dílo. Ale být uspokojený z tagu, který čmárám už po x-té ? To je, jako kdyby dělňas u pásu cítil vzrušení a uspokojení při každém dotažení té samé matičky, osm hodin denně. Jasný Bohnice.
7.3.2005 19:01
sniffer (neregistrovaný)
Legální plochy
To si myslíte, že legální plocha určená k sprejování vyřeší problém s graffiti v HK? Docela naivní názor. To by těch ploch muselo bejt mrtě a navíc každému, kdo by chtěl kreslit na takto určenou plochu rozdávány barvy zadarmo, nebo malý poplatek. Jinak nesprejuju, kdyby se toho někdo chtěl chytit :-)
8.3.2005 07:58
Kabuk (neregistrovaný)
RE: Legální plochy
Proč mrtě? Stačí pár ploch, které se třeba dvakrát do roka přebílej, ne? Myslím, že to je stále lepší než remcání a všehonegování. Když se tomu udělá trocha publicity a cílem bude třeba akce nazvaná "grafity proti drogám", nebo jiný téma, tak to nebude špatný. Napadá mě třeba i zasponzorovaná akce, jejíž výtěžek může být věnován třeba nemocným dětem. Neříkejte, že je to naše město tak strašně zapšklá zástavba.
8.3.2005 15:04
hradečák (neregistrovaný)
sprejeři - gauneři?? nebo snad umělci??
Asi takhle - ať dělám co dělám - jestliže při tom něco ničím, nutně jsem vandal, přinejmneším. Ledacos se mi ¨může nelíbit, protivit - ale stálo to peníze, není to moje, tak to neničím. Chci něco dělat, není to ještě rozšířeno, tak se sanžím legální cestou získat prostory a vše další. Pak lidé nebudou sprejery opovrhovat a třeba se jim jejich výtvary začnou i líbit. Ale počmárat čerstvě natřenou fasádu nicneříkajícimi klikyháky - to je fuj, fuj! To je i hanobení "sprejerskké cti", mají-li jakou.
9.3.2005 14:27
Radek (neregistrovaný)
Legální plochy ...
... proč ne. Ale kolik by jich asi tak muselo být ? Dejme tomu, že by se obětovaly plochy v pochodech - stejně mi přijde, že by to nemohlo stačit. Nebo si myslíte, že pravému sprejerovi stačí nastříkat své "dílo" cca 3-4 x do roka ? A nebo by se to přemalovávalo každý měsíc ? Mimochodem za čí peníze - už vidím sprejery, jak platí za plochu i za její přebílení ... ha ha :-) Kdepak, myslím, že je to jen prázdné gesto - "dejte nám legální plochy a nebudeme ničit fasády" - v překladu: "dejte mi tolik ploch, kolik potřebuji". Stejně úsměvné je distancování od vandalů, kteří jen čmárají spreji či fixi jakési své klikiháky (ó, ano, jsou to vaše tagy a my prosťáčkové tomu vůbec nerozumíme) - podle toho by totiž bylo pravých sprejerů tak na prstů jedné ruky.
9.3.2005 15:09
Kabuk (neregistrovaný)
RE: Legální plochy ...
Panu Radku, tvořit se dá třeba i na plátno. Navíc v cizině je otázka výběru a zajištění ploch, jejich přebílení, ceny pro nejlepší a publicita těchto projektů, plně na bedrech magistrátů a sponzorů, ju? Neházejte do stejnýho pytle přiblblýho vandala nebo rádobytvůrce a člověka, který umí a obdivuje grafitty a je schopen legálně prezentovat svý umění a k tomu dělat i něco prospěšnýho. Můžete samozřejmě buď sedět třeba u piva a nadávat na poměry, to je věc vkusu a názoru. Nebo se můžete snažit hledat řešení, to záleží na Vás. je jasný, že vandalové a přiblblíci tu budou existovat vždycky.
9.3.2005 15:24
Radek (neregistrovaný)
RE: Legální plochy ...
O tom, jak to funguje za humny nemám pravda žádné informace, to přiznávám - a je fakt, že použít nějaké řešení odjinud, kde se osvědčilo by jistě nebylo marné - to už je ale spíše námět pro naše pány radní (a jistě si nějakou tu služebku občas dopřejí).
S házením do jednoho pytle máte asi pravdu - ale je vážně těžké oddělit zrno od plev, obzvlášť pokud je těch plev mnohem více - respektive, pokud jsou jejich "výtvory" více vidět a jsou tedy i více trnem v oku.
10.3.2005 07:13
Kabuk (neregistrovaný)
RE: Legální plochy ...
V tomto s Vámi plně souhlasím.
23.5.2005 10:43
ooóó (neregistrovaný)
RE: Legální plochy ...
Tak sami taky něco pro to dělejte, ať vás ti "čmáralové" tedy nedegradují na pouhé výtržníky. Konec konců - máte k nim blíž,pohybujete se k nim blíže, víte o nich mnohdy...a přesvědčte je, ať se dají na kvalitní tvorbu tam, kde je to možné
23.5.2005 07:46
Metař (neregistrovaný)
Pár slov jako majitel nemovitosti
Pokud jsou výtvarné práce sprejerů prováděny na určených a schválených místech, bývá to docela estetické doplnění šedi betonů v některých částech města. Do historických částí města toto výtvarničení určitě nepatří.
Jako majitel domu v centru města to chápu jako výtržnictví a ničení majetku. Je pravdou, že jsem na svém domě něměl nikdy žádnou uměleckou kresbu, takže to počmárání sprejem dělal nějaký pošahanec a magor, ale stálo to odstranění nemalé finanční prostředky. Proto, až někoho uvidím, že mi čmárá po baráku a podaří se mi ho chytit, tak z něj vymlátím duši.
23.5.2005 10:39
hradečák (neregistrovaný)
RE: Pár slov jako majitel nemovitosti
Poradím ti lepší - vytvořit mu na zadnici také "výtvarné dílo". A protože se za to neposílá "sedět" - tudíž tak, aby si sedět nemohl.Nebo takto ozdobit jeho dům či oděv - určitě by nejásal.
Kdyby každý kdo takto ničí musel vlastními silami a na vlastní náklady dát do pořádku - věděl by, kde může a kde a co nesmí.Jenže to je téma spíš pro "mocné tvůrce zákonů".
Jenže v naší DEMOKRATICKĚ společnosti si to mnozí představují tak, že mohou beztrestně ničit majetek druhého - bohužel.
23.5.2005 10:39
Stárek (neregistrovaný)
RE: Pár slov jako majitel nemovitosti
Sprejeřina na cizím majetku je podle trestního zákona trestným činem.
23.5.2005 10:44
babka (neregistrovaný)
RE: Pár slov jako majitel nemovitosti
Je, ale když ho nechytí.... a ještě jsem neslyšela, že by opravu takto poničené nemovistostí nějaká pojišťovna uhradila!
23.5.2005 15:42
Stárek (neregistrovaný)
RE: Pár slov jako majitel nemovitosti
No, nevím zda opravu, ale způsobenou škodu snad ano. Ostatně, na to se musíte zeptat ve "své" pojišťovně (tedy za předpokladu, že máte sjednané pojištění nebo o něm uvažujete).
24.5.2005 16:52
beach (neregistrovaný)
RE: Pár slov jako majitel nemovitosti
pekne se to posloucha pokracujte
30.5.2005 18:40
Roman (neregistrovaný)
RE: Pár slov jako majitel nemovitosti
Kde v Hradci najdu opravdu vydařené grafitti, které považují opravdoví sprejeři za umění ? Nepokládám tuhle otázku ironicky. Chci jen znát názor na to, kolik je tady takových děl pro porovnání s balastem, který je na každěm baráku.
5.6.2005 16:54
riza (neregistrovaný)
výběr plochy
Možná by si "zhnušovači/zkrášlovači" měli uvědomit, co je a co není hezké. Třeba ty hradecké vagoony, jeden grafit přez druhej. Nebo novej podchod v Jungmannce a urpostřed velkej HNUSNEJ grafit. Jako by jim nestačili starý zdi.
5.6.2005 19:50
E... (neregistrovaný)
legální zdi?
Myslim si že by bylo fajn aby se v Hk nějaký ty zdi uďály,na jednu stranu tady je tohle....sprejeři sou fakticky umělci který chtěj ukázat svý umění na frekventovanejch místech aby se lidi pokochali. Občas je fajn když na šedé budově najdete nějakej ten obrázek co ji oživý,a pokud jde o ty co to jen kazej..taky chtěj bejt vidět,kdyby nějakému sprejerovi nědo zkazil hloupym nápisem jeho dílo,tak on si myslim by si to s nim rád vyřídil a ten co to tady tak kazí by si už nic takovýho nedovolil,a navíc myslim že spousta těch umělců by rádo přestříkalo jejich hyzdící nápisy..čím víc jim to zakazujete tím větší adrenalin je pro ně..aby hodili nějakej ten podpis na zastávku...když to bude povolený už je to přestane bavit to je úplně jasný..navíc není přece tak zlý ejt jedno z nejbarevnějších měst s tradicí věnnýho města...zeptejte se Elišky..ta měla ráda barvy!!!!!
6.6.2005 13:39
Bud (neregistrovaný)
RE: legální zdi?
Fajn, tak začni u svého majetku, ano? Nech si ho "zkrášlit" a potom se nám svěř se svými dojmy:-), barevná (nebo barvená?) Eliško...
6.6.2005 15:36
Quintto (neregistrovaný)
RE: legální zdi?
Kup si pozemek. Pak si postav zeď. A pak si dělej co chceš! Že nevíš co je to pracovat? Tak postříkej fortrovi auto a máš to!
7.6.2005 17:21
Eymy-to je moje jméno(nic neskrejwám) (neregistrovaný)
RE: legální zdi?
No ale já neříkám,wim co to znamená twrdě makat, a nejsem moc nadšená dyž někomu we škole pučím učebnici a won mi ji počmáře dyž sem si na ní wyďála,nigdy jsem nesprejowala na cizí majetek.......a to přísahám,gdyby ale w Hk byla nějaká legální zeť tag tam jdu....prostě mě štwe, že člowěk kůli pár pitomců,který to kazej,odsuzuje tuhle kulturu....widěla jsem s grafitama spustu wýstaw a bylo to pěkný,jsem mladá, a gdyž něgdo může podporowat pejskaře,který taky nejsou moc poslušný a to mezi ně patří spousta starřích a dospělých i pozdně dospělých lidí,tag proč nemůže město podpořit trochu mládež....tohle je můj názor,nechci prostě ničit majetek,když wim že někomu něco patří tag se ho zeptám,...uwedu příklad:něgdo bude wlatnit starou šedou zať a nebude mít peníze na to aby to k něčemu wypadalo,jako mladej slušnej člowěk zazwoním a zeptám se ho a můžem se dokonce dohodnout i na tom co by tam popřípadě chtěl,není to jiný....taghle by se mi to líbilo,a co wíc...ten člowěk by nic neplatil,jen by dal prostor umění a radosti toho sprejera(mě)....nebo spíš sprejerky:)))))
7.6.2005 13:40
E....... (neregistrovaný)
RE: legální zdi?
gdyby to byl muj majeteg tag si ho klidne necham zkraslit ale tady de o ty legalni zdi a dyz neni mesto schopny najit ani kus mista gde by se uplatnilo tohle umeni tag se pag nigdo nemuze diwit ze ti treba strikaj po baraku.nechces mi rict kam mam hodit pristi wytwor dyz tady w Hk nic neni....ja mam we swym pokoji zdi bohuzel uz plny a prawo na to abych si postawila wlastni negde we meste nemam:(
7.6.2005 14:04
Metař (neregistrovaný)
RE: legální zdi?
Právo na to, si pořídit vlastní zeď či dům ve městě jistě máš. Co asi nemáš jsou prachy. Važ si tedy majetku druhých a nenič ho. Neomlouvej svoji činnost tím, že chceš, aby tvůj výtvor někdo viděl, protože jsou jistě i jiné cesty jak se zviditelnit. Na to ničení majetku se podívej asi tak. Představ si, že by ti někdo poničil, ať už počmáral nebo cokoliv jiného, něco na čem ti záleží a co jsi s nemalým úsilím vybudoval. Maluj si jen po tom co ti patří.
6.6.2005 18:50
Mek (neregistrovaný)
graffs
zdravim, procitam tady vasi diskusi a prijde mi, ze nekteri z vas asi jen nemaji co na praci, kdyz sem pisi jeden nazor uz po ste... vetsina z vas asi nechape podstatu. writers budou chodit na legaly, kdyz budou na frekventovanych mistech, kde to bude mit cenu neco vytvorit, kde si toho nekdo vsimne, zastavi se a bude o tom premyslet. to jen muj nazor, znam par writers... respect
7.6.2005 07:56
Dan (neregistrovaný)
RE: graffs
Možná jsi měl napsat už dávno, tenhle typ názoru jsem tady postrádal. Sice nerozumím graffity, ale Tvůj názor mi připadá vcelku logický.
7.6.2005 17:24
Eymy (neregistrovaný)
legální zdi?
Jo a ještě poznámka,mě nedělá wýborně ňákej adrenalin ale dyž si můžu w klidu a we skwělý náladě w good čase něco wytwořit..
15.11.2005 12:11
dilema (neregistrovaný)
i ja maluju
jsem sprejak a jsem na to hrdy....udelejte v hk legaly,stejne se tam bude porad malovat,tak toje...a tak to bude
16.11.2005 12:33
Wočko (neregistrovaný)
RE: i ja maluju
tak to je a tak to bude ... než ti někdo za to pořádně rozbije hubu.

Sprejeři jsou ukázkovej příklad lidí, kteří si demokracii pletou s anarchií.
Pouliční sprejer je pro mě IMPOTENTNÍ VANDAL a DOBYTEK a tak to je a tak to bude. Dávat takovým lidem pokuty je marná snaha, lepší je jim pořádně nakopat pr... , než dospějou a dostanou rozum.

Pokud to chcete prezentovat jako "tvorbu" či "umění", tak to dělejte za stejných podmínek, jako jiní umělci. Brečíte nad tím, že chcete vystavovat svá sprejersko-onanizační dílka na veřejnosti a že město má snad povinnost Vám dát k dispozici plochy (jinak si takřka vyhrazujete právo počmárat kde-co). ... NEMÁ.
To už hraničí s vydíráním a terorismem.
Pokud si malíř nebo sochař umane, že chce vystavit své dílo, pak si taky sežene sponzory nebo sám zaplatí galerii nebo výstavní plochu. Taky nebrečí, že mu nikdo zadarmo nedá plátno nebo podstavec na sochu.
Zamysleli jste se vůbec nad tím, jestli někdo o ta Vaše "díla" stojí???

Co se týká legálních ploch, myslím, že je to nesmysl. Z podstaty sprejerství vyplývá, že jde hlavně o to dělat něco zakázanýho - tedy ničit.
Proto efekt takové akce by byl o ničem - jen by to stálo peníze z kapes nás všech.
V cizině se podobné akce také neosvědčily (ve smyslu, že by ubylo nelegálních výtvorů) viz. dánská Kodaň nebo NY v U.S.
16.11.2005 09:24
Lukáš Korych (neregistrovaný)
Sprejerství - vandalství
Někteří účastníci debaty si zřejmě neuvědomují, že pokud nemají souhlas majitele a je jedno, jestli to je fyzická nebo právnická osoba, stát či obec. Tak se dopouštějí trestného činu poškozování cizí věci, kde jim hrozí trest odnětí svobody až na 1 rok, pokud však například spáchají tento trestný čin opakovaně, jako členové organizované skupiny nebo na věci, která požívá ochrany podle zvláštního zákona (tj. např. památkově chráněné budovy) může být pachtel odsouzen k trestu odnětí svobody až na tři léta. Doufám, že si to vandalové, kteří ničí cizí majetek uvědomí! Zároveň se ale domnívám, že by město mohlo určité prochy pro sprejery vyhradit. Některé "výtvory sprejerů" se mi dokonce i subjektivně líbí, ale problém je primárně v ochraně vlastnického práva, kdy pouze majitel nemovitosti, vlaku,... může rozhodnout, co se mu líbí a co ne. Dodávám, že se mu může líbit i šedá...!!!!
16.11.2005 12:43
Wočko (neregistrovaný)
RE: Sprejerství - vandalství
bez urážky, ale s trestným činem se tady asi moc neuplatníte.

Vždyť jde vesměs o pubertální výrostky, kterým ještě kape mlíko po bradě, ale kteří si rádi připadají jako drsní chlápci, když zahalení v kapuci se vystříkají na kdejakou zeď (pro všechny ostatní normální lidi jde jen o ubohou ale hlavně směšnou impotentní frajeřinu - podobně jako když vidím kdejakýho usmrkance co řídí papínkův bourák, jednu ruku z vokna, druhou na volantu, hulí a duc duc je slyšet kilometr před ním a jede jako prase. Frajeřit se něčím, na čem nemám sebe´menší zásluhu nebo ničit majetek druhých - takoví lidi jsou mi jen k smíchu a k opovržení.

Nabízela by se i otázka, kde na ty , v dešní době, dost drahé spreje berou peníze. Ruku na srdce, nejde ve většině případů o sem tam čórku v drogérii, nebo o utrácení prachů rodičů, kteří na ně nemají čas a místo výchovy jim raději nacpou tučnější kapesné?

Nedivil bych se. Pak se ale nemůžeme divit ani výsledku.
21.11.2005 10:26
Beach (neregistrovaný)
RE: Sprejerství - vandalství
Komplex?
17.11.2005 20:00
elistr (neregistrovaný)
ukázka kvalitních graffity
Tak jak to tady čtu hodně lidí píše, jak se jim líbí kvalitní graffity, ale pochybuju, že někdo měl tu možnost něco takového shlédnout. Tak tady je ukázka, jedná se o nejprestižnější contest tohoto druhu v Evropě.
Ukázka: www.write4gold.info/html/Jury_2005.4.0.html
21.11.2005 14:16
plaváček (neregistrovaný)
to je zajímat nebude...
sprejery láká plocha, kde nesmějí stříkat ty svoje barvičky. Legální plochy už je tak lákat nebudou. Škoda investice.
21.11.2005 18:43
co byly, co sakra sou, co ještě budou... (neregistrovaný)
RE: to je zajímat nebude...
...zbytečná investice je v Hradeckým kocourkově téměř cokoliv, takže i malovat graffity pro tupce jako jsi ty a tobě podobní...
22.11.2005 13:29
plaváček (neregistrovaný)
RE: to je zajímat nebude...
pro mě je nemalujou, mě se grafity nelíběj.
22.1.2006 13:14
Pand (neregistrovaný)
huh
no, tak po precteni diskuse, sem se musel i od srdce zasmat,.....dost lidi ani nevi o co jde....ja sam osobne jsem pro legalni plochy pro malovani.....ovsem, i v graffiti mate jistou hierarchii,....tzn ze pokud na tom miste mate neco od cloveka na vyssi urovni a radove starsim, tak to asi neprejedete nejakym svym "slabym" vytvorem....to se nedela,...a logicky vzato, i kdyby legal tu byl, tak vetsina sprejeru co by zacinala, a nebyli by nejak extra drzi nebo neco jinyho, by asi nesla hnedle na legal si to jen tak zkusit a prejet zrovinka ten nej vytvor co by tam byl......jen jeste upozornim, ze vzdy to nemuseji byt pubertaci co chodi se sprejema v ruce po meste a strikaji vam na zdi.......to ze si to myslite, svedci pouze o vasi neinformovanosti, a o tom, ze kecate do ceho nemate,...tze pokud do toho chcete nejak rejt, tak si o tom alespon neco prectete, nez zacnete mlet tyhle bullshity... :-) PáPá
23.1.2006 15:51
Josef (neregistrovaný)
RE: huh
Možná že to nebude jenom o neinformovanosti jedné strany, ale i o anonymitě strany druhé. Ještě jsem neviděl jasný, jednoznačný a především pro všechny, včetně laiků, srozumitelný podpis u díla. Takže se nediv, že nezasvěcení neznají nějakou vnitřní hierarchii a vidouce fleky, čáry, nápisy, nebo obrazce byť rozličné úrovně - házejí autory do jednoho pytle. Co mají dělat ? Vydejte katalog autorů. Nic moc jiného nezbývá, v takovém tom oficiálním moderním umění by se také těžko kdo vyznal.
23.1.2006 21:35
Pand (neregistrovaný)
RE: huh
No taky ze jo :-) nevim jestli uz je vydana nebo ma byt vydana kniha o graffiti u nas .....ovsem ani ja ani vy neverime, ze clovek, ktery je proti graffiti a nebo se mu proste nelibi si ji koupi aby vedel oc jde, nebo na jake urovni je graffiti u nas v republice...kdyby se p tom lide chteli neco dozvedet, maji nespocet moznosti na internetu nebo v jinych mediich ......jsou i kavarny....ovsem pokud o neco zajem nemam, a nelibi se mi to, preci si nekoupim o tom knihu a nebudu v tom cist ;) a co se tyce podpisu....heh....je to jako klasicky podpis, nektery prectete s velkou lehkosti, ale kdyz se mi nekam podepise nekdo jiny, nemusim precist ani carku.
24.1.2006 16:09
Josef (neregistrovaný)
RE: huh
Hmmm, v knize o grafitti u nás bude tak pojednání o fenoménu a možná vyjmenovaná špička opravdových tvůrců. Katalog jednotlivců z Hradce to asi nebude. :-) A jestli ty stále se opakující obrazce jsou podpisy, tak mi to připomíná vdavekchtivou ženskou, nacvičující si neustále nový podpis. Ale určitou geometrickou jednoduchostí to spíš připomíná pověstné tři křížky. (Abys mě hned nebral za slovo, mám na mysli řekněme velkou většínu klikyháků - zbylá část vykazuje vyšší stupeň motorických schopností tvůrců)
24.1.2006 17:14
Pand (neregistrovaný)
RE: huh
Co se tyce HK, tak tam odsad opravdu nejspis nikdo nebude a pokud ano, tak osoba, ktera je opravdu dobra...jmeno rikat nebudu. Kazdopadne co se citelnosti pisma v "podpisech" tyce, udelejte petici nebo si nekde sezente nespocet podpisu a podivejte se na jejich citelnost, dojde te k tomu, ze obcas sou i pdpisy sprejeru snad i cetelnejsi....ale opet je to u veci, ze kdyz vas neco nebavi a ste proti tomu, tak pouhym kouknutim to asi nerozlustite, dycky vas to bude muset alespon nejak zajimat abyste tomu porozumel. Jde stale o jeden a tyz princip, ktery sem uz zminil drive.
25.1.2006 16:52
josef (neregistrovaný)
RE: huh
Co se tyce HK, tak tam odsad opravdu nejspis nikdo nebude a pokud ano, tak osoba, ktera je opravdu dobra...jmeno rikat nebudu. Kazdopadne co se citelnosti pisma v "podpisech" tyce, udelejte petici nebo si nekde sezente nespocet podpisu a podivejte se na jejich citelnost, dojde te k tomu, ze obcas sou i pdpisy sprejeru snad i cetelnejsi....ale opet je to u veci, ze kdyz vas neco nebavi a ste proti tomu, tak pouhym kouknutim to asi nerozlustite, dycky vas to bude muset alespon nejak zajimat abyste tomu porozumel. Jde stale o jeden a tyz princip, ktery sem uz zminil drive.

Dobře, nechme stranou čitelnost podpisů, ať těch, nebo oněch. Ale běžně jsou podpisy pod něčím, Buďto pod nějakým dokumentem, nebo je jím signováno nějaké dílo. V případě sprayerů se ale v naprosté většině jedná o podpisy samoúčelné. Podpis je dílem? Nebo je to jen zvednutá nožička u patníku ? Pomíjím skutečně výtvarné záležitosti bez ohledu na to, na majetku koho byla vytvořena. Zajímá mě ta naprostá většina nesmyslných a stále se opakujících tvarů.
25.1.2006 16:55
Josef (neregistrovaný)
RE: huh
:-)) To je tak, když se u formuláře na odpověď nezobrazuje předchozí příspěvek. První odstavec je kopie předchozího a platí až odstavec druhý.
25.1.2006 21:12
Panda (neregistrovaný)
RE: huh
v pohode ;-) je mi to jasny..resp pochopil sem to ;)....ale abych odpovedel...puvodni zamer tohoto podpisu byl oznacit pokad az je teritorium onoho "gangu" ci skupiny lidi, ovsem tak to platilo a mozna i do dnes plati v Americe. U nas je to spise pochopeno tak, ze cim vice podpisu, tim jsem vice videt, a tim jsem lepsi. Ovsem i onen podpis ma svoji jistou uroven, alespon mezi "sprejery" a priznam se vam, ze nektere vytvory co v posledni dobe potkavam je strasne.....uprimne si rekneme, kdy a kde se zde vytvareli "gangy" ?? Jedine, ceho sme se dockali u nas, jsou skupinky skin headu nebo protejsky....skupiny (s prominutim) cikanu....a pokud bych mel zabrousit i do techto lokalit, tak to co si dnes rika skin, ani nevi proc to vlastne je a vzniklo.....proc by mel vubec nemit rad barevny lidi....ale to je jen tak mimo......kazdopadne na rovinu, u nas se to minulo ucelem! :-)
25.1.2006 21:37
Josef (neregistrovaný)
RE: huh
Hmmm, tak v tomhle se tedy asi shodnem. Poměrně málo originality a kvality, hodně napodobování bez znalosti podstaty. Gangy tady naštěstí nemáme, podpisy ale všude. Uniká mi smysl hromadění podpisů, uniká předpokládám i sprayerům schopným tvořit opravdu pěkné výtvory. Ale třeba ty klikyháky dělají také ve slabší tvůrčí chvilce. Takže jak to rozlišit ? Nediv se jednomu pytli.
25.1.2006 21:58
Pand (neregistrovaný)
RE: huh
nedivim se.....cemu se spis divim je, ze "hodim to do jednoho pytlikum aniz bych se o to jakkoliv alespon trosku zajimal a pochopil podstatu nebo jen malo z toho".....co se tyce HK, tak zde je opravdu a doslova jen par lidi na urovni...ale jak sem uz napsal v jinym tematu,...nevim co lidi rozciluje vic, jestli v tomhle pripade to, ze neovlivni, kde a jak velke se graffiti objevi, ci to, ze to nezapada do jejich stereotypu a objevi se v zivote neco noveho
26.1.2006 16:11
Josef (neregistrovaný)
RE: huh
Věř tomu, že většině lidí vadí nejvíce ty nesmyslné klikyháky, které nemají s nějakým výtvarnem ani vzdáleně něco společného. Koukatelné výtvory, když už, tak na nějakém provizorním plechovém plotě rozhodně tolik nepobouří. Ale už se zase dostávám oklikou k základnímu problému - vadit to bude určitě majiteli objektu. Na jeho estetické cítění můžeš mít názor jaký chceš, ale jestliže se mu ta plocha líbí šedá, tak je to jeho výsostné právo a šedá bude (mimo vyjímek - památkových apod.). Už to tady asi budu opakovat, ale kdyby někdo pokreslil tvoje auto, jenom proto, že se mu jeho barva nelíbila, taky bys byl proti. Totéž platí o domech. Nemluvě už o grafitty překrytých firemních barvách. V takových případech si dokonce firmy i platí za ochranu loga a věcí souvisejících.
Mám ale zato, že pokud jsou grafitty alespoň trochu na úrovni zkrášleny nevyužité obecné plochy pod mosty, v podchodech a podobně, velkou nevoli to nezpůsobí. Pochopitelně, že vždycky se najde skupina lidí, které bude vadit i žlutý kvítek na jinak zeleném trávníku. Velký problém je ale to, že mnoha sprayerům tyhle možnosti stačit nebudou. Že jim jde víc než o tvorbu o ničení a naschvály. Ti potom vyráží do ulic a poškozují fasády domů i jiné majetky občanů nebo firem. A hlavně z toho potom plyne všeobecná a velmi silná averze k jakémukoliv sprayerskému projevu. Je jasné, že ti slušní opět doplácí společnou pověstí na grázly, ale tak je to bohužel i v jiných oblastech - běžně jsou pomocí zákonů široce omezováni slušní lidé kvůli hrstce těch, kteří nedokáží volnost využívat, ale musí ji zneužít.
26.1.2006 17:02
Pand (neregistrovaný)
RE: huh
V jistym smyslu s vama souhlasim, ale v dalsim zase ne. Samozrejme pod mostem napr. u Aldisu to chapu, ale co nechapu, proc neda mesto povoleni na legalni plochy napr na panelovy plot na letisti, kde se konal HHK, nemyslim, ze byto tam nekomu vadilo, kdo by nechtel to videt, nevidel by to a nikoho by o snad ani nepohorsovalo...a byl by v podstate klid, nez vymyslet kde a jak a proc....v tomhle pripade to je jak se rika "proc to delat lehce kdyz to jde slozite".....bohuzel....
26.1.2006 21:25
Josef (neregistrovaný)
RE: huh
Souhlas, ten panelový plot u letiště si o to přímo říká.
26.1.2006 16:28
Josef (neregistrovaný)
RE: huh
Ještě bych měl určitou výhradu k té poznámce o stereotypu. Každý má právo na svůj stereotyp, zrovna tak jako na permanentní změnu, pokud to nebude omezovat nebo narušovat práva druhého. Ve zdejších diskuzích, zejména na téma street art nálepek a sprayerů se setkávám s tímhle argumentem ze strany zastánců zmíněných fenoménů. Zdá se mi ale minimálně neslušné někomu něco vnucovat s tím, že jeho představy o věci jsou stereotypní a bude to jinak - paradoxně podle stereotypu třeba zmíněného sprayera. O vnucování píšu proto, že nálepky nebo grafitty jsou na sporném místě ještě předtím, než začne diskuze o tom, jestli ano nebo ne a kde.
26.1.2006 17:05
Pand (neregistrovaný)
RE: huh
Jiste, ale o tom v podstate graffiti je taky,......mmmm....ted sem ztratil nit.....mam-li to rict trosku hrube, tak nenechat zit ty stereotypni lidi ten stereotyp :-D ac se vam to nelibi......berte to takhle, vam se nelibi graffiti, street art a generaci zabyvajici se graffz se nelibi zase neco co dela ta vase....a skoncime u toho, ze duchodcum se nemusi libit to, co dela nase i vase generace ;)
26.1.2006 21:42
Josef (neregistrovaný)
RE: huh
Nejsem si jistý, jestli graffiti je záležitost celé generace. Spíš bych za tím viděl určitou skupinku lidí. A navíc jsi naznačil úmysl provokovat, až dělat naschvály. A právě o tom jsem psal i v minulém příspěvku. Sám nejsem ještě žádný důchodce a tvůj věk si mohu jen domyslet, ale troufnu si napsat, že za takových patnáct, dvacet let budeš všelijak koukat na skopičiny náctiletých. Těm neškodným se zasměješ. Ale na ty, které ostatním otravují život, nebo škodí se už patrně budeš dívat jinak než dnes. A mám za to, že tyto mezigenerační třenice přitvrzují, takže se asi máš i na co těšit. :-)
27.1.2006 11:22
Pand (neregistrovaný)
RE: huh
Mozna jsem to spatne podal, nebo jste mne spatne pochopil.......ale rozhodne bych nezarazoval graffiti a to myslim opravdu kvalitni veci, v HK jich si ce neni moc, ale taky ne malo, do vandalstvi, ...... proc se radsi nezabyvat vandalstvim jako takovym, to ze sou v parku vytrhany lavicky, zdevastovany "boudy" pro elektrinu, vselijak znecistene parky atp., na to se uz nahlizi skoro stejne jako na graffiti, coz me uprimne docela dostava,.....muj nazor je ten, ze je neco jineho, pokud pujdu a na jakysi dum sprejem splacnu neco, na co se da divat, a neco jineho je , kdyz pujdu na namesti, rozkopu lavicky a dlazebni kostkou rozsekam vylohu obchodu.......a co se tyce jeste toho plotu u letiste, ....tak proc mest oneda ty legalni plochy primo tam ?!
27.1.2006 19:14
Josef (neregistrovaný)
RE: huh
Opět dokola - zmiňovaný dům, na který stříkneš něco koukatelného má majitele, někoho konkrétního. Někoho, kdo za ten dům zaplatil nemálo peněz, ve většině případů i nechal opravit a za tyto vložené prostředky má právo na svoji představu o jeho vzhledu. Tudíž má právo rozhodnout se, ještli tam graffiti bude, nebo ne. Souhlasíš ? Takže v případě jakéhokoliv neoprávněného zásahu do vzhledu domu se nutně jedná o vandalství, ať je výtvor jakkoliv hezký. Vandalství proto, že nástřik je do fasády vpitý a proto obtížně odstranitelný. Náklady na odstranění se obvykle pohybují v mnoha tisících. Já vím, že namítneš -tak proč to odstraňuje, když je to hezké. Ale to jsme zase na začátku. Jemu se to vůbec nemusí líbit, třeba má jiný vkus. Nebo se mu to i líbí, ale má jinou představu o vzhledu domu. Prostě je to jeho a tak s tím nakládá podle sebe. A tak jak tebe pobuřuje šedý vzhled domu, jeho třeba pobuřuje vzhled strakatý. A teď rozsuď, čí pravda je ta správná. Kdo dal vyznavačům graffiti právo určovat, co se komu má kde líbit a co ne?
Kromě toho jsme dosud převážně probírali klikyháky, nebo chceš-li podpisy. O skutečných graffity v Hradci se těžko diskutuje, moc vidět nejsou. A za vandalství v pravém slova smyslu považuji především ony podpisy. Ty bych řadil přímo k převráceným popelnicím, ohořelým košům a rozkopaným lavičkám. Ale to už je vandalství hraničící s demencí dotyčných. Je to jen o ničení čehokoliv. - V porovnání s tím chápu, že tvůrce opravdového a koukatelného graffity nevede snaha něco zničit. Přesto ale neuváženým výběrem místa ničí. Je to opět stejné, jako kdyby ti nějaký snaživý malíř vymaloval něco podle svého vkusu na zadní část tvé bundy. Prostě ji použil jako plátno. Tobě by se líbila jaká byla, ale on ji přetvořil. Třeba by se ti zalíbila v nové podobě, třeba bys jí tak nosil, protože bys neměl na vyčištění, nebo bys dal balík za čistírnu, nebo za novou, protože sis ji původně koupil právě proto, že se ti líbila taková, jaká byla.
27.1.2006 20:06
Pand (neregistrovaný)
RE: huh
mmm, ted to skoncim, ne ze bych nemel argumenty, ale v jistym smyslu je dost vycerpavajici se stale prit o to same,.....berte to takhle, i politici sou v jistym smyslu vandalove, ale nikdo je za tonepotresta, ba je spise jeste za to povysi :-)ale to se dostavame uz jinam nez je tohle tema.....kazdopadne bych se vratil k one myslence (opet :-) ), proc nevytvorit legalni plochy na jiz zminovanem plotu....ja bych byl vcelku pro, navrhnout to mestu
27.1.2006 20:31
Josef (neregistrovaný)
RE: huh
Byl bych jednoznačně pro. A určitě by se našla i jiná místa.
V Praze Holešovicích jsem jeden využitý betonový plot viděl a vůbec to nevypadalo špatně. Ale to nebylo o "podpisech" a podobných čmáranicích.Mám ale pochybnosti, že se něco takového podaří na městě prosadit. V tomhle směru přeji velkou trpělivost a hodně zdaru !
6.2.2006 19:40
EKNOR (neregistrovaný)
..o tom
neudsuzujte wěci na které nemalujete.legálky sou dobrá wěc....jedině tam si může člowěk wyhrát.......my tu w NJ metra ani wlaky nemáme...........peace all writaz........
9.2.2006 16:27
... (neregistrovaný)
Reklamy
A nejlepší je, že už se začínají objevovat reklamní malůvky. Jó za prachy je to hned lepší. Takže se ještě máme na co těšit. Bude toho jak letáků ve schránkách. To bude teprve umění !
14.2.2006 21:40
Boroofka (neregistrovaný)
Gráfky
Dobře, beru to z pohledu studenta, protože student jsem...Grafity mě na určitejch místech nevaděj...jenomže co to jsou grafity? ty nesmyslný čmáryky a divný podpisy? Ne, jsou to barevné obrázky, skyci,..no prostě "umělecká díla"! No řekni, ty by jsi měl odvahu nastříkat to třeba k nám na barák? Umění je umět to....Takovýto, že de tejpek či holčina a z machroviny se podepíše, nebo jenom tak počmárá trafiku....a co jako?
Když se támle udělaj legální sprejerský plochy tak ti tam příde pár sprejerů a budou se akorát hádat vo každej metr místa a stejně budou všude sprejovat dál!!
Co to tady kecám?
17.2.2006 17:31
cash (neregistrovaný)
sprejeri v hk? a co takhle legalni plochy?
nevim jak jiní ale do historické časti města bych se sprejem nelez nejsem debil ale pro hradečáky od pedagogické fakulty dál do města k nádraží a na sildiště sprejujte jak vyteklý a jen tak mimochodem některý nazorz jsou snad od strážcu komunistických nebo jiných lágru viz hitlerova doba nevím jak jiní ale nasilý jen proto že mi někdo stříknul fasádu? no určitě mi zbyla barva tak tady maš a přetírej. dělala ti to firma tak máš dost peněz tak drž hubu.
17.2.2006 22:59
J (neregistrovaný)
RE: sprejeri v hk? a co takhle legalni plochy?
:-))) tak s tímhle názorem něco říkej o komouších... Z toho je vidět, že si je neviděl ani na obrázku. Názor, že pokud ti to opravovala firma, tak máš hnusně moc peněz a je potřeba tě o ně připravit byl jejich hlavní argument v jejich nejtučnějších, padesátých letech.
Celej tvůj projev ale vypovídá o hodně nízký úrovni. Za tebe a tvý názory se musí stydět nejen celá tvoje rodina, ale i ostatní sprejeři.
20.2.2006 12:11
Wočko (neregistrovaný)
RE: sprejeri v hk? a co takhle legalni plochy?
Spíš naopak bych řekl, že jsi (Cashi) byl vychovanej ve stylu komouškejch zásad, že všechno patří všem a dohromady nikomu, bez sebemenšího pocitu odpovědnosti a úcty k právům druhých lidí. Práva spojená se soukromým vlastnictvím jsou v každé vyspělé demokratické zemi zakotvena již v ústavě. Tvé osočování z používání metod komunistů či Hitlera je tedy hoooodně mimo mísu, což mj. dost vypovídá o velmi nízké úrovni Tvé inteligence. Ale proč se vůbec rozčilovat nad výlevem kdejakýho adolescenta, který si plete demokracii s anarchií ...
20.2.2006 10:46
Beach (neregistrovaný)
hehe
Sleduju a bavim se.
20.2.2006 14:35
Pand (neregistrovaný)
zajimavy
to co tady kdosi splodil za nehoraznou s prominutim sracku je zajimavy,...nevim kde si cashi vycet, ze kdo si to necha udelat od firmy, tak ma dostatek financi,....ses asi hrubej writer co? moje momentalni predstava o tobe je asi ta, ze si presne ten typ lidi, co ma klasickej lihovej fix v ruce, cmara kde se da a vytahuje si triko s tim pred kamosema. Jak nekdo napsal, ty si mozna nevidel graffit ani na fotce v casopise! Nejde o pouhopouhy vandalstvi ale o projev nesouhlasu, realizace sama sebe, "zkrasleni" zdi ac na ukor majitele a hlavne o kulturu! Pokud ses presne ten co posloucha jen radoby hip hop a cmara z frajeriny, tak se na to prosim te vyser, takovych lidi je az dost a do graffiti kultury by se nemeli vubec zapojovat. Opravdu je vidno, ze nemas ani sajna o tom, co to je komunismus a co provadel hitler, pral bych ti abys to zazil!! War&Peace !

Pro ostatni; jeden cas jsem sem psal dost,....snad chapete, ze v dnesni dobe je graffiti tak rikajic zajety umeni jako za komunistu rudy hvezdy, lenin, stalin priapdne jiny hovadiny.....ovsem delaji to lide, kteri to delaji s nadsenim a nikoho tim neomezuji a nic nediktuji, nikomu nevnucuji zadny nazor a myslim, ze to ze mate postrikanou zed je minimum oproti tomu co se tu delo v predeslych letech, spis nez o problemu tykajici se graffiti by jste se meli zajimat o to, co se stane, pokud nepujde mistr paroubek a pan rath do haje!
20.2.2006 17:53
Josef (neregistrovaný)
RE: zajimavy
Dovolím si opět malinko nesouhlasit. Rath a Paroubek je problém, ale paralelní k dalším problémům. Přece například kvůli velkému problému agresivních islamistů nebudu přehlížet problém malých zlodějíčků, kteří mi ukradnou auto...
20.2.2006 19:48
Pand (neregistrovaný)
odpoved
lehka pomoct,....staci si zvolit stranu Zelenych, kteri maji v merku plany proti graffiti a pak muze kazdej radovej clovek, co ma alespon co docineni s ochrankou, nebo nejakou jinou security spolecnosti klidne dat sprejerovi pres drzku....nebo se dat do specialnich skupin bojujicich proti graffiti, co chteji zeleni po zvoleni zavest......jak lehke....jinak s mistry P a R,jsem to uvedl pouze jako priklad,....jde o princip, ze graffiti nikomu neublizuji, neohrozuji atd....dyt nudici se policie tu je a nejspis bude porad, tak jakypak strachy
20.2.2006 23:46
Josef (neregistrovaný)
RE: odpoved
:-)) nemá to cenu, když se ignorují základní principy. A ubližování se bere jen ve smyslu fyzického poškození dotyčného. Ublížit se dá i poškozením něčeho, k čemu má člověk nějaký vztah. A opět, poškození nemusí být hnedka zbourání nemovitosti, stačí poškození nátěru fasády....a tak stále dokola a dokola a dokola... Až jednou budeš něco vlastnit a někdo ti to upraví podle svého, tak to určitě pochopíš.
21.2.2006 11:17
Pand (neregistrovaný)
RE: odpoved
nevim proc, ale obcas mi prijde, ze nektery veci jsou prekrucovany tak, aby proste bylo "graffiti" spatny......zacinam z toho mit opravdu strasnej dojem....navic, proc by se meli mladi lide ridit podle starsich ? ted nemluvim o tom, co vyvadej naky 13-17...18.....ale tak proc by se meli ty 20-30ti lety lidi ridit podle toho co chce nekdo komu je napr. 50 ? nazorove se to setkat nemuze! (cekam zase nakej protiutok :) !) ale opet je diskuse jinde :-) co bude s tema legalama ???!!!!
21.2.2006 21:21
Josef (neregistrovaný)
RE: odpoved
Myslel jsem, že na letištním plotě jsme se docela shodli... Tady ti to ale oficiálně těžko kdo schválí, za to musíš zabojovat na magistrátu. A ten pohled na věk je trošku mimo. To, že není dobré někomu něco ničit jsem tak nějak podvědomě respektoval i ve dvaceti. A nejsem žádná vyjímka, Tenhle pohled měla naprostá většina lidí, které znám (píšu většina, tj.ne všichni). Jak už jsem psal, jde o základní principy pohodového života ve společnosti. Jinak by se také dalo použít to, že nečiň druhému, co nechceš aby bylo činěno tobě. A pak taky že tvoje svoboda končí tam, kde by jsi mohl ohrozit svobodu a bezpečnost druhého. Bezpečnost osobní i majetkovou.
Teď si to neber přímo osobně, ale je to i věc výchovy. Obhajoby sprejerů vypovídají o neuvěřitelné sobeckosti. Já mám svobodu, Já se realizuji, Já jsem umělec, Já já já... A ostatní mě MUSÍ pochopit, nebo mi dát pokoj. A pohled z druhé strany téměř zásadně odmítají. To s sebou ale nese i holý zadek. Až na něm budou kalhoty v podobě rodinného domku, auta, vybavení, tak to se to bude volat na pomoc policie na ochranu před vandaly.
No nic, schovej si tuhle diskuzi a až se za pár let uhnízdíš, tak přijď, pokecáme o tom... :-)
22.2.2006 11:07
Pand (neregistrovaný)
RE: odpoved
ja s timhle nemam nejak moc problemy,...jinak, proc myslis, ze neziju sam a s nekym ? zajimalo by me podle ceho tot usuzujes :) ....jinak co se tyce toho, jak si psal o svobode.....ano to je pokud se nemylim nepsane pravidlo, resp fraze, kterou nekdo rekl a nemuzu si za boha vybavit kdo to byl. Kazdopadne co se tyce legalu, tak je to co sem slysel beznadejny, protoze v HK se o legalu diskutuje skoro kolem 5ti let. a porad nic.....coz je opravdu skoda....kazdopadne, na vychove opravdu nezalezi, ....rad bych ti to k necemu prirovnal, ale v tuhle chvili me nic moc nenapada, sem jeste rozespalej....mmmm..mm...mmmm...nemusim bejt z nejaky rozvraceny rodiny nebo z rodiny kde jsou problemy abych musel strikat po zdech, resp delat alespon neco na co se da koukat (neberu napisy typu IMLUJU TE, ODS LZE, atp...)....plno lidi ma doma pohodu, jsou bez problemu, maji treba uz i rodinu, ale tohle je bavi.....s tim nic nenadelam, stejnak jako s idiotama co jezdej moc rychle, a blbama na uradech, ktery se chtej jen napakovat
22.2.2006 21:27
Josef (neregistrovaný)
RE: odpoved
Také jsem psal, aby si to, co píšu nebral osobně. Tebe osobně neznám a navíc vedeš diskuzi docela rozumně. Psal jsem víc o těch ostatních nabubřelých výkřicích evidentních puberťáků (když ne věkem, tak mentalitou).
Jóóó holt, když se chce něco rozumného prosadit, tak to na svět nejde, blbosti prosazují snadno.
22.2.2006 22:12
Pand (neregistrovaný)
RE: odpoved
Jasny, to je v pohode... ovsem mozna ste si toho vsiml taky, ale ve vetsine pripadech kdo nici zdi at uz "podpisem" ci radoby graffitem, jsou lidi co bud zacinaj pripadne co toho moc neumej, tzn. malej skill :) samozrejme jsou vyjimky ve smyslu reprezentace svoji crew atp, ale jak tak koukam, tak dneska uz to spis delaj prevazne toyove, coz je spatne a namachrovany adolescenti......
23.2.2006 17:14
cash (neregistrovaný)
omluva
neřekl jsem že mate všichni posprejovat vše co vydíte A za prve co se týče moji rodiny ta nemá důvod se za mě stydět viz uroven mého projevu? myslíte překlepy uznávám děs. ale nazory chytit sprejera a dát mu přes hubu? začne to technařema pak sprejeři potom ekologové cyklisti dredaři pumpaři a co dál,,,

jen tak mimochodem můj názor byl asi špatně pochopen natíral jsi omítku sám . tak ti zbyla barva a někdo ti čmarnul omítku a ty jsi ho čapl? vraž mu do jedný ruky štětku do druhý kýbl a at napravý to co spáchal firmy na nástřik fasád v centru města operují bud na firemních tj. kamcelářskýcj budovách nebo je platí město a tím pádem i já tak že držím hubu. jo a mr nebo s,ečna pand nejsem namachrovanej debílëk moji kamoši o moji writeřině nemaj ani ponětí a rádoby hip hop posloucháš maximalně ty protože bud je hip hop nebo rádiova hudba v komunistické morálce jsem byl vychován jako všichni co se narodili před 17,11 1989. takže asi tak polovina všech autoru týhle diskuze
24.2.2006 15:02
Pand (neregistrovaný)
RE: omluva
ocividne ale nevis, co pojem komunisti nebo hitler znamenaj......a to, ze te tu kritizuju se nemuzes divit, kdyz se podivas na to jak pises,...dost dnesnich adolescentu je agresivnich, kdyz jim mluvis do toho co delaj pripadne jim neco vytknes,....ty pises jako jeden z nich....to rikam narovinu jen svuj nazor, tze neni dale duvod utoku....
24.2.2006 18:20
mr cukačka (neregistrovaný)
graffity
lidi kam se vytratilo téma legální plochy v našem
městě utočit na politiku dovede každej ale dejmese k politikum a ty legálz si odhlasujme jako prvořadý ukol po našem vítězství v komunálních nebo krajských volbách se sprejem nebo barvou na věčné časy . re pand nic proti tobě ale nejseš tak trochu zakomplexovanej podle tvých příspěvků tě očividně štve každej kdo je asi mladší než ty ale to se věkem spraví nevím jak Cash ale asi ani ty jsi hitlera nezažil tak proč tě to tak dráždí??? jen tak mimo četl jsi ten příspěvek nebo jsi ho jen prolítl?? cash píše o tom že část nazorů v týhle debatě je snad od těch co by každýmu dali
rádi po držce. a přirovnání těchto lidí? nebo něčeho takového k bestiím co hlídaly tábory obou totalit je asi nejbližší jasně jedna facka jenž y výslech u STB začínal jednou fackou. zpět k tématu kde třeba legální plocha v hk podchody např k FN nebo u Carfouru a jinde by se při troše dobré vůle občanu tedy nás snad dalo něco najít. Mr cukačka howg

24.2.2006 19:06
Pand (neregistrovaný)
RE: graffity
proti mladsim lidem nez sem ja sem nikdy nic nemel.....az na jisty vyjimky :)
9.3.2006 20:23
AUTOMAT (neregistrovaný)
GRAFFITI
Co je to dělat graffiti??Co je to za životní styl??Do toho nemůže normální člověk proniknout.Ať si nechá svůj novinama přežvejkanej názor,že jsme puberťáci,vandalové,že tvoříme z nudy nebo abychom na sebe upozornili,když už to jinak nejde.My se občanů neprosíme,aby se jim naše piecy líbiliJe nám to fakt jedno!!My taky nechápeme jejich peníze,kariéry a dovolený..Mě se taky nikdo neptá jestli se chci dívat před barákem na bilboard s Klausem,nebo nějakým jiným falešným kokote..nikdo mi nezajistí bezpečí v mé čtvrti a proto ani já nemám důvod obhajovat graffiti pro veřejnost....GRAFFITI WE TRUST....PEACE!
10.3.2006 23:20
... (neregistrovaný)
RE: GRAFFITI
Ale ale, ty ses pěkně rozpovídal... Akorát mi z těch tvejch nezávislejch kydů trošku čouhaj otřepaný a špatně naučený fráze o penězích, kariérách a dovolených. A co bezpečí ve čtvrti ??? Bydlíš v Bronxu ? :-))) Fráze, fráze, fráze... A k tomu tisíc stejnejch podpisů, na každej roh pro jistotu dva.
11.3.2006 20:44
AUTOMAT (neregistrovaný)
Re
..Nepochopíš,dokud nezažiješ..
12.3.2006 22:50
babor (neregistrovaný)
RE: Re
Automatovi : ...Nepochopis, dokud te nechyti majitel baraku a nedostanes do kebule...
13.3.2006 11:53
AUTOMAT (neregistrovaný)
GRAFFITI
Jako by se stalo:-)
21.3.2006 21:30
hey (neregistrovaný)
RE: GRAFFITI
akorat ze ty prave s graffitama nemas nic spolecnyho, nevis co to je, akorat te bavi delat bordel, je to tak? tak uvadej veci na pravou miru a nedelej graffu ostuduuuu!!!!
2.4.2006 20:21
AUTOMAT  (Nováček)
RE: GRAFFITI
Pro toho co si řiká HEY:Hej..jak víš,že nemám s graffs nic společnýho?Jak víš,že mi jde jenom o to dělat bordel?Já si myslim,že pojem graffiti chápu dostatečně..nečmárám na každou zeď..mám úctu k nový fasádě,historickejm památkám atd..neodsuzuj mě,když mě ani trochu neznáš!!Nebo snad jo??Pochybuju..
4.5.2006 23:28
Pand  (Nováček)
RE: GRAFFITI
no, nestaci si jen koupit knizku a precist knihu o graffiti....pokud ty mas neco s graffiti spolecnyho, tak leda to, ze o tom tady zvanis a vrhas spatnej stin na normalni writery....laskave zalez do diry a nevylejzej, dokud nezacnes s touhle kulturou mit vic spolecneho nez jsou jen spatne receny citaty z knihy Graffiti We Trust....STFU & FU
5.5.2006 13:48
AUTOMAT  (Nováček)
RE: GRAFFITI
Jo máš pravdu,že tu knížku mám..ale rozhodně to není jediná věc,kterou mám s graffiti společnýho!Už mám něco málo odmalovanýho..Nevim,ale nebudu se tady s tebou o tom bavit..nejsem jako ty,žádnej čtrnáctročný trapko!
11.5.2006 19:50
Pand  (Nováček)
RE: GRAFFITI
mmmm....ted jsi predvedl jenom svou pubescentni mentalitu chlapce.....radsi se nevyjadruj.....v zivote se zasmeju jeste dost....
26.3.2006 18:59
EKNOR.one (neregistrovaný)
dont stop
...wíc legálních ploch a je to bez problemu.......a taky at' nás nehážou do jednoho pytle.není grafiti jako grafiti!!!.........E
31.5.2006 20:49
Linden  (Nováček)
graf...
Nevim, jestli je grafitti tim nejhoršim projevem vandalství. Pravda, že na novou fasádu to je na přes držku, ale furt ten sprejer něco vytváří (kvalita je druhá věc). Mě osobně daleko víc štvou blbci, co pálej popelnice, ukopávaj odpaďáky, házej kola z nábru dolů (každej tejden něco z toho v pátek i v sobotu cestou od grandu do Labský potkáte), rozmlacujou skla na zastávkách apod. Legální plocha vyřeší jenom kousek problému si myslim. Na legál budou kreslit borci, co to fakt uměj a nějakej klučín (klidně i holčín), co se chce jenom zkusit nějak realizovat, hodí gráfko stejně někam na barák než mezi dobrý výtvory lidí, co to uměj, pač jinak by si utrh vostudu bych řek. Potom by to taky chtělo nějaký legální prostory pro už vejš zmíněný ničení odpaďáků apod. třeba hřiště s pár popelnicema z gumy, aby se dali použít víckrát, pár tabulí recyklovanýho skla a nějaký nevratný láhve, taky něco na podpal a třeba vyhlašovat i soutěže v tom:,) Já si myslim, že s grafitti se budem prostě muset naučit žít. Je to prostě důsledek toho, že nás žije moc po kupě. Na novou fasádu za tisíce, která to město zkrášluje, bych fakt toho sprejera nakopal všude, kam bych nohou dostal, ale na hnusný šedivý plochy jen ať kreslej. Furt je to lepší než hnusná špína a kolikrát je to i impuls, aby majitel něco investoval do vzhledu.Pak mu ovšem někdo nesmí tu novou omítku ojebat, to je pak snaha zbytečná. Některý grafitti maj pekelnou úroveň a jiný sou naprostej propadák. Ale to je v každý činosti si myslim.
31.8.2006 07:37
WRiNGER  (Nováček)
http://www.ustaf.cz/radical
Radical writers: Chceme legální plochy na graffiti !!!
31.8.2006 13:46
VYVRHEL :-)  (Nováček)
Skuste to z jineho uhlu !!!
Skuste si predstavit ze existuje nekdo kdo nemaluje ani z duvodu vandalismu, adrenanalinu, ani vytvoreni umeleckeho dila.Predstavte si ze jsou lidi kteri obcas premysli nad jinymi vecmi nez v kolik pujdu z prace, co snim a jestli budu dneska koukat na Novu, nebo na Primu.Nekomu proste nevyhovuje ten vas system, ktery jste si prizpusobyli tak aby ochranoval vase nudne zivoty a vse co se vam nelibi melo svuj postih.Takze my jsme se narodili do tohoto vaseho systemu, ktery funguje podle vas a nemuzeme s tim nic udelat. Jedine jak vas donutit si uvedomit ze existuje nekdo kdo neuznava ty vase nesmyslne hodnoty konzumni spolecnosti a nesouhlasi s tim jak se po eticke strance diky tomu vyviji spolecnost je necim vyraznym zaujmout a asi to bude muset byt neco co vam moc nejde pod nos ze. Skuste se tedy nad tim nesmyslnym vandalstvim a tim proc to ti lide delaji zamyslet trochu jinak. Nebude to tak trochu i vase vina.
31.8.2006 15:59
riza-do  (Nováček)
RE: Skuste to z jineho uhlu !!!
Já myslím že jde prostě o hovada, který nejsou dobře vychovaní (ětšina těhle lidí droguje, coýž slušnej člověk ne) vlastně tím akorát omezuje ostatní, tkeří si sou například hrdi na to jak čistej je Hradec a teď dělaj bordel tím, že píšou na zdi apodobně.
31.8.2006 16:51
VYVRHEL :-)  (Nováček)
RE: Skuste to z jineho uhlu !!!
podle tveho projevu soudim ze na drogach jsi maximalne tak ty!
31.8.2006 20:08
Roman  (Pokročilý)
RE: Skuste to z jineho uhlu !!!
Já už jsem to tady jednou psal, možná v souvislosti s nálepkama, už nevím. Ale zopakuji to - tenhle radikální názor mají v naprosté většině mladí lidé bez závazků, rodin a vlastního (tedy vlastním snažením získaného) majetku. Z téhle sorty se většinou rekrutují různí revolucionáři.
Přijď si na tohle téma popovídat za pár let, až se uhnízdíš, vypracuješ se a třeba si koupíš nějaký ten baráček - potenciální plochu pro další mladé se smýšlením, jaké máš ty teď... :-)
31.8.2006 21:46
Pand  (Nováček)
RE: Skuste to z jineho uhlu !!!
S vasim postem castecne souhlasim,...ve vetsine pripadech jsou to spise ti lide, co vlastni dum, nebo vubec nejaky vetsi majetek nemaji,....ale nezapominejte i na velky pocet tech, kterym davno neni 20 a graffiti provozuji stale. Pro nekoho je to jakysy druh adrenalinoveho sportu, zabavy, ukazani sveho nesouhlasu (At uz se jedna o sablony, samolepky, chromove ci barevne vytvory na zdech) .....mnoho lidi graffiti muze tvorit pro zabavu a hodne zacinajicich jen pro to, aby se predvedli pred kamaradama,...ale stale se radsi budu koukat na dum nebo zed s chromovym napisem, nez-li na billboard kde je pan s bradavici na xichte...
1.9.2006 06:08
riza-do  (Nováček)
RE: Skuste to z jineho uhlu !!!
Ale jo, já bych to určitě nezatracoval. Jde o to, že na kolika msítech je to příliž nevhodné. Ciopak si ti lidi neuvědomují, že se to ostatním kteří na to anpříklad z oken svého domu musí koukat nelíbí? IMHO to jsou sobci.
Ale čert vem i grafity, samolepky. Ale rpoč musím mít milostný dopsiování po zdech na svém baráku? Nebo číst kraviny, podpisy na podchodech anpříklad u FUTURUMu. Proč v historickém centru města jsou popsány schránky a různé věci, copak si ti lidi vůbec neuvědomují že ničí něco drahého? Doma by jim za to rodiče natřískali na prdel, že by si tejden nesedli..
1.9.2006 07:06
MIREK  (Pokročilý +2)
RE: Skuste to z jineho uhlu !!!
Podle výtvorů, které v HK vidím a také podle jejich umístění, většinou na nových fasádách domů,atd. si opravdu myslím, že s názvem grafiti jde nazvat bezohlednost, neúcta k cizímu majetku a hodnotám a také nevkus. Zatím jsem v HK neviděl nikde jediný výtvor, který by měl cokoli společného s uměním.
1.9.2006 13:31
Phavel  (Pokročilý)
RE: Skuste to z jineho uhlu !!!
Já to v podstatě taky odsuzuji v centru, na historických domech, na nových fasádách... Nevím, jestli někdo vidí umění v jednoduchých podpisech (jak z mateřské školky), nebo nějakém klikiháku, či jiné čmáranici. Jo občas jsou v podchodech vidět i zajímavé a svým způsobem i pěkné barevné výtvory (ovšem ne moc často) - a proč ne? Pokud mluvíte o umění, tak se teda naučte trochu malovat (kompozici, použití barev...) a přidejte do toho svoje tvůrčí schopnosti - kdekdo z vás ale na to prostě nemá, přiznejte si to. Několik pokřivených čar na nové fasádě svědčí tak jedině o primitivnosti toho, kdo to namaloval, než o "nekonzumním" (jak zde někdo řekl) stylu života. Většinou, čím méně nadaný, tím více znehodnocuje fasády na historických domech atd.
4.9.2006 13:07
MIREK  (Pokročilý +2)
Podchod u LIDLA na Brněnské
Protože tímto podchodem chodím velmi často, tak mám dobře v paměti, co se tam děje. Za tento rok, byl tento podchod již minimálně 2-3x přemalován od nevkusných rádoby grafiti. Teď je to asi měsíc, co je opět čerstvě přemalován a opět se vandalové ukázali. Sprejíky a jde se na to. To co tam vždy vidím načmáraného, nemá s uměním vůbec nic společného. Kdo tam chodí, ať to posoudí sám. Prostě primitivní mazalové, nic víc.
4.9.2006 22:55
Pand  (Nováček)
RE: Podchod u LIDLA na Brněnské
Nemam moznost posoudit co se objevuje v onom podchodu, ale za jistych okolnosti mi stacilo videt co bylo v podchodu u Futura. Priznavam ,....ne to neni to spravne slovo...souhlasim s nazorem, ze co se tam pak objevovalo za zhovadilosti nema s graffiti nic spolecneho....ovsem skupinka lidi nazyvajici se RMD ma neco do sebe a jejich vytvory stoji obvykle za podivanou, a nejenom ona, ale i jedinci se v ni nachazejici tvori vcelku prijemna dila, i kdyz ne asi pokazde, ale je to tak 80-90% jejich del. Bohuzel musim konstatovat, ze pokud sami kritizujete graffiti kulturu jen podle sceny, kterou mate moznost videt v Hradci, tak jste omezenci a pripadne i sobci sami. Doporucil bych si o tom neco nejdrive precist, pozjistovat si atp. Protoze ackoli mesto v ne zas tak davne dobe dalo pro malovani k dispozici plot na letisti, je to stale omezeno jistou veci a tou je tzv. zakazka. Nemuze na onu plochu prijit kdokoliv a cokoliv si tam namalovat, protoze ackoli je to jak pani z magistratu mesta povidala v novinach legalni plocha, tak je ocividne, ze kdyby se tam zacli objevovat jine motivy nez "mesto" chtelo, magistrat (mesto) by se k tomu postavilo neprilis dobrym postojem. Muj nazor je, ze je u nas malo legalnich ploch pro vyblbnuti lidi co prave zacinaji a nemaji jinou moznost nez cmarat na vase panelaky a podchody....
5.9.2006 07:20
MIREK  (Pokročilý +2)
RE: Podchod u LIDLA na Brněnské
Vážený PANDE, co jsi to za primitiva. Nikdo ze zdejších pisatelů zde neřekl špatného slova proti estetickým výtvorům, které mají možná i uměleckou hodnotu. To co je zde kritizováno jsou pouze neestetické čmáranice a klikyháky na místech, která jsou buď soukromým majetkem a jejich majitel musí vynaložit nemalé náklady na jejich odstranění (ať už je to soukromá osoba nebo třeba město). Je to asi o tom, že pravděpodobně žadný z těchto čmáralů a mazalů nemá žádnou úctu k majetku a hodnotám druhých.
5.9.2006 13:20
Pand  (Nováček)
RE: Podchod u LIDLA na Brněnské
asi takhle ,...porad si myslim, ze jeto lepsi, nez kdyby chodili krast do obchodnich center, vykradali trafiky atp ....pripadne delali bengal v ulicich ,....radsi se probudit s pocmaranym domem nez jeste hure zdevastovanym
5.9.2006 18:05
Roman  (Pokročilý)
RE: Podchod u LIDLA na Brněnské
Hodně ubohé uvažování.
Takže aby někdo nedělal něco hodně nezákonného - budeme rádi, že dělá jen něco málo nezákonného... Pokud budeme takhle uvažovat, nemůžeme se divit, že to tady v mezilidských vztazích takhle vypadá ve všech směrech.
Je také nesmysl čílit se nad omezeností reakcí s odkazem na literaturu o grafitti. Je to, jak když si opilci cestou z hospody vyřvávají "Okolo Hradce" a kritiky by odkazovali na skripta z konzervatoře.
Ale buďme rádi, že ona skupinka lidí zabývá spreji a né třeba amatérským sochařením. Skal je v Hradci málo a tak si dovedu představit, jak by vypadao každé nároží... :-)))
7.9.2006 09:56
Phavel  (Pokročilý)
RE: Podchod u LIDLA na Brněnské
No jistě, že si město kontroluje, co kdo čmáře na zdi plotu letiště, na tom zase nevidím nic tak špatného. To by tam mohl někdo "zcela legálně" taky namalovat do každého pole třeba známé kosočtverce uvnitř s čárkou. Jedná se taky o určitou ochranu děl, která tam již vznikla a která třeba určitou hodnotu mají. A když už nějaký mazal má potřebu si své "umění" vyzkoušet proč nezačne třeba na stěnách rodinného domku (nebo bytu) svých rodičů?
17.9.2006 15:50
Futuro  (Nováček)
Jen my?
Furt někde slyšim, jak my mladý můžem za to, že sou města hnusný a jaký sme vandalové. Ale když uděláme umělecký grafity, tak je to v poho koukatelný, ne? Ale každej druhej dospělej má psa, kterej tu samou zeď pos*re. A upřímě, kouká se líp na ho*no nebo na pěknej piece? Tak než to zase budete svádět na nás, zamyslete se, jestli sme tak špatný mi nebo vy. Freestyle 4ewer!!!
17.9.2006 20:36
Roman  (Pokročilý)
RE: Jen my?
:-)) a zase furt dokola - kde bereš to nesebekritický přesvědčení, že se ti povedl opravdu umělecký výtvor ??? Nebo v tomhle případě platí, že co čára, nebo obrázek, to umění ?
A co se ho*na týká, nejde přece o to, že tam musí být buďto čmáranice, nebo exkrement. Takový pohled na věc se dá nazvat leda demagogií...
17.9.2006 21:06
Futuro  (Nováček)
RE: Jen my?
Omlouvam se, spatna formulace. Takze: chtel sem rict, ze ne vsechny grafiti a mladi lidi jsou spatny. To byla zakladni myslenka, kterou jsem jen blbe poskladal do silnyh slov. Podle mne je hezkej tag na miste, kde to nikomu nevadi, mnohem lepsi nez jiz zminene ho*no ns chodniku.
18.9.2006 19:24
Roman  (Pokročilý)
RE: Jen my?
No jo, v tomhle smyslu už tady šla řeč několikrát... Pokud výtvor za něco stojí a je na místě, kde nikomu nevadí, proč ne. Třeba ony pusté podchody, letištní zeď, apod. Bohužel ale té kvality se občas nedostává, nebo je přeřvaná primitivismy. To ho*no bych ale do toho nepletl (to je Xaverova doména). Je to projev bezohlednosti majitele psa a nemá tam co dělat, bez ohledu na přítomnost grafitti.
20.9.2006 00:47
Futuro  (Nováček)
RE: Jen my?
Pokus se opakuju, tak to se promiň, moc sem nečetl to nahoře, a již mnohokrát zmíněné ho*no byl pouze ilustrační příklad.
3.6.2019 21:27
Chupito  (Nováček)
legální zeď 2019
Mohu se zeptat, kde se nachází nějaká legální zeď?
Pro hlasování musíte být přihlášen(a)! Přihlásit se zde

Vložit nový komentář

K tomuto fóru mohou příspívat jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit nebo registrovat.

Mohlo by se hodit
Doporučujeme