Cyklostezky

Nejlépe hodnocený příspěvěk ▼
7.8.2012 21:58
Guboš (Pokročilý +1)
Gočárův přechod
Každý den tudy jezdím na kole dvakrát, někdy i vícekrát. Nepochopil jsem důvod natočení tohoto videa, na kterém jsem se i "mihnul". Ano bylo skvělé a luxusní, že zde byly vedle sebe po 10 metrech dva přechody. Stejně tak to bylo před pár o pár metrů dál u informačního centra. Přechod stačí pouze jeden. Jde pouze o respekt řidičů k chodcům a cyklistům. Na druhou stranu uznávám, že postrádám logiku "cyklostezky" od parku z ulice Veverkova ke Koruně. Přechod mezi Čedokem a parkem by mohl mít retardér podobný jako v ulici Veverkova. Obecně vzato, cyklostezky v Hradci Králové jsou paskvilem, které nikam nevedou... zobrazit | souhlasím (+3) | nesouhlasím (-0)
Nejhůře hodnocený příspěvěk ▼
25.10.2012 09:14
X Y (Pokročilý +4)
RE: Autobusove pruhy
Vy jste asi ještě neviděl co se stane, když tam má nějaké auto poruchu nebo tam je malá nechoda a na 10 minut se uzavře jeden jízdní pruh a vše jede jen jedním a tak by to bylo celé dny, neprůchodný okruh a zácpy přes půl města, takže autobusy by stejně nebyly rychlejší, stály by v koloně jinde a v mnohem větší.
Nad něčím podobným by se mohlo začít uvažovat až teprv potom co bude ďostavěná D 11 k sil. č. 35 u ČKD a dojde k propojení D 11 a silnice č. 36 u Holic jako propojení na č. 35 na Brno. Teprv potom se uvidí jestli to vůbec je potřeba, protože ubyde tolik vozidel z okruhu u nemocnice, že si myslím, že to potřeba nebude. Silniční provoz ve městě nejvíc brzdí nákladní auta a autobuisy, ne osobní auta.
Mimochodem, dnes přece nic lidem nebrání aby jezdili MHD a na kole.
zobrazit | souhlasím (+2) | nesouhlasím (-2)

Příspěvky ve fóru

Přidat komentář
11.9.2002 00:00
J.Chrpa (neregistrovaný)
Cyklostezky
Rovinatý terén kolem města je přímo předurčen k provozování současného fénoménu, cyklistice. Na svých toulkách kolem Hradce Králové potkávám mnoho vyznavačů tohoto sportu. Jen mě mrzí absolutní nedostatek jakéhokoliv značení. Hradečáci si samozřejmě poradí, ale co cizí návštěvníci ? Pokud pojedou na jih, první značku cyklotrasy naleznou u Vysoké, na východě u Vysokého Chvojna nebo v Krňovicích a tak by bylo možné pokračovat dále. V samotných novohradeckých lesích jsou nějaké trasy vyznačeny ( Městské lesy), ale jinak nic. Na internetu přitom nalezneme i dálkové trasy, které protínají naše město a označení zcela chybí. Zhruba před měsícem jsem pod Novým Hradcem vysvětloval 3 cyklistům, kteří putovali dálkovou stezkou Hradec-Břeclav, jak pohodlně se dostat na Vysoké Chvojno a dále na Borohrádek bez cestování po silnici prvé třídy. Asi před rokem byly k dostání v informačních centru 2 mapky. Jedna novohradeckých lesů a druhá zachycovala cyklostezky na úrovni hradeckého a přilehlých okresů. Není to trochu málo. Jak je možné, že to jinde jde ?
12.9.2002 00:00
martin2 (neregistrovaný)
RE: Cyklostezky
Loni jsem cestoval na kole přes Brno do Vídně a můžu Vás ujistit, že první (mimochodem špatnou - znamenal 5km zajížďku) značku cyklostezky jsem našel také až skoro za Brnem. O průjezdu městem na kole se snad ani nedalo mluvit. Ve vsích pod Brnem už bylo vše super a byl jsem značením cyklostezek nadšen, dokonce bych řekl, že bylo skoro lepší (a hlavně hustší) než pak na rakouské straně...
Více něž značení cyklostezek podle mne pokulhává jejich výstavba. Dost dlouho jsem si myslel, že Hradec má jakési cyklistické prvenství, než jsem po delší době zavítal do Pardubic. V HK podle mne chybí cyklostezky v samotném centru města (např. od malého Tesca se člověk na kole po cyklostezce nedostane. To, že je stezkami lemován II. okruh bylo asi ve své době průkopnické, v současnosti je to ale trošku málo :-(
17.1.2004 02:11
Ve městě na kole (neregistrovaný)
Ohodnoťte vaše město
Ohodnoťte, jak je Hradec Králové přátelský k cyklistické dopravě. Hodnocení najdete na: www.vemeste.nakole.cz
18.9.2002 00:00
Eva (neregistrovaný)
Nejen že stezek není moc, ale mohly by být lepší. Proč se např. nechává na křižovatce z okruhu na Třebeš ukončit stezka do nejužšího místa frekventované silnice? Ta by se mohla napojit na málo využívaný chodník směr VLA /ten je ovšem v dezolátním stavu a vyžaduje opravu/ a kolaři by mohli jezdit na Mor.Předměstí po této stezce - bylo by to bezpečnější.
9.9.2011 02:33
X Y  (Pokročilý +4)
cyklo
a
18.9.2002 00:00
Eva (neregistrovaný)
Nejen že je stezek málo, ale mohly by být lépe řešené. Proč např. stezka na křižovatce z okruhu na Třebeš končí na úzké frekventované silnici, když by mohla být protažena na málo používaný chodník směr VLA /ten je ovšem v dezolátním stavu a vyžaduje opravu/. Tím by se vyřešila bezpečná jízda ma Moravské Předm.
19.9.2002 00:00
bruslař (neregistrovaný)
he.. a to nemluvim o podminkach pro bruslare..
4.10.2002 00:00
frp (neregistrovaný)
návrh
Pokud toto fórum čte někdo ze zodpovědných, pojďme mu navrhovat jednoduchá a levná řešení na tvorbu stezek přímo v HK. Naříklad:
-od strojní průmyslovky ke kruhovému objezdu na Brněnské
-kolem Malšovického stadionu
-V lipkách je krásná alej, chodník by se tam dal rozdělit na půlku, půl
pro pěší, půl pro ciklisty
Zkusme další náměty, třeba se zodpovědní radní, kteří jezdí auty poučí a budou se snažit.
5.10.2002 00:00
dvořák (neregistrovaný)
RE: návrh
Já myslím, že to čtou i na radnici, ale co se pamatuju, nikdy nikdo ze současného vedení města na tomhle chatu na nic neragoval. Možná, že teď těsně před volbami se to třeba na chvilku změní, ale pokud bych mohl mít radu, tenhle měsíc už berte nás všechny, kteří kandidujeme, s velkou rezervou, teď se bude slibovat a slibovat až se budou hory i doly zelenat. Nezbývá než věřit, že občané si pamatují, co kdo sliboval a jak se k tomu posléze postavil, když to měl plnit. K věcné debatě nejen o stezkách bych doporučoval se vrátit tak někdy počátkem prosince. Mezitím mají občani Hradce Králové možnost se rozhodnout, koho si jako partnera k takové diskuzi zvolí.
7.10.2002 00:00
frp (neregistrovaný)
RE: Honzovi z HK
1. neužíval bych sprostých a vulgárních slov, diskusi je možné vést kultivovaně na určité úrovni
2. jelikož se tato rubrika jmenuje cyklostezky, zaměřil bych se na ně a na dopravu ve městě a příspěvek bych co nejvíce zestručnil. Napíšeš li dlouhý příspěvek, jsou politici schopni vybrat pouze něco a na to co by tě zajímalo obvykle není odpovězeno.
3. máš nějaký návrh na další vylepšení cyklistických stezek v HK?
7.10.2002 00:00
Honza z HK (neregistrovaný)
RE: Honzovi z HK
No, nepopírám, že sem zde na hradeckém foru užil sprostého slova, ale zde na Cyklotrasách nejsem schopen najít kde. Buďto ste od politiky a něco Vás brutálně prudí, nebo máte komlex z mého někde předešlého sprostého vyjádření nebo ste správce těchto stránek a reagujete na nějaký můj článek, který však už si přečíst nemůžu, protože ste ho bleskurychle smazal a jás i ho už nepamatuju, a nebo sem tu něco přehlíd.

jinak já sem zastáncem 100% cyklotras. Tzn., že né to, jako že je silnice xx třídy a podel ní se zatluče cedilka "tras č.xxx" a máme rázem stezku... Na to tu cedulku nepotřebuju, v autoatlasu hledat umim...
To samí patří o těch hybrydech, kdy se vezme chodník, kterej buď se rozpůlí, na dvě, pro obě strany nevyhovující šířky (ale to co je např. u Carrefouru je OK, tam je dostatečná šířka!) ), a nebo se ani neodděluje a cyklisti "legálně" kličkujou mezi chodci (chodníkostezka podel Orlice od VŠ kolejí podel trol. linky č. 2 k Moravskému mostu)...
prostě správná cyklotrasa je pouze pro kola, nic víc ani míň (nebrát doslova). příklad u II. sil. okruhu. Je ovšem pravdou, že stavět tyto stezky podel silničních tahů už není IN.
A jak to řešit v centru? bylo by to asi trochu drsný, hlavně ze začátku, ale např. v Nizozemí to je normální, např.taková Gočárovka: půlku jednoho jízdního pruhu darovat cyklistům. zbytek by byl pro rozšíření onoho jednoho zbylého pruhu pro gumokoly.
5.10.2002 00:00
Honza z HK (neregistrovaný)
RE: návrh
pane Dvořák, zcela jistě máte pravdu, že se bude slibovat hory doly, ale jak si můžu vybrat, koho volit, když nevim, jaká strana má jaký názory pro činnost ve městě!
ono na plakátech jsou vždycky jen fotky kandidátů + nějakej stupidní slogan, jako že Hradec je naše město a lidi s lidma atd. Ale co když budu volit stranu X, a ta mi pak po volbách řekne, že to nechce to nechce, ale určitě chce vybudovat městskou potrubní poštu...

já mam například tyto priority:
- rozvoj trolejbusové sítě, nejen na moravské předměstí
- komletní přestavba fotbalového stadionu
- nový autobusák
- křižovatka Mileta
- zajištění letního aquaparku
- za každou cenu udržet pomyslný krok vepředu před Pardubicemi
- zachování letiště + CIAF
- D11 + průmyslová zona MIMO město ale U města!

Atak třeba "Vaše" strana, o tý už vím, že má jeden klad, kodně velkej.
Za Vaší působnosti se postavily tři nové nebo staronové trolejbusové tratě! Od 95 s vyjímkou té odbočky k hypernově se nepostavilo nic. Rozšíření trolejbusů na Moravské se připravuje už 25 let a nejblíže tomu bylo právě v roce 94 - 96 (podle jednoho zaměstnance DP). proč se už na trolejbusy kašle??? Vždyť je to ekoligická doprava a zadrátováním Moravského by se zvýšil přepravní výkon v el. trakci na 45 - 50%, což je vždycky pro to město vobrovská vizitka.

Poté tu sou body, které jsou asi samozřejmostí.
- zcela jistě by ste podpořili projekt investora na aquapark ??
- dali souhlas s výstavbou nového autobusáku ??
- přestavěli by ste křižovatku Mileta ??
- dostavět D11 ???

Ale co zbytek? jaké mam zkušenosti tady z této diskuze, nezastáváte 100% souhlasný názor pro zachování letiště ( navíc vám nemohu zapomenout, že ste vyhnali armádu, aniž by ste zajistili pro letiště účelné využití!!!).
Přestavbě fotbalového stadionu zrovna nakloněn nejste. ba naopak, zastáváte názor současného stavu.
Jste proti průmyslové zoně,čímže oporujete i bodu o udržení kroku vpřed před Pardubicemi. Navíc na mě působíte, že Pardubice vnímáte nikoliv jako nebezpečného protuvníka kterej nám de po krku a za pár let bude Hradec ten druhej, ale jako dobrýho, neškodnýho parťáka - souseda, kterej je skvělej a príma město.

Bohužel tyto zápory převažujou ten jeden silně kladnej bod tak moc, že si v současnosti neumím představit že bych vás volil, ale zcela rád bych s vámi začal diskuzi na tyto témata, co chcete a co ne.
myslím, že by odpovědi zajímali i ostatní diskutující, takže pokud to není nutné, pokračoval bych na této stránce (ostaní strany maj smůlu,že serou na tydhle chaty), ale klidně mi dejte link a můžem se přemístit.
Děkuji
6.10.2002 00:00
Dvořák (neregistrovaný)
RE: návrh
Pokud jde o případnou privátnější diskuzi, stačí kliknout na moje jméno v záhlaví a měl byste být bez problémů na mé mailové adrese. Ale protože si myslím, že otázky, které jste položil, by mohly zajímat i další potenciální voliče, napíšu něco sem a přidám odkaz na www.vpm.cz, kde by měl už viset celý náš volební program pro HK 2002.
A teď k těm dotazům. Se skormností sobě vlastní bych si dovolil připomenout, že se toho za těch "mých" osm let udělalo víc než trolejová trakce. Namátkou Aldis, Universitní budova na Soutoku, 50 metrový bazén, rekonstrukce starých lázní, pěší zóna, kruhový objezd u ČKD, festivaly, veletrh... to už ale asi znáte. Míň se mluví o tom, že díky osobním kontaktům s Tomášem Ježkem jsem dokázal pro Hradec, Chrudim a Pardubice získat akcie Elektrárny Opatovice, které jsme před koncem volebního období velice výhodně zpeněžili a do pokladny tak novému vedení přispěli 650 milony Kč (plus úroky). K tomu mělo současné vedení na rozdíl od minulách osmi let výnosy také z prodeje akcií VčP, VČE a Spořitelny. I ty mimochodem město získalo při provatizaci řízené převážně ODA. Leccos se tenkrát pokazilo, ale zástupci té strany v samosprávě, k nimž se počítám, dokázali pro obce hodně vybojovat. Celkem to v HK dalo něco přes jednu miliardu na velké a mimořádné investice, které se měly a mohly uskutečnit, ale bohužel už je po nadějích, sliby ovšem znějí pořád stejně lákavě.
Poctivé ovšem je říct, že i když přání máme velice podobná, není reálné je v následujících 4 letech všechna splnit. Takže co je podle nás priorita? Aquapark = určitě, nejlépe investorsky, v horším případě za městské peníze(cca 200 mil.Kč), Filharmonie potřebuje naléhavě přestavbu(cca 200 mil.Kč), stejně tak fotbalový stadion. tady není spor o to ZDA rekonstruovat,ale ZA KOLIK. Nám se zdá 400 mil.Kč příliš, navrujeme úspornější varianty, minimálně ale takové, aby byly splněny standardy fotbalového svazu.Podle našeho odhadu je to možné pořídit za 50 - 100 mil.Kč. Dálnice bohužel vůbec není v rukách a ve financích města, proto považuju i nadále za laciné a populistické ji slibovat. Jak dopadl slib současného primátora, daný před 4 lety, vidíte sám. Samozřejmě, že veškeré dostupné kroky k urychlení by každá rozmuná radnice podpořila. Mileta - před 4 lety byla komplrně nachystaná přestavba včetně státních peněz. Nové vedení se rozhodlo projekt přepracovat, čehož se inciativně ujal člen ZM za ODS, následkem čehož vznikl megalomanský projekt, který vláda odmítla finacovat a začalo se na novo. Po dalších 4 letech jsme u původního (téměř) návrhu, ale státní dotaci už nikdo neslibuje. Kde vezme město 400 mil.Kč, nevím, jestliže budeme muset vybírat, co teď a co později, řekl bych, že Mileta bude muset počkat. Autobusové nádraží - je celoživotním tématem našeho člena a kandidáta Martina Samohrda, poslední ZM schválilo (i našimi hlasy) pokračování v projektové přípravě jedné z variant, současně ale (na náš návrh) uložilo dopracovat celkovou koncepci městské hromadné dopravy, bez níž není moc moudré investovat stomilony korun do centra, které v budoucnu nemusí fungovat. Můj vztah k armádě a letišti se tu přetřásá poměrně často, zkuste to nalistovat v minulých debatách. Já armádu nevyhnal, rozhodnuto bylo dříve, než jem nastpoupil, já se naopak snažil přimět Ministerstvo k jasnému sdělení, co s letištěm bude dál. Nevíme to ovšem dodnes, což už zjevně moje vina být nemůže. CIAFu jsem pomáhal na svět, jeho pořadatelé by vám to bezesporu potvrdili , však byl letos devátý ročník a během něj jsme s nimi už diskutovali, jak co nejlíp nachystat ten jubilejní. Proč myslíte, že to chtěli probírat zrovna se mnou?
A nakonec průmyslová zóna. I o tom se tu hodně a hodně diskutovalo v minulosti. Najdete to určitě ve starších chatech. Nebudu to celé opakovat, jen shrnu, že město Hradec Králové má podle nás na víc, než postavit svoji budoucnost na vizi průmyslových gigantů. 21. století už opravdu není a nebude o výrobě, ta už ekonomiku tolik netáhne, motorem se stávají informatika, hi-techy, zábavní průmysl, turismus nebo obchod a bankovnictví. To nevylučuje, že se v tradičních místech pro výrobu (ČKD, ZVU) nemůže znovu vyrábět, ba ani to, že máme zájem o nové subjekty jako je Arrow nebo T-mobile(ten přišel do lokality připravené před rokem1998). Jen nevidíme důvod zničit např. kus zeleně kvůli výrobě hliníkových slitin na pár let.
Doufám, že moje odpověď není moc dlouhá, každopádně vítám Váš návrh na možné pokračování takové debaty v privátnějším prostředí. Těším se proto na Vaše případné další náměty na svém maliu. Přeju pěkný den a pokud jde o volby, hlavně tam jděte. To je z mého pohledu mnohem důležitější než to, koho budete volit. :-)
21.7.2010 17:21
PetrW  (Nováček)
RE: návrh
S retrospektivou osmi let mi přijde téměř neuvěřitelné, že někdo dokáže obhajovat prodej akcií Elektrárny Opatovice a faktickou ztrátu kontroly města nad poskytovatelem (a jeho osudem) životně důležité energie.
O ztrátě v podobě ušlých x desítek nebo možná stovek miliónů ročně ze zisku za tu dobu ani nemluvě (každý rok EOP vyděláv 1-2 miliardy Kč čistého zisku).
23.7.2010 10:25
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: návrh
Dovolil bych si s retrospektivou i více let jen upozornit na to, že město Hradec Králové nemělo v určitém okamžiku jinou šanci, než akcie prodat, poté, co si to za zády svých partnerů, tedy měst Hradec a Chrudim, s Brity dohodlo město Pardubice. Po velice ostrém a těžkém jednání se podařilo na poslední chvíli dosáhnout aspoň toho, že britský partner souhlasil s výkupem celého balíku akcií, patřících obcím, ačkoli mu k získání majority stačil právě jen podíl Pardubic. Debata, zda si města měla nebo neměla držet rozhodovací balík akcií, se tak stala bezpředmětnou. Za těchto okolností si dodnes myslím, že vytěžit v nastalé situaci pro město 650 milionů byl v té době docela slušný kousek. Ale to může být i tím, že nikdo vás tak nepochválí, jako se pochválíte sám :) Martin Dvořák
19.1.2012 18:09
Killer  (Nováček)
RE: návrh
Křižovatka Mileta měla být postavena už před minimálně 15 lety když zbourali továrnu Mileta.Bydlím 30m od parcely kde dříve stála ta velká fabrika a dnes?? samej bez´dák,tuny odpadu,bordel,panely,zlodějí železa,zchátralá vyhořelá vila a všude bahno.Tak co ,pokud na to nemá město nebo stát peníze,tak zkácejte všechny stromy, odvozte suť a udělejte park a nějaké hřiště a je to a ne aby se tam pořád navážela suť,bezdomovci tam vozili bordel,atd.4x tam hořelo.Tak kde to žijeme ,jestli politici rozkradli prachy na tu křižovatku,tak tam postavte park,popř pár parkovacích míst a je to.
HLAVNĚ TAM NESTAVĚT NĚJAKÝ BETONOVÝ ÚŘEDNÍ OBJEKT,JAK JSEM ČETL PŘED ROKEM V NOVINÁCH.V TOM PŘÍPADĚ TAM RADŠI NECHTE TEN BORDEL A JDĚTE NĚKAM.TA STAVBA SE TAM VŮBEC NEHODÍ.
30.10.2002 00:00
Matěj (neregistrovaný)
RE: návrh
V lipkách cyklistická stezka byla ještě koncem 60. let minulého století. Vedla vedle silnice a byla od ní oddělena nízkým obrubníkem. Nevzpomínám si přesně kdy zanikla a zda o ni nebyla rozšířena vozovka. Vzhledem k šíři zeleného pásu mezi alejí a silnicí by nebyl problém cyklostezku podobným způsobem obnovit. Další stezka by mohla být bez velkých problémů zřízena v ulici U Koruny, kde cyklisté často jezdí od Tesca v protisměru jednosměrnou ulicí. Šířka chodníku po pravé straně směrem od Tesca by určitě umožnila vymezit pruh pro cyklisty.
10.4.2003 17:46
Charlie (neregistrovaný)
RE: návrh
Na Pospisilove tride funguje jeden pruh taky spis jen pro odstaveni aut. A chodnik u II.interny a SPŠS je taky hodne siroky.Stejne se parkuje na Gocarove tride u Avionu. Velmi nedoresena je situace na krizovatce Strelecka - Karla IV. Cyklista tam navic musi objizdet diry u kraje a ridici autobusu ho casto nemilosrdne tlaci na vysoky obrubnik!!!! Kousek cyklostezky by se vesel i od krizovatky Heyrovskeho smerem k byvale Milete, a taky podle VLA ke hvezde, tam tomu prece nic nebrani.
29.8.2003 15:27
Nebelman (neregistrovaný)
RE: půlící čára
Nemyslím, že by při vzájemné netoleranci cyklistů a pěšáků měla půlící čára nějaký smysl. Všimněte si, co lidí jezdí v podchodech na kole a jakou rychlostí. Jsou takoví, kteří v podchodu sice jezdí na kole, ale rychlostí pěší chůze, aby mohli okamžitě zastavit. Většina však jede co to dá a zatáčku projíždí smykem.
A k chodcům - zkuste jet někdy ráno ve školním roce na kole po stezce u areálu škol v Heyrovského ul. Většinou pěšáci zabírají celou stezku a velmi neochotně uhýbají.
4.10.2002 00:00
Pavel H. (neregistrovaný)
Hradec jako křižovatka cyklotras
Výstavbu cyklostezek v Hradci bych rozjel trochu ve velkém. Chtělo by to postavit něco jako průtahy městem, které by šly: 1.) podél Labe (součást budoucí Labské cyklostezky) a 2.) podél Orlice (tím by v Hradci mohla začínat i Orlická cyklostezka vedoucí přes malebné podorlicko až do cyklisticky dobře sjízdných Orlických hor). Myslím si, že obě trasy by, při dobrém návrhu, mohly vcelku bezkolizně překonávat všechny hlavní silnice ve městě (např pomocí podjezdů na okruhu), což je výhoda, navíc v případě "orlické cykloztezky", by šlo o průjezd centra města velice klidným a čistým okolím Orlice (což by ocenili i chodci). Obě stezky, které by byly, myslím, velkým přínosem pro obyvatele Hradce i "tranzit", bych spojil někde za soutokem a zřídil bych zde odpočinkové stanoviště s velkou informoční tabulí o městě, obou cyklostezkách, městech na trase i zajímavostech. Hradec díky své dobré poloze by st tak mohl stát i důležitou křižovatkou na zmíněné Labské cyklotrase. Co se týče finančních prostředků, myslím si že by neměly být tak velké, někde už útržky stezek jsou, někde by stačil zpevnit povrch a hlavně dodělat dobré značení. Domnívám se, že by to byla vysoce zhodnocená investice, kterou by ocenili nejenom Hradečáci.
11.10.2002 00:00
jchrpa (neregistrovaný)
Vážení pánové Dvořáku a Honzo z HK. Chtěl jsem na tomto místě debatovat o cyklostezkách a nikoliv o volebním programu, či o tom, co kdo zkazil a co ne. Vaše diskuze patří na Vaše stránky
11.10.2002 00:00
dvořák (neregistrovaný)
Máte úplně pravdu, však už jsme tam přešli. A heště přidávám omluvu. Cyklostezky ovšem do volebních progamů taky patří. Někteří komunální politici na nich dokonce před 4 lety jezdili ve volebním klipu a slibovali jejich masívní rozšíření. Nejspíš vám to slíbí i letos.
1.11.2002 00:00
frp (neregistrovaný)
cyklostezky
Konečně jsem rád, že se našel někdo kdo bude diskutovat o tom kde by cyklostezky mohly být za nízkých nákladů.
Další navrhuji okolo Malšovického stadionu a od strojní průmyslovky k benzinové pumpě. Místa je tam dost. Stálo by za to aby si to představitelé města projeli na kole. Je to krásně vidět.
6.11.2002 00:00
Pavel H. (neregistrovaný)
více cyklostezek
Pravda je, že za poslední nejméně 4 roky, prakticky žádné nové úseky nepostavily. Ty "útržky" okol obchodních center - vedoucí odnikud nikam - nepočítám. A jestli se tu a tam přeci jenom kus asfaltu položil, tak to vesměs nestojí ani za řeč. Ale zřejmě se mýlím, protže bilancvání v Radnici říká opak. Jenom, jako cyklista, doufám, že příští volební období bude v tomto směru přeci jenom lepší.
6.11.2002 00:00
pohanka (neregistrovaný)
RE: více cyklostezek
Obávám se, že to lepší nebude. Před těmito volbami jsem aspoň žádného vrcholového představitele vítězné strany ve volebním spotu na kole jezdit neviděl :-)
Ale mně by možná i stačilo, kdyby se ty "cyklotrasy" udržovaly i v zimě. Bláznů, kteří jezdí na kole celoročně je nás dost.
14.11.2002 00:00
mirek (neregistrovaný)
přejezdy a napojení cyklostezek
Jak se Vám všem líbí "speciální přejezdy cyklostezek" při křižování silnic? Žulové kostky s hranou a fantastické betonové tvárnice, kde cítíte vždycky dvě rány do ráfků a dvě do zadku? Kdo to ta strašně dlouhá léta výmýšlí a kdo schvaluje a ještě se tím chlubíme. A že pry jsme byli na špionáži v zahraničí. Kdo byl s kolem ve Vídni nebo v Kodani (samozřejmě i jinde) jen se útrpně usměje. Třicet roků a stále stejně!
Zdravím. Mirek.
23.12.2002 02:29
Roman (neregistrovaný)
RE: přejezdy a napojení cyklostezek
Zcela souhlasím s Vaším příspěvkem - pokud člověk nejezdí na pevném horském kole, musí každých pár metrů brzdit a o plynulosti jízdy se nedá vůbec mluvit.
Vrcholem je parodie na stezku ze směru od ČKD, tam je problém vůbec projet - a na galuskách, nebo tenkých gumách .... Vše končí příkazem : Cyklisto, veď kolo !
Další vtip je nachystán ze směru od Stoleté : od Intersparu je pro kolaře vjezd zakázán. Takže cyklisto hybaj "indiánským během" přes přechody k semaforům přes okruh, nebo kolem Alesandrie a po přehuštěné Pospíšilce. Prostě vše pro bezpečnost....
Nechci jenom kritizovat, jistě je lepší něco, nežli nic. Ale připadá mi vzláštně ta ranvej za miliony pod mostem v porovnání s léta neřešenou, ale poměrně řešitelnou situací na křižovatce Karla IV s okruhem, kde je provoz cyklistů mimořádně velký.
21.11.2002 00:00
Michal (neregistrovaný)
Apeluji jako řidič ( i cyklista ) na všechny neosvětlené dobrodruhy na bicyklech, aby se v současném sychravém a mlhavém počasí nepohybovali po frekventovaných městských ulicích totálně maskovaní tmou. Jinak se po cyklostezkách budou brzo prohánět tak leda v nebi. P.S. Už se vám rozsvítilo?
21.11.2002 00:00
pavelSykora (neregistrovaný)
vyhodnoceni dotazniku
Požádal jsem představitele kandidujících stran o odpověď na tři otázky
1.Domníváte se ,že je snaha o budování cyklistických stezek ve městě užitečná a pokud ano, tak proč ?
2.Znáte nějaké evropské město,kde mají cyklistické stezky úspěšně vybudované ?
3.Proč se společným znakem nově budovaných úseků cyklistických stezek za poslední volební období v Hradci Králové stalo, že se znenadání objevují a pak zase náhle a nečekaně končí ?
Za odpovědi děkuji p.Vlasákovi,p.Potočkovi,p.Tuháčkovi a p.Finkovi.
Je potěšitelné konstatovat,že všichni stezky podporují, a znají i důvody,proč je dobré stezky ve městě mít. Všichni také uvedli zahraniční města,kde to viděli úspěšně řešené (včetně partnerských měst Hradce Králové).
Jak tedy překonat fenomén posledních let, a to, že nově budované stezky (a je dobře že se staví) vedou od nikud nikam,a překonat paradox, že stezky nejvíce se blížící svému účelu a svým vzorům v Evropě se v Hradci stavěli v době,kdy se jen málo kdo mohl podívat,jak to v Evropě mají řešeno,a naopak v době ,kdy není žádný problém se podrobně s tím seznámit ,to není žádná sláva?
Stezky by šlo určitě navrhovat,stavět a propojovat poučeněji zahraničními zkušenostmi, a tím mnohem funkčněji a paradoxně i levněji.
(možná i s podporou nějakého programu EU,nebo za pomoci expertů partnerských měst ).
Ale vinu nesou i ti,kteří po městě na kole jezdí a neumí své praktické poznatky a nápady účinně sdělovat těm,co budování stezek navrhují nebo schvalují,jistě v dobré víře,ale protože sami kolo nepoužívají,ani nemohou posoudit jejich reálné použití.
Dokonce jsem přesvědčen,že podněty a náměty z praktických zkušeností odpovědní úředníci a radní přivítají a že ani jim nečiní radost budovat drahé a nefunkční stezky od nikud nikam.
Cyklisté by tedy mohli pomoci úředníkům a radním svými praktickými poznatky,radami a náměty, a naopak vedení by mohlo pomoci nám nabídkou nějakého praktického a jednoduchého způsobu podávání těchto podnětů.Aby například dobré nápady na www.hradeckrálové.cz/forum/ se dostaly tam,kde mají šanci ovlivnit realitu (ku prospěchu všech)
23.12.2002 09:09
frp (neregistrovaný)
Opíšu jen svůj příspěvek a věřím že se další přidají.
Pokud toto fórum čte někdo ze zodpovědných, pojďme mu navrhovat jednoduchá a levná řešení na tvorbu stezek přímo v HK. Naříklad:
-od strojní průmyslovky ke kruhovému objezdu na Brněnské
-kolem Malšovického stadionu k nadjezdu
-V lipkách je krásná alej, chodník by se tam dal rozdělit na půlku, půl
pro pěší, půl pro ciklisty.
Zkusme další náměty, třeba je bude někdo na radnici sbírat a vyhodnocovat. Pomohlo by to oběma stranám.
23.12.2002 11:22
Honza Mareš (neregistrovaný)
cyklisti
cyklistům fandím, ale to co dneska dopoledne předváděli v HK, bylo šílenství. Lidi, proberte se! V tomhle počasí a při tom stavu silnic, jaký je dnes, je jasná sebevražda jezdit na kole. Za průjezd centrem (od OBI k nádraží přes muzeum a centrál) jsem potkal asi 10 cyklistů. Akorát uděláte někoho nešťastným, až mu spadnete pod kola. Být policajtama, tak bych takovýmhle sebevrahům sázel pokuty a pořádně mastné.
24.12.2002 00:07
Pavel Hr. (neregistrovaný)
RE: cyklisti
Dnes mohli a měli být pokutováni jak cyklisté, tak automobilisté s průzorky jako v tanku. Kým ovšem? Městská policie se zase projevila jako zbytečně drahý žert z městského rozpočtu. Pokud jste dnes ráno někdo viděli městského policajta na ulici, tak dejte vědět! Trochu ohleduplnosti by mohlo být i ze strany ostatních uživatetelů silnic a chodníků. U nádraží se pěšáci raději ani už nerozhlíží a městská policie s drahými kamerami nic.
13.1.2003 19:31
LUBOŠ (neregistrovaný)
Udržba cyklostezek
Jako cyklista jezdím celoročně,pokud nejsou mimořádně nepříznivé pod-mínky.V zimně však nejsou udržovány části cyklostezek,které vedou přes mosty například přes Labe u nemocnice .Cyklista je pak nucen jet buďto po chodníku, nebo vjet mezi ostatní uživatele vozovky.
13.1.2003 21:29
pohanka (neregistrovaný)
RE: Udržba cyklostezek
Na cyklisty město kašle. Hoděj se jim akorát v předvolebních klipech. Asi máme používat v zimě MHD. Ale některé silnice na tom nejsou líp. Tam aspoň postavěj ceduli, že se v zimě neudržuje. O cyklostezkách to zřejmě považují za samozřejmé.
16.1.2003 10:52
Ondras (neregistrovaný)
..nic proti kolařům, sám rád jezdim na kole, ale je to proti rozumu jezdit v zimě na kole..jako by ste nevěděli jak je naročne udžet sjizdne komunikace a chodniky ...starat se o cyklostezky (v zimě) je zbytecne a stoji to penize..a vite preci jak jich je malo....a sem zastance nazoru ze MHD je natolik dostacujici aby vas dopravila do kazdych lokalit HK...konec koncu v zime u nas je snih jen par dni a naledi taktez ...tak proc sypat panize sebevrahum a dobrodruhum
10.4.2003 17:37
Charlie (neregistrovaný)
Re: Udrzba cyklostezek v zime
Trochu si odporujes.Rikas ze je naledi jen par dnu v roce. TAKZE NAKONEC BY TO ZAS NEBYLO TAK DRAHE, NE? Tak v cem je problem?Ceny MHD v Hradci jsou silene, takze nemyslim ze by zimni cyklisti byli masochisti a dobrovolne jezdili v nejhorsim pocasi.Mohou mit i jine duvody, nemyslis?
10.4.2003 17:29
Charlie (neregistrovaný)
Cyklostezka HK-Březhrad-(Opatak) aneb zatraceny kus pole....
Ahoj cyklisti...souhlasim s nazorem ze v Hradci je cyklostezek zalostne malo a jsou ve spatnem stavu, padlo tu uz mnoho navrhu kde vsude by mohly zridit,ale jednu trasu nikdo nezminil.Jedna se o trasu HK - Březhrad,pripadne az Opatovice.Nyni je cyklostezka od benzinky Shell (drive Avanti) po Tesco a od Makra do Brezhradu.Par set metru pole mezi nimi znamena riziko pro cyklisty-zamestnance hypermarketu i ostatni - musite chte nechte na hlavni silnici! Stejny je i vyjezd z HK od mostu u nemocnice....Proc cyklostezku.
1)HK se rozrusta, pred par lety byla i Trebes vesnici kdesi daleko od mesta, dnes vyrustaji nove panelaky az za vyjezdem na Vysokou za restauraci Duran,za par let Brezhrad bude nedilnou soucasti mesta a vyhledavanou lokalitou pro bydleni.Stavi se ctyrprouda silnice ale o cyklostezce do teto oblasti se neuvazuje.
2)Opatak (pisnik za Brezhradem). Kazde leto se po hradubicke pohybuje silene davy cyklistu, dospelych i deti. Je to velmi nebezpecne. 3)Dojizdeni. Kolik casu clovek muze venovat ceste do prace, nemluve o tom, ze cesta pres Vysokou ci Borovinku zdaleka neni klidna jako kdysi, naopak silnice tam jsou stale velmi uzke a neprehledne!
4)Jiz nejakou dobu probiha rozsirovani hradubicke silnice (prujezd na kole je ted maximalne nebezpecny!),vystavba by mela trvat asi do konce srpna,ale kdo ceka,ze dojde i k tolikrat slibovanemu propojeni cyklostezek Hypertesco - Makro, bude zklaman.Argumentem je pry problem s tim jedinym kusem pole,ktere nas nuti jezdit po hlavni - problem s odprodejem jeho casti zrejme soukromym majitelem. Zajimalo by me, jestli by to neslo vyresit jinak. Treba oddelit na nove stavene vozovce dvoumetrovou cyklostezku svodidly nebo ostruvkem travy s obrubnikem. Jde o to, aby se clovek, ktery dojizdi, dostal rychle a bezpecne do Hradce ci domu. Na hradubicke je sice siroka krajnice, ale kazdou chvili ji pouzivaji i ridici a cyklista nema kam uhnout.(navic pred nadjezdy se musi drzet v prubeznem pruhu a tim dost riskuje). Pouhy obrubnik a vse by bylo OK. Proste aspon jednoznacne vyhradit prostor kam auta nesmi a kde je cyklista v bezpeci,kdyz uz se nemuze postavit poradna cyklostezka nekde mimo silnici. Co Vy na to? Pritlacme na magistrat nez nas cestou domu nekdo sestreli z kola!
PS:Nove dlazdene stezky se libi chodcum, ale cyklisti a hlavne bruslari se zlobi. Navic bruslaru je jak hub po desti a brzy se na stezkach pomlatime. Nebo ze by nasi zastupitele premysleli dopredu a neco pro to udelali?
24.4.2003 07:51
Albi (neregistrovaný)
RE: Cyklostezka HK-Březhrad-(Opatak) aneb zatraceny kus pole....
Naprosto s Vámi souhlasím, ale nebuďte naivní, nikdo s tím nic neudělá. Nejsme v Dánsku, kde na kole jezdí i vláda. Tady to nikoho nezajímá. V Čechách je trend žít podle stáda a to říká: když máš auto, tak se s ním ukazuj kde to jde. A to bude ještě chvíli trvat.
24.4.2003 10:07
Eraser (neregistrovaný)
RE: Cyklostezka HK-Březhrad-(Opatak) aneb zatraceny kus pole....
Když si vydělám na auto a koupím si ho, pochopitelně ho chci používat k účelu, k jakému bylo vyrobeno a ne aby jen stálo před domem. Kolo mám také a také na něm jezdím. Ale kolo je spíš sportovní náčiní k trávení volného času, nikoliv plnohodotným dopravním prostředkem.
28.4.2003 16:16
Charlie (neregistrovaný)
RE: Cyklostezka HK-Březhrad-(Opatak) aneb zatraceny kus pole....
Vidite...Eraser nas nazor nesdili...Ja tedy souhlasim s Vami....podle me je kolo casto plnohodnotnejsi dopravni prostredek nez auto, zvlaste vzhledem k moznostem parkovani ve meste, aneb nez se nekomu podari zaparkovat a dojit z parkoviste k cili, my cyklisti budem rychlejsi.Auto bych vyuzivala pokud je treba odvezt velky nakup co se nevejde do batohu,nebo k odvozu pribuznych do nemocnice. Ale jinak at klidne stoji. Tak me napada,jestli jste si uz vsichni vsimli, kolik procent aut projizdejicich mestem nema zadne spolujezdce...chapejte, myslim to tak ze je ve voze jen ridic. Zda se vam to rozumne?......Muj prispevek byla jakasi modlitba...mate pravdu ze by to musel byt zazrak,aby se zridila cyklostezka do Brezhradu (byt ji chybi par metru). Ale za par let az bude Brezhrad predmestim jako treba Moravske,asi budu mit nevyhnutelne nutkani zaseptat "Ja to rikala... " No aspon ze pocasi nam posledni mesic preje....
13.5.2003 10:17
bruslař (neregistrovaný)
RE: Cyklostezka HK-Březhrad-(Opatak) aneb zatraceny kus pole....
Díky za zmínku o nás.. :) Nové stezky jsou sice krásné, ale dlažba je opravdu krajně nevyhovující, nezbyde nám tedy, než dále jezdit po silnicích..
15.4.2003 16:42
phavel (neregistrovaný)
Teď trochu odbočím. Nelíbí se mi situace na okruhu před Fakultní nemocnicí. Neříkám, že tam po obou stranách nejsou dobré cyklostezky, ale co tam moc chybí, jsou naopak chodníky! Přes den se zde pohybuje plno chodců v obou směrech a cyklistů (někdy také v obou směrech) v jednom pruhu. Pro obě strany to není ani pohodlné, ani bezpečné. Snad je na to myšleno spolu s rekonstrukcí křižovatky u Milety, ale to se asi nedočkáme...
28.4.2003 16:24
Charlie (neregistrovaný)
Dobry postreh, Pavle. (Dneska se chodci obzvlast prekonavali.) Premyslim o tom denne cestou po okruhu na fakultu...jeste minimalne metr nebo metr a pul sirky by se tam vesel. Co se tyce obousmernosti...clovek by obcas musel objet dve krizovatky (na kazdem semaforu se ceka jedno kolo :) a velkou cas obou smeru cyklostezky, aby se dostal z bodu A do bodu B bez vjeti do protismeru. Myslim ze pokud bude ohleduplnost,tak by se tam slo srovnat,ale to by treba studenti nemohli chodit v trojstupu...
13.8.2003 13:37
Matej (neregistrovaný)
Opět stezka od nikud nikam
Můj cyklistický "růst" spojený s pořízením užších plášťů mě přinutil přemýšlet nad kvalitou hradeckých cyklostezek (při každé spáře trnu zda opět prorazím duši). Takjsem objevil opět jednu fantastickou stezku: kolem Šimkových sadů se se celkem bez problémů dostanu ke Kauflandu, tam najedu na perfektní, červeně vysfaltovanou stezku, abych po chvíli skončil na příšerné panelce vedoucí k Pileťáku. Kolem potoka to opět jde - tam jsou panely překryté obalovačkou, i když pod asfaltem už poněkud "prosvítají". Díky kvalitě těch asi 100 m. mi připadá, že stezka prostě za Kauflandem skončila.... Pane Vlasák, podle Vašich předvolebních fotografií dokonce i cyklisto, nešlo by s tím něco udělat? Jó a další"lahůdkou" je stezka kolem Labe za Aldisem - ty deseticentimetrové spáry jsou fantastické!
14.8.2003 06:36
Franta (neregistrovaný)
Naprosto souhlasím s panem Samohrdem s jeho připomínkou v MF. Stezky vedou odnikud nikam jsou to jen kousky HK nemá žádnou koncepci, jen se otevírají kousky které nikam nevedou.
14.8.2003 09:28
Sok (neregistrovaný)
asfalt
:o)) jo jo asfaltové nozomi. No myslim že zrovna oblasti za Kauflandem čekají "brzy" změny...má se tu vystavět silnice od gumokovu po ulici Severní včetně cyklostezek...ale víte jak..."brzy" na uzemním plánu to vypadá dobře:o)))....po asfaltu se dá uz i dojet od Tesly po Stoletou, alespon myslim ze jsem o tom cetl, dlouho jsem tudy nejel.

Čas v HK běží asi dvakrát pomaleji než kde jinde tak si musíme na všechno déle počkat.
22.8.2003 07:12
Eva (neregistrovaný)
Zážitek z dnešního rána: na chodníku spojujícím světelný přechod v Labské II na okruhu a ul. Baarovu chytali policisté kolaře. /Místo toho, aby byli v podchodu, kde se jezdí v protisměru a jde tam o život./ Na tom chodníku, který je zdrojem snadného výběru pokut by situaci vyřešily 2 kg barvy. Chodník je cca 5m široký, tak by se mohl rozdělit na pruh pro cyklisty a pro chodce a byla by spokojenost na všech stranách. Pokud to čte někdo z magistrátu /o čemž pochybuji/, dávám to jako návrh.
22.8.2003 12:53
jarda (neregistrovaný)
Milá Evo, smiřte se s tím, že v Hradci se pro lidi moc nedělá. Sice pan primátor se holedbá novými cyklostezkami, ty ale většinou vedou od nikud nikam (jako zářný příklad je stezka kolem Fortny).Zkuste se někdy třeba podívat na kruhák na Brněnské. Tam také policisté dohlížejí na cyklisty, zda nejezdí v protisměru nebo na červenou. Cyklisty pokutují, na červenou se jezdit nemá, ale aut si nikdo nevšimne, ty na červenou mohou ( nebo ne ?).Namalovat čáry na chodník, jak je běžné např. ve Vídni nebo v Maďarsku je příliš jednoduché. Magistrát patrně nepotřebuje jednoduché řešení, ale co nejsložitější, aby při jeho vymýšlení mohli stírat pot a hodit do placu nejaké cifry (řádově miliony), jak to všechno moc stojí.A tato čísla pak uvedou ve volební kampani.
22.8.2003 13:15
Eraser (neregistrovaný)
Opravdu? Tak to už je vrchol :-( Také tam jezdím - protože nejezdím v podjezdu zásadně v protisměru, přejedu okruh přes přechod a po schodech (po tom sjezdu co tam je, asi na kočárky...) sjedu dolů (z kola nesedám jako mnozí :-)) a projedu ten kousek chodníku. Když se takhle policie chová, ať si nestěžuje, že nemá respekt! Jsou to kašpaři a ne policie.
27.8.2003 23:55
Jarda Fišer (neregistrovaný)
neosvětlení cyklisti
souhlasím s tím, že policie se chová trochu laxně. Ale i ve druhém směru. Po Hradci jezdí spousta neosvětlených cyklistů a policie s tím nic nedělá. Dva až tři ranní zátahy na dělníky ze škodovky a kolbenky za rok nic neřeší.
Cyklisti (obecně) nadávají na policajty (obecně), ale sami (obecně) jsou na silnici nebezpečnější. Jezdím po HK dost často ve večerních hodinách a troufnu si tvrdit, že minimálně třetina (možná i víc) cyklistů nemá kolo řádně osvětleno.
Vím, že všichni cyklisté v této diskuzi jezdí vždy řádně osvětleni a s přilbou, jich se tento příspěvek netýká :-), ale ty ostatní varuju: srážku s autem nemůžete vyhrát! A nakonec kromě smutných pozůstalých zůstane ještě nešťastný řidič. A ten se do konce života bude v duchu sám před hájit tím, že kdyby ten cyklista svítil, tak se to nestalo. A bude mu to houby platné - až do smrti bude žít s tím, že někoho zabil...
27.8.2003 07:23
Eva (neregistrovaný)
Tak tak, proč nepotrestat ty, co jezdí přes světelnou křižovatku ve Třebši, aby nejezdili v protisměru podchodem. Je to Kocourkov.
27.8.2003 10:02
Matěj (neregistrovaný)
Co vy na to, pane Samohrd?
Jakožto stálý účastník tohoto fóra jste si zajisté přečetl některé z návrhů na rozdělení širokých chodníků obyčejnou bílou čárou na část pro chodce a pro cyklisty. Došlo by tím k levnému rozšíření sítě cyklostezek a snížil by se počet dopravních přestupků cyklistů, ať už je to jízda v prtisměru jednosměrkou, nebo jízda po chodníku. Širokých a málo frekventovaných chodníků je v Hradci dost (od Tesca ke Koruně, od okruhu do Labské II, Lipky.....). Prosím o Vaše vyjádření, jak z hlediska specialisty na dopravu, tak jako zastupitele.
27.8.2003 23:09
Samohrd (neregistrovaný)
RE: Co vy na to, pane Samohrd?
Čáru na chodníku,oddělující cyklistický provoz od pěšího, nepovažuji za příliš efektivní řešení. Pokusím se vysvětlit proč.

1)V roce 1984 jsem měl možnost se v Holandsku seznámit se studií vypracovanou sdružením RONA, ve které se dlouhodobě zkoumala a hodnotila účinnost či "provozu schopnost" různých typů segregace, včetně chování motoristů, cyklistů a chodců. Bílá lajna na chodníku dopadla nejhůře.V některých případech bylo konstatováno, že oproti jízdě cyklisty mezi motorovou dopravou, dokonce bílá lajna na chodníku zvýšuje ohrožení cyklisty.Z vlastní zkušenosti vím, že takováto řešení segregace cyklistické dopravy většinou nepřinesla očekávaný efekt. Setkal jsem se s nimi již dávno v New Yorku, Londýně, Paříži ale i v jiných menších městech
2) křižovatky
3) nájezdy, povrch, barvy, veřejné osvětlení
4)
27.8.2003 23:44
Jarda Fišer (neregistrovaný)
RE: Co vy na to, pane Samohrd?
nevím, jak dalece jsou spokojeni cyklisté ve Vídni, nicméně tam jsem tento systém viděl a podle mě fungoval. Jediným problémem byli turisti, ale i ti se relativně rychle zorientovali. Připouštím však, že cyklistů jsem po rakouské metropoli zas tolik neviděl, alespoň ve srovnání s Hradcem. Nemohu proto říci, jestli by při větším provozu byl schopen to ustát.
28.8.2003 01:34
Samohrd (neregistrovaný)
RE: Co vy na to, pane Samohrd?
Pane Fišere, já si myslím, že také Rakušan jezdí po čáře jako Němec. Bojím se ale, že to u nás bude fungovat spíš jako v Holandsku. Tam cyklisté i chodci taky kašlou na čáry a proto se jim dělají luxusní a drahá "koryta".

Byl jsem se minulý rok ve Vídni také na cyklisty podívat a dokonce jsem se tam setkal s projektanty a s lidmi z odboru dopravy na magistrátu. Nevím, nevím jestli by jejich řešení měla být naším vzorem. Lze jim však závidět nadšení pro věc a podporu vedení města.
25.9.2003 14:01
Franta (neregistrovaný)
RE: Co vy na to, pane Samohrd?
Četl jsem váš článek v reginální příloze MF a plně s vámi souhlasím. Nechcete založit nějakou stránku s náměty cyklistů, kteří tento problém vidí ze sedel svých kol, jinak než automobilisté? Určitě by se sešlo dost dobrých námětů, které by se dalo prosadit. A pak by skutečně vedly stezky odněkud někam a nebyly by to jen úseky odnikud nikam jako nyní.
28.8.2003 01:11
JEŠTĚ JEDNOU SAMOHRD (neregistrovaný)
RE: Co vy na to, pane Samohrd? - DRUHÝ POKUS
CHTĚL JSEM SI TADY ODSUNOUT ODSTAVEC A MÍSTO TOHO, NEVÍM PROČ, JSEM NEDOPATŘENÍM ODESLAL NEDOKONČENOU ODPOVĚĎ. MÁTE TEDY MOŽNOST VIDĚT, JAK TAKOVÁ ODPOVĚĎ VZNIKÁ A JAK SE S NÍ TRÁPÍM.
OMLOUVÁM SE A POKUSÍM SE JEŠTĚ JEDNOU O ODPOVĚĎ CELOU :

Čáru na chodníku,oddělující cyklistický provoz od pěšího, nepovažuji za příliš efektivní řešení. Pokusím se vysvětlit proč.

1)V roce 1984 jsem měl možnost se v Holandsku seznámit se studií vypracovanou sdružením RONA, ve které se dlouhodobě zkoumala, filmovala a hodnotila účinnost či "provozu schopnost" různých typů segregace, včetně chování motoristů, cyklistů a chodců. Bílá lajna na chodníku dopadla nejhůře.V některých případech bylo konstatováno, že oproti jízdě cyklisty mezi motorovou dopravou, dokonce bílá lajna na chodníku zvýšuje ohrožení cyklisty. Z vlastní zkušenosti vím, že takováto řešení segregace cyklistické dopravy většinou nepřinesla očekávaný efekt. Setkal jsem se s nimi již dávno v New Yorku, Londýně, Paříži atd. a ve všech případech jsou již dnes z chodníků vymazané. Celkem dobře ale "bílé čáry" fungují v Německu. To je snad dáno mentalitou národa. Tam se namaluje čára a oni po ní bez rozpaků jezdí a chodci ji nepřekročí. Jinde cyklisté hledají jinou, výhodnější trasu, zkracují si všelijak cestu, vjíždějí mezi chodce a zpět mezi auta - obecně vytvářejí větší chaos, než když jedou po komunikaci podél obrubníku. Na druhé straně se jim po čáře promenádují chodci, na čáru jsou jim odkládány popelnice, přepravky atd. Lépe fungují nízkým obrubníkem oddělené stezky, kterými je cyklista lépe veden a má zde jednoznačně vyznačený svůj dopravní prostor.

2) Další problém "bílých čar" vzniká ve křižovatkách. Při pravém odbočení automobilu souběžně jedoucí cyklista toto auto za sebou nevidí a když mu pak auto zahne před nosem, tak kolo neubrzdí. Proto to chce v križovatkách cyklistickou komunikaci odsadit, aby cyklista byl zpomalen a odbočující auto viděl ze strany. Na takovéto odsazení nebývá na chodníku místo nebo není respektováno chodci. Ti podle nějaké čáry nezahnou v žádném případě a budou se tedy cyklistům plést. Druhý problém vzniká při levém odbočení cyklisty, kdy přejede příčnou komunikaci a musí při odbočení dát přednost autu. V takovýchto případech neposkytuje "čarové" řešení na chodníku dodtatečný vyčkávací prostor. Cyklista se potom raději přidá k z prava přijíždějícím automobilům a z leva vjíždí do jejich proudu. Hrůza hrůzoucí!

Výhoda relativní bezpečnosti cyklisty v mezikřižovatkovém ůseku se tak ztrácí v křižovatkách. Jsou známy časté případy, kdy počet nehod s účastí cyklisty v trase upravené "čárovým chodníkovým řešením" prudce narostl oproti stavu před úpravou. Z uvedených důvodů "čárová" řešení obecně lépe fungují v místech kde je na trase malá četnost křižovatek a málo chodců, tzn. mimo centra měst.

3) Jako podružnou nevýhodu "bílých čar" na chodníku lze uvést nutné nájezdy a sjezdy, nejednotný povrch chodníků a blízké sloupy veřejného osvětlení. To vše zhoršují komfort a bezpečnost jízdy cyklisty.

Teď to vypadá, jako by čáry na chodnících byly podle mne zavrženíhodné. Tak to ne. Mají opodstatnění jen v některých místech a těch je bohužel málo. Byl bych nerad, kdybychom v Hradci dopadli jako v New Yorku, kde v roce 1987 pomalovali celý Manhattan po chodnících bílými čarami a celá hurá akce skončila fiaskem. (Teď ale udělali fajnovou páteřní stezku podle Hudsonu, po které se parádně jezdí z Harlemu až dolu k Battery parku. Na ní budou napojovány nové příčné stezky.) Dalším příkladem a mým vzorem je Holandsko. Tam se malované stezky nedělají vůbec.

Vraťme se ale do Hradci Králové. Máte pravdu, že je zde hromada ulic s se silnou motorovau i cyklistickou dopravou a přitom s prostorově předimenzovanými chodníky. Třeba na takové Gočárově třídě by jistě stálo zato se pokusit o vložení cyklistického pruhu na úkor chodníků. Nechme na detailním řešení zdali by měl být spíš malovaný nebo stavěný jako stezka.

Zdraví Samohrd
29.8.2003 15:17
Matěj (neregistrovaný)
RE: Co vy na to, pane Samohrd? - DRUHÝ POKUS
Děkuji.
28.8.2003 09:49
Axel (neregistrovaný)
etapy
Už je to poměrně dlouho co vyšel v radnici článek s přiloženým axonometrickým obrázkem zastřešené zimní haly II a nad ním byl půdorys oblasti a na něm černou čarou vyznačena cyklotrasa od Hradecké ulice zadem okolo hasičů, lavkou přes Orlici a okolo zimáku k zatáčce u pivovaru. Bylo to rozdělené do 5 etap. 1. a 2. etapa okolo zim.h.II je hotova, ale těch ostatních několik etap už zůstalo jen na papíře. Ptám se proč?? Příjde mi (a ne jen mě), že je to velmi fajn řešení, cyklisté tak dobrých 500m nepřekáží nikde na silnici :o)))
... :o))) hlavně by to nebylo odnikud nikam !!! a radnice by za to získala drobné + u občanů:o)))....narozdíl od lávky u aldisu si myslím že by byla od prvopočátku hojněji využívána!!...když už je na stole dobrý nápad, proč se v tomhle měste nerealizuje?? Děkuji za odpověď :o)
7.9.2003 21:18
Matěj (neregistrovaný)
Cesta po"hrázce"
Tak se kdysi říkalo cestě podle lesa z malšovické ulice Na Hrázce k Sříbrnému potoku. Tato cesta bývá v létě hojně využívána k cestě na Stříbrňák. Koncem sedmdesátých let si nějaký tehdejší VIP postavil domek za zahrádkářskou kolonií a proto byla část této cesty vyasfaltována - dál ovšem pokračuje "polňačka". Vloni na podzim Městské lesy "vylepšily" pokračování této cesty do Svinar navezením asi 10 cm vrstvy písku....Nestálo by za to, prohlásit tuto cestu za cyklistickou stezku a věnovat jí i příslušnou péči? Určitě by se tím odlehčilo silnici do Malšovy Lhoty.
25.9.2003 21:16
Milan_Brno (neregistrovaný)
Cyklostezky
Cyklostezek značených ,neznačených nebo i jen komunikací vhodných pro cykloturistiku má Hradecko více než dost(dokonce více než je možné nalézt v Č. Ráji - kdo tam byl "KOLMO" velmi dobře ví o pestrosti potažmo hustotě tamních tras). Proto považuji za jedniný problém ZNAČENÍ - to je vskutku ZOUFALÉ. Cyklisté jsou nezřídkakdy nuceni spoléhat na značení turistické, které je ovšem dimenzováno na turistiku pěší, proto sjíždění některých úseků je značně problematické!! Závěrem chci jen dodat že jízda na kole v krásném počasí hradeckými lesy je prostě úžasný zážitek!
btw: pro Městské zastupitelstvo: Zkuste někdy s rodinami vyrazit na projížďku - záhy pochopíte!!
27.10.2003 13:58
Semrád (neregistrovaný)
Lávka přes Labe u Aldisu
Lávka přes Labe u Aldisu

O pozornost i širší veřejnosti se začíná v poslední době ucházet problém vzrostlého dubu na labském nábřeží u Aldisu poté, co krajský úřad zrušil povolení ke kácení a vrátil věc k novému projednání.

„Bez lávky pro chodce a cyklisty, která překlene řeku Labe, se prostranství u kongresového centra Aldis neobejde“, tvrdí spoluautor projektu architekt Prokop a dodává, že jiné řešení než to, při kterém vezme za své vzrostlý strom, nepřichází v úvahu. Důvody, které uvádí – nedávná smrtelná nehoda na Labském mostě, nové zpřístupnění zóny Aldis, nutnost navázat na pěší bulvár a další - mě však o nezbytnosti lávky nepřesvědčují. Přinejmenším ne v navrhované poloze. Přirozená komunikační trasa je již mnoho desítek let stabilizována v prostoru mezi Městskými lázněmi a 50 m bazénem na jedné straně a kongresovým centrem Aldis na straně druhé. Přes ul. Akademika Bedrny navazuje přímo na hlavní pěší trasu Šimkových sadů, dále přes ul. Buzuluckou do Hostivítovy (která je pěší), přes Pospíšilovu tř. do Kubištových sadů a přes ul. Víta Nejedlého, podél areálu Slávie k Orlici. Je zřejmé, že tato trasa může svým významem směle konkurovat vznikajícím pěšímu bulváru v Aldisu, který vede od vzrostlého dubu na břehu Labe k torzu Nozomi v Šimkových sadech (zlí jazykové tvrdí, že odnikud nikam). Přirozenější místo pro lávku (pokud by měla být postavena přes Labe u Aldisu) je tedy spíše v návaznosti na výše popsanou trasu. Poloha, ve které je lávka vyprojektována, je zdůvodněna v první řadě urbanistickou koncepcí zóny Aldis, nikoliv širšími vazbami a souvislostmi.

Lávky pro chodce a cyklisty je v Hradci Králové v současnosti skutečně zapotřebí, avšak přes Orlici, podél západního průčelí Zimního stadionu, kde již dlouho citelně chybí. Na rozdíl od lávy přes Labe leží na frekventované pěší a cyklistické trase, z centra města na Moravské předměstí, kterou by významně zkrátila (nehledě na zvýšení bezpečnosti). Kromě dalších významných cílů je na této trase i areál Univerzity Hradec Králové a budoucí Studijní a vědecká knihovna.

Pokácet vzrostlý, statný strom v plné síle, byť pro uskutečnění skvělého řešení, je vždy určitou ztrátou. Mělo by být samozřejmé, že navrhované skvělé řešení je pro člověka životně důležité a nemá alternativu. V daném případě však posun o několik metrů, do stávající mezery ve stromořadí, případně úprava předmostí lávky, mohou vytvořit zajímavou, až milou nepravidelnost svým vybočením z osy pěšího bulváru, bez negativního dopadu na funkčnost návrhu.

Avšak nejde v první řadě o strom. Jde o rozhodnutí, zda postavit lávku na místě, kde už dávno měla být, nebo na místě, kde ještě dlouho nebude chybět.

29.10.2003 13:50
Luboš (neregistrovaný)
RE: Lávka přes Labe u Aldisu
Je pravda, že v Hradci je potřeba budovat celou řadu jiných cyklistických komunikací. Spíš to vypadá, že radnice opět buduje něčí "pomníček" tak jako "dalekohled" na Ulrichově náměstí...
29.10.2003 14:37
Jarda (neregistrovaný)
RE: Lávka přes Labe u Aldisu
lávku jako nesmyslnou nevidím. Do Aldisu chodím docela často a cestu by mi to minimálně o 300 metrů zkrátilo. S kácením ale nesouhlasím, vždyť to může být o pár metrů vedle a stromu se nic nestane.
30.10.2003 10:11
:o(( (neregistrovaný)
no cmt
Je to smutný ... skanzen skanzen skanzen !!!! To uz je trošku ujetý nemyslíte..kvuli stromu...jako by byl problem vysadit novej stejne za par let odejde sam..nebo je to tak vazný problem posunout tu lavku? Ja uz ty lidi v HK opravdu nechapu..pořád chcípaj na nedostatek prace,nadavaj jakej je vsude provoz ze se neda bezpecne jit pesky a ja nevim kdesi cosi. Kdyz uz se najde investor, nebo nejaký řešení tak ho prostě pošlou do (_!_). tohle není normální!!. Cikáni asi ví proč táhnou do lepších krajů :O((
3.11.2003 16:04
Luboš (neregistrovaný)
RE: no cmt
Nevím o tom, že by se našel nějaký investor na stavbu lávky. Sám jezdím poměrně hodně na kole po Hradci a je zde opravdu celá řada jiných potřeb nejen pro cyklisty. Stačí se třeba projet od hospody "Stoletá" směrem k bývalé Tesle. Možná by bylo vhodné zde postavit "lávku" od investora pro dospěláky a hlavně děti. Ano máte pravdu, okolu "Špáru" vede již obousměrná cyklostezka. Stačí se tam na chvíli postavit u přechodu od "železňáku" a pokoukat na tu bezradnost přecházejících...a proč třeba magistrát nechtěl po investorovi zajistit cyklostezku a chodník pro občany města Hradce na výpadovce do Brna u "Kefíru" ? Lávka u Aldisu je "pomník" a ne nutnost!
3.11.2003 18:22
:o( (neregistrovaný)
RE: no cmt
Jo lavka lavka...tu slibovali jako jednu z etap u zimaku ..ale po tom se taky jen zašumělo..nenadaval jsem na lavky, ale na to že když už se něco málo začne, tak se najdou rejpalové a díky nim se děje už opravdu kuloví!!!!!..jasně že by bylo třeba stavět hodně jinejch a užitečnějších věcí!!
26.7.2005 14:30
OTÍK (neregistrovaný)
RE: no cmt
Kéž by táhli.
4.11.2003 11:20
Jan (neregistrovaný)
Asfaltová cesta podél labe
Jen bych se chtěl zeptat, jestli nějáký příslušný orgán plánuje opravu stezky podél Aldisu a lázní? Je sice pěkné, že stezka je na druhé straně téměř nová, ale této straně jsou díry mezi jednotlivými kusy asfaltu nesnessitelné. Když už nic jiné, tak alspoň záplatovat.
7.11.2003 22:30
Matěj (neregistrovaný)
Tak už konečně došlo na tu barvu a štětku
... a já už nebudu muset trnout, že mě poliši sejmou za jízdu po chodníku od Tesca ke Koruně! Dík
13.11.2003 14:25
Lukáš (neregistrovaný)
Uznávám, že lávka přes Labe směrem k Aldisu asi opravdu není prioritní investicí, ale na druhou stranu si myslím, že je to dobrý nápad a bez lávky by postrádala smysl práve dokončovaná výstavba pěšího bulváru u Aldisu. Velice me prekvavil odpor proti stavbě z toho důvodu, že by se musel pokácet jeden (byť uznávám, že asi pěkný a vzrostlý) strom. Uznávám, že je potřeba chránit přírodní hodnoty, ale toto mi připadá příliš extrémní. Mimochodem sdružení, které tuto diskuzi rozpoutalo také protestuje proti stavně obchodního centra Amadeus, které by podle mého názoru oživilo centrum města. Připadá mi, že skupina těchto lidí má příliš negativistické postoje, které škodí rozvoji města. Mým názorem je, že Hradec Králové by se měl rozvíjet a to na úkor toho, že se občas pokácí nějaký ten strom, který tam byl mimochodem uměle vysazen.
13.11.2003 15:26
Veronika (neregistrovaný)
Jaké sdružení máte konkrétně na mysli?
13.11.2003 16:24
Nebelman (neregistrovaný)
sdružení
To je to samozvané, nikým nevolené sdružení rádoby moudrých občanů, kteří do všeho mluví a mají hrůzu z každé změny. To jsou ti, co se zaštiťují HK a nazývají ho salonem republiky i když to už dávno nemá opodstatnění. To jsou ti, co prezentují HK jako univerzitní město, zatímco UHK není plnohodnotnou univerzitou mající jen 2 fakulty. To jsou ti, co vůbec nic netuší o ekonomii, netuší, že prosperitu města vytváří výroba, obchod, cestovní ruch atd. Univerzita, divadla, galerie a další aktivity jsou už jen tou třešní na dortu složeného z prosperujících odvětví. To jsou ti, co vše nové kritizují, protože by to mohlo narušit jejich zaprděný klídek a pořádek.
13.11.2003 14:26
Lukáš (neregistrovaný)
pokácení starého dubu
Uznávám, že lávka přes Labe směrem k Aldisu asi opravdu není prioritní investicí, ale na druhou stranu si myslím, že je to dobrý nápad a bez lávky by postrádala smysl práve dokončovaná výstavba pěšího bulváru u Aldisu. Velice me prekvavil odpor proti stavbě z toho důvodu, že by se musel pokácet jeden (byť uznávám, že asi pěkný a vzrostlý) strom. Uznávám, že je potřeba chránit přírodní hodnoty, ale toto mi připadá příliš extrémní. Mimochodem sdružení, které tuto diskuzi rozpoutalo také protestuje proti stavně obchodního centra Amadeus, které by podle mého názoru oživilo centrum města. Připadá mi, že skupina těchto lidí má příliš negativistické postoje, které škodí rozvoji města. Mým názorem je, že Hradec Králové by se měl rozvíjet a to na úkor toho, že se občas pokácí nějaký ten strom, který tam byl mimochodem uměle vysazen.
14.11.2003 13:59
Phavel (neregistrovaný)
RE: pokácení starého dubu
Ano souhlasím s vámi v tom, že toto občanské sdružení je vcelku zbytečně odmítavé ke všem novým nápadům. Jejich ostrý nesouhlas s Amadeem je toho dokladem. Já jsem jednoznačně pro tuto stavbu, zvláště pak za daných podmínek. Prostor před Tescem, kde by se mělo stavět považuji za ošklivou proluku, kde je nepořádek. Když jdu okolo s lidmi, kteří nejsou z Hradce, musím se vždy stydět. Moc rád bych na tomto místě brzy viděl souvislou ulici, která by byla důstojná tohoto města. Tuším, že toto sdružení (nebo někteří jeho členové) bojovalo i proti Intersparu, který dnes už naštěstí stojí. Myslím, že i tato stavba je pro město přínosem. Avšak jedině snad co se týče tohoto stromu, který překáží lávce bych jim dal za pravdu, ale na druhou stranu, pokud není podle projektantů a odborníků zbytí a lávka se posunout nedá, měl by se pokácet. Při rozvoji města a vytyčování jeho ulic po zbourání hradeb, došlo asi taky ke kácení starých stromů a dnes jsme na tu dobu hrdí.
25.11.2003 17:47
Fish (neregistrovaný)
Je tu jeste velky problem ja sem bruslar a hodne casto se mi stavaji kolize s neohleduplnymi ciklisty ti se odvolavaji že stezka je jenom pro ciklisty ale podle zakona sou bruslaři považováni také za ciklisty tak nechapu proc neni na znackach jeste oznaceni in-line bruslaru???
25.11.2003 20:44
Eraser (neregistrovaný)
Nene, bruslaři jsou podle zákona o provozu na pozemních komunikacích CHODCI, tudíž patří na chodník.
26.11.2003 08:24
Franta (neregistrovaný)
Nevím proč se dohadujete, je snad jednodušší vyjít jeden druhému vstříc a na tom chodníku se dohodnout. Takto jenom nahráváte nepřátelům cyklistů, chodců a bruslařů.
26.11.2003 10:27
Eraser (neregistrovaný)
Bruslař nejsem, to je pravda. Chodím pěšky asi jako každý a po HK jezdím víc na kole než autem. Ovšem ve tmě jezdím osvětlen vepředu i vzadu, jedu při kraji, kde to jde, tak po cyklistické stezce. Ovšem co předvádějí někteří cyklisté a chodci... Hlavně cyklisté nedodržují jediný dopravní předpis a ani elementární zásady slušného chování. Specialitou chodců je vkročit půl metru před auto se zrakem upřeným rovnou za nosem asi ke světlým zítřkům...
26.11.2003 23:14
Roman (neregistrovaný)
"...k světlým zítřkům" .... Tuším že na plzeňském krematoriu to mají napsané přesněji : "Světlu vstříc".
26.7.2005 14:48
Wočko (neregistrovaný)
...
SOUHLASÍM.
Cyklisti jsou bezohlední a měl by je konečně někdo začít taky pokutovat, aby si uvědomili, že tu jsou nějaká pravidal. To samé ale bruslaři. Podle vyhlášky jsou skutečně v pozici chodce, tudíž na cyklostezkách natož na silnici nemají co dělat. Rostahujou se těma haxnama až do půlky jízdního pruhu. To by se asi hodně divili, kdyby jim ty fajfky přejel trolejbus (v jehož útrobách se zrovna poveze cyklista - podle nového "skvělého" opatření v MHD) :o).
Obdobně ale cyklisti chybují, pokud žijí v domnění, že když cyklostezka spolu s chodníkem vjíždí na silnici, že mají přednost. Narozdíl od chodců jdoucích po přechodu mají totiž cyklisti povinnost dát přednost v jízdě autům. (viz. př. přechod u vjezdu do Kefíru). Každej cyklista by se měl nejdřív nějakou dobu vyjezdit v autě, pak se teprve bude na silnicích chovat tak, jak má a ne jako tele, který si myslí, že mu všichni uhnou.

Zakázal bych jízdu na kole důchodcům, jež se na nich kymácí ze strany na stranu a ohrožujítak nejen sebe. Důchodci by měli jezdit výhradně na 4-kolkách. Pak by se nestávalo že sami spadnou před autem. A kdo z toho má průser - vždycky řidič auta (šok na celej život, že někoho přejel, i když se tomu nedalo zabránit, pokutu a možná i odsouzení za ublížení či zabití).

Co se týká cyklostezek - souhlasím s názorem, že v centru je spousta zbytečně širokých chodníků, "kde projde 10 lidí denně", a po kterých by v pohodě mohly cyklostezky vést (př. Gočárova tř., II. okruh - mnoho úseků v centru, Šimkova ulice, I. okruh (kolem Žiškových sadů) a spousta dalších. Nebo by se to tam dalo vydloubnout, snížit a nechat tam aspoň parkovat auta (na Gočárovce by to bylo potřeba jako sůl).
26.7.2005 15:42
MIREK (neregistrovaný)
RE: ...
Takový malý poznatek. Vždy když se vrátím z nějaké cesty ze zahraničí, kde se mimochodem jezdí mnohem ohleduplněji (myslím tím aspoň Německo, Rakousko a Itálii), čeká mě vždy už na hranicích ukrutný šok v podobě bezohlednosti řidičů. Právě v sobotu jsem přijel z dovolené v Itálii, kde je v přímořských městech podstatně větší ruch než zde u nás, na skůtrech a kolech tam je na silnici přecpáno, ale vše probíhá v pohodě. Můžete mi říci proč? Odpovím si sám. Lidé jsou tam pohodovější a ohleduplnější. Kéž by se to někteří řidiči naučili i u nás. Ale to asi chci hodně.
29.11.2003 14:25
Kamilka (neregistrovaný)
Teda, to je hustý. Lidičky, já mám internet! Juhů! A našla sem tyhle stránky! Juhů! A dokonce sem umím napsat i tehle text!!! Juhůůů!!! To koukáte co? Juhů! Tak o čempak budu psát? No, asi bych měla napsat něco strašně chytrýho a průlomovýho, něco co byste všici četli s otevřenými ústy. Takže, co napsat? Asi nějakou děsně chytrou hlášku, abych vipadala děsně chytře. Tak tedy: KNIHA JE PRO ČLOVĚKA TO, CO PRO PTÁKA KŘÍDLA! Juhů!
29.11.2003 20:33
Jan Amos (neregistrovaný)
Správně. Já bych mnohým doporučoval knihu Pravidla českého pravopisu. Obracím se v hrobě nad tím, co někdo může naťukat do klávesnice.
13.12.2003 00:09
Ta nad tímhle cholerickým št´ouralem (neregistrovaný)
Neuvedenjelikož to není to příspěvek
Víš, co ti řeknu? Seš nevrlej nabručenej a cholerickej št´oural! To přesně seš. A až budeš starej (pokud už nejseš ) tak budeš ještě tisíckrát horší, Juhúúú. Zdar!
1.12.2003 11:36
HRADEC NA KOLE (neregistrovaný)
Cyklisticky server pro Hradec Králové
www.hradecnakole.info
3.12.2003 12:06
Matěj (neregistrovaný)
Cyklostezka do Černilova?
Tuhle jsem jel ze Slatiny do Černilova. Po pravé straně silnice tam cosi kutí VaK . Ten uježděný pruh mi připoměl, že by tam krásně sedla cyklostezka ( za ty 4 kilometry mezi Slatinou a Černilovem mě předjelo asi 30 aut - protijedoucí nepočítám). Nevíte jestli se tom uvažuje?
P.S. Kamilko gratuluji ti k tom,. že ti zaměstnavatel konečně zavedl Internet.
3.12.2003 14:33
HRADEC NA KOLE (neregistrovaný)
RE: Cyklostezka do Černilova?
Na serveru HRADEC NA KOLE (www.hradecnakole.info) je sekce MESTO A KOLO a v ni OTAZKY na Magistrat mesta.
Jednou tydne budou otazky zaslany na Odbor hlavniho architekta a budou zodpovezeny.

Proto prosim o vlozeni dotazu na server.
6.3.2004 22:01
Matěj (neregistrovaný)
Nějak to tu chcíplo...
...tak tedy přidávánm příspěvek o ničem, aby to vyskočilo na první stránku - cyklistická sezona se blíží!
6.4.2004 20:39
Xaver (neregistrovaný)
cyklostezka
V Pardubicích u nádraží nasednu na kolo a pohodlně po několika cyklostezkách dojedu přes celé město i dál až do Sezemic. Trasa vede mimo běžný automobilový provoz, křížení je přehledné a jeví se jako bezpečné.
V Hradci Králové nasednu u nádraží na kolo, motám se mezi auty (protože po chodníku jet nechci) a než dojedu příkladně na Slezské Předměstí, mohu být několikrát sražen autem. A naučím se několika dalším nadávkám.
Naši radní by měli jít na zkušenou do Pardubic, aby se přiučili, jak lze občanům města život zpříjemnit.
7.4.2004 02:47
Samohrd (neregistrovaný)
RE: cyklostezka
Vážený pane, Vaší chybou je, že chcete jet od nádraží na Slezské Předměstí. Jeďte z Farářství k Tescu! Budete mít navíc ještě privilegium druhého cyklisty, která byl na této ztezce viděn. (Prvním již byl minulý rok pan primátor, když ho fotily do Radnice). Máte-li teď dojem, že mi šibe, nebo že Vás chci naštvat, omlouvám se Vám. Touto ironií vyjadřuji jen lítost nad promarněnou příležitostí dobudovat v Hradci dobře započatý systém cyklistických komunikací a nad jeho nynějším ničením. Vyjadřuji vztek nad současnými diletantskými "cyklistickými" počiny města. Vyjadřuji roztrpčení nad ztrátou vyhozených peněz za nepodařené realizace. Vyjadřuji beznaděj, nad mojí nemohoucností, protože nevím jak současný neblahý vývoj napravit.

Mohlo by se zdát, že jako autor prvního generelu cyklistických komunikací v Hradci (1983) předvádím jakousi stařeckou zapšklost vyvolanou faktem, že jsem byl vystřídán další generací projektantů. Není tomu tak. Má zapšklost pramení z toho, že máte pravdu. Má zapšklost pramení z obdivu pana hl. architekta Brůny (a dalších) k návrhům cyklistických stezek, jejichž nakreslení by mělo být trestné. Natož pak realizace. Má zapšklost pramení z toho, že kdyby někdo za uplynulých 20 let pochopil, že tehdy generelem v první etapě realizace navržená stezka, vedoucí centrem města od východu k západu je páteří celého navrženého systému, mohl jste dnes po ní jet z nádraží na Slezské Předměstí. Místo toho ale můžete po krásné nové stezce jet honit zajíce na polich a zajíčky v Tescu. To ale taky nemusí být k zahození.
Zdraví Vás Samohrd.
7.4.2004 03:08
Ještě jednou Samohrd (neregistrovaný)
RE: cyklostezka
Nečetl jsem si to po sobě a odeslal. Teď vidím tu hrůzu. Jistě že má být psáno :
který byl a nikoliv která byl,
na stezce a nikoliv na ztezce,
ho fotili a nikoliv ho fotily (brrr, hrůza)
atd, atd.
Omlouvám se. Jsou 3 hodiny ráno, usínám, radši vlezu do pelechu.
8.4.2004 15:47
tomas (neregistrovaný)
RE: cyklostezka
Svatá pravda. Jen k té cyklostezce z Farářství dodám následující: Nedávno jsem se vracel do města směrem od Březhradu, a náhodou jsem si vzpomněl právě na inkriminovanou cyklistickou fotografii pana primátora a řekl jsem si, že novou stezku alespoň vyzkouším a ušetřím si nepříjemnou cestu po frekventované Hradubické. Jaký byl můj údiv, když stezka po kilometru kolem Makra skončila pravoúhle uříznutá nad metrovým srázem končícím v poli !!! Pokračoval jsem tedy polem nepolem, přebrodil potůček a dostal se až Tescu a odtud konečně po zmíněné stezce do Farářství. Nevím, nevím - ale když už tu jsou tyto dva úseky, nestále by za to je propojit ?? Cestička v poli je sice od cyklistů, bruslařů i dětských kočárků vyjetá docela slušně, ale přece jen to není ono :-))
7.4.2004 09:45
Martin (neregistrovaný)
RE: cyklostezka
Na tomto jednoduchem a zarnem priklade (jako je jizda na kole po meste) je videt, co radni v Pardubicich a v Hradci delaji pro nas - pro obcany.
7.4.2004 13:04
Jarda (neregistrovaný)
RE: cyklostezka
já bych Pardubice zas tak neglorifikoval. Zkuste si na kole zajet třeba na Duklu nebo na Dubinu. Jízda na kole z centra k nemocnici je pak doslova hazard.
To ovšem neomlouvá stav stezek v HK, je to opravdu hrůza. Po několika letech jsem se opět rozhodl za příznivého počasí jezdit na kole a příliš bezpečně si tedy nepřipadám.
7.4.2004 13:56
ronald (neregistrovaný)
RE: cyklostezka
Na Duklu vede stezka od Husova sboru na Skrivanek, na Dubinu se da jet Husovou podel Haldy. Takzvane stezky ale maji opdstateni v rozptylene zastavbe, zelenych pasmech a otevrene krajine.... napr. v Holandsku, Dansku, Finsku jsou v mestech specialni pruhy pro cyklisty, ktere najdete vzdy v celem sirsim centru mesta. U nas nejsou penize, tak se buduji stripky, tu a tam par set metru, takrka bez koncepce ktera by odrazela fakt, ze ve meste se pohybuji chodci-cykliste-bruslari-ridici zaroven !!
7.4.2004 20:02
Roman (neregistrovaný)
Trochu bych tohle téma chtěl rozšířit - nejde jen o rozsah stezek, ale i o jejich kvalitu. A to nejen o kvalitu měřenou zanedbaností a znečištěním, ale i o kvalitu jízdy po těchto stezkách. Ve zkratce - dá se po nich jezdit pouze na dobře odpružených kolech se silnými pneumatikami. Z obrubníku na obrubník, rozdrncaná dlažba, snížené příčné nájezdy... Po tom se nedá jet, ale ploužit se. Dojíždím na kole na delší vzdálenost a tak se mi nechce tahat těžké kolo. Mám sportovní na tenkých gumách, ale povím vám, je to utrpení. Kdo ty ztezky vymýšlí, tak buďto na kole vůbec nejezdí a pouze kreslí podle daných parametrů ať je to jak je to. Nebo se na kole jen tak přeplouží od baráku 300 metrů do práce, kousek do hospody a pár metrů domů. Potom je to vcelku jedno. Když ale chce člověk jezdit i trošku pro požitek z jízdy na kole (po celodenním sezení za volantem), tak než se vyhrabu někam za město, tak mě stezky znechutí.
Mám takový návrh - ať se příští radniční cyklobití v prsa (Hradec na kole, nebo jak se ta akce jmenuje..) odehrává na hradeckých cyklostezkách a ne na uzavřených asfaltkách v centru. To pak přejde ty nadšené cyklisty úsměv.
A když jsme u těch projekčních nesmyslů, co vy na tu runway pro ufouny pod mostem naproti komerčce ? Kolik ten rozmar stál a kolik by za to bylo potřebných a kvalitních stezek ?
8.4.2004 08:28
FRP (neregistrovaný)
Rád a sgustem jsem si přečetl příspěvek pana Samohrda a nezbývá mně než souhlasit. Nač se bude stavět nová cyklostezka kolem letního kina. Jsou krásná místa kde by stačilo málo a spojení středu města se sídlišti.
Od strojní průmyslovky k Benzině na Brněnskou, místa tam je spousta,
Trasa alejí v Lipkách,
Trasa kolem Malšovického stadionu, taky je tam prostor
Od čerpací stanice Shell parkem a napojení na Pospíšilku
A těchto míst by se určitě našlo víc.
Pane Samohrde nevzdávejte to !!!!!!!
9.4.2004 10:04
Josef Vích (neregistrovaný)
Otázky na Magistrát města
Dobry den,
musim malinko zneužít tohoto fóra a udělat si menší reklamu. Na královéhradeckém cyklistickém serveru HRADEC NA KOLE (www.hradecnakole.info) máte možnost položit otázku ohledně cyklistiky ve městě přímo pracovníkům magistrátu, kteří se k problematice vyjádří.
13.4.2004 16:15
jarda (neregistrovaný)
RE: Otázky na Magistrát města
Hledal jsem na uvedených stránkách, jak a kde položit otázku na Magistrát. Nalezl jsem pouze tipy na trasy dodané Magistrátem. Jsou vypracovány stylem, "aby se vlk nažral a koza zůstala celá". Nechť tedy Magistrát buduje stezky odnikud nikam.
16.4.2004 14:40
HRADEC NA KOLE (neregistrovaný)
RE: Otázky na Magistrát města
Otazku lze polozit v sekci MESTO A KOLO - OTAZKY A ODPOVEDI (tam je formular pro otazky).
10.8.2009 22:52
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Otázky na Magistrát města
No to bych moc rád. Bohužel na této stránce (www.hradecnakole.info/) je akorát černo a hraje tam uklidňující hudba... Škoda, že to již nefunguje, byl to myslím dobrý nápad.
16.4.2004 09:00
Phavel (neregistrovaný)
mizící chodníkové cyklostezky
Souhlasím se zmíněnou kritikou cyklostezek a ještě bych chtěl zmínit jednu neřest při jejich budování. Jeli jste někdy na kole přes tzv. viadukt - železniční nadjezd u Úřadu práce? Město se zde před časem chlubilo "novými" cyklostezkami. Byl jsem však velice zklamán po mém prvním průjezdu z Plotišť do centra. Stezka byla zhotovena pouhým barevným nátěrem na původní, popraskaný a vydrolený chodník. Mám také kolo s úzkými plášti, jako autor výše uvedeného článku a jízda pro mě byla utrpením. Myslím, že dnes již tam ona stezka ani není, protože už tehdy byla barva dosti smytá od deště (co by taky drželo na starém, špinavém chodníku). A to není jedinný případ ve městě.
Nedávno jsem někde četl, že se mají budovat další cyklostezky i v centru. No jestli budou opět jenom natírat staré chodníky červenou barvou, tak se můžeme těšit opravdu "velkého zlepšení". Hlavně, že se radní budou moci chlubit narůstající se kilometráží stezek.
16.4.2004 10:50
Eraser (neregistrovaný)
RE: mizící chodníkové cyklostezky
Myslím, že cyklisté by se měli umírnit ve svých požadavcích, respektive mít požadavky reálné. Těžko stavět někde novou cyklostezku když se tam už prostě nevejde. To je případ třeba toho viaduktu. A co se týče natírání chodníků, v centru Hradce máme chodníky dosti široké, takže rozdělit je tak, že 1/3 by byla cyklistická stezka a 2/3 chodník pro chodce je dobré a levné řešení. Centrum města je další příklad kde se už další pruh speciálně pro cyklisty už na ulici nevejde. Pokud by tedy cyklisté nebyli tam militantní, že by požadovali např. na Gočárově třídě vyhradit celé pravé pruhy silnice pro sebe a automobilový provoz nechtěli nacpat do těch zbývajících :-)))) Samozřejmě ten chodník by musel být pořádku což chodníky vesměs jsou na rozdíl od silnic.
18.4.2004 11:39
paja (neregistrovaný)
CYKLISTICKE PRUHY
Cyklisticke pruhy funguji ve vsech evropskych zemich, kde se kolo hojne pouziva - v Dansku,
Finsku, ale hlavne v Holandsku -v malych mestech, ale i v Eindhovenu /300tis.ob./,
Amsterodamu.. Pruhy nemaji sirku 3.5m jako automobilove, ale cca polovicni. Respektovani
pruhu a cyklistu na nich je vsem srozumitelny standard. Je to jiste o penezich, ale predevsim o
MESTSKE KUTURE. Ridici zde jezdi vzdy 50kmh, byt se jedna casto o 4pruhovou
komunikaci. Nuti je k tomu zmineny integrovany pohyb cyklistu a zuzene jizdni pruhy, ktere
psychicky omzuji rychlou jizdu autem.
18.4.2004 22:56
Roman (neregistrovaný)
RE: CYKLISTICKE PRUHY
Není to jenom o vztahu řidič - cyklista. Tam jsou pravidla vcelku dána zákonem a protože jde o život, nebo o kriminál, tak se vcelku dodržují. Horší je to se vztahem chodec - cyklista. Taková hora typicky české netolerance bude stát ještě dlouho v cestě společného užití chodníku. Zážitek je jet po stezkách u okruhu, nebo po pěší zóně. Ve velké míře u nás chybí slušnost a ohleduplnost. (Čest vyjímkám) Je balzám se projet na kole někde v chodecky a cyklisticky civilizované cizině.
19.4.2004 15:18
phavel (neregistrovaný)
RE: CYKLISTICKE PRUHY
Já rozhodně nejsem proti použití chodníku i pro cyklisty (i když to považují za řešení, které by mělo být až na posledním místě), jde mi pouze o technickou stránku provedení. Takže rozhodně nechci budovat na viaduktu další cyklistické pruhy. Ale pokud je už cyklostezka vytvořena rozdělením chodníku, měl by být předtím odstraněn starý rozpraskaný asfaltový povrch a v pruhu cyklostezky položen nový, nejlépe probarvený asfaltový pás oddělený od pěší části alespoň nízkým (1cm) betonovým pásem - zapuštěným obrubníkem. Tak jedině lze zaručit, že cyklostezka po čase nezmizí a bude respektována chodci a cyklisty, což žádný nátěr nezaručí.
21.4.2004 13:20
paja (neregistrovaný)
RE: CYKLISTICKE PRUHY
Troufnu si tvrdit, ze s pomoci cyklistickych pruhu jde prave o to, odnaucit napr. cyklisty jezdit po chodniku. Vytvorit vsem srozumitelny system, cimz bude nebezpeci stretu cyklista-auto, chodec-kolo mnohokrat snizeno. Na zapad od nas jsou tyto veskrze prakticke veci vyzkousene, ale to bohuzel malokdo vidi. Primator a zastupitele cestuji, navazuji druzby, ale asi se nedivaji kolem sebe, hmm..
9.8.2004 16:08
jarda (neregistrovaný)
návrat do reality
Po několika dnech cykloputování po Rakousku jsem opět v tvrdé realitě. Co mě u našich jižních sousedů zaujalo ?
- značení cyklostezek a tras
- u hlavních tahů vede stezka většinou mimo silnici, na místních komunikacích stezky chybí, ale je zde minimální provoz a ohleduplnost řidičů je zcela jiná
- pokud auta odbočují a kříží cyklostezku, dávají řidiči cyklistům přednost
- tam, kde není možno stavebně vyřešit oddělení cyklistů a chodců, stezky jsou řešeny namalovanými pruhy
- většina stezek je obousměrná, i když její šíře je přibližně stejná jako např. v HK u nemocnice.Nesetkal jsem se s problémy chodci versus cyklisté, všude panuje ohleduplnost. Jel jsem po stezce, která vedla kavárnou mezi stolky a nikomu to nevadilo, naopak číšník s úsměvem čekal, až kavárnu mineme
- nesetkal jsem se vůbec se stezkami odnikud nikam, jako v HK. Pokud stezka končí, vždy v předstihu je cyklista informován (nejdříve slovně a pak značkou). A stezky nekončí v poli, pouze třeba pokračují na silnici
- na přechodech i když vedete kolo, máte přednost, i na více proudových silnicích.Nedochází k tomu, že v jednou pruhu Vás pustí a v druhém Vás jiný sejme
- informační centra s množstvím map a prospektů dané oblasti jsou umístěna v přirozeném centru, nikoliv jako např. v HK
- o cykloturistu je velký zájem. Ubytování a stravování funguje bez problémů, je ho dost na výběr a hlavně je zájem o hosta, což se nedá říci o některých našich provozovatelích
- za celou dobu pobytu jsem se nesetkal s problémy zcizování kol nebo jeho částí. A to jsme kola opouštěli i na řadu hodin

10.8.2004 00:42
Xaver (neregistrovaný)
RE: návrat do reality
A víš proč to tak je? Protože je jednodušší pouze kecat o tom
- co by se mělo,
- jak by se mělo,
- proč to tak není,
- kdo za to může,
- kdo by to měl udělat,
než se pustit do organizace dát se do díla.
10.8.2004 10:06
hajaja (neregistrovaný)
RE: návrat do reality
jestli to bude tím, že tam neměli 50 let komunismus .)
PS. nashle za dalších 50 let
26.8.2004 20:02
srna (neregistrovaný)
šikanování cyklistů
Dobrý den,
asi to není nic nového pod sluncem, ale dostal jsem dnes pokutu za jízdu po cyklostezce v opačném směru.
Chtěl bych říct, že nikoho neohrožuji, k chodcům jsem ohleduplný, ostatní cyklisty slušně míjím s dostatečným odstupem. Jinými slovy naplňuji na 100% "duch" dopravních předpisů.
O týden dříve jsem jel z Turnova do Hradce a na cestě mě zastihla noc. Vybavení jsem měl - ve předu i vzadu osvětlení a na hlavě helmu. Projíždějící auta mě však bezohledně tlačila do příkopu, zejména řidiči kamiónů mě ponechávali pouhých 80 cm od absolutního kraje vozovky. A nejen to. Pouze necelá třetina vozidel v protisměru klopila dálková světla, když mě míjela. Následkem toho jsem byl při každém druhém a třetím průjezdu automoblilu z protisměru téměř slepý. Rozeznával jsem pouze bílou čáru v místech, kam směřoval můj vlastní světlomet.
Netrvalo dlouho a narazil jsem do povalené (nepodstatně) informativní značky vysoké 1,2 m s litinovým podstavcem ze čtyř kusů, který ležel na bílé čáře. Chvíli jsem se snažil nadýchnout, protože jsem přistál na hrudním koši a pravém lokti, ze kterého mě nyní crčela krev. Okolo mě se devadesátkou řítili noční řidiči ve svých mnohatunových kolosech a přiznám se že jsem ani nějak nestál o to, aby zastavili a pomohli mi. Cítil jsem se ponížený tou svou nicotností cyklisty, o kterém si jistě každý z nich myslí, že jde o chudáka, co nemá na zakoupení automobilu a na benzín.
Rád bych konstatoval, že nejsem žádný chudák. Pouze když mám na výběr mezi cestováním vlakem, autobusem nebo vlastním autem, většínou zvolím kolo. Mám rád pohyb, rád zdolávám vzdálenost vlastní silou.
Ale především jsem člověk jako řidiči aut a náklaďáků. Když auto předjíždá auto, ve většině případů tak činí s opatrností. U cyklistů se však automobil chová jako při objíždění nevítané překážky, otravné překážky, dokonce mám občas pocit, že se cyklistovi mstí za to, že je tak pomalý a nicotný. A tohle je přece šikana - nebo ne?
A pak jedete městem na cyklostezce, je slunný den - nic vám nehrozí, protože se snažíte vyhnout semaforům, křižovatkám i silnicím a zastaví vás městská policie a potrestá vás. Tentokrát ne fyzicky, ale finančně. Nezlobte se na mě - tohle je přece také šikana - nebo ne?

P.T.
27.8.2004 15:01
Xaver (neregistrovaný)
RE: šikanování cyklistů
Šílenče, na kole, v noci si jezdíš po frekventované silnici 1.třídy. Teda tak blbej nápad může mít jen sebevrah.
27.8.2004 20:14
Nebelman (neregistrovaný)
RE: šikanování cyklistů
Po silnici první třídy ve dne, natož v noci jezdí na kole pouze blázen.
28.8.2004 22:58
Roman (neregistrovaný)
RE: šikanování cyklistů
To chování městských policajtů tě překvapuje ? Vždy je přece jednodušší trestat slušný lidi, než lumpy. Slušný člověk se moc nebrání a neutíká a lze mu snadno dát pokutu, která je u slušného (většinou pracujícího) i snadno vymožitelná. Ale to už vlastně ani není o cyklostezkách...
1.9.2004 12:13
phavel (neregistrovaný)
RE: šikanování cyklistů
Na silnici I. třídy jezdím pouze ve směru Jičín a to tak po Hořice, protože je tam dostatečně široká krajnice i oba jízdní pásy, v noci bych nejel asi ani tam. A v centru města se pohybuji většinou pěšky, maximálně dojedu kolem k pedagog. fakultě u pražského mostu a odtud chodím. Já taky velice rád jezdím na kole, jako ostatní přispěvovatelé do tohoto fóra, ale vždy se snažím odhadnout situaci. Vím prostě kdy z kola sesednout, nebo kdy na něm vůbec nejet (odpoledne v dopravních špičkách) a přidat se k chodcům (auto nemám). Občas se trochu projít neškodí a za tu bezpečnost to stojí.
2.9.2004 10:51
srna (neregistrovaný)
RE: šikanování cyklistů
Vidím, že jsem možná zbytečně riskoval, když Vás tak pročítám. Je to tím, že jsem vždy jezdil na nějaké konkrétní místo daleko od Hradce a kdybych používal pouze postranní silničky, najel bych o 50km navíc. Pro budoucno plánuji své výlety přizpůsobit rozmáhající se motorové dopravě. Omlouvám se Vám, že jsem Vás svým pocitem zatěžoval a děkuji za všechny odpovědi. Nejvíce mě potěšil Roman, dík.
3.9.2004 15:15
Luboš (neregistrovaný)
RE: šikanování cyklistů
V neděli dopoledne se bude jezdit již tradiční 3 cyklookruh po centru našeho města. Proč to píšu? Pamatuji se před rokem, když městská policie měla hlídat některá místa křížící se s provozem. Opomenu Ulrichovo náměstí, kde byli vidět. Již po startu se vyřítili především děti přes Lipky. Policisti tam stáli jak solní sloupy a nic, po několika kolech jsme žádali aby dopravu hlídali. Arogantní odpovědí bylo: to není "naše akce"! K čemu vlastně jsou? Možná si za naše daně dobře pokecali o fotbálku...budou letos hlídat pozorněnji, tak jako tomu bylo v ročníku prvním?
8.9.2004 14:14
Kvakoš (neregistrovaný)
Lidi, vemte rozum do hrsti, výdyť je tu cyklostezek jako máku,
v některejch jinejch krajskejch městech skoro vůbec nejsou !
Snad nechcete všude jen cyklostesky.
14.9.2004 10:15
rader (neregistrovaný)
jenže by měli vést o někud někam a nebudovat úseky které nejsou dokončeny. souhlasím s panem Samohrdem
16.9.2004 11:11
ciklista (neregistrovaný)
je potřeba jich víc a aby byly propojený
17.9.2004 17:05
Tomáš (neregistrovaný)
ostuda
Místo řešení nějakých pitomých cyklostezek byste se radši měli soustředit na rozvinutí průmyslu a ne odsud vyhánět každou firmu, která tu chce něco vybudovat a dát vám práci. Když si představím co tu mohlo být, tak je mi smutno. Vzpomeňme na Pionýrské Sady, kde nedostavěná konstrukce hyzdila park ještě dlouhou dobu, nebo továrnu na bycikly, která se kvůli jakési petici ani nezačala stavět. To byly jen dva příklady za všechny. Není divu, že jsou Pardubice tak napřed se stavbami.
17.9.2004 22:05
Roman (neregistrovaný)
RE: ostuda
To jsi trošku poplet. V pionýrkách žádný průmysl neměl beý. To odporný monstrum byla stejná protekční prasárna, jako Titanik proti lázním. A pokud vím, tak petice byla proti fabrice na kola, ale kola pro auta. Nicméně obecně s tvým názorem souhlasím. Přestat si hrát na město bank a obchodu, přitahovat rozumný a přiměřený průmysl a investory i tak trochu zainteresovat do propojení cyklostezek. Vždyť mnoho zaměstnanců dojíždí do práce na kole.
21.9.2004 11:18
insider (neregistrovaný)
RE: ostuda
"protekční prasárna"? Kdo komu protekčně přihrál dva tak blbý kšefty? Oba projekty zkrachovaly, nebo ne?
17.9.2004 20:41
Jan Amos (neregistrovaný)
Otáčení v hrobě
Zanechte stesky. Stezky by se měly a měli budovat zvlášť pro cyklisty, potom pro ciklisty a nakonec ještě pro ty, co jezdí na byciklech a bicyklech. To je hrůza! Učitelé si přidat nezaslouží. Leda tak hodiny. Aspoň ti, co (marně) vyučují Český jazyk.
26.6.2005 16:41
sniffer (neregistrovaný)
Cyklostezky
Nevíte, kdo ze zastupitelů má ve firmě vyrábějící dopravní značky nějakého příbuzného? Jel jsem poprvé po "nové" cyklostezce na Náhonu. podobnou prasárnu jsem dlouho neviděl. Tam není jedna cyklostezka, ale asi 4. Každá je oddělená ze začátku a na konci značkami, proběhne přechod a vzniká nová cyklostezka. Už se těším, až si městští policisté stoupnou k těm přechodům a budou cyklisty pokutovat, že je přejíždějí a nepřecházejí s kolem v ruce, jejich mentalitě by to bylo podobné.

Mimochodem, nechápe někdo, proč nejsou všechny jednosměrky po hradci otevřeny obousměrně cyklistům? Ve spoustě měst to jde (Praha, Kodaň...), tak proč ne tady...
27.6.2005 17:47
Phavel (neregistrovaný)
RE: Cyklostezky
Jezdím po městě nejčastěji na kole, často chodím pěšky a občas jedu autem. V dnešní době se nadává na řidiče, že neohleduplně jezdí, ale řeknu vám jedno: cyklisti a často i chodci nejsou o nic lepší. Tam, kde já raději sesednu s kola a kousek cesty jdu pěšky (nebo jedu oklikou), tam se "motá" důchodce na staré "plečce" obtěžkán taškami. Nebo někteří cyklisti - obojživelníci: přijedou ke křižovatce a podle toho, komu na semaforu svítí zelená se vydávají za chodce, nebo auto. Zavést tam, kde je jednosměrný provoz obousměrný provoz cyklistů - no někde by to snad šlo, ale často by to asi způsobilo docela velké komplikace. V dnešní době velkého provozu uznávám přednost aut na vysoce zatížených ulicích v centru města a kolo raději vedu po chodníku. Cyklostezek by po městě mohlo být více, ale jsem realista a je mi jasné, že nelze postavit cyklostezku všude (Gočárova, Střelecká...). Nechápu lidi, co musí i po těch nejzatíženějších ulicích a křižovatkách jezdit na kole. Jednak zpomalují provoz, ale hlavně si zbytečně zahrávají se svým zdravím.
28.6.2005 23:50
Xaver (neregistrovaný)
RE: Cyklostezky
Když on ten stařec se motá na kole třeba jednoduše proto, že pěšky dojde leda tak pár metrů.Tak ho zabijeme, ať nepřekáží prevít jeden pomalej. Ať nepřekáží nám, mladým, dynamickým.
29.6.2005 08:32
Phavel (neregistrovaný)
RE: Cyklostezky
Nemám nic proti tomu, aby staří lidé jezdili na kole, ale ve svém zájmu by měli jezdit jen po bezpečných (méně frekventovaných) úsecích, tak jak to dělám já. I když jsem "mladý, dynamický", tak si uvědomuju, že na některých místech prostě autům překážím. Ti lidé mohou přece také využít MHD. Ale nebylo to myšleno zdaleka jenom na ně.
3.7.2005 17:38
Anča (neregistrovaný)
RE: Cyklostezky
Nikomu nic zlého, ale někdy i mladý bude rád, že se muže pohybovat alespoň s pomocí kola, když přijde nemoc nebo úraz...
Ohleduplnost, ta tady schází na světě nejvíc - a všem.
8.7.2005 12:13
phavel (neregistrovaný)
RE: Cyklostezky
Opravdu nikomu nic zlého, ale až/když na tom budu tak špatně, že nebudu moci chodit, tak rozhodně nebudu ani jezdit po Rašínově (začátek Hradubické), nebo Gočárově třídě v největším provozu. Jezdím na kole téměř každý den a řeknu vám: řídit kolo vyžaduje také dobrý zdravotní stav, nemocný člověk s pomalými reakcemi nemusí vyrovnat třeba kolo po vjetí do výmolu - toto nebezpečí je ještě umocněno, pokud lidé jedou na staré "plečce" s nevycentrovanými koly, jezdí ze strany na stranu a stěží drží rovnováhu (a bohužel staří lidé na takových kolech často jezdí). Nebezpečí je ještě umocněno, pokud lidé (mladí, staří) jedou ve tmě na kole neosvětleni. Takže je nutno brát ohled i na řidiče.
Žádného cyklistu by proto "nezabilo" (spíš naopak) kdyby dodržoval tyto zásady:
- dodržování dopravních předpisů, i co se týče vybavení a stavu kola
- volit trasu městem tak, abych se vyhnul velmi frekventovaným úsekům i když to bude stát pár metrů jízdy, nebo chůze navíc (nebo nutnost využít třeba MHD) - ušetřené zdraví za to určitě stojí.
3.7.2005 17:34
babka (neregistrovaný)
Cyklostezky,kola v MHD - kde je logika??
A protože mladí dynamičtí musejí mít vše a hned, tak se budou kola přepravovat i v MHD - to kdyby náhodou píchli, nebo je rozbolely jejich mladé, sportovní trénované nožičky - tak, tak, mládí vpřed, starci do hrobu - to že bude teď nový trend společností? ale fuj!! Taky zestárnete!
Jen poznámka.
S porouchanou motorkou taky budete chtít do troleje ??( autžo už by se tam nevešlo. Proč tedy tolik peněz na cyklostezky, když chcete vozit kola v MHD?!!
3.7.2005 23:04
Nebelman (neregistrovaný)
RE: babka
Je to sice nebetyčná hovadina vozit kola mezi cestujícími, ale proč hned stavět proti sobě mladé a staré? Stařeny a starci by měli být stejně tolerantní a ohleduplní k mladým jako ti mladí ke starým. Například by se starci a stařeny neměli cpát do ranního autobusu plného lidí jedoucích do práce nebo do školy jen proto, že v Kauflandu je nějaká sleva. A ještě těm mladým nadávat, že se tlačí.
7.7.2005 16:58
babka (neregistrovaný)
RE: babka
S tím nelze než souhlasit. Ale davové šílenství občas schvátí i mladší...
Osobně mne nechává v klidu - protože mohu-li si vybrat, nebudu se cpát v tlačenici..
6.7.2005 07:43
fanda (neregistrovaný)
Pardubice
Poslochám Radiožurnál a oni tam dávají reportáž o cyklostezkách v Pardubicích a říkají, že patří k jedněm z nejlepších v republice. Je to děsný, peníze mají, po stezkách se může jezdit na bruslích, centrum mají perfektně udělaný a budou dělat další. Kde je naše město cyklistů?
7.7.2005 07:21
Metař (neregistrovaný)
RE: Pardubice
Co to tady blábolíš? Co vím tak v Pardubicích není ani desetina stezek toho co je v HK. Jedna pěkná je tuším někde kolem Semtína, a to je vše.
7.7.2005 18:12
Eraser (neregistrovaný)
RE: Pardubice
Co vím, tak třeba když sednete na kolo u Hypernovy, tak jedete po stezce oddělen od automobilového provozu až do Sezemic...
8.7.2005 08:57
Metař (neregistrovaný)
RE: Pardubice
Tak to mi teda pověz kudy jedeš. Určitě ne po cyklostezce.
8.7.2005 11:32
Matěj (neregistrovaný)
RE: Pardubice
Částečně máš pravdu. Když přijedeš od Sezemic, skončí cyklostezka u Štiky. Když u mostu přes Chrudimku zazmatkuješ (není to tam značený) tak ještě můžeš zabočit k Ideonu za mostem. U Ideonu to taky není moc značený, tak se zamotáš někde ve zbytku starý zástavby a vyjedeš u rychlodráhy, nebo skončíš na Karlovině... Po Palackého je přítomnost cyklostezky zdůrazněna zákazem vjezdu cyklistů, takže brzy popchopíš, že stezka vede na straně proti Tescu. Pokud ovšem pokračuješ za Hypernovu a chceš dojet k závodišti máš smůlu. Cyklostezka končí na nadjezdu u Parama. Tam máš možnost buď kličkovat mezi auty, nebo jet po chodníku.
8.7.2005 14:35
Matěj JR (neregistrovaný)
RE: Pardubice
Máš si pořídit širší pláště a mohl by jsi jezdit jako my - od zdymadla podel Labe až ke Svítkovskýmu mostu :-)
7.7.2005 17:11
jája (neregistrovaný)
RE: Pardubice
Fando, důvěřuj, ale taky prověřuj.
8.7.2005 14:14
Matěj JR (neregistrovaný)
RE: Pardubice
to bylo určitě nějaký PíáR a podobný marketinkový kecy
7.7.2005 17:09
občan HK (neregistrovaný)
velká kola, malá kola, kolečka
Kdyby byly všude bezpečné cyklostezky, nemusela by se kola vozit v autobusech (což je samo aod sebe postavené na hlavu), protože i malé děti by tam byly v bezpečí. Vožení kol v autobusech je řešení jednoho problému druhým, možná ještě větším, sice rychlejší, taky pohodlnější... ale v konečném důsledku hloupější....
Je to jako když by se chtěl jeden chlubit, jaký je sportovec, ale místo vyšplnání po laně nebo tyči by ho nohoru vyzvedl jeřáb a ještě v bezpečnostím popruhu.
8.7.2005 14:21
Matěj JR (neregistrovaný)
autobusy sem netahej ...
Dokud nebude alespoň 5% cyklistů jezdit s kolem v autobuse, tak to nemá s cyklostezkou vůbec nic společnýho. Do autobusu s kolem půjde jen ten kdo vyjel a píchnul nebo rozbil kolo, možná večer pár lidí co "spěchá" z hospody. A když bude autobus narvanej, tak tam šofér kolo stejně nepustí.
BTW: v Praze se s kolem může do metra (jestli do busu to nevím) a přes den tam stejně žádný kolo nepotkáš.
27.8.2005 11:37
Jeník (neregistrovaný)
Cyklostezky
Jsem zvědavý, jak budou vypadat nové ohlašované cyklostezky (27/8 MfDnes). Doufám, že to bude stejný paskvil jako jsou ty v ulici Náhon. Ne, on to asi bude větší paskvil, od kdy se pokládá na cyklostezky zámková dlažba, aby to víc drncalo? Navíc předpokládám, že při křížení se silnicí se zase bude stezka rušit a obnovovat až za přechodem, aby motoristé nemuseli být stresovaní, že tam náhodou pojede nějaký cyklista a když pojede, tak je to jeho chyba, že vletí pod auto... Tomu říkám podpora zdravého a čístého způsobu dopravy...

Nevíte někdo, zdali je někde veřejně dostupná projektová dokumentace?
30.8.2005 19:17
Eraser (neregistrovaný)
RE: Cyklostezky
Ono i ze zámkové dlažby lze dělat rovnou stezku (viděl a jel jsem na takové v Holandsku), ale to chce dělat to pořádně.
30.8.2005 21:06
sniffer (neregistrovaný)
RE: Cyklostezky
Jo, to lze, ale po takové stezce na silničním kole nepojedeš. Na úzkých pláštích cítíš každý hrbolek, natož zámkovou dlažbu. Úplně bez nerovností se ti to nepovede udělat, ani kdyby ses rozkrájel. Pokud chceme dělat cyklostezky ze zámkové dlažby tak někam do města, kde nechceme, aby cyklisti jezdili moc rychle :-)

S tím, jak Jeník zmiňuje přerušování stezek, to je fakt problém, nevíte někdo, kdo je za to zodpovědný, nebo podle kterého nařížení to vytvořili? BTW. Když by se to vzalo do důsledků, tak tam nesmí přecházet ani člověk, protože před přechodem je značkou zrušen chodník a jak známo vertikální značení má přednost před horizontálním :-)
31.8.2005 12:41
Xaver (neregistrovaný)
RE: sniffer, jeník
Cyklostezky, se budují ve městě. Ulice Náhon přece je ve městě a navíc je tam ta cyklostezka společná s chodníkem. Jakou rychlostí bys tam chtěl jezdit, jako před cílem etapy TdF? A to si představ, že jedeš po té stezce, po neodděleném chodníku kráčí chlap se psem na vodítku a pes se vrhne přímo před tvé kolo, protože chce obechcat nejbližší strom. Úsměvný den přeji všem.
31.8.2005 14:09
Wočko (neregistrovaný)
RE: sniffer, jeník
... A co teprve odrzlé veverky, které taky všude chčijou, nebo ptáci, kteří se nerozpakují podělat chodník (spojený s cyklostezkou), po kterém třeba zrovna půjde chodec se psem - uklouzne po ptačím trusu, pes se splaší a z leknutí se pose... . (navíc v ulici Náhon nikoli v dosahu odpadkových košů pro psí exkrementy) ... toho si všimne veverka, zbrkle zamyškaří před cyklistou a ten následně dostane smyk, načež spadne pod auto (protože to je důchodce na kole a ti rádi padaj pod auta) - auto nestačí zabrzdit, přejede cyklistu (což bude ve výsledku jeho chyba) a životní drama je v běhu, a jako by to nestačilo, to vše upoutá řidiče sanitky, který v zápětí ztratí kontrolu nad vozem a nestihne tak dovést pacienta včas na operační stůl.

... sakra, ty zvířata jsou zákeřný, co Xavere?

Co takhle přetáhnout celý město PWC fólií a vyhnat vše živé, pak bychom si tu "krásně" všichni žili ve sterilním prostředí (pokud by z toho někdo nezačal zvracet).

Ale jinak mě tvé hovno-chcanko glosy vždy pobaví. :o)
31.8.2005 14:47
Metař (neregistrovaný)
RE: sniffer, jeník
Xaver je předsedou spolku fekalistů, proto o tom tolik píše.:-))
31.8.2005 15:15
Xaver (neregistrovaný)
RE: Wočko
Zvířata neznají zákeřnost, to jen lidi neuklidí hovna po svých miláčcích z chodníku. Zvířata se chovají přirozeně, no oni ostatně někteří lidé také nezapřou svou přirozenost a úroveň.
31.8.2005 23:25
sniffer (neregistrovaný)
RE: sniffer, jeník
Hih,tak jsem se projel kolem nových cyklostezek :-) To je supr. Zámkovou dlažbu akceptuji i když si myslím, že asfalt by byl levnější a lepší. Toho, kdo tu stezku projektoval bych po ní nutil denně jezdit a nejradši i s malým dítětem. Opět jsou cyklisti nuceni jet chvíli po jedné straně ulice, za chvilku přejet a jet po druhé.
Jestli se nepletu, tak ta stezka tam je také z toho důvodu, že asi vzroste díky nové výstavbě doprava a to nejbezpečnější je jet chvíly po stezce na jedné straně, pak přejet a jet po druhé straně. Už vidím, jak to všichni dělají... No, já osobně budu asi nadále jezdit po silnici, když už do těchto končin zavítám...
1.9.2005 12:01
Eraser (neregistrovaný)
RE: sniffer, jeník
Může se tam objevit značka Zákaz vjezdů cyklistů a městská police bude mít příležitost k výdělku :-)
18.8.2009 22:38
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Cyklostezky
O volně dostupné dokumentaci nevím, ale věřím, že se něco dovíme na akci HK "město na kolech" 13.9.2009 viz:
www.calendariumregina.cz/akce.php?l=c&a=28
Chystáte se tam někdo s něčím originálním? Minule mě tam dostala pojízdná postel a 2.5m vysoké kolo!
31.8.2009 22:23
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Cyklostezky
Nikdo? To je divný, bývá tam kolem 1200 účastníků. Je ale fakt, že propagace není moc silná. Tak uvidíme, jestli se pojede po nějakých nových cyklostezkách...
1.9.2009 18:58
Roman  (Pokročilý)
RE: Cyklostezky
No, jestli budou na podzim volby, tak tam pojede asi tak 1100 politiků :-)
24.8.2008 22:44
Petr - HK  (Guru +4)
Upozornění na nebezpečí pro cyklisty v blízkosti Stříbrňáku
Tento víkend jsme se byli projet směr Malšovice-Zezulákovi-Stříbrňák-Svinary-atd. a nestačili jsme se divit. Hlavní stezka vedoucí okolo Stříbrňáku ze strany vjezdu do kempu je rozdupána, v úseku několika set metrů je každých cca 20 metrů několik šílených sr.ček. Pěší při velké pozornosti se ještě stačí vyhnout, ale cyklisti nemají šanci. Víc jak polovina z nás si přivezla pěknou nadílku domů na zádech (a to i když jsme měli blatníky a snažili se všemu vyhnout). Skoro všichni měli znechucenej požitek z projížďky. Je to tam fakt šílený, doporučuju se v nejbližších dnech tomuto místu vyhnout. Těsně před chatovou oblastí je na louce stádo krav - buď někomu uteklo nebo je tam přes les někdo cíleně nahnal a zdevastoval část rekreační oblasti. Krávy po sobě nechaly slušnou spoušť, je nutné počkat pár dnů na déšť než se všechno spláchne. Ať žijí zemědělci :-)
22.9.2008 21:52
a2l2e2n2a  (Nováček)
cyklostezka
Souhlasím. Já teď pro cestu na Moravské používám stezku kolen "hasičů" Je tam však problém a to jsou příkré schody. Já si ještě poradím, ale cyklisté s dětmi na sedačkách mají problém.Při tom tato stezka kolem Orlice a dále kolem Labe a FK přímo do Třebše je nádherná až romantická a to v každém ročním období.
6.8.2009 07:19
Petr - HK  (Guru +4)
Lávka přes Orlici
Za zimním stadionem má být postavena lávka pro pěší a cyklisty, která bude propojovat Moravské Předměstí s centrem, přesněji kampus s Jiráskovými sady. Nápad je to super, jako cyklista jej vítám, jen nevím, jak chtějí řešit cyklistickou dopravu. Tuším, že do Jiráskových sadů mají cyklisté nyní zákaz. Současné prašné cesty nejsou připraveny na tento druh dopravy. Při deštích budou sady rozježděné, cestičky lákají pro vyzkoušení smyků a logicky nelze předpokládat, že všichni budou ohleduplní a budou jezdit jen po cestách. Docela by mě zajímalo, zda se někdo zajímal, jak dopadnou sady po nájezdu kolařů, aby zbytečně nedošlo k jejich devastaci.
7.8.2009 15:42
Eva  (Pokročilý +6)
cyklostezky
Dnes jsem jela po vyznačené stezce směrem od Koruny, kolem FÚ na trh. Tam by se měl pan primátor projet! Téměř neznatelné značení, jedna díra za druhou - a to přímo uprostřed města.
10.8.2009 22:43
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: cyklostezky
Kudy's jela? Jakoby v protisměru? To musíš tedy od Prahy čekat na křižovatce u koruny na Gočárce doleva a pak to ohnout za Pavouka. Anebo jezdíš po levé straně už podjezdem z Kuklen? Ona celá Gočárka je ostuda, včetně toho zrekonstruovaného úseku mezi Ulrychákem a Mosteckou. Tam je dokonce zákaz cyklistům! HK je v tomto případě odstrašující příklad Ministerstva dopravy. Viz dokument dokument z letošní cyklokonference: www.cyklokonference.cz/file/metodika-cyklisticka-i... Píšou tam: Dopravním cyklistům by pohyb v HDP neměl být zakazován dopravním značením B8 (Kladno, Hradec Králové, Pardubice). Nechápu jak něco takového může vzniknout v 21.století a navíc v HK ;(
11.8.2009 00:13
Roman  (Pokročilý)
RE: cyklostezky
Jestli tomu dobře rozumím (a teď si taky po paměti vybavuju), tak na Gočárovce je značka B8 (zákaz vjezdu cyklistům) pro úsek, kde je souběžně zřízena stezka pro cyklisty. Takže ze zákona je cyklista povinen ji použít. Ta značka (B8) je tam krapet nadbytečná, v podstatě jen upozorňuje a zdůrazňuje výše uvedenou povinnost cyklisty.
11.8.2009 18:34
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: cyklostezky
Ano, Romane, právě tenhle úsek myslím ;) A tobě to přijde jako dobrý nápad? Zbavit cyklistu přednosti v jízdě a vyhnat ho na chodník? A každých 50m slézt z kola, protože je tam chtře značka C10b a přejít po přechodu pěšky? Mně spíš přijde, že tohle může vymyslet jen ten, kdo na kole nikdy nejel a připadalo mu, že se mu před autem motá moc cyklistů nebo ho moc cyklistů předjíždí, když tam trčí v koloně!
11.8.2009 19:52
Roman  (Pokročilý)
RE: cyklostezky
Cyklostezka je standartní a pohodový řešení v centrech měst, kde je dost velký provoz.
Souhlasím ale s kritikou umístění značky ukončující stezku před křižovatkou. Je to všeobecně praktikovaná zhovadilost snad v celé republice. Nějaký blboň to takhle vymyslel a všichni to teď bezmyšlenkovitě kopírují. Přitom by stačilo jen nalajnovat vedle přechodu přejezd pro cyklisty a ušetřilo by se mraky tisíc za nadbytečné cedule (pokud ovšem někdo neprofituje na provizi od výrobce :-)) Cyklista vjíždějící ze stezky na silnici má tak jako tak ze zákona povinnost dát přednost.
A že je to po městě na kole hopsání z obrubníku na obrubník ? Je. A i to je důvod, proč jsem na jaře z Hradce vypadnul (a je to moc fajn).
15.8.2009 13:02
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: cyklostezky
Já nemám nic proti cyklostezkám, ale musí plnit svůj účel a ne jako ta na Gočárce, kde je to teď ještě horší než před tím. Teď se tomu úseku snažím vyhnout, protože na takovéhle opičárny se slejzáním z kola fakt čas nemám.
A ne že by to s tou předností vyřešit nešlo, pěkně je to třeba tady: <a href="cyklokonference.cz/file/navrh-na-legislativni-zmen...;, kapitola 9.Preference cyklistů na přejezdu pro cyklisty.
A kam žes z HK vypadnul, když tě město svým chováním k cyklistům tak štve? Do Copenhagenu? ;)
16.8.2009 00:47
Roman  (Pokročilý)
RE: cyklostezky
Není potřeba tak daleko. Dvacet kiláčků za Hradec úplně stačí. Stejně jsem tím směrem dojížděl do práce, takže to mám teď z druhé strany.
A ty nesmysly se slejzáním z kola jsou snad v republice všude. Je to pakárna. Takže na ní kašlu. Dobře se rozhlédnu, dám přednost a jedu. (je to jako s každým pomrveným, nebo přeplácaným příkazem - prostě si koleduje o ignorování) Pochopitelně, že tohle nebudu dělat před četníkem, ale ti jsou naštěstí vidět jen vyjímečně. A pak taky těch stezek moc nepotkávám, tam kde hlavně jezdím
11.8.2009 14:18
Eva  (Pokročilý +6)
RE: cyklostezky
Myslela jsem tu část chodníku na druhé straně ulice, než je FÚ - než se zahne ke kostelu.
11.8.2009 19:00
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: cyklostezky
Jasně, jen ten kousek. Snad bys nechtěla mít lepší povrch na cyklostezce než motoristi?;) Papaláši si tam taky ničí vozy vedle na dlažbě ;) Ale i tak jsem vděčný za tenhle kousek, donedávna jsem to tam krosil tou jednosměrkou! Tyhle případy by se ale daly řešit dodatkovou tabulkou E 12 "Mimo cyklisty" k té jednosměrce. To by se v té ulici ale nesmělo na jedné straně parkovat, což je jistě nepřekonatelný problém. Takže zase elegantně šup na chodník, neotravujte, vyřiďte si to s chodcema!
9.8.2009 22:14
Roman  (Pokročilý)
opravdové cyklostezky
Když si vzpomenu, jaká sláva vždycky byla okolo otvírání nějakých tříset metrů stezky odnikud nikam ve stotisícovém Hradci...
Dneska jsem se vracel od Ústí nad Orlicí přes Choceň nádherným údolím, ale především po přímo luxusní cyklostezce téměř v celé délce (chybí asi kilometr, dokončí letos).
Jsou ale i jiné příklady, Borohrádek - Veliny, Týniště - Petrovice atd...
Když jsem navíc okukoval dneska bazény a jiná sportoviště v Chocni a Brandýse n.O. v porovnání s HK - při současném porovnání rozpočtů vychází Hradec s velkopanskými a velkohubými funkcionáři dost bídně.
10.8.2009 10:00
Nesa  (Nováček)
RE: opravdové cyklostezky
Jo ta cyklostezka přes Bezpráví (Ústí - Brandýs) je skutečně mňamózní :) Po jedný ruce les, nebo Orlice, po druhý trať, kde každou chvíli jede vlak.
12.8.2009 22:41
Guboš  (Pokročilý +1)
Cyklostezky
Připravuje se kompletní rekonstrukce náměstí u Teska a pojišťovny. Věřím, že se to bude týkat i cyklostezek. Je pravda, že už dlouho nebyl zveřejněný žádný obrázek v Radnici při otevírání "důležitých úseků" (Vlasák už škodí celé evropě). Blíží se však volby, tak nezapomeňte...co pro Vás nejen cyklisty udělali Divíšek, Soukup, Malíř, Frintová a další. Stačí "nabouchat" pár hliníkových značek s cyklistou třeba od Bavlny Lipkami k řece a je hotovo :o(
12.8.2009 22:47
Guboš  (Pokročilý +1)
dodatek
P.s. - existuje vůbec někde možnost nahlédnout do plánů a tajů rozvoje cyklostezek v našem městečku? Občas v médiích proběhne zpráva, že se "plánuje" to či ono... Je pravda, že Atol chystá zpoplatnění všech městských stojanů na kola?
12.8.2009 23:48
pepicek  (Nováček)
RE: dodatek
Ad první nevím
ad druhé - Gubošu, ty si vůl...
15.8.2009 13:14
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: dodatek
Taky by me zajimalo, jestli nechystaji pod rouškou vylepšení podmínek pro chodce a cyklisty zase nějaké zvěrstvo, které lidi akorát vyžene tak jako Romana. Nevíte někdo co se stalo se serverem www.hradecnakole.info ? Nekoupili ho motoristi a betonáři a nechali ho umřít? Jinak Atol by mohl klidně zpoplatnit některé stojany na kola, pokud by byly na úkor parkovacích míst pro auta ;)
16.8.2009 00:53
Roman  (Pokročilý)
RE: dodatek
Jen pro zpřesnění - mě nevyhnali, já už dřív zvažoval vyměnit nepraktický byt v činžáku v centru za něco s prostorem kolem baráku (koníčky atd...). Akorát že mi tyhle pakárny usnadnily rozhodování, když jsem váhal, já odmalička městský člověk, nad nevýhodama venkovského bydlení.
17.8.2009 13:01
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: dodatek
Dobře, takže teď stejně dojíždíš do HK na kole za prací, nebo ne?
17.8.2009 19:29
Roman  (Pokročilý)
RE: dodatek
Ne, dojíždím k Hradci. A do Hradce jezdím občas na nákupy (osobní, služební), takže se snažím vyhýbat Atolovu. A pak ještě když se mi prostě chce. Ale nemusím tam... :-)
17.8.2009 19:33
Roman  (Pokročilý)
RE: dodatek
Jo a přímo do Hradce na kole nemám důvod. Mnohem hezčí a příjemnější to je v Orličkách, na choceňsku atd. atd... Dřív jsem na kolo sice sedal v úplném centru, ale hledal nejkratší cestu ven.
13.8.2009 15:06
Petr - HK  (Guru +4)
RE: zpoplatnění stojanů na kola
Pane Guboši, ano. Společnost vážně zvažuje zavedení zpoplatnění stojanů na kola. Rozšířením parkovacích zón, zvláště pak oranžové zóny na Pražském Předměstí, jsme zjistili, že nám zde nikdo neparkuje a všichni motoristé se přemístili do Labské. Abychom zvýšili obrat naší společnosti, nezbývá, než zpoplatnit stojany cyklistům. Naším cílem tak je, aby občané Hradce nejezdili do práce na kolech a začali konečně opět parkovat na zónách, kde vybíráme parkovné.

Dále zvažujeme podání návrhu zastupitelstvu města na zdražení MHD, neboť tento druh dopravy ochuzuje naší společnost o tučné zisky.

Z našich analýz dále vyplývá, že zavedením ISP se zvýšil počet chodců ve městě. Tito chodci se rekrutují z bývalých motoristů, kteří odmítají platit parkovné. Toto chování je nepřijatelné, naším dlouhodobým cílem je rozšíření zákazů chodců po chodníkách. Jedině to je cesta k našemu úspěchu. Věříme, že jsme pro Vaše město tou nejlepší volbou a že nás v našem jednání podpoříte. :-)
14.8.2009 13:33
Guboš  (Pokročilý +1)
Zpoplatnění stojanů
Nevím jestli jsem vůl...ale jak jednou někdo řekl: "...u nás v zemi vládne blbá nálada..." Proto občas neuškodí kousek černého humoru :o). V dohledné době si tedy půjdu zakoupit na magistrát "oranžovou kartičku - chodníkový paušál" a budu ji nosit připevněnou na klopě :o)). P.s.-bydlím v sousedství Labské ulice...
14.8.2009 15:12
jyrka  (Nováček)
RE: Zpoplatnění stojanů
No, nevím, také bydlím (mám trvalé bydliště) v jedné ze zpoplatněných zón. Je pravda, že do HK jezdím jen výjimečně o víkendu, ale nemám sebemenší problém s placením parkovného a také nemám sebemenší problém s nalezením místa, takže, já za sebe systém parkování hodnotím kladně... Ale to je jiná pohádka...
Ono, to co jste s Petrem vymysleli, jde naprosto proti konceptu, proč bylo parkování zaváděno a nepředpokládám, že by byl někdo schopen toto zavézt (ale to je také jiná pohádka) :)
14.8.2009 23:27
Petr - HK  (Guru +4)
RE: Zpoplatnění stojanů
Jyrko, zpoplatnění stojanů na kola rozhodně nebyl můj nápad, dost jsem se nasmál při čtení této idei. Ale protože na chatu se snažím neurážet, použil jsem nadsázku. Dost bylo zpoplatněných stojanů a Atolu, vraťme se k cyklostezkám.
15.8.2009 13:28
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Zpoplatnění stojanů
Aha, teď mi to došlo - ty nejsi z Atolu? Abych ale jen nenadával, v rámci Greenway Labe se podařilo kus dobré práce a to cyklostezka z Plácek až do Třebše. Celý Hradec se tak dá projet na kole podle Labe bez zastavení s jedinou výjimkou. To je Gočárova třída, o které jsme se bavili v minulých příspěvcích.
P.S. Že nejde dát do tohoto fóra ani hyperlink mě trochu zklamalo, nešlo by s tím něco udělat? Zkusím napsat Adminovi ;)
1.9.2009 20:41
MIREK  (Pokročilý +2)
Anketa
Anketa k tématu cyklostezky, měla znít spíše tak, aby se respondenti vyjádřily, kterou stezku považují za největší paskvil. JIstěže každá stezka je něčím přínosná, ale většina vybudovaných stezek, je projektantským paskvilem a cyklistům je spíše na obtíž po nich jezdit, protože buď nenavazují a nebo cyklistu omezují neustálým zastavováním z důvodu dávání přednosti v jízdě.
19.9.2009 08:44
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
Prazska cyklojizda 4x vetsi nez v HK
Zitra je v Praze velka cyklojizda!
Ceka se kolem 4000 lidi, nejvetsi akce letosniho roku. www.cyklojizdy.cz/ Jediny mozny den, kdy si muzete Prahu v klidu projet na kolach, bruslich, lyzich, skatech - cemkoli.
18.10.2009 13:40
vašek  (Nováček)
Cyklosteska k hypermarketu Tesco a dále..
Již v roce 2004 mělo vedení města Hradec Králové vybudovat cyklostesku směren k hepermarketu Tesco a dále pak k Makru. Nic se však k tomu nestalo Steska by byla potřeba jako sůl , cyklisté jezdí jak po hlavní čtyřproudé silnici tad. Cesta by byla nutné až za QUELLE a dále pak až k OPATAKU. Vím, že to radní ani nepotřebují neb oni jezdí autem a tam se dostanou lehce. Cyklista a nebo bruslař se tam nedostane vůbec.
12.12.2009 23:49
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Cyklosteska k hypermarketu Tesco a dále..
Tak jsem jel po vanocnich nakupech do Hornbachu uzasnou cyklostezkou od Tesca. V pudu sebezachovy jsem nejel po Hradubicke. Takhle pekne uz jsem se dlouho nezabahnil. A to jsem tam jeste potkaval lidi chodici bahnem pesky - zrejme zamestnance Hornbachu. Muzu byt jeste rad, ze me z Hornbachu nevyhodili, kdyz ze me opadavalo bahno. Po teto akci jsem musel jet do mycky na auta, pac jsem se druhy den chystal vlakem. Tim u me Hornbach skoncil, dokud to neda do poradku. <img src=i788.photobucket.com/albums/yy170/cobic/20091206_C...;
12.12.2009 23:56
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
13.12.2009 19:39
Phavel  (Pokročilý)
RE: Cyklosteska k hypermarketu Tesco a dále..
To byste v tomto případě Hornbachu křivdil - to že neexistuje spojení mezi kruhákem u Hypertesca a silnicí u Hornbachu má jiné příčiny. Podívejte se do katastrální mapy a pochopíte. Celá ta oblast je dokonale v rukách spekulantů s pozemky. Jednou jsem to ze zvědavosti procházel a zjistil že spousta pozemků patří různým pražským firmám. Konkrétně v trase zmiňované silniční "spojky" obou zón má velkou část pozemků město (zřejmě tu silnici opravdu chtělo stavět), ale jsou tam pruhy až nesmyslné proužky parcel které zčásti těmto, bezpochyby, spekulantům patří. Souhlasím s tím, že jim nikdo nebude za výkupy platit přemrštěné sumy. Proto, a nejen v tomto případě, budeme muset počkat na nějaký vyvlastňovací zákon, který těmhle spekulacím učiní přítrž. Nebo se spokojit s tím, že se prostě podobný rozvoj zastaví, případně neúměrně prodraží. Vždycky si říkám, že být tady takové spekulace za Gočára a Ulricha, tak jsme dneska sotva na úrovni Pardubic co se zástavby a šířky ulic týče. Pod hradbami ale naštěstí byly státní pozemky...
13.12.2009 20:24
Nesa  (Nováček)
RE: Cyklosteska k hypermarketu Tesco a dále..
Sice to tamtudy bylo nejkratší, ale proč jste nejel po silnici za tratí, co vede do Březhradu, z ní se dá do Hornabchu odbočit?
25.12.2009 23:20
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Cyklosteska k hypermarketu Tesco a dále..
Jo, tamtudy jsem jel pak z5 do HK a hned k mycce. Ale ono od Tesca se dostat na Borovinku je taky docela umeni v tomhle bahne a potme. Jinak spekulanti jsou sice neprijemnost, ale pochybuju, ze se chteli napakovat na chodniku nebo cyklostezce. Ani v mediich jsem o tom nic nenasel.
28.12.2009 00:01
Phavel  (Pokročilý)
RE: Cyklosteska k hypermarketu Tesco a dále..
Podívejte se na elektronickou katastrální mapu na dané území. Je jasně vidět že se město snažilo vykoupit pozemky v trase spojky mezi slepým koncem silnice u Hornbachu a tím malým kruhákem u Gigasportu. V cestě však stojí několik nevykoupených pozemků, přičemž dominuje vlastník Lettenmayer & Partner, s.r.o. který drží mj. asi 3m široký a 75m dlouhý pozemek u zmiňovaného kruháku, který je k ničemu (pouze ke spekulaci), ale tvoří dokonalou bariéru, přes kterou další odbočku prostě nenapojíte. Nyní je to asi o tom, kdo z koho. Spekulanta nic netlačí k tomu pozemek za rozumnou cenu odprodat. Město zase rozumně nechce ustoupit a určitě přemrštěnou cenu platit. Tak to vidím já. Škoda, že tu není někdo z města, aby se k tomu vyjádřil. Přitom, jak říkáte, propojení cyklostezek by zde bylo užitečné. Ale nakonec i propojení silnic by se hodilo. Když člověk jede z Hornbachu do Tesca, zbytečně to celé kus objíždí. Lidé se ale nezmění, je třeba upravit zákony.
28.12.2009 22:47
Martin Soukup  (Nováček)
RE: Cyklosteska k hypermarketu Tesco a dále..
Je to přesně tak, jak píšete.
1.1.2010 14:53
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Cyklosteska k hypermarketu Tesco a dále..
Vážený pane Soukupe, vidím tedy, že město asi udělalo maximum. Je možné někde vidět, kolik chtějí za pozemek spekulanti a kolik nabízí město? Jsou nějaké záznamy z jejich jednání a návrh, jak se v této věci bude postupovat? Děkuji
20.7.2010 18:40
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Cyklosteska k hypermarketu Tesco a dále..
Děkuji za odpověď :(
Vypadá to, že se ale něco pozitivního děje mezi HyperTescem a Hornbachem dle článku v sedmičce, viz:
www.sedmicka.cz/hradec-kralove/clanek?id=193746
Že by se už pozemky vyřešily?
24.9.2010 11:41
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Cyklosteska k hypermarketu Tesco a dále..
Bez reakce. Bez chuti s tím něco dělat. Je pak smutné, když se člověk na serveru nakole.cz dozví, že je HK vyčpělou ikonou cyklistického města: www.nakole.cz/diskuse/12105-prazske-cyklozvoneni-h... Věřím, že těch 15% městských cyklistů a dalších potenciálních bude mít dostatečnou hlasovací sílu s tím něco udělat.
18.10.2009 19:29
Eva  (Pokročilý +6)
stezky
Je pravda, že by bylo třeba propjit velké TESCO s Hornbachem /i Opaťákem/. Řada lidí jezdí přes pole podél potrubí, vypadá to tam hrozně a poslední dobou zde pod rourami sídlí i bezdomovci, což pocitu bezpečí nepřidá. Na silnici se při tom provozu neodvážím. Jistě by to spousta lidí uvítala. Proč se vůbec stezka nedala jako podmínka při stavbě Hornbachu a Makra?
18.10.2009 21:36
Xaver  (Profesionál +11)
RE: stezky
Protože do Hornbachu se nejezdí jen očumovat jako třeba do Futura, ale nakupovat. A nákup z Hornbachu se ukládá do auta...cha cha cha.
5.9.2010 11:23
Japa  (Pokročilý)
RE: stezky
Protože stávají vedení radnice a Odbor hlavního architekta znamenají Waterloo, pro město Hradec Králové, jako salon republiky. Je to banda hochštaplerů, pro které je alfou a omegou zájem developerů, kteří se jim patřičně odměňují. Jak to dělají buhužel nevím, ale z územního plánu udělali trhací kalendář. Je třeba, aby se v komunálních volbách nedostal do zastupitelstva nikdo ze stávajících zastupitelů ODS a VPM. To jsou hrobaři našeho města. Pokud někdo trvá na pravicové straně, pak ať kroužkuje od zadu pouze do sedmého místa. Žádný Bárta se neobjeví. To máte v rukou vy všichni, koho tam zvolíte, takové bude pokračování. Jarda
30.10.2009 16:50
AlenaB  (Nováček)
Třebešská hráz
Často používám cyklostezku Třebešská hráz a pravý břeh Labe na cestu do práce.Cesta by to byla nádherná, protože jediné místo, kde se potkám s autama je Moravský most.Vadí mi však několik nepříjemných a strmých schodů u "hasičů". Nešel by tam udělat alespoň nájezd, aby se kolo nemuselo přenášet?Cesta by pak byla vhodná i pro dětské kočárky. Na koho se mám obrátit? Poraďte.A.B.
30.10.2009 21:06
Xaver  (Profesionál +11)
RE: Třebešská hráz
Milá Alenko, je to levý břeh Labe a u hasičů levý břeh Orlice. Ale to je jen špatná orientace, ten nájezd by nebyl špatný...:-))
4.11.2009 18:21
AlenaB  (Nováček)
RE: Třebešská hráz
Díky za upozornění. Já tudy jezdím především ráno do města , tudíž mám řeku po levé straně a já jedu vpravo.Holt my ženský pravá nebo levá...
31.10.2009 09:09
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Třebešská hráz
Aleno, všechny kontakty na zodpovědné osoby, co se týče cyklistické dopravy, najdeš pro všechna města v ČR na serveru nakole.cz. Pro HK pak přímo tady:

www.nakole.cz/vemeste/contact.php3?id=5

Já bych zkusil ing.Pavlu Černou, vedoucí odboru dopravy, pavla.cerna[zavinac]mmhk.cz

Dej pak prosím vědět, jak jsi dopadla, ať vidíme, jak to funguje. Díky J.
7.11.2009 19:19
AlenaB  (Nováček)
RE: Třebešská hráz
...odpověděl mi pan Lubomír Hrabák a odkázal mě na vlastníka majetku Statutární město HK, zastoupené odborem správy majetku. zdraví Alena B
12.12.2009 17:32
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Třebešská hráz
A jak teda vlastník pozemku? Co na to říkal na Váš návrh?
30.10.2009 18:05
Eva  (Pokročilý +6)
pro Xavera
Kytky klidně uvezu na kole - haha. Ale musím říct, že od psů to tam podělané není.
4.11.2009 19:30
jyrka  (Nováček)
MTB
Vím, že to je hloupá otázka, ale nevíte někdo o pěkné MTB trase kolem hradce? Aby to nebylo po asfaltkách, nebylo to úplně po rovině a dalo se to tam trochu užít (ideálně v lese :))
4.11.2009 21:33
Roman  (Pokročilý)
RE: MTB
Kolem Hradce je to vcelku daný, ne ? Novohradecký lesy od Roudničky po Stříbrňák a dozadu... A když se člověk vykašle na silničky a cestičky - a vezme to prostě po azimutu, tak si to užije a i ty terénní vlnky, který moc nejedou, se najdou. Jo a pak ještě Podhůrák.
5.11.2009 08:16
MIREK  (Pokročilý +2)
RE: MTB
Na webu městských lesů, se nechá stáhnout podrobná mapa městských lesů, tj. jednotlivé rozdělení do čtverců, včetně jejich čísel. Po těchto cestičkách se nechá jezdit na MTB, ale je to prima i na běhání. Orientovat v terénu se nechá podle čísel na patnících, které jsou většinou na křižovatkách cest čtverců. Doporučuji.
6.11.2009 20:53
Roman  (Pokročilý)
RE: MTB
Cestičky jsou pro treky a městský kola pro nedělní výlet s dětma. Řeč šla o MTB :-)
26.12.2009 14:06
ne-hradecak  (Nováček)
RE: MTB
Vezmi kolo a jeď na pole k Plotištím, tak se můžeš vyřádit do sytosti a pak můžeš jet podle Labe z Předměřic do Smiřic.
17.4.2010 21:38
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
Cargobikes - velká jarní cyklojízda
Pojedete? V HK a okolí potkávám zajímavé cyklo-speciály na převážení všeho možného. Od přepravek se zeleninou až po nábytek. Cení se také přeprava dětí a domácích mazlíčků. Přijeďte se také pochlubit co uvezete na kole!
www.cyklojizdy.cz/?p=473
4.9.2010 15:44
Johan  (Nováček)
Cyklostezkyvedoucí nikam
Změny územního plánu způsobily, že nově navrhnuté a realizované cyklostezky v Malšovicích vedou nikam, např. okolo předraženého koupaliště Fošna končí u okruhu a težko bude realizováno její pokračování.
Nebo jsou to přímo cyklostezky smrti, jde o cyklo-
stezku jdoucí z Malšovic ulicí Náhon končící náhle ve vozovce pod auty. Původní územní plán s nimi v tomto místě nepočítal.
Vše se pravděpodovně točí kolem přejzdu přes okruh, kde měla hlavní komunikace pokračovat rovně
okolo tenisových kurtů a ne zatášet sotře dvakrát na ulici Náhon.
Teď tam stojí několi bytových domů.Změna územního plánu, kým o pro koho. Dá se ještě dohledat, kteří developeři dokázali změnit územní plán a za vlády které městské rady a za kolik?
Jeden z případů korupce v našem městě, který však není jediný.Doufám,že se po volbách objeví druhý Bárta nebo Vondra a trochu to v naše městě pročistí.
PrověrkaA
4.9.2010 15:55
Johan  (Nováček)
Martin Dvořák
Primátor by pravděpodobně byl dobrý, ale musí si uvědomit,že se nemůže spoléhat na lidi,kteří jsou s ním uvedeni na kandidátce. Nebudu nikoho jmenovat, ale je potřeba mluvit s lidmi a bude zřejmé,že to jsou karieristi,kteří chtějí nebo jsou v politice pro svůj prospěch a nechápou to jako službu občanům. Bohužel obdobná situace je i v jiných kandidátkách, takže o skončení nebo aspúoň omezení korupce a klientelizmu v našem městě se nám může jen zbožně zdát.
tol
14.9.2010 12:04
Markule  (Nováček)
Stezka na nic
Přijdte se podívat do ulice k Lesnimu hřbitovu.Udelali novou stezku ,už je tam teda dýl,ale lidi po ní ne a ne jezdit a o těch bruslařích ani nemluvim.Měla by je policie občas zkontrolovat protože jak kolaři tak bruslaři jezdí bezohledně a až se tady na té cestě něco stane jsem zvědavá kdo za to bude platit.Ze sto lidí použije stezku ani ne dvacet.Tak už s tím konečně někdo něco udělá?
14.9.2010 12:52
faultfinfer  (Nováček)
RE: Stezka na nic
Nejezdí po ni proto, protože křižovat hlavní silnici a dávat neustále přednost při najíždění na hlavní je uplně nesmyslné a navíc nebezpečné. Bezpečnější a rychlejší je jet po silnici.
14.9.2010 16:23
Japa  (Pokročilý)
RE: Stezka na nic
Tak podívej Markule, jak je to jednoduché. Postaví se stezka, která je na nic, vyhodí se za ni pár desítek či stovek korun z rozpočtu města a šikovná český člověk jezdí po silnici, protože je to bezpečnější. Úplně se vytrácí fakt, že hlavní architek a jeho odbor nemají žádnou koncepci v urbanismu a rozvoji města a raději záplatují územní plán tak, jak je o to nadnárodní a národní monopoly požádají. U těch se nemůžeš dovolávat nápravy, protže ty nemáš takové pdeníze jako banka J&T, která vyplácí ing Divíškovi jen za místo ve správní radě Elektrárny Opatovice 634 tis. Kč za rok. Až budeš mít možnost ovlivňovat rozvoj města tak jak to developeři potřebují, tak ti možná i postaví stezku, po které se dá jezdit. Tak se moc nezozčiluj, nebo si uženeš žlučové kameny. Jarda
14.9.2010 16:13
Japa  (Pokročilý)
RE: Stezka na nic
Podívej Marhule. Jaké sis zvolila zastupitele, tak takový máš pořádek ve městě a na stezkách. Ten výkřik zoufalství kdy už s tím někdo něco udělá je zbytečný. Rozhodni se a udělej s tím něco sama. Založ občanské sdružení s názvem Pro stezku, to co píšeš tady napiš jako intervenci na město a oni ti musí do 30-ti dnů odpúovědět. Tak se dozvíš, zda s tím hodlají nšco udělat, nebo ne. Pokud ano, tak se ptej kdy a pokud ne, tak zajdi na příští veřejné zasedání zastupitelstva, pozvi si hradecké noviny a televizi, přihas se k diskusi a tam budeš mít 5 minut na to, abys zastupitelům řekla, co si o nich a jejich práci myslíš. Nesmíš je ale v emoci urazit, protože by zažalovali pro urážku na cti. To že žádnou nemají je v našem právním systému irelevantní. Tak bacha, aby se moc nerozjela. Holka musíš spoléhat jen na sebe a kamarády a pak možná něco zmůžeš. Tady voláš jak žíznivý na poušti a jen si trochu odpustíš páru. Přijď k Marvinovi do Kuklen u semaforu před ZŠ a pokecáme o tom na co si musíš dávat bacha. Jarda
23.9.2010 11:41
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Stezka na nic
Jak to dopadlo s tím o.s. Pro Stezku? Už je založeno a domluvili jste se u Marvina? Měl bych tam taky pár otázek...
14.9.2010 21:41
Nesa  (Nováček)
RE: Stezka na nic
Nejsem si úplně jistej, ale jelikož ta stezka patří pod tu dálkovou Žitavsko-Břeclavskou, tak to bylo dotovaný. Takže město to snad až tak moc nestálo, nic to nemění na faktu, že stezka je nesmyslná. Jednak končí u Zděný boudy a dost často (od pohledu) na ní zůstává písek a spadaný listí.
15.9.2010 08:43
Petr - HK  (Guru +4)
RE: Stezka na nic
Stezka u Lesního hřbitova má určitě své opodstatnění. Komunikace od Hrázky až ke hřbitovu je velmi vytížená cyklisty a bruslaři, je však úzká pro předjíždění. Už z důvodu bezpečnosti by měla být vybudována až ke hřbitovu.

Stávající řešení s křížením silnice není ideální, ale pořád lepší něco, nežli nic. Já ji jako cyklista s dětmi využívám (a u altánku s nimi raději hned zajedu do lesa).

Proč je málo využívaná je jednoduché odpovědět. Protože po této stezce chodí peší, kteří jsou roztaženi po celé její šířce a každých 20 metrů musíte zvonit, aby Vám uhnuli. Takže pak je pro cyklistu nebo bruslaře jednodušší jet po té silnici.

Nechal bych na každém, zda poruší dopravní předpisy a pojede po silnici a bude riskovat zdraví nebo využije cyklostezku. Rozhodně nejsem pro, aby policejní složky chytaly cyklisty a bruslaře za rukáv a rozdávaly pokuty. Je spousta důležitějších úkolů ve městě, kde je třeba zjednat pořádek.
22.9.2010 23:21
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Stezka na nic
Jak se používají některé cyklostezky se můžeme přesvědčit už v samotném centru a nemusíme jezdit na hřbitov i když tam svým chováním spěju. Přiznávám se, že stejně jako spousta ostatních městských cyklistů (nejsme v podstatě cyklisté, jen používáme kolo jako dopravní prostředek) vědomě porušuji dopravní značky zákazu vjezdu cyklistů zejména v ulici Karla IV a na Gočárově třídě. V ulici Karla IV nechci čekat v koloně aut, které se tam snaží zaparkovat a v další křižovatce pak ztratit přednost v jízdě. To samé platí na Gočárově třídě s tím rozdílem, že místo čekání na parkující auta musím z kola slézt při křížení boční ulice a přejít s chodcema. Kde je tam slibovaná zeleň a podpora cyklodopravy?
17.11.2010 22:44
jpxj  (Nováček)
Nová cyklostezka Benešovk
Na Benešovce vnikla nová stezka. Vozovka se zúžila, autům která vyjíždějí z parkoviště se nedá kam vyhnout. Prostě zase jeden "skvost"
19.11.2010 14:42
jyrka  (Nováček)
RE: Nová cyklostezka Benešovk
Ach jo, všude to funguje - všude lidé používají zdravý mozek a nečekají na to, že standardní životní situace vyřeší dopravní pravidla za ně. Zúžení vozovky a vytvoření cyklistické stezky je naprosto standardní řešení, zvlášť, když benešovka není závodní okruh a probíhají snahy tam co nejvíce snížit rychlost projíždějících aut...
20.11.2010 06:45
Petr - HK  (Guru +4)
RE: Nová cyklostezka Benešovka
Nic proti cyklostezce, ta má na Benešovce své opodstatnění. Z laického pohledu se mi však zdá příliš široká. Osobně bych nechal širší levý pruh, neboť parkování vlevo je trochu neobvyklé a hlavně parkující s dětmi se pohybují v těsné blízkosti projíždějících aut. Bohužel i přes všechny radary se stále najdou řidiči, kteří zde jezdí více než 50 km/h.

Zřejmě existuje předpis, dle kterého cyklostezka má mít minimální šířku, tak snad to nemalovali nějací amatéři, třeba to jinak nešlo.
30.8.2011 21:04
Libor  (Nováček)
RE: Nová cyklostezka Benešovk
Budování cyklostezek je určitě přínosem nejem pro cyklisty, ale také pro řidiče a chodce. Ovšem nebylo by na škodu, kdyby proslulá hradecká Městská policie konečně začala kontrolovat jejich správné používání. Jízda cyklistů v protisměru či po chodnících a silnicích v místech, kde je vedle komunikace cyklistická stezka by mělo být automaticky považováno jako přestupek. Stejně jako motorista či chodec nemá na cyklostezce co dělat. Nebo mám například, pokud pojedu autem či na motocyklu objet motajícího se cyklistu na silnici cyklistickou stezkou? Nebo k čemu teda jsou stezky, pokud je cyklisté nevyužívájí?
30.8.2011 21:51
Guboš  (Pokročilý +1)
RE: Nová cyklostezka Benešovk
Otázka zní jinak: k čemu tu máme 100 placených "šedých morů", kteří někdy v roce 1993, s velkou reklamou, zavedli registraci jízdních kol a místo toho, aby se kriminalita v této oblasti krádeží snižovala, se zvyšuje! Díky jejich nečinnosti bylo naší rodině zcizeno 6 kol!Pamatuji se i na velkoakci, kdy vrtulník z nebe nadělil MP několik horáčů...Jóó, posluhovat zdarma IPS (ATOL) při "botičkování", to jim jde. Pamatuji se na různé akce MP, kdy zastavili cyklistu, slušně otřeli číslo na rámu a provedli kontrolu...tím to ale všechno končilo. Dodnes neexistuje centrální databáze kradených kol. No a co dál soudruhu řediteli MP Hloušku? K čemu cyklostezky a kontroly cyklistů v Hradci, když nemáme na čem jezdit :-(
20.11.2010 11:14
Eva  (Pokročilý +6)
cyklostezky
Až se budou někde opravovat stezky, snad zbyde také trochu asfaltu na okraj silnice proti nové knihovně podél strojní průmyslovky. Tam se vyjede za stezky a pokračuje se ke křižovatce po tankodromu.
17.8.2011 00:40
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
31.8.2011 21:31
ladis  (Nováček +75)
Cyklostezky a rozhodování o výdajích radních města HK
Četl jsem tento článek.
Plánovaná obří křižovatka Bláhovka, pod níž leží většina pozemků farmářky Havránkové (8 z 11 ha) je zjevně natolik drahá a pro občany města nepotřebná, že se ji Fischerova vláda rozhodla z projektu škrtnout a nahradit ji jen jednoduchým sjezdem pro potřeby záchranné služby. Postavení křižovatky však náramně vyhovuje developerům, vlastnícím pozemky sousedící s pozemky Havránkové, a zřejmě i politikům hájícím jejich zájmy jak na úrovni vlády, tak na úrovni města. Proto vláda všude hledající úspory, zvláště v kapsách svých nejpotřebnějších občanů, dává zřejmě najevo, že když jde o zájmy developerů a stavebních firem, mohou jít úspory stranou a miliony se jen sypou. Co je však horší, že se dotažení dálnice do Hradce Králové a jejího pokračování dál směrem na Jaroměř hned tak nedočká
Jsem zvědav jak raddní rozhodnou.
1.9.2011 17:01
Phavel  (Pokročilý)
RE: Cyklostezky a rozhodování o výdajích radních města HK
Podívejte, zájmy developerů v tom budou - budou ale tak jako tak. Myslíte, že není skupina firem která nemá nakoupené pozemky někde okolo lokality "Nová zelená"? Těm by zase náramně vyhovovala ta druhá varianta sjezdu (u Stěžer), která by dopravu dovedla k nim a "odřízla" konkurenci. Takže pro běžného člověka se nic nemění. Já jsem ale rád, že je zatím "ve hře" původní varianta "Bláhovka" ne opravdu kvůli tomu že bych byl napojený na tamější developery, ale čistě selským rozumem (nemusím být ani dopravním specialistou) je mi jasné že jedině tohle řešení má smysl a bylo správně plánované už "odnepaměti". Podívejte se na jiná města - na Olomouc apod. jak se investovalo do sjezdů tam. A Hradec by jediný měl mít tak mizerné řešení (asi republikový unikát)? To ať se D11 nestaví vůbec, dokud prostě nebudou peníze, než aby došlo k takto polovičatému řešení. Stát na nás dopravně kašle už řadu let, kromě teda té hradubické co se staví v současné době (taky pro 2 stotisícová města), nám ŘSD poskytlo za celou dlouhou dobu na řešení dopravy leda pixlu s bílou barvou, aby se namaloval třetí pruh v Koutníkově ulici, podobně se maluje a přemalovává jinde - např. křižovatka u soutoku apod. K řešení dopravy je potřeba ale stavět a v tom naše město zaostává. Takže z toho pohledu nevidím nic špatného na tom že by nám stát mohl zafinancovat pořádnou dálniční křižovatku - když už se tím D11 beztak zastaví na dalších 10let.
6.9.2011 09:18
jyrka  (Nováček)
RE: Cyklostezky a rozhodování o výdajích radních města HK
Sice to není moc o cyklostezkách :)
Ale asi jsem natvrdlý, nač potřebuje HK další dálniční sjezd cca 5km od toho předcházejícího, který navíc ústí na dvouproudé silnici a je předpoklad, že bude ústit do R35?
To, že se sjezd na Bláhovce nepostaví mi nepřijde jako tak velká újma pro Hradec. Hlavní je, aby dálnice šla dál na Jaroměř... Může mi tedy někdo vysvětlit, proč nemůže jako hlavní sjezd z D11 fungovat ten u Opatovic? Beztak jsme zemí s největší koncentrací mostů a sjezdů na dálnici.
3.9.2011 18:19
Japa  (Pokročilý)
RE: Cyklostezky a rozhodování o výdajích radních města HK
Zajímalo by mě, kde bereš tyto informace. Protože developer UG Land Praha, který zakoupil pozemky od Bláhovky k Plačicům, nedostal od města povolení ke změně územního plánu. Developer J&T, který skoupil pozemky od kostela dolů ke Svobodným Dvorům, dle silnice I/11 neměl o křižovatku Bláhovka zájem a loboval za to, aby byla posunuta k bývalé Prachárně, s nadjezdem nad spojnicí Kukleny - Stěžery, kde by byla ještě dražší. Většina pozemků pod křižovatkou patřila paní Havránkové. Tak o kterých developerech mluvíš? Jarda
2.9.2011 12:31
ladis  (Nováček +75)
Cyklostezky, když nškteří důchodci jezdit na kole nemohou.
Dobrý den.
V TV zprávách bylo uvedeno,že nejdražší jízdné městskou dopravou pro důchodce je v Sokolově na rok 400 Kč.
V Hradci Králové jsme si zvolili radní tak bohaté
že rádi zlevní parkovné postaví sochy, v Šimkových sadech grylování na zavážce skanzemu japonských bojových umění,golfových hřišť a pod.
22.9.2011 17:47
Eva  (Pokročilý +6)
lavičky
Můj dotaz se netýká přímo cyklostezek, ale jezdím na kole Husovou ul. na NHK. Nově je tam instalováno několik laviček, ale ne, jak by se nabízelo, na kraj louky s výhledem na H.K.. Lavičky jsou mei fotbalovým hřištěm a jedinou vilou, s výhledem přes silnici na zadní stěny řadových domků. Chápu, že na louce by asi lavičky více trpěly, ale co je tohle za nápad? /Čí nápad?/
23.9.2011 10:04
IM  (Nováček +2)
Neosvětlení cyklisté
Jezdím každé ráno do práce autem a bohužel je v dnešních dnech již tma. Po cestě potkávám mnoho cyklistů, kteří jezdí neosvětleni a tudíž nejsou pořádně vidět. Spousta cyklistů si myslí, že jim stačí vzadu na kole červená blikačka, ale už si neuvědomují, že je nutné, aby byli vidět také z boku a ze předu, protože projíždí přes křižovatky, kde jim musí dát třeba auto přednost, ale když není vidět, tak cyklistu řidič auta lehce přehlédne. Stalo se mi to bohužel dnes ráno, naštěstí to bylo bez úrazu, ale musím přiznat, že jsem se slušně lekl. Reakcí neosvětleného cyklisty bylo pouze "kam čumíš ty d...le. I já jsem si z okénka auta ulevil pár nadávek, ale to vše by nemuselo být, kdyby cyklisté jezdili na kolech s řádným vybavením. A tak se ptám, kdy uvidím vě městě brzo ráno policii, jak kontroluje cyklisty a jejich vybavení?
24.9.2011 12:07
dede  (Nováček)
RE: Neosvětlení cyklisté
Hmmm... to zní jako byste dával maximální pozor na řízení. Samozřejmě, že cyklisté by měli být dostatečně osvětleni, ale ruku na srdce - ve městě je vidět i neosvětlený cyklista. S tímhle přístpem se za chvíli dostaneme k tomu, že i chodec v noci po přechodu bude muset nosit jednu blikačku vepředu, druhou na zadnici a odrazky na nohou... Na druhou stranu poměrně často se mi stane, že mi auto nedá přednost i když vzadu blikám a ve předu mi svítí 900lm světlo.
2.10.2011 10:37
xpaja  (Nováček)
RE: Neosvětlení cyklisté
O viditelnosti neosvětlených cyklistů by se dalo dlouze diskutovat. Pravdou ovšem je, že za deště kdy se na asfaltu odražejí světla semaforů, a okolo jedoucích aut, se leckdy stane cyklista ( i osvětleny přední a zadní blikačkou) přijíždějící do křižovatky některou z bočních křižujících ulic nprosto neviditelným. Krom oranžových odrazek bych se tudíž přimlouval především za reflexní vesty.
Na silnicích mimo obec bych je zavedl i jako povinnost.
9.10.2011 00:24
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Neosvětlení cyklisté
Pokud řidič nevidí cyklistu, který má správné odrazky, má přední a zadní blikačku a dobré baterie, tak by měl urychleně přestat řídit vozidla a měl by navštívit očního lékaře.
Sám si choďte v čem chcete a noste si na sobě třeba tři vesty a na hlavě maják, ale dávat to jako povinnost je naprostý nesmysl, protože zachvíli by se nám mohlo stát, že bez vesty a různých blikátek ani nebudeme moct vyjít z bytu.
20.10.2011 21:14
Michal H.  (Nováček)
RE: Neosvětlení cyklisté
Tak neosvětlené cyklisty za problém považuju. Po včerejší podvečerní jízdě na kole ( s LED kompletem) musím konstatovat, že skoro polovina všech cyklistů, které jsem potkal, byla úplně neosvětlená. Neúmyslné přejetí takového člověka nepovažuju ani za přestupek. Reflexní vesty jsou velmi dobrý nápad. Zvláště bych je vnutil všem venkovským cyklistům, kteří pendlují ve tmě mezi vískami po neosvětlených okreskách. Blížíte-li se k takovému "černému" jezdci a proti vám jede auto, které vás oslňuje, pak se pro vás cyklista stane prakticky neviditelným.
3.11.2011 00:11
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Neosvětlení cyklisté
Přečtěte si pořádně co jsem napsal. Pokud je cyklista řádně osvětlený a má odrazky ...
Vesta je samozřejmě lepši než vůbec nic, ale světlo a blikačka vpředu a vzadu je rozhodně líp vidět nez samotná vesta, takže bohatě stačí mít správné osvětlení a dobře nabité baterie nebo funkční dynamo.
18.10.2011 17:30
Xaver  (Profesionál +11)
cyklo u magistrátu
Zpozoroval jsem nakreslenou cyklostezku od magistrátu po ul. Divišovu. Moc se mi nezdá...je úzká a řidiči ji stejně nerespektují. Možná by bylo vhodnější celý vnitřní okruh "zjednosměrnit".Doprava by byla jednodušší a přehlednější, pro cyklisty by zbylo více místa.
19.10.2011 10:33
Martin Samohrd  (Nováček)
RE: cyklo u magistrátu
"Zjednosměrnění" I. městského okruhu není dobrý nápad.
19.10.2011 11:46
Xaver  (Profesionál +11)
RE: cyklo u magistrátu
A já zase říkám, že to není nápad úplně od věci. Leckde to funguje docela v pohodě, třeba u sousedů v Žitavě :-))
20.10.2011 03:02
Martin Samohrd  (Nováček)
RE: cyklo u magistrátu
Pane Xavere, ale ano, nejen v Žitavě to funguje docela v pohodě, jenže je nutno srovnávat srovnatelné. Žitava je zhruba oproti Hradci třetinová. Tomu odpovídá i objem dopravy. Žitavský okruh je situován v jiném prostoru. Okolo komunikací (Töpferberg, Heinrich Heine Platz, Theodor Körner Alle, Zirkusalle, Karl Liebknecht Ring, Teaterring) je dostatek místa pro křižovatkové úpravy, doprovodné obslužky, zeleň, atd. a i případně pro cyklostezky.

O zjednosměrnění hradeckého vnitřního okruhu se pokoušel již začátkem 80-tých let Ing. I. Kňourek, pak tento nápad dostávali postupně i jiní. Jedinou výhodou je pohodlnější pravé odbočení, jinak zjednosměrnění naráží na několik problémů. Například: dvoupruhový jednosměrný okruh musí být pro cyklisty obousměrný. (Cyklistu nedonutíte aby místo 1/4 okruhu jel 3/4). A je tu hned problém v křižovatkách, ve vzájemných odstupech, na zastávkách MHD, prostě všechna tato řešení vedou ke zhoršení situace - prostorové (nic neušetříte, naopak ztratíte) i provozní (v křižovatkách auta odbočují vpravo, cyklisté do leva = musíte je pouštět na samostatný signál, jinak se mezi sebou pobijou = ztráta jízdního času). To není dobré řešení. Podívejte se třeba na MHD, mimo prodloužení jízdních časů a zvýšení nákladů, musíte alespoň dvojnásobně zkapacitnit zastávky. Když již dnes ve špičce autobus nenajede do obsazené zastávky, musí stát a čekat v jízdním pruhu nebo dokonce před křižovatkou (Grand, Adal, Magistrát), jak asi bude vypadat situace, když do těchto zastávek přijedou i vozidla z dnešního protisměru. Jelikož schází prostor na dostatečné zkapacitnění zastávek, budou autobusy stát a čekat na jejich vyklizení příslušně déle. To není dobré řešení. Proto také Dopravní podnik každý nápad na zjednosměrnění okruhu vždy striktně odmítl. Takto bych mohl v různých negativech pokračovat dál.

Myslím, že se můžeme shodnout na jednom: Vy budete říkat že zjednosměrnění není nápad úplně od věci a já budu říkat, že to v Hradci není nápad úplně šťastný. To je tak asi vše, co s tím oba dva můžeme udělat. Zdraví Samohrd.
30.10.2011 04:06
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: cyklo u magistrátu
- Cyklistu nedonutíte aby místo 1/4 okruhu jel 3/4

A proč je k tomu teda nutí jednosměrka V Kopečku?
30.10.2011 12:31
Xaver  (Profesionál +11)
RE: Jirka, HK II
Žádný problém ten kousek v protisměru vyšlápnout pěšky. Stejně šlapat do kopce je únavné :-))
30.10.2011 21:56
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Jirka, HK II
Super nápad, když jdu vedle kola tak zabírám 2x tolik místa a situaci ještě zhorším. Když bych tam měl jít ještě po tom úzkém chodníčku, tak tím budu navíc opruzovat chodce ;(
31.10.2011 17:41
Xaver  (Profesionál +11)
RE: Jirka, HK II
Cyklisti stejně opruzují kdekoho, tak by se nic moc nestalo.
Upozornění - jsem také cyklista a opruzuji každého, koho potkám :-))
1.11.2011 20:02
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Opruzování chodců
Nechci opruzovat chodce i když mě k tomu infrastruktura nutí. Navíc chodci to jsou jen v daném okamžiku a obratem se z nich mohou stát cyklisti, bruslaři, motoristi, skejťáci, cestující či řidiči MHD a vyřídit si to se mnou ;)
3.11.2011 05:42
Martin Samohrd  (Nováček)
RE: Jirka, HK II
Protože jedou jen 1/2 okruhu.

Teď vážněji:
1) Protože ve vyústění ul. V Kopečku do Svatojánského náměstí není dostatek prostoru pro 2 normové chodníky a jednu dvoupruhovou obousměrnou komunikaci.
2) Protože levé odbočení z ČSA do Kopečku by si vyžádalo nový odbočovací pruh a pro něj tam není místo (výjezd ze zastávky Grand a vjezd do zastávky Adal). Bez odbočovacího pruhu auta vyčkávající na odbočení "zašpérují" ten jeden pruh o to více než je dnes (dání přednosti MHD při výjezdu ze zastávky Grand a chodcům na přechodech).
3) Ulicí (v Kopečku) valí se dav jak těsto, on tisíc má hlav a bezhlavý je přesto.
3.11.2011 09:02
Guboš  (Pokročilý +1)
RE: Jirka, HK II
Pane Samohrde, zase ty normy... Jak jsem již uvedl minule, když jsem navrhoval využít chodníky pro cyklisty od Donu směrem k Lipkám, také jste mi zde na fóru vysvětloval, že nelze. Časem se tam zničeho nic objevily DZ a cyklostezka byla na světě. Když se chce, tak jde vše. Stále obecně postrádám jakékoliv informace o logice cyklotras po našem krásném městě...
8.11.2011 08:07
Martin Samohrd  (Nováček)
RE: Jirka, HK II
Ano pane Guboši, zase ty normy...
Jsou na světě státy, kde se dohodnuté zákony a závazné normy dodržují. Bohužel ČR mezi tyto státy jaksi nějak nepatří. Co k tomu více dodat? Snad jen, že se dodržování zákonů a norem může někdy hodit i Vám.

Na okraj k ČSN:
Až někdy na tom paskvílu, který nazýváte cyklostezkou, Vám pod kolo vstoupí babička, vy jí srazíte hlavou na podezdívku plotu a ona ten pád nepřežije, budete obviněn Vy. Pak se zastavte a já vám poradím jak zařídit za pomoci ČSN, aby místo Vás šel do kriminálu projektant nebo úředník, který tam ty značky nechal osadit.

Až na stejném místě škrtnete šlapkou kola o kandelábr a polámete si tělo, pak se zastavte a já vám poradím jak se a pomoci ČSN hojit na projektantovi nebo úředníkovi, který nenechal vyznačit půlmetrový odstup od pevné překážky. Atd., atd.

Uvědomte si prosím, že většina ustanovení normy se do ní dostala až po několika smrťácích, způsobených chybným projektem.

K logice cyklotras:
Souhlasím s Vámi. V roce 1983 jsem po návratu z ministáže v Holandsku dělal pro Hradec generel cyklostezek (první v ČSSR). Navazoval na ty již hotové, podél II.okruhu (Ing. Mach a Ińg. Štilec). V tomto generelu byste logiku našel. Jak v trasování, tak i v etapách výstavby. Bohužel byl používán pouze k propagandě před volbami. Dnes ho již nenajdete ani v městském archivu - ztratil se.
10.11.2011 23:52
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Jirka, HK II
Jen pár poznámek.
Pokud cyklista, stejně jako jakýkoliv jiný řidič nevidí chodce, resp. není schopný se chodci vyhnout, popř. zabrzdit a zabránit jeho sražení a zvlášť v obci, tak rozhodně nepatří za řiditka a měl by být potrestaný podle následků svého jednání, zvlášť při bezohledné jízdě. Stejně tak pokud nesleduje kudy jede, je dřevák a kopyto a nevidí sloup a je schopný do něho narazit nebo i jen o něj škrtnout, tak si nezaslouží nic jiného než aby si kolo rozbil a trochu si nabil hubu. Pokud se něco takového stane, tak bych rozhodně vždy hledal chybu u takového cyklisty (řidiče) a ne projektantů, stavitelů a nedostatečných norem, malé šířky stezky, nějaké podezdívky nebo nevyznačeného odstupu od překážky. Samozřejmě, že nenadálé a nepředpokládané překážky na komunikaci musí být řádně označené.
Pokud cyklista (řidič) nezvládne něco tak základního, tak mu nepomůžou ani sebelepši normy a kdovíjaké malůvky.
Vymlouvání se a hledání zástupných příčin pro vlastní neznalost, lajdáckost a neschopnost je typická pro lidi co běžně porušují základní pravidla slušnosti a ohleduplnosti. Politici, advokáti apod. to předvádí dnes a denně ("...já vám poradím jak zařídit za pomoci ČSN, aby místo Vás šel do kriminálu projektant nebo úředník,...")
Normy pro cyklostezky, resp. stezky pro cyklisty (šířka, okraje, oblouky zatáček, stoupání, křížení, napojování na jiné komunikace apod.) jenom komplikují jejich výstavbu a značně je prodražují.
11.11.2011 13:18
Xaver  (Profesionál +11)
RE: X Y
"Normy pro cyklostezky, resp. stezky pro cyklisty (šířka, okraje, oblouky zatáček, stoupání, křížení, napojování na jiné komunikace apod.) jenom komplikují jejich výstavbu a značně je prodražují."...tak jo, zrušme ty komplikace a bude to levné. Jen se po takovém díle nebude moct chodit, natož jezdit. Ale psíkům k obsírání by to mohlo vyhovovat...:-))


16.11.2011 15:45
X Y  (Pokročilý +4)
RE: X Y
Jezdit se po takových dá a velice dobře, stačí se podívat do okolních zemí. Především mi není jasné proč se u nás musí stezky asfaltovat na metrovým podloží. Na stezce nemá chodec co dělat, takže ani psi a když už se stane, tak by v tom měli vymáchat páníčkům rypák, příště by to bylo uklizený.
7.11.2011 15:50
Xaver  (Profesionál +11)
RE: odbočení
Proč by nemohly zůstat oba vjezdy do náměstí jednosměrné jak jsou? Odpovím si sám : jezdit 1/2 okruhu navíc je nechutné i když dopravně pohodlné...:-))
7.11.2011 16:03
Martin Samohrd  (Nováček)
RE: odbočení
Ano, i takto se to dá vyjádřit.
19.10.2011 19:45
Guboš  (Pokročilý +1)
RE: cyklo u magistrátu
Pane kolego, naopak! Nápad je to dobrý. Když jsem na tomto fóru před několika lety navrhoval, aby se použily chodníky jako cyklostezky nejen od "Donu" směr Labská, napsal jste, že je to nemožné. Nu a dnes? "Někdo tam dal značku a JE TO :o). V místních denících se několik let stále "tlachá" o cyklostezkách v Hradci Králové. Občas jsme na titulních stránkách místních plátků viděli Vlasáka, Divíška, Soukupa (toho i na koni), ale třeba i France, kteří se chlubili, co zde za své éry vybudovali cest pro "kolaře" - např. 100 m červené asfalky směr Tesko, která neřeší nejzatíženější místa v centru. Existuje vůbec jakýsi skutečný a reálný plán cyklostezek pro Hradec Králové do následujících let? Současnost nemá z mého pohledu logiku, pouze se "paběrkuje". Vsadím se o jedno české euro, že ani během následujích 20 let nevznikne tolik populisticky přetřásaná cesta mechu a perníku... Pane kolego, za ta léta jste mohl ledacos změnit...
20.10.2011 03:16
Martin Samohrd  (Nováček)
RE: cyklo u magistrátu
A je to tady. Obával jsem se, že na moji jednu krátkou větu zareagujete tak, že já budu muset zde zase napsat dlouhé pojednání. Blíží se ráno a já na to teď již nemám sílu. Tak přidám jen toto: Pane kolego, ta Vaše poslední věta není férová, tu jste si mohl odpustit.
15.12.2011 20:41
Guboš  (Pokročilý +1)
RE: cyklo u magistrátu
Uplynulo pár týdnů od mého příspěvku (cyklopaskvil u Tesca), kde se na kole nechal slavnostně vyfotit náš současný "slavný" europoslanec za ODS a je to tady. Dnes jsem koukal, jak Technické služby onu cyklostezku likvidují...
15.12.2011 16:08
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Zdravím Pouchov, co to tam vyvádíte? Můžete to někdo vysvětlit?
hradecky.denik.cz/zpravy_region/pouchovska-cyklost...
16.12.2011 10:02
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
To moc vysvětlit nejde. Zastupitelstvo už nejméně podruhé strávilo více jak hodinu debatou o něčem, o čem vůbec debatovat nemá. Jak na orloji se u pultíku vystřídali odborníci (policie, dopravní experti a inženýři), kteří unisono dokládali, že správné řešení je "a", tedy rozšíření vozovky a na jejích okrajích vytvoření cyklopruhů. Proti tomu se bouří petenti z Pouchovské, že prý tohle řešení je poškodí, protože tam auta budou jezdit rychleji (???). A pak se předváděli zastupitelé, kteří se bili v prsa, jak budou obhajovat zájmy občanů a tedy to navrhované dobré řešení radši zamáznou. Jim i obyvatelům Pouchovské přitom poněkud uniká, že naprosté většině občanů Hradce je to absolutně fuk, ale i to, že už třeba v Ruseku si tamní občané naopak přejí, aby se silnice v Pouchovské o cyklostezky rozšířila. Tím chci jen říct, že zaklínat se zrovna v tomhle případě "zájmem občanů" je populistická zhovadilost. A díky této zhovadilosti to dopadlo tak, že se 37 laiků a komunálních politiků snažilo přetlačovat názor odborníků. Výsledkem bylo, že se podle očekávání neshodli (což všem přepdověděl hned zkraje pan Škorpil). A vedení města, namísto aby ve své kompetenci rozhodlo, raději řeklo, že když teda není shoda, tak se to nebude řešit, silnice se rozkope, položí se potrubí a zase se to zahrne. Což je podle mě to úplně nejblější řešení ze všech...
17.12.2011 23:08
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Souhlasím i když nejsem přesvědčen o tom, že naprosté většině občanů HK je to fuk. Sepsali jsme tedy Petici za infrastrukturu pro cyklisty v Pouchovské ulici, se kterou se lze seznámit zde:
www.cyklobuchty.cz/hk/
Kdo souhlasí, může podepsat. Věřím, že s tím půjde ještě něco udělat. Díky za podporu. Jiří Štrupl, člen petičního výboru
18.12.2011 00:54
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Ty ´cyklobuchty´ se mi teda nepodařilo otevřít, ale to nic nemění na tom, že odhadnout míru zájmu Hradečanů o umístění cyklostezky na Pouchovské je dosti obtížné, proto bych zůstal u toho, že to asi opravdu není prioritou Hradce těchto dnů :-). O to smutnější je ale potom fakt, že rozpočet celého města za 2,5 miliardy korun stihlo stejné zastupitelstvo projednat a schválit za nějakých 12 minut, ale trasu stezky pro kolaře na Pouchově jsme marně řešili několik hodin. V tom ale není Hradec žádnou výjimkou, tyhle zákonitosti popsal už kdysi dávno profesor Parkinson,a troufnu si odhadnout, že ten na hradeckém zastupitelstvu nikdy nebyl... :-)
18.12.2011 11:47
harry-hk  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Dobrý den pane Jirko.
Děkuji za Váš zájem o cyklostezku v Pouchovské ulici.
Jak na jednání zastupitelstva uvedl jeden ze zastupitelů - je to výběr z variant blbá, blbější, nejblbější.
Ve Vaší petici jsem viděl adresy osob v petičním výboru, a je mi jasné, proč chcete cyklostezku v hlavním dopravním proudu. V Gočárově ulici jezdí maximálně tak autobusy, a to rychlostí 30-50 km/hod, pak DPD, PPL, pošta a mlékaři a pekaři se svými dodávkami. V Husově a Říčařově ulici nejezdí ani to.
Na ČSA je situace úplně stejná. Z velkých vozidel tam jezdí akorát autobusy, které jezdí krokem. Ráno jsou u přechodů příslušníci MP. Auta jezdí také skoro krokem. To se s Pouchovskou nedá opravdu srovnávat.
Zkuste se na to podívat pohledem osob, které bydlí v Pouchovské ulici. Ne s nezájmem politiků a s vlivem politických a stranických pokynů jako někteří politici, kteří byli na zastupitelstvu a "už chtěli jít domů, protože je v TV hokej (fotbal)". Nějaká cyklostezka na Pouchovské je jim absolutně volná. "My přece rozhodujeme o rozpočtu ve výši 2,5mld." Občané v Pouchovské jsou obtížný hmyz, nechceme se jimi zabývat.
Ale občané v Pouchovské jsou také plátci daní i voliči a obyvatelé Hradce Králové.
Zkuste se tedy projet na kole po Pouchovské ráno nebo dopoledne, nejlépe si počkejte, až budou závory na přejezdu dole a pak si vyzkoušejte jízdu na kole hlavním dopravním proudu, kdy budete doufat, že Vás nesejme nějaký kamion. Pak si vyzkoušejte jízdu podél ostrůvku za závorami u Piletického potoka, počkejte si, a jeďte vedle kamionu (stačí i dodávka). Tak to totiž bude vypadat u ostrůvků v Pouchovské podle Vámi prosazované varianty ve Vaší petici. Jestli to zvládnete, tak to můžeme jít někam zapít a pobavit se o tom, jestli si stále stojíte za svým názorem ve Vaší petici.
Taky se přijeďte podívat mezi 5 a 7 ráno, kdy odjíždějí a přijíždějí náklaďáky z Kingspanu a TSR, jedno jestli prázdné nebo plné, ale jedou naplno minimálně 60km/hod místo povolených 30km/hod. Problém je v tom, že je policie nemůže změřit, nemá je podle legislativy kde zastavit (konzultováno s PČR i MP). O nočních náhodnách jízdách rychlostí 60 a více km/hod ani nemluvě.

Bydlíte v centru města, Vaši kolegové z petice v klidných okrajových částech. Možná víte, kde je Pouchovská ulice, ale jestli po ní nejezdíte na kole, nebo jen o víkendu, tak podle mě o tom nic nevíte a stejně jako Rusečtí a Piletičtí se k tomu podle mě &#8222;nemáte co vyjadřovat&#8220;. Ono se to dobře od stolu v klidu rozhoduje a vyjadřuje, zakládají petice, když Vás to netýká. Když se Vám netřese dům při průjezdu náklaďáku, když nemáte prasklé zdi v domě. Většina cyklistů stejně raději jede po chodníku, než riskovuje v hlavním dopravním proudu.
Smutným paradoxem dnešní doby je, že se dává přednost volnočasovým aktivitám (sportovní stadiony, cyklostezky pro víkendový provoz), akcím, na kterých se mohou politici zviditelnit a poplácávat se po ramenou. Akce, ze kterých mají politický a finanční profit do svých stranických pokladen. Ale běžný občan se svým každodenním životem je jen obtěžuje. A je potřeba mu co nejvíce zkomplikovat jeho život, aby nemohl sledovat a kontrolovat politické čachry.
Proto je celá otázka Pouchovské tak politizována. Ne občany, ale politiky. Občané jen chtějí, aby s nimi nebylo jednáno jako s obtěžujícím hmyzem.
Přeji Vám hezké Vánoce a hezkou projížďku na kole na Pouchovské v hlavním dopravním proudu v ranní špičce.
S pozdravem občan/obyvatel Pouchovské ulice.


18.12.2011 16:37
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Dobrý den pane Harry.
Jsem rád, že se také ozval někdo z Pouchova. Je vidět, že jezdíte na kole i po centru a vidíte, jak skvělé řešení pro cyklisty máme třeba na Gočárově třídě či Střelecké. Věřte mi, že bych Vám nepřál ani jedno. Dle výsledků sčítání dopravy 2010 (scitani2010.rsd.cz/pages/map/default.aspx), řešíme ve všední dny v Pouchovské ulici intenzitu 7554 vozidel/24h, zatímco na Gočárově třídě 19368 (od II okruhu na Prahu) a 14288 (do centra). Střelecká 20583 voz/24h. Je ale Pravda, že v těžkých vozidlech nás doháníte - Pouchovská/Gočárova/Střelecká 1463/1350(1042)/1741. V hlavním dopravním prostoru tam jezdím na kole stále, neboť po chodnících kupodivu chodí chodci, psi, jezdí kočárky atd. Bohužel tam, kde vytvořili vytvořili Vámi preferované řešení - Cyklostezku na chodníku (nebyla vůle udělat odvážnější navrhovaná řešení v hlavním dopravním prostoru, dále jen HDP) je to ještě horší. To je řešení pro zdatné cyklisty - kličkovat mezi lesy dopravních značek a kandelábry, vyhýbat se ostatním, kteří tam doteď chodili, seskakovat a naskakovat okolo přechodů a ve finále hup z chodníku do silnice před křižovatku. Naproti tomu ve Vršovické ulici v Praze, kde je intenzita průjezdů vozidel ještě vyšší, se toto řeší cyklopruhem v HDP a to ještě vně zaparkovaných vozidel. Pracuji částečně v Praze, takže tamtudy jezdím na kole také velmi často a musím říci, že se tam cítím mnohem lépe než ve všech výše zmíněných ulicích v HK. Nejsem nijak zdatný cyklista a proto se Pouchovské ulici snažím vyhýbat jak to jen jde, bohužel při tom vždy málem spadnu do Piletického potoka mezi vydry, když se snažím projet pod mostkem se železnicí. Nakonec se sice ke kostelu nějak doplácám živý, ale pomalu a nedůstojně. Mrzí mě, že to vypadá, že se vyjadřujeme k něčemu, čemu nerozumíme a že se nás to netýká. Tak jako je třeba řešit centrum (hluk, prach, smog, vibrace, nehody atd.) je třeba řešit i příjezdové komunikace, které do něho dopravu přivádějí (i když jen částečně). Donedávna jsme jako cyklisté fungovali v HDP, neměli bychom se ho jen tak vzdávat a v podstatě si ho nevhodným řešením zakazovat. Podle toho co píšete, není problém v tom, kudy stezka povede, jde spíš hlavně o to, jak přinutit motorová vozidla k respektování dopravních předpisů. Také Vám přeji hezké svátky a věřím, že najdeme společně cestu, vždyť cíl máme stejný.
18.12.2011 16:49
zbyněk sperat  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Ano, máte pravdu, téma je značně zpolitizované.
Jak píše pan Dvořák, zastupitelstvo snad o tom ani nemělo hlasovat. Problém ulice Pouchovské nejsou cyklisté, ale jak správně uvádíte motorová doprava. Praskají Vám stěny domu, to je mi líto, ale cyklisté za to bohužel nemohou. Vybudováním cyklistických pruhů se nezvýší zátěž motorovou dopravou. Mám pocit, že petenti předchozí petice používají cyklisty jako nástroj k boji s motorovou dopravou ve své ulici. Nemáte pravdu, že se nás problém netýká, když bydlíme v okrajových částech HK. Tou ulicí samozřejmě na kole projíždím, a spolu se mnou oněch 420 dalších cyklistů. Ale píšu hlavně proto, abych uvedl na pravou míru některá fakta.
Dnes je mezi obrubníky šířka 7m, při vybudování cyklopruhů by se zvýšila na 9,5 m (pokud se projektant bude držet šířky jízdního pruhu 3,25m), tj. došlo by k rozšíření o 1,25 m na každé straně. Ano, byl by to zábor zeleně. Pokud by byla stezka řešena společně s chodci, tak do bude nutno rozšířit (např. u křižovatky s ul. K Zastávce má dnes jen 1,6 m) na min. 2,25 m. Přičemž hodnota 2,25 je pro společný provoz pěších a cyklistů zoufale malá. Přitom kdo to v Pouchovské ulici více znáte, tak víte, že zeleň ve formě živých plotů a keřů je převážně hned vedle chodníku, takže odhaduji, že víc dřevin by šlo pryč kvůli přeměně chodníku na &#8222;stezku&#8220; než při přidání cyklistických pruhů. Rozhledy při jízdě po chodníku jsou taktéž zoufalé, nevidíte do křižovatek, netušíte, jestli někdo před Vámi nevyjede autem z vrat.
Obecně došlo ke shodě dopravní policie, odboru dopravy MMHK a projektanta. Vzhledem k tomu, že jsem pár stezek i cyklopruhů taky projektoval, tak vím, že jejich rozhodnutí je s ohledem na dopravní bezpečnost i plynulost správné. Co se týče dodržování rychlosti 30km/h pro nákladní dopravu &#8211; toto opět nesouvisí s řešením cyklo. Věřím, že projektant navrhne vhodné úpravy, aby tato rychlost byla dodržována.

V pohledu na přeměnu této ulice se zkrátka neshodneme. Respektuji Váš názor, ale nesdílím ho. Jen, prosím, problém těžké nákladní dopravy a praskání domů nedávejte do souvislosti se způsobem řešení cyklistické dopravy ve Vaší ulici, to je nefér.

18.12.2011 23:05
harry-hk  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Dobrý den.
Děkuji za Vaše názory.
Ano, je tu problém s těžkou nákladní dopravou a ne s cyklisty. Těch tu moc nejezdí. Jim nikdo ani vinu nedává. V žádném případě.
Problém je v onom rozšíření silnice, kterým vznikne poměrně luxusní autostráda k letišti a do Vážní ulice.
V noci na ni pak nepojedou náklaďáky povolených 30 ani 50. Když teď na rozbité silnici jezdí 60 a více.
Takže s vybudováním cyklostezky tu vznikne problém široké silnice pro nákladní a težká nákladní vozidla.
Pokud bude dobrý příjezd do Skladištní oblasti po Pouchovské ulici, proč by úřady (Město a kraj) investovaly do "Nové Kladské". Nyní se podařilo domluvit pozemkové záležitosti s církví, ale to je teprve začátek. Zbývá ještě pan Maliník a majitelé přilehlých nemovitostí. Údajně tam má nemovistost nějaký úředník, který stavbu hodlá blokovat.
Ještě ke statistice. Nádkladní vozidla jsou v našem pohledu ty velké náklaďáky s návěsem případně přívěsem. Hmotnost 20 a více tun. Tuším, že tato vozidla mají do Střelecké a Gočárovy ul. zakázaný vjezd. Takže se srovnávají dodávky DPD, apod. S návěsy do Kingspanu. Což je nesrovnatelné.

Pokud, a až bude hotová Nová Kladská, a omezena těžká nákladní doprava do Skladištní oblasti a na letiště přes Pouchoskou ulici tak nebude problém s vedením cyklostezky v HDP.
Jak jste uvedl, že když se neudělá cyklostezka nyní s rekonstrukcí, tak máte s největší pravděpodobností pravdu.
Ale jakmile se rozšíří silnice o cyklostezku, tak se nikdy neudělá "Nová Kladská". Nebude důvod, protože se doprava povede přes Pouchovskou.

Jestli mohu poprosit pana Jirku o uvedení odkazu na statistiku dopravy. Nějak se mi nezdá počet cyklistů. Mám pocit, že měření probíhalo, když tudy projižděl Závod Míru. Při počtu 420 cyklistů za den. cca 18 hodinách cyklistického provozu denně by tudy musel projet cyklista každé 3 minuty v jednom nebo druhém směru. Což se nikomu ze zde bydlících nezdá.

Přeji krásný večer.
18.12.2011 23:20
harry-hk  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Omluvám se, přehlédl jsem odkaz na sčítání dopravy v příspěvku pana Jirky.
19.12.2011 00:24
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Co to je "Nová Kladská" ? Kladská ulice byla opravena a provoz těžkých nákladních aut je do skladištní oblasti vedený především Kladskou ulicí a ne Pouchovskou. To je v plánu ještě nějaká jiná "Kladská" ? Tomu se mi nějak nechce věřit, v podstatě k tomu ani není důvod a zdá se mi to jako zbytečné plýtvání penězi, když je potřeba pořádně opravit a upravit současné silnice.
A nechápu proč by měla nákladní auta jezdit Pouchovkou ulicí, jen blázen by se tam protloukal a přetlačoval se s autobusama a cyklistama, když může plynule jet po nově opravené a rovné Kladské ulici.
A docela mě zaráží logika odmítání vyhrazeného cyklopruhu, pokud vím, tak mimo stezky pro cyklisty, kterou v Pouchovské ulici zřejmě není možné vytvořit, tak není pro cyklisty nic bezpečnějšího. Je celkem snadné uhlídat a ukočírovat dodržování rychlosti, stačí chtít a pro cyklistu ve vyhrazeném pruhu je mnohem bezpečnější nákladní auto, které jede vedle 60 než když jede 30 po silnici, kde cyklopruh není. Docela mi je líto lidí z Pouchovské a z okolí, že se nechali takhle zblbnout a byli proti vyhrazenému cyklopruhu. Já osobně se Pouchovské ulici v nerjhorším vyhnu, přesto si myslím, že je škoda, že zrovna v Pouchovské ulici cyklopruh nebude.
19.12.2011 01:35
harry-hk  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Já také nechápu, proč nákladní auta jezdí Pouchovskou ulicí a ne Kladskou, která je kratší. Ale když řidiči co jezdí do Kingspanu jezdí podle navigace a ta je vede Pouchovskou.
Dopravní značení zamezující vjezdu nákladní dopravy nelze instalovat z důvodu legislativního.
několikrát bylo úřadem zamítnuto.
Co práce dalo zajistit alespoň omezení 30km, které stejně málokterý z řidičů dodržuje.

Informace k "Nové Kladské", neboli "Přeložce Kladské" jsou např zde.
www.kr-kralovehradecky.cz/cz/krajsky-urad/povinne-...

nebo zde
zmenaprohradec.cz/program/doprava-ve-mst

nebo zde
forum.hradeckralove.cz/komentar-okno.php?id=24012

nebo zde
tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=...

A mám pocit, že na posledním zastupitelstvu byla právě informace o posunu jednání s církví o pzemcích.
A výsledek hlasování zastupitelstva bylo, že se rozhodnutí o cykostezce posune až po dořešení této akce - "Přeložka Kladské" - "Nová Kladská" - jak se to pojmenuje, je jedno.

V té právě opravené Kladské třeba cyklostezka není. proč tam není pruh nebo cyklostezka, když se to nově budovalo.
Spíš proč se opravovala pro těžkou nákladní dopravu. Že by se nechtělo realizovat "Přeložku Kladské"?
O to víc je pro občany Pouchovské důležitější nerozšiřovat stávající profil Pouchovské ulice. Protože se již nikdy nezbaví těžké nákladní dopravy.
21.12.2011 23:19
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Také nechápu, proč v Kladské cyklopruh není. Je dost dobře možné, že se tam dělo něco podobného jako teď v Pouchovské s výsledkem pro alternativní druhy dopravy - nic. Třeba to tu někdo vysvětlí. Uniká mi ale souvislost s absencí řešení pro cyklistickou dopravu (dále jen CD) a nechtěním realizace přeložky. Napadá mě jen opačná varianta - že by z Kladské po realizaci přeložky chtěli udělat cyklodálnici, jaké se v současnosti budují např. v Londýně:
www.tfl.gov.uk/roadusers/cycling/15831.aspx
Stále mi není jasné, proč se bránit ideálnímu řešení v Pouchovské pro pěší a CD, když se nepovedlo zrealizovat v Kladské. Nemám pocit, že se cyklopruhem udělá autostráda. Od toho je tu projektant, který navrhne vhodná opatření pro snížení rychlosti. Těžká nákladní vozidla (dále jen TN) nejsou formule, aby zrychlovala mezi ostrůvky na přechodech, případnými šikanami atp. z 30km/h na 60km/h a pak hned zpomalovala zpět. A kdyby se i pak ukázalo, že řidiči dělící pás v některých místech nerespektují, tak i pro takové existují oddělovače.
Zde posílám odkaz na fotky, kdyby někdo netušil, jak to tam teď vypadá. picasaweb.google.com/100086934555628262710/Pouchov...
A k té statistice: Ano musím dát panu Harrymu-HK za pravdu - těžkých nákladních vozidel nad 10t tam jezdí podstatně více - Pouchovská/Střelecká/Gočárova(na Prahu) 102/11/25 [vozidel/24h]. Co se týká těch 421 cyklistů, to je také celoroční průměr, takže teď v prosinci jich tam bude o poznání méně. Pokud, jak uvádíte, se již nikdy v Pouchovské nezbavíme těžké nákladní dopravy a realizoval by se cyklopruh, tak budou mít i nadále cyklisté, kteří by se tam necítili příjemně, ilegální únik na chodník, což i teď dělají. Ve variantě cyklostezka na/podél chodníku už se nám bude o HDP jen snít, i kdybychom se té těžké nákladní dopravy zbavili. A to nejblbější (a zřejmě dost reálné) řešení nakonec - neudělá se nic - proti tomu je hlavně ta petice cyklobuchty.cz/hk/
22.12.2011 01:49
harry-hk  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Dobrý den pane Jiří.
Zrovna se mi dostal do ruky email s avízem té Vaší petice. Zkusím opět reagovat, snad se nebudu moc opakovat.
A snad trochu pochopíte pohled ze strany nás bydlících a trpících v této ulici. Ulice ze které není úniku, protože ta ulice dělá z naších nemovistostí, nemovitosti neprodejné. A tím jsme odsouzení k doživostnímu těžkému utrpení. Pak toto naše břímě padne na naše nebohé potomky.

Z každodenní zkušenosti:
Ráno, klidně i v 5 hodin, se z křižovatky Vážní x Pouchovská rozjede těžké nákladní vozidlo (TNV) a dole pod kopcem má jistých 60km/h, pravděpodobně i více. Záleží na tom, jak bezohledný je ten řidič.
Nahoře na kopci je DZ 30km/hod pro vozidla nad 3,5t. Je tam radar, který signalizuje překročení 50km/hod. Tou 60-kou a více jede až k přejezdu a tam přibrzdí.
Cestou vybere asi tak 3 až 4 rozmlácené kanály. Které jsou samozřejmě tak blbě umístěné, že přes ně musí projet auto každým kolem. Některá blbě opravená místa jsou přes celou šířku jízdního pruhu, takže se nelze vyhnout vůbec. Prostě každé auto zajede do té díry.
Před cca 5 lety se některé kanály opravovaly. To bylo příjemné, žádné rány ani otřesy. Ale dnes se už zase při průjezdu TNV a třeba NV (ten je bez návěsu) z firmy TSR otřese dům. A v pokojích odvrácených od silnice drnčí skleničky ve vitríně. Zeptejte se kohokoliv v Pouchovské. tyto cykly jsou v podstatě je to tak v pětiletkách až sedmiletkách. Záleží na tom jak rychle úřad nechá opravit tu díru.
Když jede prázdný, tak to nejsou takové otřesy. Ale parádní budíček pro celou ulici jak to práská přes ty díry. Jak se krásně vstává při takovém vlídném probuzení.

Předpokládám, že situace bude vypadat asi následovně.
S velkou slávou se udělá silnice. Naši papaláši z Města se budou chlapácky plácat po ramenou, jak s těma bl&#8230;kama z Pouchovské zametli. Silnice bude širší o cyklopruh, pěkná, pohodlná, tak si řidiči přišlápnou plyn.
Všechna vozidla pojedou přes všechny kanály v celé ulici. Projektanti to určitě tak úžasně vymyslí a stavbaři ještě lépe udělají. V Kladské je to přesně tak. Jezdím tam každý den. Opravu nikdy nepochopím, proč dají víka kanálů přesně do jízdní dráhy kola vozidel. Koutníkova ulice se opravovala před pár lety a už se tam kanály začínají propadat. Každý kanál je cítit. To je snad záměr, aby měli stavbaři další práci za několik let.

Za 5 let budou kanály úplně stejně vymleté jako teď. Ale TNV a NV bude jezdit více než nyní. A občané, majitelé nemovitostí, plátci daní, obyvatelé města, budou opět poškozování.
Takže situace bude pro ně všechny horší než nyní.

Opět opakuji, že se domnívám, že jakmile bude širší a opravená Pouchovská, tak se nebude dělat "Nová Kladská - Přeložka Kladské".

Pro koho v podstatě ta cyklostezka v HDP má být.
a) rychlocyklisty?
b) normální cyklisty?
c) rodiče s dětmi?
d) výletníky?
e) seniory?
Jaká skupiny ji bude nejvíce využívat?

Jinak na tom odkazu s fotkami to máte vyfocené pěkně.
Ve Vaší petici narážíte na to, že je hlavně problém v parkování domkařů.
doslovně v emailu "Víc než cyklisté jim však vadí to, že by nemohli dále parkovat auta vedle vozovky, ale museli by s nimi zajíždět na své pozemky."
Vy se pravděpodobně potýkáte s problémy s parkováním v centru. Ale Vaši kolegové z petičního výboru bydlí podle adres v RD klidných lokalitách. Opravdu oba dva parkuji každý den ve svém dvoře? Kde parkuje návštěva, která přijede v neděli na oběd? Kde parkuje pošta s balíkem? Kde Váš kolega zastaví auto, když potřebuje otevřít vrata do dvora?
Jak jste sám vyfotil, já jsem na těch fotkách napočítal celkem 3 auta. To mi nepřijde tak kritické. Jinde ve městě nevadí parkování na zeleni. A tady to bude zdroj problému. To snad ne?
Stezka v obou variantách každopádně znemožní parkování vozidel na trávě, prostě se nevejdou ani v jedné variantě. S tím se ale počítá.

Ještě k provozu na cyklostezce v HDP.
Modelová situace. Jede cyklista po cykostezce - cyklopruhu a k domu přijede DPD,PPL, pošta, .... toto vozidlo musí nutně zastavit u kraje vozovky, nebo-li na cyklopruhu. Cyklista ho bude muset objet. Kudy ho musí objet? Správná odpověď je - po silnici, takže vjede do silnice. Když bude cyklostezka oddělena (obrubníkem, ....), jak jste psal ve Vašem příspěvku, tak co bude nebohý cyklista dělat. Co bude dělat rodič s dětmi v takovéto situaci? Které z dětí obětuje? Co bude dělat senior v takovéto situaci?
Občas je potřeba zastavit u kraje silnice. V tu chvíli ale auto stojí v cyklopruhu a cyklista je ohrožen. Co když se mu něco stane. Smete ho jiné vozidlo, kdo bude na vině? Řidič dodávky? Majitel nemovitosti, protože přijímal balík? Projektant, že to tak vymyslel? Politici, protože mu dali takové zadání? Vy, že jste peticí donutili politiky? Kdo půjde do vězení za smrt nebo zranění cyklisty, který musel objet dodávku?

Stejná situace bude u autobusových zastávek.
Další kritická situace bude u ostrůvků, kde nákladní vozidlo bude muset jet po cyklopruhu. Jinak se prostě nevejde.
Takže chcete udělat cyklistům bezpečný cyklopruh, ale na 1km bude mít 4 stálá kritická místa - 2 zastávky a 2 ostrůvky v každém směru. A náhodně zastavivší vozidla na cyklopruhu.
Mě osobně to tedy bezpečné nepřipadá.

Cyklopruh má svoje místo v centru města, kde jezdí osobní vozidla, dodávky a MHD. To všechno jezdí poměrně přijatelnou rychlostí. Obecně se tato vozidla pohybují mezi lidmi, takže jezdí přiměřeně rychle.
Pouchovská Město bere jako radiálu s TNV. Tudíž je potřeba oddělit cyklisty od těchto vozidel.
Jak byste se stavěl třeba k cyklopruhu v Hradubické/Rašínově, nebo Brněnské, nebo bří. Štefanů. Nevím teď počty vozidel a nechce se mi to dolovat z té statistiky. Ale princip je stejný radiála s TNV a cyklisti v cyklopruhu. Přijde Vám to pro cyklisty bezpečné nebo nebezpečné?
Mohli bychom společně udělat petici za cyklopruh na Hradubické.

Jde Vám o bezpečnost cyklistů nebo o širokou příjezdovou trasu na letiště a do skladištní.
Nejsem si jistý, jak by to bylo v tomto případě. Ale tuším, že pokud je označena cyklostezka/cyklopruh, je cyklista povinen ji použít. Když jede po silnici nebo po chodníku, tak poruší předpis/zákon. Za to by měl dostat pokutu. Rodiče s dětmi nebo i senioři budou mít na výběr ze dvou variant. Buď jet po cyklopruhu s rizikem smrti nebo zranění, nebo po chodníku s rizikem pokuty. Dnes tito cyklisté jezdí po chodníku. Předpokládám, že bych policistovi vysvětlil, že v zájmu bezpečnosti svých dětí jedu po chodníku a na silnici ani náhodou nepojedu. Ale když bude cyklostezka specielně pro cyklisty. To nevím, jestli bych mu to vysvětlil.

Napadá mě konspirační teorie: Jste agent Města, který bude mít provizi z ušetřených peněz za neuskutečněnou výstavbu Kladské, protože doprava bude převedena do Pouchovské.
Ne to asi ne. To je jen úsměvné odlehčení naší těžké situace. Ale....... Co když Američané nikdy nepřistáli na Měsíci.

Mějte se krásně.22.12.2011 11:08
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Pane Harry,
úplně chápu chápu, že vám místním (ale i nám tranzitním) přebujelá motorová doprava znehodnocuje životní prostředí a ohrožuje náše životy. O tom není sporu. Jistě se také shodneme na tom, že chceme dát pěším a cyklistům větší šanci na jejich existenci. Mile mě překvapilo, že chcete také podpořit cyklopruhy na Brněnské, Bří Štefanů a Hradubické. Já bych je dal i do Koutníkovy, kde je osobně postrádám asi nejvíc.

Ohledně cyklopruhů máte spoustu otázek, na které naleznete odpovědi na následujících odkazech:
www.horydoly.cz/vypsat.php?id=11703
www.nakole.cz/clanky/824-mestem-na-kole-1-cyklopru...

Pokud by záleželo pouze na mě, tak bych z Pouchovské udělal zelený park plný stromů s krásnou obousměrnou cyklostezkou uprostřed a místo těžkých nákladních vozidel bych využil stávající železnici. V petici sice o parkování není zmínka, nicméně chápu, že pro místní to může být problém a proto byste tento návrh nejspíš nepodpořili. Podporujete např. www.orlickedrahy.cz/ ?

Prosím s agentem města mě nespojujte, jen v tomto fóru ode mě najdete spoustu kritiky na řešení CD, například cyklostezka Gočárova. Kvůli tomu tu byla i anketa. Je ale pravda, že pokud se mi něco líbí, tak to přiznám: Např. řešení hlavního nádraží HK, Benešova, Na drahách, Dukelská, cyklostezka podle Labe z Plotišť až do Třebše a další. Nemusím taky jen nadávat, když jsou ty svátky ;) Přeju hezký den!
22.12.2011 18:41
harry-hk  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Dobrý den pane Jiří.
Jako agenta Města jsem Vás označil v nadneseném duchu. Doufám, že jste to pochopil? A nebo jsem se trefil do černého, že jste tak zareagoval?

Na Vámi uvedeném odkazu - www.nakole.cz/clanky/824-mestem-na-kole-1-cyklopru...

jsou mladí krásní, usměvaví lidé, jedoucí okolo zaparkovaných osobních vozidel. Přesně fotografie do reklamy. Nikde nevidím frontu TNV rozjíždějící se od železničních závor jak to máme my v Pouchovské. Srovnáváte jablka s hruškami.

Souhlasím s Vámi, je zde spousta pěkných věcí.
např. ulice Na Drahách - jezdí tam trolejbus 5x za hodinu, pár dodávek a osobní auta, je to obytná čtvrť - nádhera, ale nevidím tam žádné TNV jako v Pouchovské - je to nesrovnatelné.
Cyklostezka podél Labe je určitě také krásná, ještě jsem po ní nejel, ale také Vám za zády nejede 30ti tunový náklaďák - nesrovnatelné.

Já také nenadávám, vždyť jsou ty Vánoce (svátky stresu a nákupního šílenství) a chci mít kolem sebe pěkné věci jako Vy.
Ale proč si mám kvůli finančnímu nebo politickému prospěchu některých našich politických představitelů nechat kálet na hlavu a nechat si ničit svoje okolí.
Nechápu, že to nechápete.

Aha. je tu několik cyklistů, kteří se chtějí projet po cyklopruhu o víkendu za turistikou ven z města. kolik jich je? Asi určitě více, než obyvatelů Pouchovské ulice, když se tak vehemnetně prosazuje jejich pohodlí na životním prostředím obyvatelů, kteří zde děnně žijí.

Jestli ona za tím cyklopruhem není nějaká dotace z nějakého vyššího úřadu. Třeba z té slavné EU.
Někdo někde vymyslel, že by to mohl být dobrý zdroj dotací. Tak se to teď udělá v každém městě, kde na to uslyší. A bude vystaráno.

No, ani tomu bych se v naší zemičce a v našem městě nedivil.

Tak se mějte krásně.

22.12.2011 20:25
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Pane Harry,
jsem rád, že jste v zaslaných odkazech našel, co jste potřeboval. A teď k těm Vašim 30ti tunovým náklaďákům. Vůbec neporovnávám jablka s hruškami. Nevím jak Vám, ale mě jako cyklistovi je celkem jedno, jestli kolem mě jede trolejbus prázdný nebo plný. Je to vozidlo široké 2.5m (jako třeba Tatra 815) a jestli má prázdné 15t nebo plné 28t mě vůbec netrápí. Teď si vezměte, že u nás na Gočárce jich denně projede 465. Je to stejné, jako když posčítám všechny tězké náklaďáky a autobusy v Pouchovské. Ano, domy nám to boří taky (pokud se shrne asfalt před křižovatkou a roletu někdo přejede rychle - to mi i skáčou na stole skleničky), ale s CD to nijak nesouvisí. Vyšší zábor zeleně je jasný mínus, to uznávám. Stále si ale myslím, že klady převažují. A abych to odlehčil (jako vy s agentem), cyklopruh původně nebyl žádná turistická atrakce, za kterou by se rekreanti hnali do města či z města. Je to řešení pro CD právě pro denní dopravní cyklisty, dojíždějící za prací, do škol, na nákupy, úřady, za zábavou, kulturou atp. Nic víc za tím nevidím a do spekulací finančních či politických se nehodlám pouštět. Přínos řešení by něměl být ve formě peněz, ale ve zrovnoprávnění účastníků silničního provozu a tím i zatraktivnění dané lokality. Přeji klidnou předvánoční atmosfétu.
22.12.2011 20:54
harry-hk  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Dobrý den pane Jirko.
Opravdu nejde srovnávat s provozem autobusů. Jejich řidiči jsou obvykle ohleduplní a zvyklí jezdit ve městě.
Ale do Skladištní do Kingspanu jezdí TNV z celé republiky a skoro z celé evropy. Poláci, Rumuni,...
Tito řidiči nejsou tak ohleduplní jako řidiči MHD.
Kingspan má zde výrobu panelů pro celou Evropu.

Srovnání Gočárovy ulice - mimchodem několik let po opravě - se s příjezdem do Skladištní oblasti opravdu nedá srovnat.
Vám je možná jedno, jestli máte za zády plný náklaďák. Mě s dětmi na kole tedy rozodně ne. A seniorům to také ne.
Mám pocit, že upřednostňujete zájmy aktivních cyklistů.
Do spekulací se nemá cenu pouštět, já se do nich nepouštím. Pouze tak přemýšlím, proč tak tvrdošíjně chcete rozšířit naši ulici a kryjete se za pohodlí cyklistů. A přitom bydlíte na Gočárovce.

Mimochodem jak často jezdíte Pouchovskou ulicí a v kolik hodin ?
Že bych se na Vás podíval jak to zvládáte.

Mějte se krásně.

22.12.2011 22:50
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Jedstli tomu dobře rozumím, tak upřednostňujete úzkou silnici bez vyhrazeného jízdního pruhu a s náklaďáky za zadkem, které cyklisty musí složitě předjíždět, nebo se cyklisté musí drkotat po chodníku a vyhýbat se rygolům a chodcům a přejíždět obrubníky, před širší vozovkou s vyhrazeným jízdním pruhem pro cyklisty, kde cyklistu nikdo neohrožuje a dokonce ani neomezuje a veškerá doprava jede bezpečně vedle.
Tak tohle mi fakt hlava nebere.
23.12.2011 11:54
harry-hk  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Dobrý den pane X Y
Upřednostňuji cyklisty oddělené od nákladní a těžké nákladní dopravy, ta je podle mě pro ně nejrizikovější.

Ve chvíli kdy se udělá cyklopruch, tak se nebude dělat přeložka Kladské a veškerá nákladní doprava na Letiště a částečně do Skladištní oblasti pojede přes krásnou širokou Pouchovskou.

Pokud vím tak na vytvořených cyklostezskách v centru města nebo jiných okrajových částech mají živičný povrch a je vizuelně oddělen od chodníku.
Nevidím důvod, proč by tedy měl cyklista hrkat po chodníku - jak píšete.
Směrem z města pojede plynule až k ulici K Mostku bez jediné křižovatky. To je nejrizikověší úsek, hlavně po přejezdu vlaku a závorách.
Ve směru do města jsou dvě křižovatky s ulicí Pod Kopcem a Zahradní.

Zeptám se Vás stejně jako pana Jirky. V Pouchovské pravděpodobně nebydlíte. Jak často jí jezdíte na kole? Že jste tak srozumněn se situací.

Co třeba cykostezka podél Piletického potoka mezi OBI a Pouchovskou a mezi Kauflandem a Pouchvskou. na rohu u DP se spojují. Ta stezka a chodník tam je několik desítek let. Hodně využívaná, před lety nově opravená. Je nějaký problém s touto stezkou? Chodci i cyklisté vedle sebe.

Cyklostezka v ulici K Náhonu se Vám nelíbí? Mě třeba ano. Na zastupitelstvu p. Černá z odboru dopravy řekla, že to není dobré řešení. Ale statistiku nehod cyklistů a chodců neuvedla. Nevím jak se zde jezdí cyklistům. Jezdíte ulicí K Náhonu Vy a p. Jirka nebo p. Dvořák. Jak se Vám po ní jezdí?

Nebo třeba naopak. V Blešně podle názoru Vašeho, názoru p. Jirky i p.Dvořáka měl být vybudován cyklopruh. Podle hesla "cyklopruh do každé ulice"
Proč mají stezku vedenou po chodníku? Vždyť přece cyklopruch by byl lepší. Jak se nám tu všichni snažíte dokázat.

Přímá otázka?
Kudy po Puchovské pojedete s dětmi 11 let a 8 let odpoledne směrerm z centra. V pracovní den se vracíte z kroužku. Byl jste coby správný cyklista s dětmi na kole. Zrovna přejel vlak a kolona se rozjíždí od závor.

Přeji hezký den.


23.12.2011 14:24
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Dobrý den pane harry, pokusím se odpovědět a být stručný.
Na kole jezdím celkem dost, ale spíše rekreačně než dopravně, ale i tak jezdím po bežných silnicích u nás i v cizině, v malých i velkých městech a mimo města a občas jedu i Pouchovskou ulicí. Myslím, že můžu hodnotit jednotlivé situace a dopravní řešení. Samozřejmě, že nejbezpečnější je stezka pro cyklisty, ale ne vždy a všude je možné ji zřídit a všude je vhodná, já osobně jsem spokojený s vyhrazeným pruhem pro cyklisty, ev. s širokou krajnicí i když mi nedělá velký problém jet po běžné komunikaci se smíšeným provozem.
Samozřejmě to nevím, jistě, ale řekl bych, že nějaký cyklopruh nemůže ovlivnit jestli bude o několik km jinde udělaná nějaká přeložka nebo ne, navíc si myslím, že dřív než za 10 let rozhodně nebude zprovozněna a při současné situaci zřejmě mnohem dýl. Provoz těžkých nákladních aut v ulicí Pouchovská může být celkem snadno regulovaný a hodně omezený, stačí když odpovědní lidé budou chtít omezení prosadit, je to jen na představitelích města, v nejhorším případě kraje.
To, že se na kolech v Pouchovské ulici jezdí po chodníku tak píšete Vy, nikoliv já a když bylo odmítnuto bezpečné řešení cyklopruhem, tak po tom chodníku se budete hrkat dál.
Společná stezka pro chodce a cyklisty není nejlepší a je to spíše nouzové řešení, chodci chodí kudy chtějí a je jim jedno jestli po části pro cyklisty nebo své, takže je nutné brzdit, zvonit, kličkovat, i tak je to mnohdy houby platné. Pro místní a pomalé přejetí ulicí rychlostí do 10 km je řešení stezkou jako je v ulici Náhon použitelné, ale je to hodně nevhodný a otravný pokud chce člověk někam dojet a jet rychlostí 20 a více, věčné brzdění a dávání přednosti, sesedání a nasedání je šílené, proto se takovým ulicím vyhýbám a když už tudy musím jet, tak jedu po silnici a nikoliv po stezce.
V Blešně je to nouzové řešení, které s nadáváním a nechutí používám, protože tam není krajnice a silnice je dost úzká s velikým provozem, takže se tam musím pomalu drkotat po chodníku a stále dávat někomu přednost a vyhýbat se chodcům. Cyklopruh by byl výrazně lepší a bohatě dostačující, bohužel se tam zřejmě nevejde.
S dětmi nejezdím, ale když bych musel a nebylo by možné prosadit stezku pro cyklisty, tak bych se alespoň snažil mít na své trase co nejvíce vyhrazených cyklopruhů, ale Vy jdete cestou když ne stezka pro cyklisty tak radši nic, takže vůbec netuším kudy a jak budete bezpečně jezdit s dětmi, naštěstí narozdíl od Vás já tenhle problém řešit nemusím i když mě opravdu mrzí, že jste se podle mě příliš neuváženě zbavili nabízeného řešení bezpečné cyklo-dopravy.
Přeju hezdý den a příjemné svátky.
24.12.2011 00:29
harry-hk  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Dobrý den.
Začnu závěrem Vašeho textu.
"ale Vy jdete cestou když ne stezka pro cyklisty tak radši nic, takže vůbec netuším kudy a jak budete bezpečně jezdit s dětmi"

Teď se s dětmi nedá jinak jezdit než po chodníku, to doufám chápete. Po chodníku jezdí i 15-letí dorostenci.
I v místě, kdy bude cyklopruh společně v HDP pojedu se svými dětmi po chodníku. Nikdy nevím, kdy zavrávorá a mohlo by vjet do vozovky. Není snad horší, než vidět umírat svoje dítě.

Opět tu je otázka. Pro koho je cyklotrasa budována.
Pro místní cyklisty, kteří jezdí kažé ráno do práce?
Jak jste uvedl jim nevadí rychlost 10km/hod.
Nebo pro projíždějící cyklisty z Ruseka a Piletic, kteří chtějí rozšířit Pouchovskou ulici? (jak se vyjádřili na místních KMS)
Nebo pro víkendové turisty?

Píšete, že "Nová Kladská" se ve výhledu 10 let nevybuduje. My máme stejný pocit.
Jak dlouho myslíte, že se snažíme omezit těžkou nákladní dopravu na Pouchovské ulici. 5let, 7 let, 20let? Už si ani nepamatuju.
Výsledek je: Omezení rychlosti na 30km/hod pro vozidla nad 3,5t, což není dodržováno.
Na logickou reakci, která už tady zazněla - že by to měla řešit policie je zde odpověď. Ano měla by, ale PČR i MP nám bylo sděleno, že zde nelze měřit a následně zastavit bezpečně nákladní vozidla. Prostě podle zákona nemůže policie zastavit vozidlo, které překročilo povolenou rychlost na Pouchovské ulici, protože by to ohrozilo bezpečnost silničního provozu. Odklonit změřené vozidlo z trasy, třeba do Vážní ulice také podle zákona nejde. Takže prostě máme smůlu. Řidiči nákladních vozidel si mohou jezdit rychle jak se jim zachce v podstatě bez rizika trestu.
To je žalostný výsledek.

Neodmítám cyklotrasu.
Ale nesouhlasím s rozšířením vozovky o šířku cyklopruhů, protože
a) není to v tomto případě bezpečnější varianta pro cyklisty
b) dojde k výrazné redukci zeleně v Pouchovské ulici
c) dojde k nárůstu těžké nákladní dopravy v Pouchovké ulici z důvodu nerealizace "Přeložky Kladské"
d) tím bude poškozován můj majetek, moje zdraví
e) proč má mít přednost politický nebo finanční prospěch některých politiků, kteří se chovávají za pohodlí několika cyklistů před právy občanů Pouchovské ulice
f) opravdu tu nejde o cyklisty ale o prosazení varianty, která přinese prospěch do něčí stranické poklady

Město se schovává za cyklisty, přestože má plány s rozvojem letiště a Skladištní oblasti. A k tomu potřebuje dostatečně kapacitní příjezdovu trasu - Pouchovskou. Co nejlevněji a nejrychleji.
Jiná rozumná trasa na letiště nevede.
Severní tangenta nebude, je drahá a výhledově za několik desítek let, Jana Černého je nízký průjezd pod "železňákem". Pochybuji že by v Předměřicích souhlasili s příjezdem TNV na letiště. Pak je ještě trasa zadem přes Rusek.

Která politická pokladnička na tom má zájem?

Občané Pouchovské nechtějí mít toto břemeno na svých bedrech.

Chudáci cyklisté to pak odnesou. mají to ale těžký život.

Ještě k té antipetici proti petici občanů na Pouchovské ulici.
Petice občanů Pouchovské je podepsána lidmi, kteří na Pouchovské bydlí, kterých se to týká.

Antipetice je na několika místech ve městě. Magistrát - úřad Města
Lázně - městská organizace
Kino centrál - nezizkovka financovaná městem
SVK - příspěvkovka financovaná krajem
cykloprodejny kámošů cyklistů
K cyklotrase na Pouchovské se tedy vyjadřují občané HK, kteří ani třeba neví, kde Pouchovská ulice je. To mi přijde komické, spíš tragikomické.

Antipetice je s největší pravděpodobností organizovaná Městem, pravděpodobně ing. Vedlichem. Pročpak asi. Co má ing. Vedlich za úmysly.

Přeji hezký večer.24.12.2011 07:32
zbyněk sperat  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
1. Obecně platí, že riziko nehod i jejich závažnost je ve městě větší v křižovatce než v úseku. Proto je pruh pro cyklisty bezpečnější, protože se s křižovatkami vypořádává líp a zajišťuje lepší rozhledy (nemluvě o právu přednosti v jízdě).
2. Pokud by vznikla v Pouchovské ulici stezka se stejným uspořádáním jako v ul. Náhon (oddělení pěších a cyklistů v přidruženém prostoru), tak přijdete o víc zeleně než při vybudování cyklopruhu &#8211; pro chodce a cyklo bude potřeba zabrat pruh šířky min. 3,25m od vašich plotů.
3. Nesrovnávejte dopravní režim stezky mezi přejezdem a Kauflandem a OBI s vaší ulicí. Jedná se o 2 různé lokality z hlediska celkového dopravního fungování, přehlednosti, přítomnosti motorové dopravy, napojení sousedních nemovitostí, křižovatek, ... opravdu nelze srovnávat.
4. Většina cyklistů, kteří vaší ulicí projedou, tam nemají původ ani cíl cesty, pouze tam projíždějí. Jim je třeba zajistit vhodné podmínky. 421 cyklistů jako celoroční denní průměr je počet cyklistů zjištěných ve vozovce, nikoliv na chodníku. Dle metodiky ŘSD a CDV, které sčítání organizovaly, se cyklisté v přidruženém prostoru nesčítají.
5. Představa, že skutečným cílem aktivit našich i města je zkapacitnění komunikace pro nákladní dopravu &#8211; to ani nebudu komentovat, jste naprosto mimo. A takové výkřiky typu &#8222;Nikdy nevím, kdy zavrávorá a mohlo by vjet do vozovky. Není snad horší, než vidět umírat svoje dítě.&#8220;, to sem snad taky nepatří.

Věřím, že až se bude tahle kauza projednávat na zastupitelstvu, tak se tam sejdeme, Vy vystoupíte z anonymity a popovídáme si o tom osobně. Tato forma komunikace je dost časově náročná a hlavně to nikam nevede.
23.12.2011 08:45
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Pane Harry, sice nechápu proč se zrovna panely musí vozit po silnicích po celé Evropě, ale to kdyžtak otevřeme v jiném vlákně. Pokud řidič z povolání nebude dodržovat pravidla silničního provozu, tak nejen že ztratí práci, ale nebude moci ani nastoupit do jiné, se stejnou profesí. Tady je třeba hlídat zdroj potíží a ne se jim přizpůsobovat omezováním jiných účastníků. Mimochodem, je v novém návrhu na infrastrukturu zakomponováno místo, kde se budou moci takoví policií zastavovat? Na chodníkové cyklotezce to zřejmě nebude. Využití cyklopruhu pro tyto účely si dovedu představit, pokud policie zajistí bezpečný alternativní průjezd kolařům.
Čím větší a nebezpečnější vozidlo, tím musí být i vyšší kvalifikace jeho řidiče. Pokud vedle mě jede vozidlo široké 2,5m rychlostí 30km/h a já mám svůj vyhrazený pruh, tak s tím nemám problém. Ne že bych to vyhledával jako turistickou atrakci, ale dá se s tím žít. Bez vyhrazených pruhů se dostávám do daleko horších a nebezpečnějších situací. Nebezpečí narůstá samozřejmě s rychlostí. To je současný stav Pouchovské a tam Vám opravdu ve špičce nebudu nic dokazovat. Přesto jsou takoví, co tam ty životy riskují, protože je to jediný legální způsob, jak tam na kole projet.
Při představě, že by měla tato situace pokračovat i po rekonstrukci, je mi smutno. Marně jsem si lámal hlavu, kdo takové dopravní cyklopaskvily, jako je třeba v ulici Kydlinovská, vymýšlí. Že je to na přání samotných občanů dané lokality by mě ani ve snu nenapadlo. Je to neuvážené vyhnání cyklistů z HDP tak, aby omezovali sami sebe i chodce ve prospěch automobilové dopravy s následkem jejich úbytku. To se ani nedá nazvat řešením. Tohle opravdu chcete taky? Za nikoho se neschovávám, pouze používám denně kolo jako dopravní prostředek. Nejsem ani sportovní ani rekreační cyklista. Patřím mezi dopravní nebo chcete-li městské cyklisty a přeji si, abychom nebyli dále neodbornými zásahy do infrastruktury poškozováni a vytlačováni. Naopak, město by mělo vytvářet takové podmínky, aby nemotorové dopravy přibývalo, tak jak je tomu v civilizovaných krajinách. Něco takového jsem četl i v odkazech, které jste mi posílal. Je mi líto, že to znamená zrovna rozšíření HDP Vaší ulice. Jinde to může být pouze přerozdělení DP a naopak rozšíření zeleně. Každopádně by mělo dojít ke zklidnění a zatraktivnění lokality. Přeji hezký den.
22.12.2011 10:25
M.K.  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Rozšířením silnice přijdeme o cca 1300 - 1500 m2 zeleně v ulici, vedením podél chodníku cca 300 m2.A my zde skutečně bydlíme.Obava z toho, že se staneme tepnou napojení letiště a skladištní oblasti je velmi silná.Přeložka Kladské je skutečně hudba vzdálené budoucnosti.Opravdu si myslím, že jsme se nenechali zblbnout, máme strach!A musím říci, že velmi zkažené letošní svátky.Rozumím různým názorům,ale číst některé pohrdlivé reakce, ve smyslu, že se s námi v podstatě město ani nemá bavit - viz.pan zastupitel Dvořák - to je nekomentovatelné.To asi nikomu optimismu nepřidá.Hezké svátky alespoň ostatním.
22.12.2011 12:07
martin.dvorak  (Profesionál +7)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Omlouvám se, ale já nikdy nenapsal a ani neřekl, že se město nemá bavit se svými občany. Ale na druhé straně, Zastupitelstvo města nemělo nikdy hlasováním rozhodovat mezi třemi variantami možného(a nejspíš i nemožného)řešení cyklostezky ve chvíli, kdy byl již zpracován technický projekt rekonstrukce sítí pod ní a je možno na něj čerpat prostředky, pokud se podaří ho zrealizovat. Nebránil bych se žádné diskuzi (v níž bych si ovšem dovolil mít jiný názor než petenti z Pouchovské. To se snad smí,ne? Od toho je to diskuze), ale v dané situaci je podle mne potřeba zrealizovat schválený projekt, protože nikam nevedoucí debata na ZM vyústila v nejhorší možné řešení, tedy vlastně neřešení. Ta debata měla proběhnout dávno před tím a hlavně musí být všem jejím účastníkům zjevné, že každému se zavděčit nelze. To ale předkladatel té zprávy do zastupitelstva jaksi nedokáže pochopit a pak tam nekvalifikovaní laikové hledají kvadraturu kruhu. Věřte mi, že bych takový postup kritizoval stejně, i kdyby se bývalo podařilo jednu z variant schválit, a to i v případě, kdyby to byla ta, které já dávám přednost.
22.12.2011 18:08
harry-hk  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Dobrý den pane Dvořáku. Na uvedeném zastupitelstvu jsem také by a občas jsem se nestačil divit některých projevům naší politické reprezentace Hradce Králové. Je potřeba mít pevné nervy a silný žaludek.

a) pro hosty je místo na balkoně, z balkonu je vidět co mají někteří zastupitelé na obrazovkách svých notebooků. Viděl jsem tam realitní web, nějaké zpravodajství, a další aktivity nesouvisející s jednáním zastupitelstva

b) chápu, že některé politické strany hlasují apriori proti sobě. ať jde o dobrou věc, nebo nesmysl.

c) Vaše dvě nebo tři vystoupení skutečně vypadala ve smyslu - MY chceme toto, MY jsme se rozhodli, MY máme pravdu, vy nepodstatní občané - plebs - nás nezajímáte

d) diskuse o řešení cyklostezky opravdu měla proběhnout dříve, snad jediné s čím mohu souhlasit

e) občané několirát v posledních cca 2 letech na doporučení Města jednali s místní KMS o řešení cyklostezky, pravděpodobně se dá dohledat v zápisech KMS, které jsou na webu
Mají jednání o cyklostezce iniciovat Město, KMS nebo občané?

f) pokud vím místní KMS má cyklostezky ve svých prioritách, dá se dohledat

g) vystoupení projektanta bylo velmi slabé, je možná dobrý projektant, ale hodně slabý mluvčí

h) projekt je podle mého názoru připraven na politickou objednávku a řada faktů je účelově zkreslena ve prospěch rozšířené vozovky

i) uvedl jste ve svém příspěvku na který reaguji, "že se snad smí vyjádřit názor a prodiskutovat situaci". V tomto případě obě řešení. Tak proč s námi nejednáte. Vy si tvrdošíjně stojíte za svým rozšířením vozovky.
Aha, vy máte přece posudky a znaleckýá vyjádření. Znalecké posudky jsou placené z peněz Města? Platí i zde přísloví "koho chleba jíš, toho píseň zpívej", nebo "není dobré kousat do ruky, která tě živí" Já si myslím, že to zde platí.
Tušíme důvody, proč Město chece rozšířit Pouchovskou ulici - rozšíření aktivit na letišti a ve Skladištní oblasti a k tomu je nutná dobrá příjezdová cesta

j) nerealizace cyklopruhu není nejhorší variantou jaká může nastat. Cyklisté kaskadéři jezdí po Pouchovské několik desítek let. Rodiče s dětmi a senioři jezdí po chodníku. Slibujete "Přeložku Kladské", která nám sníží provoz TNV. Přepdokládám, že bude upraveno dopravní značení zakazující vjezd TNV do Pouhovské. Takže bude provoz pouze osobních vozidel a dodávek jako na Gočárově třídě.
Takže je to v podstatě v pohodě.
Nebo nám opět něco zatajujete? Jako správný politik?

Přeji hezký den.
18.12.2011 17:20
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Docela by mě zajímalo co vedlo lidi k odmítnutí zřejmě té nejlepši a nejbezpečnějšá varianty pro provoz cyklistů, rozšíření vozovky a vytvoření vyhrazených jízdnách pruhů pro cyklisty. Myslel jsem, že to sem někdo napíše, ale zatím nic. Spíš to vypadá, že lidi - místní cyklisté a kolaři vůbec netuší co jim bylo nabídnuto a co to je vyhrazený jízdní pruh.
Cyklopruh možná není úplně to nejlepší řešení, ale určitě bude to nejlepší z těch co je možné udělat a zcela určitě lepši než žádné, které je.
22.12.2011 10:00
M.K.  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Pane Dvořáku, je mi líto, jak se vyjadřujete...Je mi líto, že se oháníte polopravdami...Na minulém zastupitelstvu byl i odborník, který jasně řekl, že plusy a minusy jsou 50/50.Ale to nebyl asi ten správný, že ? Mluvil jsem s jinými zástupci projekčních kanceláří dopravních staveb, kteří tvrdí,že varianta u chodníku se jim líbí víc!!Jen za nás nemohou mluvit,protože občas dostanou zakázku i od města...A když vidí hysterii, s jakou je některými zastupiteli prosazováno rozšíření silnice, bojí se.
22.12.2011 17:42
zbyněk sperat  (Nováček)
RE: Pouchovská cyklostezka/cyklopruh nebude?
Ano, to nebyl ten správný odborník. Byl to odborník spolku pana Záruby, což pan Záruba ani nepopírá. Pan Křelina je architekt, problém se týká dopravy a nikoliv architektury nebo urbanismu. Jeho informace nebyly přesné, citace z norem nebyly kompletní (ale nepopírám, že vzhledem k technickým detailům, do kterých se pouštěl, to působilo jako odborný projev). Pane Dvořáku, jaký je další postup ze strany zastupitelstva? Je rozhodnutí z 13.12. závazné, neměnné? Slyšel jsem více nejednotných názorů...
19.1.2012 17:59
Killer  (Nováček)
Cyklostezky
Cyklostezku v Pochovské velice podporuji.Ale věděl bych o dalším nedostatku a to je cyklistická doprava v okolí nákupní zony Březhrad.Z Tesca do Hornbachu to šlo blbě(po poli),teď to nejde vůbec kvůlistaveništi.Zajímavé je že za giga sportem stezka končí,pak dlouho nic(pole a cestička) a u odbočky k nákladní rampě Hornbach zase začíná a pokračuje dál směrem k Makru.Dle způsobu ukončení se podle mě v době výstavby O.Z. Březhrad s tímto doděláním počítalo.Ale už se to nikdy nerealizovalo.A vůbec by to tam neuškodilo.Spoustu lidí jezdí do Tesca a do Hornabachu na kole a musí se to objíždět kolem železničních kolejí,po silnici na březhrad.
těch cca 400m ztezky podel horkovodu by tam určitě prospělo.A nejen cyklistům.
23.1.2012 17:52
xicht53  (Pokročilý)
RE: Cyklostezky
Nesliboval nám předminulý, či kolikátý, primátor cyklostezku až do Pardubic? Dokonce někde na kole pózoval na předvolebním bilboardu.
Teď však brázdí cyklostezky kolem Bruselu a nás má u Brusele.
26.1.2012 09:54
Eva  (Pokročilý +6)
stezka polem
Proč se spojení Tesco-Hornbach nedalo do podmínek při výstavbě? Prostor těsně u potrubí jistě nepatří soukromníkům a tudíž by nebyl problém s odkupem.
26.1.2012 10:20
X Y  (Pokročilý +4)
RE: stezka polem
Protože se úředníkům ve své aroganci moci mnohem víc líbilo udělat stezku bez povolení na cizím pozemku, nebo, že by za tím bylo ještě něco jiného?
28.5.2012 10:47
Eva  (Pokročilý +6)
kola
Nemohl by se někdo z vedení města zamyslet nad tím, zda by nešlo opravit panelovou cestu od vodárny na NHK na MP? Začíná být ve špatném stavu a je jen otázka času, kde se tam nějaký cyklista přizabije - kolařů tam jezdí hodně, vč. dětí.
28.5.2012 11:19
Xaver  (Profesionál +11)
RE: kola
I cyklista má přizpůsobit jízdu tomu, po čem jede :-))
28.5.2012 13:23
Eva  (Pokročilý +6)
RE: pro Xavera
To jistě. Ale město tzv. propaguje cyklistiku a skutek utek.Snad je tu magistrát pro lidi.
28.5.2012 22:27
X Y  (Pokročilý +4)
RE: kola
To snad ne, vždyť je víc než dobrá a troufám si tvrdit, že Vás v tomhle stavu přežije. Nemyslím, že je potřeba zrovna tam peníze vyhazovat.
7.6.2012 18:05
Eva  (Pokročilý +6)
RE: kola
Jako vždy, je to o úhlu pohledu. Jinak to vidí chlap na horském kole a jinak babička s vnoučaty na dětských kolech. A na vybranou moc není, cesta od kostela ke zvoničce je ještě horší.
8.6.2012 01:19
X Y  (Pokročilý +4)
RE: kola
To není o úhlu pohledu, ale o znalosti a rozumu. Ta cesta je víc než dobrá k jízdě na běžném treku a městském kole, pokud má dotyčný dost sil aby to vyjel a v pořádku brzdy aby to dolů ubrzdil.
Babička ani děti s dětkými koly to stejně nevyjedou a musí pěšky bez ohledu na povrch a jen blázen by se pustil dolů s dětmi, které ještě neumí pořádně jezdit a hlavně brzdit. Kdyby byl povrch cesty hladký, jelo by to mnohem ryhleji a cesta by byla mnohem nebezpečnější než je nyní.
A cesta od kostela ke zvoničce ještě horší ? Vždyť je tam luxusní silnice a vedle je víc než dobrý chodník, stačí si vybrat.
Jen pro informaci ať je jasno, jaká cesta by Vám vyhovovala, dejte nějaký příklad pro jízdu na běžném městském kole.
28.6.2012 10:11
Eva  (Pokročilý +6)
RE: kola
No kvalita, jakou mají cyklostezky, které se stavějí i na místech, kde je jejich potřebnost sporná /např. Náhon/.
7.8.2012 12:05
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
Křížení cyklostezky Horova s Gočárovou třídou
A jak se Vám líbí nové řešení cyklostezky Horova přes Gočárovu třídu u Čedoku? www.youtube.com/watch?v=y7153aJ_FtQ
7.8.2012 13:07
peta01  (Nováček)
RE: Křížení cyklostezky Horova s Gočárovou třídou
Chodím okolo toho místa každý den a stále jsem nepochopil, proč byl právě tento přechod zrušen.
7.8.2012 13:11
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Křížení cyklostezky Horova s Gočárovou třídou
A v čem je problém? Je to prostě rušná ulice, ale zase ne tak moc aby se nedala celkem dobře a bezpečně přejet. Určitě by to tam šlo pro cyklisty vyřešit pohodlněji a asi i víc bezpečně, jenže to by si zasloužila i mnohá jiná i nebezpečnější místa.
9.8.2012 07:22
IM  (Nováček +2)
RE: Křížení cyklostezky Horova s Gočárovou třídou
Konečně to někoho napadlo, že dva přechody za sebou je prostě nesmysl. Kuriozní je, že si někteří chodci stále vynucují zastavení vozidla i v místě, kde už žádný přechod není.
10.8.2012 10:36
sniffer  (Pokročilý +4)
RE: Křížení cyklostezky Horova s Gočárovou třídou
Proc by to byl nesmysl? Tak se auta trosku zpomalili... Gočárova třída si o to přímo říká...
www.ceskapozice.cz/magazin/special-report/jan-gehl...

www.auto-mat.cz/2012/05/jak-se-zmenil-times-square...
7.8.2012 21:58
Guboš  (Pokročilý +1)
Gočárův přechod
Každý den tudy jezdím na kole dvakrát, někdy i vícekrát. Nepochopil jsem důvod natočení tohoto videa, na kterém jsem se i "mihnul". Ano bylo skvělé a luxusní, že zde byly vedle sebe po 10 metrech dva přechody. Stejně tak to bylo před pár o pár metrů dál u informačního centra. Přechod stačí pouze jeden. Jde pouze o respekt řidičů k chodcům a cyklistům. Na druhou stranu uznávám, že postrádám logiku "cyklostezky" od parku z ulice Veverkova ke Koruně. Přechod mezi Čedokem a parkem by mohl mít retardér podobný jako v ulici Veverkova. Obecně vzato, cyklostezky v Hradci Králové jsou paskvilem, které nikam nevedou...
7.8.2012 22:08
Guboš  (Pokročilý +1)
Gočárův přechod - doplněk
Ještě jsem zapoměl zmínit jednu věc a to cyklostezka "Lipky". V současné době se začala další etapa obnovy této cesty směrem od Bavlny k okruhu. Při vší slušnosti, jezdím tudy docela rád. Věřím, že i u Alberta a v ulici Baarova bude onen retardér, přes který pohodlně jede cyklista až k mostu... Za to bych dal po dlouhé době 1*
12.8.2012 22:25
Xaver  (Profesionál +11)
RE: Guboš
Jo, dojede k mostu a tam ho smete trouba co jede v protisměru.
11.8.2012 15:29
ladis  (Nováček +75)
Cyklostezky
Dobrý den.
Pane snefer,opsal jsem si kus Vašeho přízpěvku.
Každý rok nenápadně zrušte dvě procenta parkovišť. Těch změn si pomalu nikdo ani nevšimne a za třicet let budete mít prostoru pro kola a pro posezení pod deštníky na bulvárech dostatek. Každé město má v ulicích jen tolik aut, kolik si jich na svá parkoviště pozve. Nebudou-li řidiči mít kde zaparkovat, do města nevjedou a využijí hromadnou dopravu.
Tím by se ušetřily zelené parky a ušetřily by se peníze na pořizování nových parkovišť.
13.8.2012 11:29
sniffer  (Pokročilý +4)
RE: Cyklostezky
A není to pravda? Není snad město z definice místo, kde mají žít lidé a jízda autem je až někde na konci řetězce?
13.8.2012 21:20
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Cyklostezky
Není. Vše by mělo být vyvážené a přijatelné pro výraznou většinu obyvatel té obce nebo města, takže pokud si přejí tam jezdit autem, mají mít možnost, pokud si přejí jen pěší a cyklo město, tak ano. Návštěvy a dojíždějící by se měli podřídit místním.
13.8.2012 23:47
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Cyklostezky
Jaká místa si myslíš, že jsou ještě nebezpečnější a zasloužili by si lepší řešení pro chodce a cyklisty?
14.8.2012 08:50
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Cyklostezky
Třeba hned o kousek vedle, podjezd do Kuklen, veškeré frekventované silnice s jízdním pruhem do 3,5 m bez širší krajnice a další.
22.8.2012 11:20
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
RE: Kukleny
Ano, podjezd do Kuklen je velký problém a křížení Gočárovy třídy před ním Všehrdova - Zamenhofova také. Na cyklojízdě pořádané městem viz: www.hradeckralove.org/noviny-a-novinky/verejna-cyk... toto slibovalo nějaké řešení. Nevíte o tom někdo něco? A bude letos nějaká další?
22.8.2012 15:22
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Kukleny
Takováhle informační cyklojízda s vysvětlením by mě taky docela zajímala.
23.10.2012 01:45
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
Cyklojízda HK
Loni to bylo touhle dobou, nevíte někdo něco? Nerad bych to prošvihl...
23.8.2012 12:42
Xaver  (Profesionál +11)
RE: x y
Poznámka : myslící člověk jde podjezdem do Kuklen po chodníku pěšky a kolo vede :-))
23.8.2012 13:37
sniffer  (Pokročilý +4)
RE: Cyklostezky
To je pravda, ale otázka k zamyšlení, je to dobře? Nestálo by za to s tím něco udělat? Třeba zprůjezdnit chodník i pro cyklisty?
23.8.2012 18:37
Xaver  (Profesionál +11)
RE: sniffer
Něco na tom je. Dle stejné logiky doporučuji zprůjezdnit Futurum, mohlo by se tam jezdit dokola "Futurokriterium" :-))
23.8.2012 20:08
sniffer  (Pokročilý +4)
RE: Cyklostezky
Dobře, podle stejné logiky bysme mohli z Futura udělat Tesco drive a vybírat zboží přímo do kufru u auta, ne? :)
23.8.2012 19:23
X Y  (Pokročilý +4)
RE: x y
Já vím a při tom kouká aby do něčeho nešláp :-)
25.10.2012 02:00
sniffer  (Pokročilý +4)
Autobusove pruhy
Ahoj,
sice to nesouvisi s cyklostezkama, ale vseobecne s dopravou... Nestalo by za to kolem nemocnice udelat vyhrazeny pruh pro autobusy, aby byla znatelna preference hromadne dopravy pred dopravou individualni automobilovou?

Sice bude tahle cast hradce zacpanejsi, ale spousta lidi si pak rozmysli jezdit autem a radsi pojede autobusem (ktery bude rychlejsi) nebo na kole, ktere je cistci :) a v konecnem dusledku bude ta dana cast silnice stejne prujezdna jako pred tim...
25.10.2012 09:14
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Autobusove pruhy
Vy jste asi ještě neviděl co se stane, když tam má nějaké auto poruchu nebo tam je malá nechoda a na 10 minut se uzavře jeden jízdní pruh a vše jede jen jedním a tak by to bylo celé dny, neprůchodný okruh a zácpy přes půl města, takže autobusy by stejně nebyly rychlejší, stály by v koloně jinde a v mnohem větší.
Nad něčím podobným by se mohlo začít uvažovat až teprv potom co bude ďostavěná D 11 k sil. č. 35 u ČKD a dojde k propojení D 11 a silnice č. 36 u Holic jako propojení na č. 35 na Brno. Teprv potom se uvidí jestli to vůbec je potřeba, protože ubyde tolik vozidel z okruhu u nemocnice, že si myslím, že to potřeba nebude. Silniční provoz ve městě nejvíc brzdí nákladní auta a autobuisy, ne osobní auta.
Mimochodem, dnes přece nic lidem nebrání aby jezdili MHD a na kole.
25.10.2012 10:50
sniffer  (Pokročilý +4)
Autobusove pruhy
No, zajimava argumentace... Kolik z Vasich znamych jezdi do prace autem, protoze je to rychlejsi, pohodlnejsi a v konecnem dusledku levnejsi?

Ve meste nemohou nakladni auta a autobusy brzdit provoz, kdyz je jich mene jak ctvrtina... Pokud se okruh zacpe, tak je vhodne, aby se autobus dostal na konec zacpy jako prvni... Jenom tak mimochodem i kdyby byl ten autobus malo naplneny, tak dvacet lidi v nem sedi. A jednoducha otazka, kolik prostoru je potreba, aby se prevezlo dvacet lidi autem, kdyz v kazdem sedi jeden clovek?

Na tvorbu autobusovych pruhu je Hradec naprosto genialni mesto - skoro vsude jsou dvouproude silnice :)
25.10.2012 16:11
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Autobusove pruhy
To je zajímavý, že mnohým když chybí argumenty, tak přecházejí do osobní roviny.
Ale abyste byl klidný, tak odpovím, já osobně po městě autem moc nejezdím, maximálně na velký nákup, jinak autobusem, zpravidla ale pěšky nebo na kole a po mých známých Vám toho zase tolik není.
Samozřejmě, že jízda autem je rychlejší a většinou také i levnější, ale takováhle tvrzení nemají moc společného s vyhrazeným jízdním pruhem.

Vy byste mě rozesmál, že nákladní auta dopravu nebrzdí, když to nevidíte, tak si vezměte štokrle, stopky a papír a měřte a počítejte kolik osobních aut projede křižovatkou proti nákladnímu autu, kdy se vytvoří kolona 100 aut a není tam jediný náklaďák tak když zmizí důvod, tak je během 2 minut po problému a koloně, zkuste do takové kolony zařadit na každé 5. místo jeden kamion a rázem máte nejmíň na půl hodiny problém. Nákladní auta zdaleka nemají tak pružný pohyb jako osobní auta a jejich velmi pomalý rozjezd a dlouhé brzdění jsou největší příčinou kolon a ucpaných silnic.
Souhlasím, že by pro cestující v autobuse bylo lepši kdyby jel autobus vyhrazeným pruhem, ale to maximálně 1 minutové urychlení bude mít za následek mnohaminutové kolony stovek aut, zpoždění dodávek nákladu, dlouhé dodávky služeb, nesmyslná zdržení firemních aut s materiálem a řemeslníky (jejich zdržení bude muset zaplatit zrovna třeba ten co se veze rychleji o jednu minutu autobusem), atd. Když jede autobus MHD po okuhu kolem nemocnice, tak mu to běžně ani v tom nejhustším provozu netrvá déle než 2 minuty, problém samozřejmě nastane, když dojde k zablokování jednoho jízdního pruhu, pak se doba průjezdu rázem protahuje na trojnásobek a třeba i dýl, ale to už není vina nepropustnosti vozovky, ale toho blba co to zavinil a v té chvíli, kdy zbyde jen jeden pruh na tom budou autobusy úplně stejně jako ostaní, budou stát a popojíždět v zácpě stejně s ostatníma autama.
Když je běžný provoz, tak než přejede jeden autobus s 20 lidmi, tak nejméně 30 osobních aut projede plynule kolem něho a přepraví nějakých 40 i více lidí.
Většinu dne projíždí autobus po okruhu kolem nemocnice naprosto plynule a bez nějakého brzdění a jen pár minut denně se tam vytváří menší a naprosto zanedbatelné kolony, které jsou tvořeny právě především samotnýma autobusama a nákladníma autama.
Jestli tohle nevidíte, tak se tam můžeme sejít, pozorovat provoz, měřit a počítat a ukazovat si ty kolony a zdůvodňovat proč vyhrazený pruh ano a proč ne.

Vás mrzí, že Hradec na rozdíl od mnoha jiných i mnohem menších měst je tak dobře průjezdný, že ho chcete vyhrazeným pruhem zacpat? Vy si zřejmě vůbec neumíte představit co by to provedlo s Hradcem kdyby byť jen na části vozovek přišel o jeden jízdní průh kvůli pár autobusům. V Hradci v podstatě není křižovatka a časové období, kdybyste ji neprojeli maximálně na 2. světelný interval semaforu a žádné zácpy se netvoří, tak to nechme jak to je a nesnažme se vylepšit něco co dobře funguje.

25.10.2012 23:23
sniffer  (Pokročilý +4)
Autobusove pruhy
Dobra... mohu s vami nesouhlasit, ale to je vse, co mohu udelat... Prave na to rano, kdy je tahle silnice ucpana by se ten autobusovy pruh hodil. Napr. u zminovane nemocnice projede rano (po 7me hodine) jeden autobus cca kazde 3-4min. S tim, ze pokud je tato silnice ucpana (jen silnou individualni dopravou) je zdrzeni 2min si dovolim nesouhlasit. Tam je clovek schopen v autobuse poskakovat i 10 a vice min, coz nadale znevyhodnuje hromadnou dopravu a vytvoreni vyhrazeneho pruhu by hromadnou dopravu zvyhodnilo na uroven, ze by vetsi cast lidi, kteri jedou autem radsi sedlo na autobus a snahou kazdeho mesta by melo byt maximalne omezovat individualni automobilovou dopravu...

To, ze nejvetsi brzdou provozu jsou nakladni auta je veci nazoru, ano rozjizdeji se pomaleji, ale urcite ne o vice nez 50% nez osobni auta... A autobusy? V HK bohuzel autobusy jezdi velmi pod svoje moznosti (z ohledu k akceleraci a rychlosti)
25.10.2012 23:50
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Autobusove pruhy
Zdržení a pomalost dopravy autobusů nejlépe zjistíte, když se podíváte na hodinky a porovnáte čas s jízdním řádem a jestli se vám to nezdá, tak se zeptejte v dopravním podniku jaké mívají zpoždění v tom úseku. Skutečně to bývá 1 nejvýš 2 minuty v nejhustší dopravě, to jen vy máte dojem, že tam stojíte 10 minut, ověřte si to.
A Vaše představy o akceleraci nákladních aut jsou hodně zajímavé, nedivím se Vašemu dojmu z pomalosti autobusové dopravy. Najděte si zrychlení běžných osobáků z 0 na 60 a pak se podívejte na kamiony, za poloviční čas než osobák to zvládne tak nejvýš samotný 400 kW kozel, ale už určitě ne s prázdným návěsem.
Ověřte si jak to je s rychlostí a plynulostí dopravy, ověřte si časy průjezdů a zpoždění autobusů.
Nejlepši pro plynulost dopravy ve městě je vyvedení tranzitní dopravy mimo město napojením dálnice na silnici č. 35 směr Jičín a směr Brno. Jakékoliv snížení propustnosti dopravy nesmyslným zabráním jednoho jízdního pruhu by bylo jedině ke škodě veškeré dopravy a ke vzteku naprosté většiny lidí v Hradci.
23.4.2013 14:20
sniffer  (Pokročilý +4)
RE: Autobusove pruhy
Kdyz myslite...
Podivejte se nekdy, kdyz budete stat v zacpe, kolik vedle Vas stoji tech osklivych kamionu a kolik osobaku se znackou H. Je uplne jedno, jak rychle (pomalu) se rozjizdi... Kdyz se tam nevejdou, tak se tam proste nevejdou a jedine reseni je snizeni jejich poctu :)

Mimochodem, zrovna timto smerem jsem jezdil rano autobusem skoro denne. Je to sice uz davno, ale kdyz byla zacpa, tak to opravdu nebylo zpozdeni o jednotky minut :)
Bohuzel Vami zadany domaci ukol nezvladnu, na DP nemam kontakt... I tak by bylo mozne rict, ze dle tohoto ukazatele, je nejhustsi doprava o vikendu, kdy je nutne nastupovat prvnimi dvermi, protoze vsechny autobusy maji zpozdeni... :)
10.3.2013 16:14
Jirka, HK II  (Pokročilý +1)
Cyklostezka k Aldisu podle Labe
Již brzy bude v Aldisu Veletrh Infotour a cykloturistika, viz. www.infotourhk.cz/cs ,tak chci účastníky akce jedoucí nakole varovat před havarijním stavem cyklostezky. Kdo nemáte nějaký downhilový speciál či adekvátní celopéro s vysokým zdvihem, tak jeďte raději po silnici.
1.4.2013 16:43
Zvědavá  (Nováček +1)
Kvalita cyklostezek
Zajímalo by mne, zda stavitelé cyklostezek někdy napadlo, jak nevhodné jsou na stezkách obrubníky. Když jedu např. v Malšovicích cyklostezku z tohoto důvodu vůbec nepoužívám. Viděl někdo ze stavitelů např. cyklostezky např. v Rakousku?
9.1.2014 13:53
Ha-kiss  (Nováček)
City Bike v HK
Dobrý den, ahoj, můžu vás poprosit o vyplnění mého dotazníku k diplomové práci ohledně CITY BIKE (bike sharing) v Hradci Králové. Je to anonymní a na pár minutek. Díky moc za ochotu a čas. Kdyby vás to zaujalo, klidně mi napište a můžeme si o tomto tématu pohovořit. Díky moc za váš čas
Tomáš Hak
docs.google.com/forms/d/19SdKrmOLfAFYpGirlxX5zUyFA...
1.4.2014 14:28
Sušený Led  (Nováček)
Cyklostezka k HM Tesco Hradubická
Tuto cyklostezku již léta pravidelně využívám. Zhruba před dvěma léty sem najela stavební technika, bylo odstraněno necelých sto metrů stezky (a to kompletně včetně náspu) a vybudována sypaná provizorní objížďka. Byl jsem zvědav, co bude následovat, ale nedělo se nic, i od té doby je stav beze změn. Z obou stran (Jungmannova a TESCO) vjezd na cyklostezku uzavírají dopravní značky s nápisem "Komunikace uzavřena" (v jednom případě nápis dokonce zní "Komunikace zrušena"), nicméně v zimním období se zde provádí údržba.

V médiích se tyto stavební úpravy nijak nekomentovaly. Rovněž bez odpovědi zůstal můj dotaz na magistrát, v němž jsem se snažil dozvědět, jaký je účel těchto úprav, jak bude vypadat konečný výsledek a kdy se dočkáme dokončení prací. Proto uvítám jakoukoli informaci k věci.
6.5.2014 17:54
Ha-kiss  (Nováček)
RE: Cyklostezka k HM Tesco Hradubická
Dle mých informací je komunikace uzavřena na základě nařízení soudu do doby, než se vyřídí majetkové spory s majitelem přilehlého pozemku.
19.5.2014 20:13
Xaver  (Profesionál +11)
nejlepší stezka
Nejlepší cyklostezka je na Brněnské ulici v prostoru zastávky MHD "hotel Garni".Každý den před 8:00 mezi nastupující do trolejbusu vjíždí cyklisté, rozhrnují cestující a s pocitem radosti nad ušetřenou vteřinou času mizí směrem k okruhu.
1.6.2014 06:08
Lubor302  (Nováček)
Výpadovka na Ostravu
přímo vybízí k zbudování cyklostezky oběma směry. Je zde na silnici 1.třídy mnoho firem a obchodů, do kterých jezdí pracovníci i zákazníci na bicyklech. Jízda na kole mezi spěchajícími osobními a nákladními auty je adrenalinový prožitek. Přitom místa na novou trasu pro vyznavače kol je na obou stranách státní silnice č.11 dostatek. K Hradecké pekárně vede pouze letitá, polámaná, panelová necesta. To mi nepřipomíná slogan: Hradec - město cyklistů!
4.6.2014 18:31
X Y  (Pokročilý +4)
RE: Výpadovka na Ostravu
Jednoznačný souhlas, stezka by měla být až k Parlamentu a byly by potřeba jako sůl.
Jet na kole po silnici č. 11 je opravdu jen pro hodné otrlé jedince a silné nátury milující adrenalinové projížďky po silnicích.
19.6.2014 20:11
tomaskorel  (Nováček)
na ostravu
to melo byt davno, je tam akorat par useku a naznaku stezek, pesin, polochodniku... a myslim ze prodlouzit to pres blesno atd do trebechovic
20.7.2015 16:11
Bicykl  (Nováček)
cyklotezky
Dobrý den ve spolek, Obracím se na vás místní s prosbou o napsání článku o cyklistické dopravě v Hradci Králové, článek bude později i s ostatníma zveřejněn na adrese web. stránek www.radicestujeme.eu v sekci cykloturistika. Info na email info[zavinac]radicestujeme.eu Děkuji D.T.
7.1.2016 16:22
ladis  (Nováček +75)
Chodník.
Dobrý den.
V ulici Jana Černého, kde jezdí velké množství aut nejsou ani zleva ani zprava chodníky od budovy ministerstva zemědělství na křižovatku u zvoničky k budově zdravotně postižených/stará škola/.
Na křižovatce chceme li přejít k autobusové zastávce není označený přechod
a u domu geodezie parkují auta, že je obtížné přejít, že není vidět přijíždějící auta z ulice Plotišské.
Postraní ulice mají i nově vybudované chodníky, kde skoro nikdo nechodí
3.6.2018 12:56
Sorensen  (Nováček)
Krkonošské cyklobusy 2018
Od 2. června jsou v provozu Krkonošské cyklobusy. Je super vyjet si i s kolem autobusem nahoru. Do Hradce je to potom skoro celou cestu s kopce. :-)
www.sukup.cz/dvur-kralove-nad-labem/krkonosske-cyk...
21.1.2019 11:39
Cobic  (Nováček)
Podchod Hradubicka
Kdo byste snad chtel videt pripravovany projekt, tak se bude prezentovat samotnym autorem v Bajkazylu HK, CSA 216 dne 22.1.2019 od 18h. Tady je udalost. Vim ze to sem davam brzo, ale priste to snad bude lepsi: www.facebook.com/events/1265443540279753/

Vložit nový komentář

K tomuto fóru mohou příspívat jen přihlášení uživatelé.
Přihlásit nebo registrovat.

Mohlo by se hodit
Doporučujeme